Diskuzní fórum

Jak kreslit ilustrace pro fotobanky

Jak efektivně tvořit ilustrace pro fotobankyHodně lidí se mě ptalo jak stíhám udělat měsíčně tolik grafik. Tento článek by si měl přečíst každý grafik, který chce prodávat své ilustrace ve fotobankách. Článek odpoví nejen na úvodní otázku jak to stíhám, ale i na mnohé další, které se týkají tvorby vektorových ilustrací pro microstock fotobanky, zvyšování výdělků, zrychlení, zjednodušení a zefektivnění práce a vlastně celkového pracovního postupu fotobankového grafika.

Předtím, než se pustím do jednotlivých tipů, kterak zefektivnit tvorbu ilustrací pro fotobanky musím poznamenat, že pokud to myslíte s ilustracemi vážně, tak budete potřebovat Adobe Illustrátor. Je jedno, zda si pořídíte poslední zastaralou krabicovou verzi Adobe Creative Suite 6 (sice je stará, ale pro fotobanky pořád ještě bohatě postačující a hlavně za ni zaplatíte jen jednou a vydrží vám na dlouho) a nebo budete měsíčně platit předplatné nejnovější verze Adobe Creative Cloud (to má zase tu výhodu, že měsíční částky jsou mnohem menší a používáte nejnovější software). Existují i další vektorové editory zdarma (Inkscape) nebo za mnohem menší cenu (Corel Draw, Affinity Designer), ALE ty mají velký problém s exportem do formátu (EPS verze 8 nebo 10), které vyžadují fotobanky.

Základem úspěchu při prodeji vektorových ilustrací je uvědomit a rozhodnout si několik věcí:

Určit si cílovou fotobanku

Vyberte si jednu cílovou fotobanku a na tu se zaměřteNe každá fotobanka funguje, prodává a přijímá ilustrace stejně (například na iStockphoto přijímají a lépe prodávají úplně jiné ilustrace než na Shutterstocku) a je proto důležité si skutečně jednu z široké nabídky (viz přehled těch nejlepších fotobank pro prodej ilustrací a fotografií) zvolit - doporučuji tu, odkud máte nejvyšší příjmy.

Je důležité pořád sledovat, co se na zvolené fotobance děje, co se nejvíce prodává a to nejen vám, ale i ostatním. A naopak, to že jste támhle na jiné fotobance za jeden den dvakrát prodali jednu stejnou ilustraci by pro vás nemělo být vůbec důležité, protože na zvolené fotobance prodáváte mnohem více (peníze a výdělky jsou vždy na prvním místě - tedy pokud chcete vydělávat).

Pro mě osobně je cílová fotobanka Shutterstock.

A ještě dodatek: i když máte zvolenou jednu cílovou fotobanku, nahrávejte své výtvory minimálně na další 2-3 fotobanky (s jejich volbou vám poradí zmíněný přehledový článek o fotobankách).

Čas jsou peníze!

Je nezbytné si uvědomit, že nemůžete nad jednou ilustrací trávit hodiny a hodiny a hodiny - nikdy se vám to nezaplatí. Důležité je tvořit rychle a efektivně, produkovat týdně co nejvíce ilustrací a pravidelně je nahrávat na fotobanky. Deset jednoduchých ilustrací, nad kterými jste dohromady strávili jednu hodinu má ( někdy i desetkrát) větší šanci na prodej než jedna ilustrace, se kterou jste se piplali stejnou dobu. 

Více jednoduchých ilustrací má větší šanci na prodej než jedna složitá

Navíc platí, že čím je ilustrace jednodušší, tím větší možnosti použití má - kreslete co nejjednodušeji, ale ne triviálně. Viz například ono tlačítko - ještě prodejnější a použitelnější by bylo bez nápisu "REGISTER" - je jednoduché, snadno použitelné a přitom to není jen triviální obdélník (je trochu 3D, obsahuje několik gradientů, stín, odlesk, detail s šipkou...)

Nic nehažte do koše

Když už něco vytvoříte, nahrejte to na fotobanku, nehažte to do koše i když se vám to nelíbí - určitě si s tím nezkazíte své portfolio. To že se to nelíbí vám, neznamená, že se to nebude líbit ostatním - ba co hůře, ilustrace se kterou si opravdu vyhrajete a která je podle vás "zaručený trhák" se většinou moc neprodává. Oproti tomu ošklivý kýč, za který se skoro stydíte jde na dračku. Malý příklad z mého portfolia na Dreamstime:

Ukázka kýče, odpadu, který se stal jedním z nejprodávanějších obrázků v mém portfoliu

To jsem si jen hrál s nástrojem Blend v illustratoru, výsledek jsem ani nechtěl nahrávat, ale nakonec jsem ho tam dal. A výsledek? Je to celkově moje devátá nejprodávanější ilustrace na fotobance Deramstime (56 stažení, 78$, celkově jsem nad ní strávil asi tak 10-15 minut - jak říkám, učil jsem se blendovat, jinak by to byla práce na 2 minuty).

Jak tedy kreslit pro fotobanky?

Jak tedy rychle vytvořit kvalitní ilustraci? Jak to dělám já? Buďte líní, šetrní a recyklujte! Není nic snazšího a rychlejšího než použití starších úspěšných ilustrací a jejich upravení do nové podoby. Zde je několik způsobů jak na to:

Změna barvy

Nejgeniálnější a u mě snad nejpoužívanější nástroj v Adobe Illustratoru je Recolor Artwork. Pokud jej neznáte, nastudujte si jej z tutoriálů na webu.

Stačí pootočit kolečkem a rázem je z modré nálepky zelená, pak žlutá, pak červená, oranžová, fialová... a během 2 minut máte 5 nových ilustrací. A pak nastupují ještě barevné kombinace. Přebarvení je ten úplně nejrychlejší způsob tvorby "nových" obrázků. 

Ukázka z mého portfolia:

Přebarvení je nejrychlejší způsob zvětšování portfolia

Databáze objektů

Vytvářejte si přehlednou databázi vlastních objektů, abyste je mohli znovu a znovu používat. Jde zejména o:

 • skvrny, škrábance, šmouhy pro zašpiněné grunge ilustrace
 • vlastní štětce (brushe)
 • vlastní vzorky (patterny)
 • vlastní ikony 
 • vlastní siluety
 • tvary
 • barvy
 • fonty

Zdůrazňuji, že jde o vlastní ikony, brushe - nestahujte je z internetu, mohlo by se vám to vymstít (ve fotobankách nesmíte používat cizí práci i když je uvolněna ke komerčnímu užití - více viz FAQ o ilustracích). Tyto "knihovny" vám velmi urychlí práci, nebudete muset znovu kreslit něco, co už jste jednou nakreslili a jednotlivé objekty budete mít vždy při ruce.

Začněte s jednotlivými objekty a pak je seskupujte

Nejprve vytvořte jeden objekt / ilustraci a tu prodávejte. Časem až budete mít více verzí, nebo podobné ilustrace, tak je začněte seskupovat a prodávejte tato seskupení. Později měňte barvy a seskupujte seskupení. Pokud rovnou děláte ilustraci obsahujícící skupenství samostatných objektů, tak se zbytečně připravujete o prodeje jednotlivých objektů. Navíc u ilustrací jednotlivých objektů můžete mít lépe zadaná klíčová slova a tak se tyto jednotlivé ilustrace budou lépe prodávat na tyto konkrétní fráze, než tomu bude u skupinových ilustrací.

Seskupujte jednoduché ilustrace do setů

Opakované použití stejných objektů

Když už jednou nakreslíte nějaký jednoduchý objekt, použijte jej co nejvícekráte:

 • nakreslené ikony můžete použít na rozných tvarech tlačítek, na stužkách, ve vzorcích, v razítkách, na nálepkách
 • nakreslený vánoční stromeček můžete prodávat jako solitér, zakomponovaný ve vánočním pozdravu, na vánočním banneru, v krajince...

Různé použití jednoho objektu


Trasování (převod z bitmapy)

Illustrator nabízí poměrně šikovný nástroj na trasování bitmap (převod bitmapy na vektor). Ovšem pokud si myslíte, že stačí vzít fotku, převést ji na vektor a kasovní trhák máte zajištěn, tak na to rychle zapomeňte, takovou ilustraci většina fotobank v lepším případě ani nepřijme a v tom druhém případě se nebude prodávat. 

Na druhou stranu trasování bitmap je dobrý zdroj pomocných ilustrací - například skvrn, šmouh, škrábanců atd, které úspěšně použijete při tvorbě grunge (ušmudlaných, zašlých) ilustrací a zejména pozadí:

Použití trasovaných bitmap na grunge pozadí

Kombinace stávajících ilustrací, efekty

Když nevím, co kreslit, procházím si své portfolio a přemýšlím nad různými kombinacemi. Většinou se dívám na své právě prodané ilustrace na Shuterstocku a vždycky přijdu na několik nových kombinací - například dám dohromady jednu starší ilustraci a jeden pěkný efekt, který jsem objevil před pár dny. Nebo použiju z předchozích ilustrací osvědčenou barevnou kombinaci, nebo zkombinuji pozadí a objekt, atd. Možností je spousta. 

Zkombinováním dvou různých ilustrací, případně použitím nového efektu na starou ilustraci získáte snadno další novou ilustraci

Tutoriály

Předchozí tip mi připomíná, další důležitou činnost: Je potřeba věnovat část svého času na pročítání tutoriálů na webu - jeden nový zajímavý efekt vám může vygenerovat několik desítek "nových" ilustrací. Svého času jsem ty nejlepší vektorové tutoriály zveřejňoval na svém blogu: Články, tipy, triky, tutoriály věnující se Illustratoru.

Už není co recyklovat?

Když už nemáte co recyklovat, tak je na čase nakreslit něco nového. Tedy mnohem lepší je kreslit nové - opravdu originální - ilustrace průběžně. Máte tak alespoň pořád co recyklovat, neustrnete na jednom místě a hlavně, když pak nemáte opravdu čas, můžete během pár hodin vygenerovat svou týdenní dávku poměrně bez bolestí a splníte tak svůj pravidelný uploadovací limit.

Ovšem i při kreslení nových ilustrací mějte na paměti recyklaci - dopředu již přemýšlejte, zda a jak budete moci tuto novou ilustraci v budoucnu zrecyklovat - čím více možností naleznete, tím pečlivěji na ní pracujte - strávený čas se vyplatí.

Mnoho lidí se mě ptá, kam na ty nápady chodím, kde beru inspiraci pro stále nové a nové ilustrace - má odpověď je jednoduchá - stačí se koukat kolem - spousta nápadů je v časopisech, na reklamních letácích, na webu. Spousta dalších nápadů vás napadne jen tak - je důležité si je nějak zapisovat, načrtnout. Proto s sebou stále nosím Moleskin (malý zápisník) a do něj si své nápady kreslím:

Inspirace je všude kolem nás, stačí se jen pořádně dívat a dělat si poznámky a náčrtky

O těch webových zdrojích inspirace plánuji napsat celý článek, neboť těch webů je obrovské množství a každý týden narážím na další.

Pár rad k recyklaci 

Když recyklujete (měníte barvy, přeskupujete, děláte hodně podobné ilustrace) - nedávejte tyto podobné ilustrace na fotobanku zároveň - rozdělte je do několika uploadů, třeba jednu verzi každý týden. Díky tomu si nebudou tyto ilustrace tak konkurovat a zároveň budete neustále zastoupeni v nových ilustracích na daný námět a tedy zasáhnete více kupujících.

Pokud ale přesto dáte sadu podobných ilustrací do jedné dávky, stane se nejspíše několik věcí:

 • Fotobanka vám některé z ilustrací odmítne, s poznámkou, že jsou moc podobné
 • I když budou ilustrace schválené, budou si navzájem užírat prodeje - kupující většinou potřebuje jednu ilustraci a ne dvě obdobné
 • Díky tomu, že budou schváleny ve stejný čas, budou na výsluní "nových ilustrací" po stejnou krátkou dobu

Máte ještě nějaké další tipy ohledně tvorby ilustrací pro fotobanky? Podělte se prosím v komentářích. Je možné, že jsem na něco pozapomněl.

 


Komentáře


Gravatar
9. prosinec 2011, 11:34 i3alda
Díky za inspirativní myšlenky! No koukám že mám ještě na čem makat :)
 
Gravatar
11. prosinec 2011, 13:53 Matěj
Ahoj, asi tam máš překlep, nemělo tam být spíš inspiraci?
Citace:
kde beru ilustraci pro stále nové a nové ilustrace
 
Gravatar
11. prosinec 2011, 22:22 Petr Václavek
Matěji, díky za upozornění, již jsem to opravil.
 
Gravatar
13. prosinec 2011, 12:13 Vojtěch Mareš
Petře, je to výborné shrnutí toho jak má práce fotobankového grafika vypadat.

Jen bych podotknul, že u určitých objektů jako jsou tlačítka, webové věci, designové prvky atd se vyplatí začít rovnou se setem. Určitě se tak člověk vyhne zamítnutí (too many on the site) a prodeje budou lepší a stabilnější.

Můžu jen potvrdit, že nejvíc peněz přinášejí ty ilustrace, které mi zabrali nejméně času. Často ty zrecyklované, jejichž "remix" trval méně než půl hodiny.

Sketchbook je nedílnou součástí každodenního života nejen microstock grafika, na to pamatovat vždy. Někdy stačí i aplikačka na Smartfouny (Draw!) a stylus.

Na Shutterstocku je cca 30.000 aktivních prodejců, čím dříve si člověk vytvoří takovýto workflow, tím dříve si najde své místo mezi konkurencí.
 
Gravatar
13. prosinec 2011, 14:33 Momo
Dobrý den.
Mám takové dva základní dotazy. Je třeba k zvládnutí počítačové grafiky talent nebo se to dá dělat jako řemeslo (po ovládnutí SW). V dětství a dospívání jsem sice si ráda kreslila ale tohle je asi určitě jiná liga. Jsem bez práce a tohle vypadá jako možný přivýdělek ale má to cenu když bych znalostně musela začínat téměř od nuly (SW, grafika)?
 
Gravatar
13. prosinec 2011, 14:51 Petr Václavek
Vojtěchu, díky za poznámky. Co se týče začínání rovnou se setem, jsem toho názoru, že je lepší zkusit to nejprve zvlášť - můžete tak použít více konkrétnějších klíčových slov u jednotlivých obrázků ikon. Ale samozřejmě to také záleží na složitosti obrázku - pokud by byla ikona/tlačítko moc jednoduchá, tak vám to zamítnou.

Jinak naprostý souhlas - zejména s poslední větou. U microstocku platí, že už nikdy v budoucnu nebudou tak dobré podmínky jako právě teď - čím déle budete váhat, tím hůře budete "prorážet" - konkurence prostě neustále přibývá.
 
Gravatar
13. prosinec 2011, 14:58 Petr Václavek
Momo, to je těžká otázka. Podle mě to je tak půl na půl. Tedy je potřeba mít nějaký cit pro grafiku, dobré nápady, inspiraci... (to je tak alespoň 20-50%) a zbytek je řemeslo.
Například u mě je většina ilustrací nakreslená z jednoduchých tvarů, skoro nic nekreslím od ruky, jen používám základní tvary a jejich odvozeniny. Ovšem ten cit se projevuje ve volbě barev, odhadnutí realističnosti světel a stínů, tvorbě detailů...

Zkuste se podívat na nějaké videotutoriály na YouTube, jak složité je kreslení v Illustratoru, zkuste si zkušební verzi Illustratoru a uvidíte.
 
Gravatar
17. prosinec 2011, 16:15 Lucie Košutová
Dobrý den, hezký článek, ale osobně moc nesouhlasím s recyklací způsobem, že člověk opakuje svoje obrázky pořád dokola s minimálními obměnami jenom kvůli kvantitě. V současné době se to zdá býti výhodné, ale pokud by takto jednal každý, tak to ve výsledku bude mít přesně opačný výsledek. Nárust fotek na fotobankách je tak obrovský, že fotobanky budou dříve nebo později muset přísun nějak omezit, tzn. bude daleko větší selekce a přísnější pravidla.
Například iStock má velmi přísný výběr od začátku, barevné varianty se mohou dávat pouze jako doplněk k prvnímu obrázku, nepřijímá obrázky s drobnými obměnami, atd. Přesto věřím, že na iStocku spousta profesionálů vydělává velké peníze. Jde tam totiž hlavně o kvalitu. Na ostatní fotobanky může v podstatě nahrávat každý co chce, někdy je to opravdu hrůza procházet. Nicméně tento systém nebude trvat věčně a čím více fotobanky budeme zahlcovat, tím dříve ten pád příjde.

 
Gravatar
18. prosinec 2011, 19:45 Petr Václavek
Lucie, nevím jak vy, ale pro mě jsou fotobanky zdrojem obživy, takže optimalizuji svoji práci na co největší zisk v rámci pravidel, které fotobanky uvádějí. Takže více barevných verzí nedělám kvůli kvantitě, ale kvůli vyšším prodejům. Pokud udělám jen zelenou verzi, tak se zbytečně ochudím - spousta kupujících potřebuje červenou. Pokud to dám všechno do jednoho obrázku, stane se zmenšenina tohoto obrázku nepřehlednou a kupující ji snadno přehlédne. A konečně - u Shutterstocku hodně záleží v kterou dobu se ilustrace schválí a objeví v nabídce kupujícím - máte tak 60 procentní šanci, že nová ilustrace prostě zapadne bez povšimnutí - vy nemůžete určit, kdy se ilustrace schválí, ale tím, že tam pošlete tři verze si šanci na stažení zvýšíte.

Nesnáším věty začínající "pokud by to tak dělal každý" - jsou nesmyslné. Nicméně obdobně byste mi mohla napsat, abych již dále nepublikoval a nepomáhal začátečníkům - jejich začátečnické výtvory zahlcují fotobanky mnohem více.

Konečně i kdyby to tak dělal každý a fotobanky zpřísnily svá kritéria - tak by to bylo docela fajn, ne? Kupující by dostávali lepší výběr a schopní grafici by měli více prodejů - k tomu přece směřujeme, ne?

 
Gravatar
18. prosinec 2011, 22:36 Lucie
Dobrý den,
asi jsem to trochu špatně formulovala, chtěla jsem spíše znát Váš názor na vývoj situace ve světě fotobank, nikoliv Vás popudit. Pokud to tak vyznělo, tak se omlouvám. Můžete můj příspěvek smazat a ignorovat.
Každopádně přeji Vám hodně štěstí nejen v profesním životě.
 
Gravatar
19. prosinec 2011, 09:21 Petr Václavek
O nic nejde, nejsem popuzen a jsem rád, že se zde vede diskuze i na takováto témata a že občas někdo nesouhlasí :) Aspoň můžu lépe popsat důvody, proč to dělám tak, jak to dělám.

Obdobně mnozí lidé mi píšou, že není správné používat u klíčových slov plný limit - 50 keywords, že se pak jedná spíše o "keyword spam" ale to by bylo na delší diskuzi...

Co se týče zahlcení fotobank balastem viděl bych mnohem snazší a efektivnější řešení promazání databáze tak, jak to dělá například Dreamstime - fotky, co se za 3 roky neprodají ani jednou se buď smažou a nebo se přesunou do Free sekce. Což je podle mě ideální řešení.
 
Gravatar
19. prosinec 2011, 14:39 Martin Hartiník
Zdravim, mohol by som sa opytat ak to nieje tajne ake programy vyuzivate na spravu svojich ilustracii a aku aplikaciu pouzivate na prehlad a statistiky?
Mam na mysli vecicky ako picniche toolbar, total commander ci byvala isyndica.
Dakujem za odpoved, nech sa vam aj nadalej tak dobre dari..
 
Gravatar
19. prosinec 2011, 19:09 Petr Václavek
Martine, výborná otázka. Odpověď vydá na samostatný článek, který ale sepíšu a zveřejním až na začátku roku včetně mého "workflow".
 
Gravatar
23. prosinec 2011, 01:00 Šimon Chloupek
Citace:
Dobrý den.
Mám takové dva základní dotazy. Je třeba k zvládnutí počítačové grafiky talent nebo se to dá dělat jako řemeslo (po ovládnutí SW). V dětství a dospívání jsem sice si ráda kreslila ale tohle je asi určitě jiná liga. Jsem bez práce a tohle vypadá jako možný přivýdělek ale má to cenu když bych znalostně musela začínat téměř od nuly (SW, grafika)?

Dobrý den Momo, zabývám se školením začínajících (i zcela neškolených) grafiků, takže mám k zajímavé otázce co říci. Díky mnohaleté praxi v oboru grafika jsem měl možnost pozorovat vývoj mnoha lidí... Mohu říci, že talent je pouze jakýsi vstupní kapitál na dráhu grafika (a zřejmě do libovolného oboru), stejně jako vzdělání. Podle mého názoru je rozhodující vytrvalost a nadšení. Realita je taková, že v grafickém designu působí mnoho lidí, kteří původně studovali zcela jiný obor."
 
Gravatar
2. leden 2012, 22:25 PaiMuTan
zdravim VAs, dopredu sa ospravedlnujem ak nepisem do spravnej temy, ale predsa len mam otazku:
Posielala som na SS na schvalenie grafiku nie vsak vektorovu ale rastrovu vytvorenu v Photoshope, teda poslala som to ako JPG, ale neschvalili mi to s touto poznamkou, ktorej nerozumiem: Please check "Illustration" box when submitting....co treba s tym robit, ak to budem chciet este raz spravne poslat??
dakujem
 
Gravatar
2. leden 2012, 22:28 Petr Václavek
PaiMuTan, tak to je klasika - jedná se o to, že u každé ilustrace musíte na té stránce jak zadáváte klíčová slova, název atd. také zaškrtnout, že se jedná o ilustraci - toť vše.
 
Gravatar
2. leden 2012, 22:39 PaiMuTan
ano vdaka..sice som na to medzi tym prisla, ale pri vektorovych ilustraciach to nie je automaticky nastavene? lebo doteraz som to u vektoroch nerobila a vzdy to preslo...
 
Gravatar
2. leden 2012, 22:46 Petr Václavek
U vektorů se to nastavuje samo automaticky. U rastrových ilustrací to ten systém nemá jak poznat, takže to musí nastavit uživatel ručně.
 
Gravatar
2. leden 2012, 22:53 PaiMuTan
..je to jasne
vdaka a prajem aj nadalej vela uspechov a super tvorivych napadov :)
 
Gravatar
9. leden 2012, 14:18 JonnyDrake
Díky za článek, nadchnul mě, mimo jiné i v bodě "trasování, převod z bitmapy". Grunge efekty mě nadchly na tolik že jsem udělal celý set skvrn, šmouh a škrábanců.

Link na stažení je v tomhle článku.
http://www.designbox.cz/cz/balicek-grunge-vektoru-zdarma-1404036658.html
 
Gravatar
9. leden 2012, 15:43 Petr Václavek
Já jsem na skvrnách pro vlastní produkci pracoval asi 8 hodin (využil jsem, že manželka s dítětem byla na víkend pryč) - vypotřeboval jsem jednu lahvičku inkoustu a asi milión papírů. Člověk by neřekl, jak je těžké udělat pěknou skvrnu, kaňku. Končil jsem až hodně po půlnoci, ale zvektorizovaný výsledek používám dodnes.
 
Gravatar
1. březen 2012, 18:24 PaiMuTan
Dobry den,
mala by som taky technicky dotaz - niekedy mi fotobanka SS vrati moje vektory spat s poznamkou Text--Please convert text to outlines../niekedy aj ked sa tam ziaden text nenachadza/, a co neviem tiez pochopit je, ze sa vzdy snazim vsetko dat naporiadok, no napriek tomu pri prevedeni na eps format ako som si vsimla, mi vyskakuje poznamka od Ai ze Ulozenim textu dok. v starsom formate sa moze previest text na bodovy text atd..tak neviem co v tom pripade robit, pre mna ako zaciatocnika v Ai je to dost tvrdy oriesok...dakujem vopred za radu co s tym...
 
Gravatar
2. březen 2012, 22:27 Petr Václavek
Hmm, těžko říct, možná je tam někde schovaná vrstva s textem. Pošlete mi zamítnutou ilustraci (.EPS) a já se na to můžu podívat.
 
Gravatar
6. březen 2012, 12:16 PaiMuTan
hm..poslala som to este raz do SS a hura preslo to, mozno som na nieco klikla alebo sa to aktualizovalo, neviem...ak mi pride nabuduce zamietnutie kvoli tejto zalezitosti, hned to poslem, bez mojho dalsieho zasahu do ilustracie...zatial dakujeem
 
Gravatar
22. březen 2012, 12:39 PaiMuTan
Citace:
Hmm, těžko říct, možná je tam někde schovaná vrstva s textem. Pošlete mi zamítnutou ilustraci (.EPS) a já se na to můžu podívat.


--taak teda mam znovu tento problem, ilustracia bez textu a vratena s poznamkou Text--Please convert text to outlines...mozem teda poslat na mail??
"
 
Gravatar
22. březen 2012, 19:14 Petr Václavek
Jasně, pošlete, mrknu na to.
 
Gravatar
26. březen 2012, 16:33 PaiMuTan
-dakujem, vyskusam ako ste radili...este sa vsak chcem opytat, pri ukladani ilustracie do EPS, ak ta obsahuje text, zaklikavate ponuku - Vlozit pisma (pro ostatni aplikace), alebo nie?
 
Gravatar
26. březen 2012, 20:10 Petr Václavek
Když je v ilustraci text, tak je potřeba jej převést na křivky. A potom v exportu EPS tam nic takového nezaškrtávám, ale je to asi jedno.
 
Gravatar
9. duben 2012, 15:26 Kristýna
dobrý den,
opravdu skvělý web. Mám dotaz na kohokoli, kdo bude mi ochotný odpovědět. Asi jsem dost hloupý uživatel PC, protože se nemohu hnout z místa v bodě, nad kterým se nikdo nepozastavuje. Začala jsem registrací na 123RF (protože je v CZ). Zaregistrovala jsem se; udělala jsem všechno přesně podle jejich postupu: mám účet na FTP. Ale nevěděla jsem jak nahrát fotky na FTP, pak jsem si našla, že si mám stáhnout total commander - to jsem udělala a nahrála fotky na svůj FTP účet. Ale nevím co dál. Jak mám stáhnou fotky z FTP do 123RF? PS: jedná se o prvních 10foto ke schválení nového fotografa.
Děkuji
 
Gravatar
11. duben 2012, 18:21 Petr Václavek
Zdravím,
Pokud jste nahrála fotky nebo ilustrace na FTP účet fotobanky 123rf, tak je musíte ještě dále zpracovat - přihlašte se na fotobanku a pak dole v patičce v sekci Pro fotografy zvolte volbu Upload, která spustí jednoduchého průvodce, který vám pomůže fotky zpracovat - stačí jen odklikávat.
 
Gravatar
22. duben 2012, 21:39 Josef
Zdravím,

Měl bych několik otázek, na které nemohu nalézt jasnou odpověď. Mohl by jste mi je objasnit?
Děkuji.

Je možné zjistit přes koho jsem se zaregistroval např. do shutterstock.com?
Když zakládám soubor v adobe ilustrátoru, jaké bych měl použít rozměry dokumentu? 800*600, 1024*768 v px, pt, mm Jaké rozměry, jednotky jsou nejběžnější?
Všiml jsem si též, že lze zadat Number of Artboards. Co když vytvořím 2. Jak potom vytvořit náhled v jpeg. Přijímají takové soubory (vektory) fotobanky?
 
Gravatar
22. duben 2012, 21:43 Petr Václavek
Zdravím,
přes koho jste se zaregistroval zjistit dost dobře nejde. Zkuste ale napsat své ID ze Shutterstocku, třeba se někdo ozve (ať už sem a nebo na fórum).

Velikost plátna v Illustratoru je zcela libovolná - vektory jsou roztahovatelné dle libosti bez ztráty kvality, takže je to úplně jedno.

V případě dvou Artboardů se náhled tvoří podle toho aktuálně (naposledy) vybraného. A myslím, že jim to je ve fotobance jedno, kolik tam těch artboardů je (já snad vždy nechávám jen ten jeden).
 
Gravatar
22. duben 2012, 22:11 Josef
1014938

Ještě k vašim stránkám petr.vaclavek.com fungují Vám bez problémů? Jelikož se na jejich obsah nemůžu dostat.
 
Gravatar
23. duben 2012, 20:53 Petr Václavek
Josefe, na mých stránkách jsou nějaké problémy, ale zdá se, že to souvisí pouze s prohlížečem Chrome - stačí u něj vymazat cache pamět a mělo by to jet.

Opravdu nevím, zda je to hostingem, aplikací nebo jen tím prohlížečem. Každopádně to výhledově zkusím přesunout na jiný hosting.
 
Gravatar
24. duben 2012, 15:48 Josef
Zkoušel jsem prohlížeče FF, Operu, Chrome ani z jednoho jsem se nedostal na stránky...ve škole v pohodě i přes stejný počítač, akorát s intenetem VŠB. Nakonec jsem, ale zkusil anonymizér a už se mi zobrazili. Takže asi za to může blokování ip adresy.
 
Gravatar
23. květen 2012, 06:11 Edita
Ahoj, ještě bych se chtěla zeptat, v rádci píšeš, že musím používat vlastní fonty, i když v tvých pracích vidím i běžně známé ... Jak to tedy prosím je? Děkuji
 
Gravatar
23. květen 2012, 07:48 Petr Václavek
Edito, to jsem trochu zamotal - samozřejmě, že vlastní fonty nevytvářím, jen dbám na to, aby ty fonty byly zdarma i ke komerčnímu užití (vždy je potřeba prostudovat licenci) a samozřejmě font nesmí být to hlavní na ilustraci - jednalo by se pak vlastně o přeprodej fontu.

V textu mi šlo o to, abych měl na jednom místě uspořádané zdroje - ať už vlastní (objekty, ikony, bruše), tak i ty cizí - fonty, skripty.
 
Gravatar
24. květen 2012, 08:43 Edita
Aaaaaha ... a promiň, že ještě otravuju, nevíš kde bych tyto informace i licencích fontů našla? Děkuji
 
Gravatar
28. květen 2012, 09:52 Petr Václavek
Edito - vždy když stahuješ font, tak by na té stránce nebo u fontu měla být tato informace, pokud žádné info nenajdeš, tak jej raději nepoužívej.
 
Gravatar
14. červen 2012, 14:50 Ondřej
Dobrý den,

chtěl bych zkusit na fotobanky dát i nějaké ilustarce, vím že nejlepší je asi Adobe illustrator, ale ten je pro zkoušku dost drahý, poradíte mi nějaký jiný program, kde bych si to mohl vyzkoušet? Zkoušel jsem Inkscape, ale tam mi to nejde ukládat a znovu otevírat ve formátu "eps"... Děkuji
 
Gravatar
18. červen 2012, 13:51 Petr Václavek
Ondřeji, o možných programech a řešení exportu do EPS jsem napsal článek zrovna dnes: Jaké jsou požadavky na vektorové ilustrace ve fotobankách? přečtěte si hlavně sekci V jakých programech kreslit vektory pro fotobanky?
 
Gravatar
24. září 2012, 08:31 PaiMuTAn
zdravim...pocas posledneho vikendu som si vsimla ze mi fotobanka Shutterstock nepriratala centiky za stiahnute obrazky, v prehlade vidim ze su stiahnute ale v tabulke mi tam na tie dva dni svieti nula...tak neviem ci sa to po case nejako skoriguje alebo by som mala kontaktovat ss a nahlasit to ako chybu???
dakujem za odpoved..
 
Gravatar
24. září 2012, 09:55 Petr Václavek
To je jen aktuální výpadek na Shuttersrtocku, mají to tak momentálně všichni. Až to opraví, tak to naskočí zpětně.
 
Gravatar
25. říjen 2012, 05:00 Jana
Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Zatím jsem na fotobankách vedena jak "fotograf", nyní bych chtěla začít dělat i grafiku - vektorové obrázky. Nemám ŽÁDNÉ zkušenosti, budu začínat od nuly. Poradíte mi nějaké odkazy, kde se dočtu, jak začít kreslit v Adobe Illustratoru, kde jsou nějaké tutoriály a postupy, prostě vše, co by se mi v začátcích mohlo hodit... Jsem takový věčný samouk :-) Děkuji za každou radu.
 
Gravatar
25. říjen 2012, 18:02 Petr Václavek
Ahoj Jano, i já jsem před lety začínal s Illustratorem jako naprostý začátečník, takže vím, jaké to je. Osobně doporučuji vyzkoušet kreslit podle tutoriálů, co se válí na webu. Pokud to chcete zvládnout rychleji, tak je nejlepší zajít na kurz.
Několik zajímavých tutoriálů najdete na mém osobním blogu: Výsledky vyhledávání Illustrator.

Každopádně je to dobrý dotaz a jakmile budu mít čas, zkusím sepsat na toto téma nějaký článek, nebo alespoň rozcestník.
 
Gravatar
12. leden 2013, 21:30 Petr
Zdravím,

mám takový technický dotaz. Je možné používat efekty v Illustratoru? Například efekt Blur (rozostření). A jestli ano, je lepší dát Expand Appearence a mít tam rastrový obrázek? Myslím jestli to potom vezme fotobanka. Díky
 
Gravatar
14. leden 2013, 20:44 Petr Václavek
Petře, v ilustraci ve formátu EPS nesmí být žádná bitmapa, takže většina efektů s tím padá. pokud si nejste jist, tak zkuste efekt aplikovat, pak to uložit jako EPS, znovu otevřít a zkontrolovat, zda ilustrace neobsahuje bitmapu.
 
Gravatar
19. leden 2013, 08:08 Petr
No pokud aplikuji efekt Blur tak bitmapa vznikne, ale zkoušel jsem ponechat Blur jako efekt a uložit to do Illustrator EPS 10 a efekt tam zůstal, takže žádná bitmapa. Ilustrace s efekty fotobanky vezmou?
 
Gravatar
20. leden 2013, 20:37 Petr Václavek
Petře, tak to nevím, to jsem nikdy nezkoušel, raději jsem se romu efektu vyhýbal. Nezbývá, než to zkusit.
 
Gravatar
9. březen 2013, 18:52 Lukáš Flekal
Zdravím všechny,

nemáte prosím někdo tip na program, který zkontroluje EPS soubor jestli neobsahuje bitmapy. U některých souborů mi při převodu některých vektorových stínů vzniknou bitmapy a fotobanky takový vektor pak samozřejmě vrátí. Nevím sice proč se to při převodu děje, ale chtěl bych alespoň vědět, že se to stalo.
Díky.
 
Gravatar
12. březen 2013, 19:12 Petr Václavek
Lukáši, doporučuji otevřít vygenerované EPS v Illustratoru a použít volbu Select / Object / Raster Art. Tedy záleží jakou verzi Illustratoru máte - v posledním to tak myslím je, ve starších je na to nutné nainstalovat tento Select Menu plugin
 
Gravatar
12. květen 2013, 12:52 radek
Citace:
Zdravím všechny,

nemáte prosím někdo tip na program, který zkontroluje EPS soubor jestli neobsahuje bitmapy. U některých souborů mi při převodu některých vektorových stínů vzniknou bitmapy a fotobanky takový vektor pak samozřejmě vrátí. Nevím sice proč se to při převodu děje, ale chtěl bych alespoň vědět, že se to stalo.
Díky.

NEPOMOHLO by tohle? vector.tutsplus.com/articles/help-with-selling-vector-stock-in-eps10-format/

konkrétně illustrator: okna>informace o dokumentu ->volby->Objekty (a tam je kompletní výpis)

a nebo okna>náhled sloučení průhledností - obnovit a vedle v nabídce Zvíraznit si už vybereš a v náhledu ti to zobrazí červeně oblasti které by mohly dělat problémy

"
 
Gravatar
14. květen 2013, 11:39 Relycan
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jaká pravidla platí pro pozadí u vektorů. U rastrů je to jasné a pevně stanovené, ale tím jak se dají vektory zvětšovat a zmenšovat mě to trochu klame. Když budu mít například logo, tak je nutné mít pozadí přes celé plátno, aby ani kousíček nechyběl a musí ladit s mým dílem? Nebo je to čistě jen záležitost fotobank a lidé si pak to pozadí dají pryč a zůstane jim jen ten můj objekt (třeba to logo)?
 
Gravatar
16. květen 2013, 06:53 Petr Václavek
Pozadí u vektorů být může a nemusí, je to jen na vás. Já ho tam dávám, protože výsledek pak vypadá lépe a kupujícího spíše zaujme.
Jinak jak jste zmínil LOGO - loga se ve fotobankách neprodávají (Royalty Free licence fotobank to neumožňují) a tak například pokud budete mít slovo "logo" v klíčových slovech ilustrace pro fotobanku Shutterstock, tak vám to rovnou zamítne. Tak pozor na to.
 
Gravatar
22. prosinec 2013, 17:53 Pepe
Dobrý den,
pořád tady čtu o práci v Adobe Illustratoru, já však pracuju s vektorovou grafikou v Corelu. Je s ukládáním obrázků vytvořených v Corelu a exportovaných do formátu .eps do fotobank nějaký problém nebo jde vše hladce?
Díky moc za odpověď a všem klidné svátky
Pepe
 
Gravatar
28. prosinec 2013, 11:57 pepe
Tak už jsem si to našel.
 
Gravatar
29. prosinec 2013, 02:30 vajin
Při čtení Vašeho článku o fotobankách jste se zmínil také o tvorbě a prodeji hudby. Nevíte nějaké bližší odkazy kde by se tím zabývali? Předem díky
 
Gravatar
14. leden 2014, 11:54 Milan
Zdravím.
Ako je to prosím vás s posudzovaním originality. Ide o to, že ak by sa prispivateľovi do fotobanky podarilo zaslať podobnú, alebo veľmi podobnů ilustráciu ...zdorazňujem nechtiac? Uvažujem o prispivaní do fotobánk a keďže si robím aj ja nejaké grafické koncepty tak to bude asi tak, že čoskoro aj zasielať budem. Lenže náhodou som naďabil na veľmi podobný motív ako som tak pozeral portfóliá ostatných prispievateľov, tak by som nerád niekoho kopíroval resp. kopíroval a zarábal na tom. Iná vec je, že pravdepodobne použiem niektoré designérske "vychytávky" alebo je aj toto v prípade nejakých konzekvencií riešené prísne? Ďakujem
 
Gravatar
15. leden 2014, 11:59 Petr Václavek
Milane, vzhledem k tomu, že ve fotobankách už jsou snad vyfoceny všechny objkety a nápady, a to samé se týká ilustrací, tak nevadí, když tam nahrajete něco podobného. Je to zcela běžné. Nicméně důležité je se odlišit - nekreslit stejně stejné věci - viz například tento případ.

Takže inspirovat se ano, kopírovat ne!
 
Gravatar
5. březen 2014, 09:13 Jana
Pracoval jsi někdy s inkase?. Teda bych se chtěla zeptat, jestli i tento program fotobanky podporují, jelikož na adobe illustrator nejsou penízky. Díky
 
Gravatar
13. duben 2014, 08:14 Tereza
Dobrý den, mohu se zeptat, v čem děláte ilustrace? :) děkuji
 
Gravatar
13. duben 2014, 21:15 Petr Václavek
Terezo, pracuji v programu Adobe Illustrátor. Více o něm píšu na webu http://ilustrator.cz
 
Gravatar
11. květen 2014, 15:46 Pavel M.
Zdravím, předně chci poděkovat za velmi poučné stránky, dost mi pomohli.

Začal jsem tvořit první, zatím dosti amatérské ilustrace formou menu pro webové stránky a podobně, jednoduché ilustrace klasických menu odrážek: Home, comments atd. a to v různých barevných variacích.

Konečně k dotazu :D Nebude problém nahrávat naráz třeba 8 ilustrací každou v 10 barevných provedeních ? To znamená najednou 80 ilustrací stejného rázu, nebude to problém ?
 
Gravatar
14. květen 2015, 15:49 Honza
Zdravím, chtěl bych se zeptat na databázi objektů, kterou zmiňujete. Jak ji máte řešenou? Zkoušel jsem knihovny symbolů, ale není to ideální (nedá se to použít v dalším dokumentu).
 
Gravatar
15. květen 2015, 07:31 Petr Václavek
Pavle, to bude asi problém, některé fotobanky to zamítnou kvůli tomu, že jsou obrázky příliš podobné. Doporučuji to rozdělit do více dávek.
 
Gravatar
15. květen 2015, 07:32 Petr Václavek
Honzo, protože jsem na nic lepšího nepřišel, mám jednotlivé objekty uloženy v souborech. Takže mám jeden soubor (ilustraci) obsahující třeba různé skvrny. V dalším souboru mám třeba textury, v dalším mám ikonky. Docela to funguje.
 
Gravatar
4. září 2015, 07:58 Václav Křivský
Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, jaké typy vektorů (co do obsahu a kvality) doporučujete poslat při úvodním schvalování na SS? Jde mi o to, že na SS jsem viděl mnoho i dost jednoduchých vektorů, které by ovšem asi při úvodním schvalování neprošli. Nebo ano? Jsou tedy na SS nějaká kritéria co do tématu, obsahu a kvality vektorů, pokud se ucházím o to stát se přispěvovatelem ? Předem moc děkuji za odpověď
 
Gravatar
7. červenec 2017, 07:18 Jiří
Děkuju, za skvělí článek :)
 
Gravatar
10. říjen 2018, 15:18 Anna
Dobrý den,
sem nadšena z vašich článků a z představy, že z mé tvorby a kreslení pro radost bych mohla mít i větši užitek, než jen uložené náčrty ve stole či pc. Nicméně používám Affinity Designer, jelikož Adobe je pro mě, člověka co má tohle jen jako koníček finančně nedostupný. Tak tedy pídím po čím dál více infromací. Narazila jsem na diskuzi (bohužel už ji nemůžu najít), ze které jsem pochopila, že fotobanky nepřijmou eps soubour vytvořený z jiného programu než Adobe. Pochopila jsem to špatně nebo je to pravda? :D .... omlouvám se za únavné nováčkovské dotazy, ale v blízkém okolí nemám nikoho, kdo by mi s tímto poradil. Předem děkuji
 
Gravatar
10. říjen 2018, 19:37 Petr Václavek
Diskuze je na http://forum.fotobanky.cz hledejte spíše vlákno o Inkscape - to je další vektorový editor, ale je zdarma.

Problém s jinými editory pro vytváření vektorů pro fotobanky je ten, že nedokážou některé efekty uložit ve správném formátu. Pokud bude ilustrace obsahovat jen tahy a výplně barvou, tak je to v pohodě. Ale některé aplikace mají problém s průhledností, efekty, kruhovým gradientem...
Jinak samozřejmě lze vytvořený vektor uložit jako JPG a nahrát jej na fotobnaku jako nevektorový.
 

Přidej komentář
Pokud se chcete na něco zeptat, vyhledejte/zapište svůj dotaz na fotobankovém diskuzním fóru.