Diskuzní fórum

Jaké jsou požadavky na vektorové ilustrace ve fotobankách?

Je jich více, ale zkusím to sesumírovat:

Požadavky na vektorové ilustracePožadavky na soubory:

Vektorová ilustrace se skládá zpravidla ze dvou formátů - jednak je to vlastní "vektor" EPS a jednak bitmapový náhled vektoru - JPG. Většina fotobank vyžaduje oba formáty, některé to chtějí mít navíc zabalené v ZIPu.

Soubor EPS (vlastní vektor)

musí splňovat následující:

  • formát EPS 8 nebo EPS 10
  • datová velikost do 15 MB (to je vlastně požadavek na Shutterstocku, ostatní to nemají tak přísné)
  • nesmí obsahovat bitmapu (Raster Art)
  • nesmí obsahovat nepřevedené fonty 

Více o ukládání do toho formátu naleznete v článku Jak exportovat grafiku z Illustratoru pro fotobanky. Pokud je váš soubor EPS moc veliký, přečtěte si, jak jej zmenšít, abyste se vešli do požadovaného limitu: Jak zmenšit datovou velikost EPS souboru

Soubor JPG (náhled ilustrace)

Tento soubor musí splňovat následující:

Soubor ZIP

Zpravidla obsahuje pouze EPS a JPG. Musí jít samozřejmě o klasický zip a nikoliv 7z, rar, tar... Pro tvorbu ZIPu můžete použít například freeware 7-zip. Mohlo by vás také zajímat, jak tyto zip archívy vytvářet hromadně a automaticky

Všechny soubory - EPS, JPG a ZIP musí mít stejné jméno. Tedy například: ilustrace.eps, ilustrace.jpg a ilustrace.zip

V jakých formátech to chtějí jednotlivé fotobanky?

Jaké formáty tedy vyžadují jednotlivé fotobanky? Jaké jsou jejich další požadavky na vektorové ilustrace? Dal jsem si tu práci a sepsal jsem je do tabulky v tomto článku: Jak nahrávat vektorové ilustrace na microstock fotobanky

Další rady pro tvorbu ilustrací

  • nepoužívejte efekty drop shadow, blur a podobně - při exportu vytvoří bitmapu (některé fotobanky to nevezmou)
  • používejte jen jeden barevný mód, nejlépe RGB (nepoužívejte pak CMYK barvy). Pokud by došlo k promíchání (ilustrace by obsahovala RGB i CMYK), fotobanka pak takový vektor nevezme
  • velikost plátna - je nepodstatná, může být 10px x 10px nebo 5000px x 5000px. Je to vektor, takže jeho zvětšování / zmenšování probíhá bez degradace kvality (na rozdíl od bitmapy). Rozlišení je důležité jen u vyexportovaného výsledného JPG souboru.
  • chcete-li si ušetřit práci a zvednout prodeje, prostudujte si také tento článek: Jak kreslit ilustrace pro fotobanky.


V jakých programech kreslit vektory pro fotobanky?

Nejlepším a nejvíce podporovaným vektorovým grafickým programem je bez debat Adobe Illustrator v jakékoliv verzi. V podstatě všechny ostatní programy mají velké problémy s výsledným exportem do formátu EPS 8 a EPS 10. Pokud je použijete, tak budete muset řešit mnoho problémů při použití jakýchkoliv efektů - gradientem a průhledností počínaje.

Pokud se ale smíříte s problémy s exportem, tak můžete použít levnější Corel Draw (něco o exportu pro fotobanky se dočtete zde: Příprava vektorové grafiky pro fotobanky v Corelu), případne Inkscape, který je zcela zdarma.

Adobe Illustrator je sice nejlepší, ale bohužel také nejdražším vektorovým editorem. Jak to řešit? Můžete zkusit koupit starší verzi programu někde na aukru, na inzerát (pro většinu ilustrací bude naprosto dostatečná), můžete využít levnějších studentských licencí, nebo si jej koupit v zahraničí (v USA vychází výrazně levněji).

Další možností je vyexportovat a prodávat pouze JPG verzi  ilustrace - nebojte se toho, prodejnost není o moc nižší (více viz Můžu na fotobankách prodávat bitmapové ilustrace?) a ušetříte si tak spoustu problémů s vektorovým formátem a zároveň můžete používat různé efekty.


 


Komentáře


Gravatar
18. červen 2012, 11:48 Jiří
když jsem dřív kreslil obrázky s CMYK barvy a později převedl na RBG ( soubor změna režimu ) budou i barvy upraveny na RBG nebo budu muset každou barvu upravit zvlášť?
 
Gravatar
21. červen 2012, 15:10 Petr Václavek
Doporučuji to vyzkoušet, v nejhorším případě to fotobanka jen zamítne.
 
Gravatar
30. červen 2012, 05:27 Petr Nečas
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat jak si nechat poslat peníze z Dreamstime.

Děkuji Petr Nečas
 
Gravatar
1. červenec 2012, 19:22 Petr Václavek
Petře, je to v Members Area položka Request Payment
 
Gravatar
3. červenec 2012, 16:45 Petr Nečas
Děkuju, vše vyřízeno.
 
Gravatar
4. září 2012, 15:31 Matej95
Dobrý deň, prosím o radu.
Keď som nahrával zazipovaný vektorový orázok na Fotoliu, napísalo mi to :
Unable to upload file: Hodinyjsdgfs.zip, reason: Image dimensions are insuffient.
Pritom som ukladal JPEG náhĺad do veľkosti 5000x5000 pix.
 
Gravatar
10. září 2012, 06:55 Petr Václavek
Hmm, raději si to ještě jednou zkontrolujte, protože já dělám většinou menší náhledy a je to OK, ale občas zapomenu zmáčknout tlačítko Apply a to pak zjistím až na fotobance, že to má malý náhled.
 
Gravatar
11. září 2012, 08:33 Jarka
Dobbrý den,
děkuji za Vaše stránky jsou inspirujíci. Chtěla bych se zeptat když budu kreslit v Inkscape je možné potom převést ilustrace do požadovaného souboru ve fotobankách? Děkuji Jarka
 
Gravatar
11. září 2012, 18:58 Petr Václavek
jarko, o Inkscape a problémech při exportu píšu v tomto článku i v několika odkazovaných - je to prostě problém, ale je možné prodávat jen vygenerované velké JPG náhledy. Na prodejnosti to skoro nic nemění.
 
Gravatar
20. listopad 2012, 21:50 Dali
Ahoj,
někde tady na webu jsem nedávno zahlídl jednoduché základní dělení složek pro ilustrace, jenže ho nemůžu najít (něco typu budovy, příroda, postavičky...), pokud se tedy nepletu. Byl bych vděčný kdyby jsi mě navedl, kde to můžu najít, popřípadě poodhalil tvůj způsob archivace ilustrací, já v tom mám vždycky nepořádek, a těžko se orientuji, za návod na přehlednou hierarchii bych byl vděčný.
Díky Dalibor
 
Gravatar
21. listopad 2012, 20:47 Petr Václavek
Uff, no vůbec nevím, kde a co jsem o tom psal. Asi jsem už toho napsal přespříliš. Jinak já v archivaci moc pořádek nemám, dávám to jen do adresářů podle data. A pak v tom hledám a hledám...
 
Gravatar
30. listopad 2012, 06:35 Dali
Pátral jsem po tom dále, protože ze zkušeností vím, že je dobré nastavit systém od začátku. Zjistil jsem, že jsem se mýlil, nerozebíral jsi toto téma.
Nicméně šel jsem na to logicky, vzal jsem výčet témat z shutterstock a udělal podle toho složky, samozřejmě s malými úpravami aby se mi to více hodilo k ilustracím, pak jsem ještě udělal složky rozpracované, předlohy a zamítnuté. Systém je asi jasný, z rozpracovaných nahraju na FTP a co se chytne jde do jednotlivých složek (kategorií), co se nechytne nevyhazuju, jde to netřízené do složky zamítnuté. Chce to dlouhodobé testování, ale zatím spokojenost. Zdraví Dalibor
 
Gravatar
25. červenec 2013, 06:02 Niki
Je možné vystavovat na shutterstock vektory, které jsou vytvořené v Adobe Illustrator, který nebyl zakoupen ale stažen z internetu? Nemůžu z toho mít nějaký postih?

Díky
 
Gravatar
25. červenec 2013, 07:29 Petr Václavek
Niki, docela dosti se to rozebíralo na fotobankovém fóru viz Nekupene licencie na PS, Ai ...
 
Gravatar
3. říjen 2013, 06:49 Sido
Srdečně zdravím,
začal jsem asi dost "tvrdě". Zaregistroval jsem se na FB Folia 30.9.2013. Asi nejsem dost trpělivý a čekám, že se podívají na několik mojich fotek, abych věděl, že to budou brát. To se mi podařilo. Zatím to vypadá, že vše je to ve stavu očekávání, protože když jsem zkoušel třeba FTP přístup, nepustilo mě to tam. Dělám tyhle věci poprve, tak se omlouvám za tento najivní dotaz. Pokud jde o vektorovou grafiku - mohu místo formátu ZIP použít formát RAR ?
Děkuji za odpověď a Vaši trpělivost.
 
Gravatar
3. říjen 2013, 11:28 Petr Václavek
Mrkněte se, zda už schválili váš účet, teprve poté získáte přístup na FTP. Vektory jedině v ZIPu.
 
Gravatar
6. říjen 2013, 16:29 bialetík
Nahrávám na fotobanky illustrator EPS CS5, a v pohodě mi to berou.
 
Gravatar
7. říjen 2013, 20:29 Petr Václavek
bialetik - A na které fotobanky? To by mě docela zajímalo!
 
Gravatar
8. říjen 2013, 15:12 bialetík
na dreamstime
 
Gravatar
8. říjen 2013, 15:16 Petr Václavek
Aha, tam vezmou jako Additional format i zdrojový .ai soubor. Problém je, že ostatní fotobanky vyžadují EPS 10 (nejdůležitější je samozřejmě Shutterstock a tam jsou dosti striktní, co se formátu týče.
 
Gravatar
2. listopad 2013, 11:04 Tomáš
Možná už o tom víte,ale možná také ne.
Adobe uvolnil plnou verzi CS2 (photoshop, illustrator, indesign, atd.)
Po registraci je možné to vše legálně stáhnout a používat zadarmo.
viz.: https://www.adobe.com/cfusion/entitlement/index.cfm?pid=4485850&e=cs2_downloads
 
Gravatar
8. listopad 2013, 10:43 Petr Václavek
Tomáši, bacha na to, Adobe rozhodně nic nenabízí zdarma, je to jen špatná interpretace jejich vyjádření. Více viz například článek na Lupě.
 
Gravatar
14. duben 2014, 19:40 Pavel
Vektory v RGB je práce na nic. RGB jsou nepoužitelné pro tiskové výstupy a při převodech exportech dochází ke zkreslení. Prakticky RGB je v praxi nepoužitelné, vše je nutné převést na CMYK.
Dost mě rozhodí, když koupím vektor ve fotobance a je v RGB, naštěstí to nebylo mockrát. Pracuji v reklamě 22let.
Pavel
 
Gravatar
14. duben 2014, 20:00 Pavel
Upřesním pár bodů, kde se dělají chyby:
- barevnost musí být CMYK
- linky převést na objekty, nebo minimálně zadat "měřítko podle obrázku"
- velikost stránky raději na A2 než na A7 - jsou to sice vektory, ale při zvětšení se projeví nepřesnosti křivek, nedokážu to upřesnit, ale občas je to problém hlavně u textů, když se převedou na křivky a zvětší.
- nepoužívat zakrývací bílé nebo jiné objekty, vždy je nutné grafiku poslučovat a kombinovat jak jen to ideálně jde.
- objekty nezamykat, odseparovat, sloučit do jedné skupiny.
Víc mě nenapadá, první dva body jsou nejdůležitějsí.
 
Gravatar
14. duben 2014, 20:55 Petr Václavek
Pavle, ne všichni používají vektory z fotobank na tisk, řekl bych, že spíše naopak - většina jde na web, takže RGB je výhodou.
 
Gravatar
22. duben 2014, 12:55 Pavel
Nesouhlasím, základní barva je CMYK.
I na web je nutné mít vektory v CMYK. Pokud exportuji do bitmapy, je vždy lépe exportovat vektory z CMYK do bitmapy CMYK a potom převést na RGB. Nedojde ke zkreslení barevnosti.
CMYK je použitelné na jakékoli aplikace.
Jestliže budu mít logo tisklé v tiskárně na prospektu nebo billboardu ve CMYKu a na web ho použiji v RGB nebo ho budu přímo z vektorů exportovat do RGB, bude mít jinou barevnost. - viz: www.recal.cz/CMYK.pdf
 
Gravatar
22. duben 2014, 13:04 Pavel
Z RGB už nikdy nedostanu plnohodnotný CMYK, obráceně ano.
Proto veškeré vektory musí být tvořeny ve CMYK, jen amatéři tvoří v RGB.
 
Gravatar
23. duben 2014, 12:14 Petr Václavek
Pavle, docela jsem o tom přemýšlel, dokonce jsem na to založil i novou diskuzi na fóru: RGB vs CMYK vektory na fotobankách a nemůžu si pomoci, zůstávám i nadále u RGB. Asi hlavní argument je, že ilustrace prodávám na webu (online médiu) a je sakra důležité, aby kupujícího zaujaly, což se s bledými CMYKovými barvami moc nedaří.

Další případnou debatu navrhuji vést na výše odkazovaném fóru.
 

Přidej komentář
Pokud se chcete na něco zeptat, vyhledejte/zapište svůj dotaz na fotobankovém diskuzním fóru.

Prodej fotek a ilustrací

Diskuzní fórum

O fotobankách, focení i kreslení vektorů můžete diskutovat na fotobankovém diskusním fóru.

Nejlepší fotobanky

Seznam těch nejlepších fotobank, setříděn podle výše výdělků:

Shutterstock Shutterstock
Dreamstime Dreamstime
Fotolia Fotolia
iStockphoto iStockphoto
BigStock BigStock
123RF 123RF
Graphic Leftovers Graphic Leftovers
Depositphotos Depositphotos
Pond5 Pond5

Více informací →

Newsletter

Přihlašte se k odběru občasného newsletteru s přehledem dění kolem fotobank

Fotobanky na Facebooku

Spoustu drobnějších zpráv píšu jen na Facebook.