Diskuzní fórum

Snadné zipování ilustrací

Existuje několik fotobank (Fotolia, Can Stock Photo, Deposit Photos, Cutcaster) přijímající vektorové ilustrace, které požadují, aby každý vektor byl nahrán na server jako ZIP soubor obsahující EPS ilustraci a JPG náhled. Což je docela otravné, zejména pokud těch ilustrací máte více. V následujícím krátkém článku vám ukáži, jak tuto činnnost velmi zjednodušit.

Postup pro Windows

Co budete potřebovat:

  • adresář obsahující EPS a JPG soubory s ilustracemi - EPS i JPG musí mít shodný název - tedy například obrazek1.jpg a obrazek1.eps
  • nainstalovaný freewarový program 7-Zip (oficiální stránky, stránka na slunečnici)

Jak postupovat

Celý fígl tkví v jednoduché dávce, která obsahuje následující příkazy:

set PATH="C:\Program Files\7-Zip";%PATH%
for /F %%i in ('dir /b *.eps') DO CALL 7z.exe a %%~ni.zip %%~ni.eps %%~ni.jpg

V prvním řádku se nastaví, kde je program 7-Zip nainstalován (pokud jste jej nainstalovali do jiného adresáře, tak budete muset tento řádek upravit. V druhém řádku je vlastní zipování - zjednodušeně řečeno, skript najde všechny soubory s koncovkou EPS v aktuálním adresáři, dohledá pro ně odpovídající JPG soubory a každou dvojici zabalí zvlášť - vytvoří pro ně samostatný ZIP archiv pojmenovaný podle EPS a JPGu.

Uvedený skript si buď  opište do nového souboru (nazvěte jej třeba zipit.bat) a uložte jej do adresáře s ilustracemi, nebo si jej stáhněte z těchto stránek: zipit.bat.

Pak již stačí jen skript spustit (musí být v adresáři s ilustracemi):

Ukázka spuštěného skriptu zipit.bat

Během chvíle vám vytvoří všechny potřebné archívy, které pak nahrajete na fotobnku (fotobanky).

Aktualizace: Zazipuj to všechno

Právě jsem se potýkal s problémem, jak zazipovat všechny ilustrace v adresářové struktuře. Naštěstí na to stačila malá změna kódu:

set PATH="C:\Program Files\7-Zip";%PATH%
for /F %%i in ('dir /b *.eps') DO CALL 7z.exe a %%~pi/%%~ni.zip %%~pi/%%~ni.eps %%~pi/%%~ni.jpg

Tam kde byl dříve parametr  %%~ni bude nyní  %%~pi/%%~ni 

Takto upravený kód můžete spustit na na celou adresářovou strukturu. Jednotlivé ZIPy se vytvoří ve stejných adresářích, kde jsou EPS a JPG soubory. K čemu jsem to potřeboval? Chtěl jsem poslat celé své portfolio do fotobanky Cutcaster, která ale vyžaduje, aby jednotlivé ilustrace byly zazipované.

Ikona aplikace zipper na zipování ilustrací pro fotobankyPostup pro Mac

Autorem pokračování článku o zipování na platformě Mac je Petr Balik.

Pokud se vám líbí zipování velké fronty .eps a .jpg souborů podle výše uvedeného návodu  a nejste "šťastnými" majiteli windows PC, nýbrž vlastníte nějaký jablečný počítač s OSX, neklesejte na mysli. Poprosil jsem na macforum.cz a skript napsal uživatel MichalM.Mac (Michal Moravec).

Skriptík je uložen jako aplikace Zipper.app, takže stačí jen rozkliknout ikonu a používat. Otevře se okno se záhlavím Vyberte složku, tu pak označte jedním kliknutím a pak stiskněte tlačítko vpravo dole vybrat.

Výběr složky

…a pro kontrolu můžete otevřít složku a zkontrolovat výsledek.

Kontrola výsledného zipu
 

Aplikace zipper ke stažení: zipper.zip

Toto řešení je funkční a odzkoušené na současném OSX Mountain Lion (10.8.4.), pokud narazíte na problémy, popište je do komentářů.


Komentáře


Gravatar
14. září 2011, 18:07 Petr Nečas
Dobrý den,
na Fotolii i Can Stock Photo nahrávám ilustrace ve formátu SVG a nic nezazipovávám. Obrázky berou, tak nevím?
Petr Nečas
 
Gravatar
14. září 2011, 19:23 Petr Václavek
Ano, i to je možné. Nicméně SVG je méně obvyklý a fotobankami méně podporovaný formát, většina fotobank přijímá pouze EPS, tak proč generovat další soubor? Přijde mi to jako zbytečná práce.
 
Gravatar
16. září 2011, 04:34 i3alda
Tak tohle je naprostá pecka, testováno a 50 zipek za minutu. Dva týdny jsem přemýšlel, jak nedělat zipky ručně a tvůj návod jsem našel víceméně náhodou, aniž bych jej vědomě hledal. Uff, když si představím, že bych dělal 700 zipek pro fotobanky ručně, asi by mi hráblo :-) Velké díky.
 
Gravatar
15. říjen 2011, 20:14 Lenka
Tak to je pecka! Jednoduchý a skvělý program. Díky. Už mi otravovalo dělat je po jednom ručně.
 
Gravatar
1. únor 2012, 17:19 Johny
Skvělý program,jinak chtěl bych se zeptat, na fotolii přijímají pouze zipy do 2Mb lze to třeba zabalit vícekrát, aby to mělo požadovanou velikost nebo budou s tím mít nějaký problém? Nezkoušel jste to?
 
Gravatar
1. únor 2012, 20:16 Petr Václavek
Sice to na Fotolii mají někde v pravidlech napsané, ale zatím mi nic neodmítli a běžně mají mé ZIPy 8 - 9MB. Takže se velikosti nebojte.
 
Gravatar
1. únor 2012, 22:03 Johny
Ok dobré vědět, jinak nemáte také problémy s nahráváním obrázků na Fotolii? Jak jsem některé obrázky zabalil pomocí vašeho programu, tak některé z nich nejde nahrát a píše to neznámou chybu.http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/425240_26976970 48759_1446615625_32258033_1642618585_n.jpg Napadlo mě, jestli nebude nějaká dočasná chyba na serveru, ale nejde mi to už tak 2 dny. Zkoušel jsem to i přes FTP, ale rovněž i tam to nejde nahrát, jako normálně to zkopíruje, ale obrázky se na fotofolii nezobrazí. Nerozumím tomu, asi napíšu na podporu.
 
Gravatar
1. únor 2012, 22:07 Johny
obrázek chyby ještě jednou http://www.2i.cz/c5a02f05d6
 
Gravatar
1. únor 2012, 22:21 Johny
tak nakonec jsem zjistil, že některé ty soubory to zabalilo nějak špatně, protože výsledné zipy měly 1Kb, zkusil jsem zabalit ručně a už to jede, ale nechápu proč některé šly v pohodě a některé ne.
 
Gravatar
22. červen 2012, 09:21 Martina
Výborná věc! Díky moc!
 
Gravatar
31. červenec 2012, 23:01 Pavel
Nevím proč, ale vždycky mi to vyváří pouze 1kb-tový zip, ve kterém nic není. Nevíte v čem by mohl být problém? Soubory mám v eps a jpg v jedné složce se stejnými názvy, jak jste psal v návodu, ale i přesto mi to nejde.
 
Gravatar
1. srpen 2012, 18:26 Petr Václavek
Pavle, tak to nevím, co máte za opearační systém? Můžete poslat screenshot toho okna?
 
Gravatar
17. srpen 2012, 05:42 Radim
Používat dávkový soubor je dneska zbytečně složité a zastaralé. Jsou tady souborové manažery typu Total Comanderu. Zazipování tam je otázkou pár kliknutí. A zip algoritmus mívají tyto programy už zabudovány v sobě, takže není třeba shánět externí zipovací program. Přehled v adresářích je tam takový, že při troše pořádku v adresářích není třeba shánět žádné další programy coby správce fotografií a pokud se do fotobanky používá FTP přenos, bývá tam komfortně udělaný , že prakticky až na rychlost není rozdíl mezi přenosem na jiný disk v počítači a přenosem po internetu na FTP server fotobanky.
Total Comander je placený shareware za necelou tisícovku, ale existují další souborové manažery zdarma.
 
Gravatar
17. srpen 2012, 11:09 Petr Václavek
Radime, dávkové soubory, případně skripty ještě zdaleka nejsou zastaralé. Třeba ukázka v tomto článku slouží k zazipování většího množství ilustrací do jednotlivých samostatných zipů - klidně si můžeme dát závod, zda to rychleji zvládnete v Total Commanderu a nebo zda bude rychlejší ta dávka :)

Nic proti Total Commanderu, je to můj oblíbenec, ale takhle zipovat neumí (dávka pro každou ilustraci vytvoří jeden samostatný zip tak, jak to požaduje fotobanka, cílem není udělat jeden velký zip se všemi ilustracemi!)
 
Gravatar
20. listopad 2012, 16:27 Lukas
Pavle, davka udela prazny zip ve chvili, kdy nazev eps a jpg obsahuje mezeru. Pro spravnou funkci davky je tedy nezbytne mit nazvy souboru bez mezer. Bohuzel nevim, jestli jde davka upravit tak, aby to fungovalo i pro nazvy s mezerami :-( Snad guru Petr poradi :-)
 
Gravatar
21. listopad 2012, 20:40 Petr Václavek
No poprvadě, to asi jen tak nepůjde, to by se to muselo předělat do JScriptu. Ale stejně mezery v názvech souborů pro fotobanky nemají co dělat. Jednu dobu jsem s tím měl na některé fotobance (asi Shutterstock) problém.
 
Gravatar
7. prosinec 2012, 17:41 sovpag
Objevil jsem tento návod na snadné zipování ilustrací a jelikož jsem něco podobného potřeboval, vytvořil jsem si k tomu utilitu přímo v programu Photostock, také zde recenzovaného (viz. aktuální verze). Pokud se vám nechce používat příkazový řádek nebo se potýkáte s problémy, např. s mezerami v názvu, toto vše odpadá u mého řešení.

Pokud budete mít zájem o vyzkoušení, naleznete jej v menu Nástroje:
 
Gravatar
10. prosinec 2012, 14:05 Petr Václavek
Sovpagu, ty mezery v názvu by se stejně neměly používat, protože by to některé fotobanky nemusely vzít (svého času to byl problém u Shutterstocku, nevím, jak je to teď).
Jinak díky za info a rozšíření skvělého programu, jen by to chtělo trochu lépe zapracovat do workflow a prostředí. Sepíšu pár návrhů a pošlu emailem.
 
Gravatar
10. prosinec 2012, 19:14 sovpag
Rozumím, neměly.
OK, budu se těšit :)
 
Gravatar
30. září 2013, 17:14 Vilém Mikyška
Rád bych se zeptal. Týká se to jen vektorové grafiky? Když ilustruji jen ve Photoshopu, samozřejmě můžu z PS generovat eps, ale to v případě rastrovéo souboru nebudu muset??? Děkuji Vilém mikyška
 
Gravatar
30. září 2013, 20:15 Petr Václavek
U ilustrací z Photoshopu se EPS negeneruje (nebyl by vektorový), nahrává se jen velký JPG - prostě jako fotografie (na bitmapovou ilustraci platí stejné požadavky jako na fotografii)
 

Přidej komentář
Pokud se chcete na něco zeptat, vyhledejte/zapište svůj dotaz na fotobankovém diskuzním fóru.