Diskuzní fórum

Jak začít prodávat fotky a ilustrace ve fotobankách

Již jste slyšeli o tom, že v některých fotobankách berou a prodávají fotografie a další výtvory i od naprostých amatérů a že si lze tak vcelku slušně přivydělat? A teď přemýšlíte, zda to zkusit či nikoliv? V tom přípdě je tento úvodní článek určen přímo pro vás.

Než se pustíte do dalšího čtení, musím vás upozornit, že pokud opravdu chcete fotobanky zkusit, měli byste splňovat následující podmínky:

 • musí vás bavit focení, kreslení, či jiná tvorba, která produkuje výtvory co se prodávají ve fotobankách
 • musíte mít slušný fotoaparát - postačí jakákoliv zrcadlovka, s kompaktem to jde také, ale o to více se musíte snažit ve Photoshopu
 • měli byste mít již mít nějaké to portfolio (kupičku dobrých fotek, ilustrací)
 •  musíte mít trochu volného času a trpělivosti
 • znalost angličtiny se vám bude hodně hodit (ale znám lidi, co anglicky vůbec neumí a úspěšně svá díla prodávají)
 • mít chuť fotit a tvořit komerčně - na fotobankách se umění moc neprodává (obrázky se používají spíše do časopisů, na web, v reklamě, na obalech...)

Zkusit či nezkusit to't otázka

Odpověď je na vás, já vám jen můžu prozradit co vás čeká a jaké jsou výhody, či nevýhody.

 

Důvody PRO

 • relativně snadný výdělek s jistou setrvačností (přestanete nahrávat nové fotky a při tom stále budete ještě po dlouhou dobu dostávat peníze za již dříve nahrané práce, které se budou dále prodávat)
 • rozšíříte si obzory ve fotografii či vektorové grafice
 • pokud budete hodně dobří, můžou se stát fotobanky vaším hlavním příjmem
 • není to o moc složitější než vytvoření účtu na nějaké free fotogalerii
 • zhodnocení fotek, co máte v šuplíku (například fotky z dovoelné vám ji můžou komplet zaplatit), grafici zase zužitkují přebytečné kresby, které jim zamítli jejich klienti.


Důvody PROTI

 • na začátku to zabere dosti času
 • pokud to vzdáte brzy, nic nevyděláte


Jak to vlastně probíhá

Vezmu to velmi zkráceně, podrobněji jednotlivé kroky popíšu u jednotlivých fotobank, či ve zvláštních článcích.

1. krok: registrace

Vyplníte formulář s osobními údaji, většina fotobank vyžaduje fotokopii (nebo scan) pasu či jiného průkazu pro ověření totožnosti (běžná záležitost, není důvod se obávat zneužití).

2. krok: posouzení fotobankou

Některé fotobanky si chtějí nejprve ověřit, zda vaše výtvory jsou vhodné pro prodej - musíte jim zaslat 3 - 10 ukázkových prací a ony posoudí, zda na to máte. V případě zamítnutí máte další pokusy (takže to nevzdávejte hned po prvním zamítnutí).

3. krok: nahrávání výtvorů

Výtovry myslím fotky, ilustrace, videa, hudbu, zvuky, flashové animace. Nahrává se většinou přes webový formulář, zdatnější můžou použít rychlejší způsob pomocí FTP.

4. krok: popis obrázků

K nahraným souborům je třeba doplnit název, popis, klíčová slova. To proto, aby si je podle nich mohli zákazníci snadno najít. Dále bývá nutné zařadit obrázky do vhodných kategorií.

5. krok: kontrola

Fotobanky kontrolují veškerá díla, která se na ně nahrávají - je běžné, že některá z nich zamítnou (uvedou při tom poměrně konkrétní důvody). Schválené obrázky jsou ihned nabízeny k prodeji, neschválené můžete opravit (pokud to lze) a nahrát k novému posouzení.

6. krok: prodej

Fotky/ilustrace jsou schválené a prodávají se - vy vidíte jednotlivé prodeje a na vašem fotobankovém účtu naskakují první dolary.

7. krok: výplata

Po dosažení minimálního limitu (většinou 30 - 100 dolarů) vám fotobanka pošle vaše výdělky - možností je několik:

 • papírový šek (déle to trvá, ale nemusíte si zřizovat žádný internetový účet. Šek si necháte proplatit ve své bance. Pro začátek ideální.
 • Moneybookers - musíte si předem vytvořit účet
 • PayPal - musíte si předem vytvořit účet

Moneybookers a PayPal jsou internetové peněženky, peníze z nich můžete utrácet přímo na internetu - spousta obchodů, hlavně v zahraničí (ale je jich už hodně i u nás - viz Paypal obchody v České Republice) přijímá platby z těchto peněženek. Nebo si peníze z nich můžete nechat přeposlat na svůj fyzický účet v bance (poplatek je asi 50 Kč).

8. krok: statistiky

Sledujete statistiky co se vám prodává a podle toho tvoříte další fotky a ilustrace a jste úspěšnější a úspěšnější a prodáváte na dalších a dalších fotobankách...


Jaké jsou výdělky, kdy vydělám na první výplatu

Těžko říci. Výsledky jsou hodně individuální, vše záleží na kvalitě a velikosti vašeho portfolia - tedy jak kvalitní a zákazníky žádané budete mít fotografie a kolik jich budete nabízet. Pokud si myslíte, že vám na první výplatu bude stačit pár desítek fotek, tak to ani nezkoušejte.

Nicméně pokud chcete konkrétní čísla, tak se podívejte na výsledky ankety, kterou jsem uspořádal na začátku roku 2011 mezi českými fotografy a grafiky, kteří prodávají na fotobankách: Kolik vydělávají čeští fotografové a grafici v zahraničních fotobankách
 

Kde začít?

Prostudujte si seznam fotobank seřazený podle výdělků, vyberte si fotobanku (fotobanky), zaregistrujte se a postupujte dále podle výše uvedeného návodu. Pro začátek bych ale Shutterstock vynechal a zkusil bych to na fotobance, která nemá žádnou schvalovací procedůru na fotografy - například Dreamstime nebo Fotolii.

 

 

 

 


Komentáře


Gravatar
17. listopad 2011, 19:11 David
Tak jsem se do toho pustil. Popravdě řečeno myslel jsem si že to bude jednodužší :). Ke každé fotce je třeba přidat tagy atd. no zabere to více času nežli jsem myslel :) ale přece bez práce nejsou koláče že :). Registroval jsem se hned u těch třech největších fotobank jmenovitě fotolita dreamstime shutterstock. Na můj vkus je rozhrani u všech tři fotobank pro nováčka jako jsem já dost nepřehledné.
Nejvíc se ztrácím asi v dreamstime :). No snad se do toho pomaloučku a polehoučku zapracuju :). Jinak dík za tento skvělý web který mě k fotobankam přived.
 
Gravatar
18. listopad 2011, 14:18 Petr Václavek
Budu držet palce!
 
Gravatar
19. únor 2012, 23:44 Dismember
Myslím, že se do toho nepustím, je to příliš složité, navíc spousta osobních údajů, které končí kdoví kde...
 
Gravatar
20. únor 2012, 19:11 Petr Václavek
Dismember, pokud umíte anglicky, tak je to jen o trochu složitější jak nahrávání fotek na různé galerie (akorát, že tam za to nedostanete zaplaceno :))

A osobně se u těchto fotobank o své osobní údaje rozhodně nebojím.
 
Gravatar
24. únor 2012, 07:45 David
Zdravim, takže praktickým receptem ne úspěch kromě kvality věcí, je špíše množství nahraných souborů? Pokud jde o mě tak vektorové a bitmapové ilustrace. Přivedl mě k tomu kamarád. Tak jsem se zaregistroval na zmíněných fotobankách. Shutterstock je opravdu náročnější na registraci a obecně uživatelsky není moc příjemný. Ještě mám dotaz jaký je váš názor na Zazzle.com?
 
Gravatar
24. únor 2012, 08:29 Petr Václavek
Davide, receptem je kvalitní kvantita :) Je nutné tam co nejrychleji nasypat co nejvíce kvalitních věcí. Později až se to rozjede, tak už se tam tolik toho sypat nemusí a je lepší zaměřit se na kvalitu.

Shutterstock je sice náročnější na registraci, ale zase je schopen vydělat několikanásobně více, než všechny ostatní fotobanky dohromady.

Co se týče Zazzle - uvažuji o něm již delší dobu, ale výraznější zisky v něm nevidím. Jednak jsou tam poměrně malé provize a jednak si musíte marketing zajistit sami - to jest, musíte na svůj Zazzle obchod sami přivést návštěvníky a to není nic levného (placená reklama, případně spousta vlastního času, kdy budete svůj obchod propagovat na webu).
 
Gravatar
11. květen 2012, 06:12 Ondřej
Dobrý den,

tak jsem se do toho díky Vašemu webu pustil a nahrávám fotky zatím na Fotolii, Dreamstime a 123RF. Ale jsem z toho nějak rozpačitý... Fotku, kterou nevezme ani Fotolia ani Dreamstime klidně vezme 123RF a obráceně - fotku kterou vzala Fotolia i Dreamstime 123RF zamítl... Například fotka starých hodinek - napsali, že to může být potencionální copyright - značku jsem vyretušoval, tak nevím, co jim vadí.... Diky
 
Gravatar
12. květen 2012, 19:10 Petr Václavek
Ondřeji, díky za info, jsem rád, že jsem pomohl.

Z těch fotobank si nic nedělejte, je to přesně tak, jak píšete - co je na jedné fotobance bestseller, na druhé ani nevezmou a když vezmou, tak se třeba ani jednou neprodá. Navíc na některých fotobankách jsou přísnější a na jiných benevolentnější , na některých se bojí a tak zamítají vše, kde hrozí problém s copyrightem (neberou například už ani fotky aut a letadel i když jsou bez značek a log).
 
Gravatar
12. květen 2012, 21:42 Ondřej
Asi to chce prostě zkoušet a zkoušet.... Děkuji
 
Gravatar
14. květen 2012, 12:57 Jana K.
Dobrý den, díky za skvělé články. Zajímalo by mě, jestli nabízíte fotobance vždy originál - myslím tím - vytvoříte ilustraci a tu už jinde nenabízíte - pouze v té jedné konkrétní bance, díky moc za odpověď.
 
Gravatar
14. květen 2012, 13:59 Petr Václavek
Ne, všechny ilulstrace nabízím hned v několika fotobankách (momentálně asi v 10). Více jsem o tom psal v sekci dotazů: Můžu prodávat ty samé fotky/ilustrace na více fotobankách?
 
Gravatar
16. srpen 2012, 13:20 Michal
Dobrý den, jaký je Váš názor na PIXMAC?
 
Gravatar
17. srpen 2012, 11:15 Petr Václavek
Michale,
Pixmac je česká fotobanka, která hlavně přeprodává fotografie z větších fotobank, například z Deposit Photos. Takže pokud máte své fotky tam, tak se automaticky prodávají také na Pixmacu.

Pokud ale nahrajete své fotky přímo na Pixmac, tak budou upřednostněny (oproti fotkám z partnerských fotobank), ale žádné velké prodeje rozhodně nečekejte - pokud přece jen tam chcete jít přímo, tak nejlépe s velkým portfoliem a to tam nejlépe dostanete na DVD - poslat poštou nebo osobně v Praze - značně si to tak zjednodušíte a urychlíte. Ale prodeje jsou opravdu malé - po prázdninách zkusím sepsat článek porovnávající aktuální prodejnosti na fotobankách.
 
Gravatar
3. září 2012, 10:53 Zdenek
Dobrý den, snažím se nahrát fota na Shuttershock, ale píše mi: "Your account is currently in review mode. We require that you successfully submit exactly 10 images for review." Pokoušel jsem o různé úpravy 10 fotek, popis atd, ale nevím, kde je problém, že to nenahraje. Pokud mi můžete poradit, budu rád, díky.
 
Gravatar
3. září 2012, 20:08 Petr Václavek
Zkuste použít jiný prohlížeč, případně mi pošlete screenshot obrazovky s tím problémem, takto na blind vám k tomu moc neřeknu.
 
Gravatar
7. září 2012, 02:42 Karel
Dobrý den
Založil jsem účet asi před dvěma roky ale fotky žádné nenahrával.Teď jsem se k tomu vrátil ale nikde nemůžu najít možnost jak fotky nahrát.Jediné co mi to nabídne je zaplatit za prohlížení fotek :(
Žádný upload nebo verifikaci pasu.
Díky
 
Gravatar
7. září 2012, 18:02 Petr Václavek
Karle, a na kterou fotobanku jste se to zaregistroval?
 
Gravatar
10. září 2012, 00:25 Karel
Pardon :)
Na shutterstock.

Zkusil jsem i na fotoliu kde se mi podařilo fotky nahrat ale již je to asi 27 hodin a stále fotky čekají na schválení ..no asi na ně taky dolehla krize a mají méně kontrolorů :)
 
Gravatar
10. září 2012, 06:49 Petr Václavek
Aha, tak to bude asi ono - prodejci fotek a grafiky se přihlašují na fotobanku přes tento odkaz, který je jiný než pro kupce!

A co se týče Fotolie, někteří si stěžují, že jim to tam visí i několik dní, než to někdo schválí a jiným se to schvaluje skoro pod rukama (já jsem ten druhý případ i když poslední dobou jim to tam trvá čím dál déle).
 
Gravatar
5. říjen 2012, 16:03 Matej
Je problem ked nemam 18 ? Asi ich neoklamem ked treba aj občiansky...
 
Gravatar
9. říjen 2012, 12:27 Petr Václavek
Matěji, na tento dotaz jsem už odpovídal tolikrát, že mě to přestalo bavit a raději jsem to sepsal do FAQ: Ještě mi nebylo 18, můžu prodávat ve fotobankách?
 
Gravatar
13. říjen 2012, 18:27 Andrea
Pane Václavku,
především děkuji za Vaše stránky a nadšení pro ně, přivedl jste mě k vektorům, kdy jsem do té doby nevěděla o co se vůbec jedná a teď už čtvrt roku prodávám nejen na Shutterstocku, takže Vám patří mé velké díky. Chtěla jsem se zeptat- možná hloupá otázka-lze použít třeba na labely , Pattern z Illustratoru, respektive Swatches-Open Swatches Library, tak ty věci které tam jsou? Pokud je dám třeba jako druhou vrstvu s menším Opacity.Jestli je to legální nebo ne? Předem děkuji za odpověď
 
Gravatar
15. říjen 2012, 08:43 Petr Václavek
Zdravím Andreo,
Díky za díky! Vaše otázka rozhodně není hloupá, je lepší se zeptat, než přijít o účet. Zásadně doporučuji tyto brushe a vzorky nepoužívat a raději si vytvořit vlastní. Vím o několika lidech, kterým na Shutterstocku zrušili účet proto, že použili grafické elementy, které dostali s Illustratorem.
 
Gravatar
15. říjen 2012, 18:35 Andrea
Pane Václavku, není zač, Vaší práce si nesmírně vážím a velice děkuji za rychlou a užitečnou odpověď.
 
Gravatar
27. říjen 2012, 21:50 evamalik
Nasadil jste mi pěkného brouka do hlavy.Od okamžiku kdy jsem zjistila možnost prodeje fotek na fotobankách tak sedím na vašem webu a studuju...ne jen na vašem webu,jsem fšetečka tak listuju netem a hledám informace ještě jinde,ale díky za osvícení,je to pro mne něco nového a musím to prostě vyzkoušet.Jakmile se do něčeho zakousnu tak se nepustím...budu vděčná za každý tip,který mohu od vás dostat a nemáte jej ještě na webu.Sammozřejmě u vás listuju především.Taky jsem se zaregistrovala na Pixmacu.
 
Gravatar
28. říjen 2012, 21:53 evamalik
tak jsem zjistila,že hodně fotek,o kterých jsem přesvědčená,že jsou fakt dobré , nemůžu na fotobanku nahrát,protože nedosahují ani dva megapixely.Takže mne čeká hodně práce abych nafotila obrázky tak abych splnila kriteria.Nahrála jsem na pixmac deset fotek a čekám na schválení...tak uvidím.Registrace na pixmac mi připadla celkem jednoduchá..nu uvidíme jak to bude dále pokračovat.
 
Gravatar
28. říjen 2012, 22:58 Rosťa
Dobrý den
Mám takový dotaz, na fotolii jsem si všiml možnosti indexovat fotky, normálně je přidávám do kategorií v menu moje soubory kliknutím na modrou šipku, ale co dosáhnu indexováním?? Nevím co to dělá, jsou tam trošku jiné kategorie a je to tam trošku jinak. Nerad bych něco pokazil. trošku se potýkám s malou návštěvností svých fotek. Děkuji
 
Gravatar
29. říjen 2012, 13:58 Petr Václavek
Evo, budu vám držet palce, čeká vás ještě dlouhá, ale rozhodně zajímavá cesta. Každopádně bych Pixmac pro začátečníka moc nedoporučoval - sice tam nejsou moc vybíraví, ale ty prodeje tam nejsou až tak časté. Zkuste některé z fotobank z tohoto seznamu: Nejlepší fotobanky - porovnání výdělků budou sice přísnější (alespoň se ale dozvíte o co je ve fotobankách zájem a o co není), ale když už tam něco protlačíte, tak budete mít větší pravděpodobnost prodeje (a větší výdělky). Tak to vyzkoušejte.
 
Gravatar
29. říjen 2012, 14:03 Petr Václavek
Rosťo, kde jste našel tlačítko na indexování, já to nikde nevidím.
 
Gravatar
5. listopad 2012, 18:43 Jana
Dobrý den, mohl byste mi, prosím, poradit. Jsem na fotobankách začátečník (zatím jsem registrovaná na čtyrech). Když ukládám fotografie, musím u nich vypisovat klíčova slova. Jak mám udělat, abych nemusela stále a dokola kopírovat z jedno fotobanky do druhé, z druhé do třetí ... ručně klíčová slova? Určitě to nějak jde, poraďte mi, prosím, jak. To neustálé kopírovaní slova po slovu mě neskutečně rozčiluje :-) Děkuji.
 
Gravatar
5. listopad 2012, 18:50 Petr Václavek
Jano, je to jednoduché - stačí zapsat tyto data do IPTC metadat obrázku. Lze to dělat v různých programech, umí to Photoshop, Irfan View, dokonce i Windows samy o sobě. Více viz recenze programu Photostock, který je k tomu přímo určen.
 
Gravatar
5. listopad 2012, 19:25 Petr Václavek
A ještě odkaz na IPTC heslo ve fotobankovém slovníku, kde se dozvíte více informací.
 
Gravatar
15. listopad 2012, 07:02 Jirka
Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, zda je možné vkládat stejné fotografie do více fotobank (shutterstock,f otolia atd.)

předem děkuji za odpověď a přidávám se ke obecné chvále Vašich stránek, velmi dobrá práce.


JK
 
Gravatar
20. listopad 2012, 17:46 Jana
Dobrý den, jelikož jsem začátečník a navíc angličtina není má silná stránka, co prosím Vás znamená, když jsem prodala na Fotolii fotku - licence "Subscription XXL"? Vždy před jsem měla u prodeje "Standard S M L...". Co tedy pro mě znamená Subsciption XXL? Moc děkuji za vysvětlení.
 
Gravatar
21. listopad 2012, 20:43 Petr Václavek
Subscription XXL znamená jedno z předplatných na fotobance. Kupující si buď koupí kredit a za ten pak kdy chce jaké chce obrázky a nebo si předplatí na určitou dobu předplatné a pak si stahuje určitý počet obrázků denně, což jej pak vyjde levněji.
 
Gravatar
4. prosinec 2012, 23:09 Pavel
Dobrý den..

Po vyčerpávajícím čtení všech komentářu jsem došel až na konec. Na tyto stránky jsem narazil zcela náhodou, když jsem hledal ilustratora do svého týmu a zaujala mne možnost, vydělávat si tímto způsobem. Asi převážně proto, že mě pracovní situace v ČR velmi rozčiluje. Uvažuji tedy o tom, že bych to skusil. Fotím již 11 let poloprofesionál ně a fotek mám opravdu mnoho. Zaroveň dělám i vektorovou grafiku. Myslím, že bych mohl mít šanci,ale trápí mne jedna věc na kterou bych se rád zeptal.

Jak je to s autorskými právy. Jakou mám jistotu, že po té, co mi fotku zamítnou, si ji neuloží nebo ji nepouzžijí v sesterské fotobance kde ji budou vydávat pod jiným autorem. Jakou mám jistotu, že mi mé fotografie nebo několika letou práci neukradnou ?

Čím daná fotobanka ručí. Také bych se rád zeptal,jestli si cenu prodávané fotografie nebo vektorové grafiky mohu určit sám,nebo zda o tom rozhoduje fotobanka. Je bezne ze fotobanka urci cenu 250,- za fotku pro prodavajiciho,a le ve skutecnosti ma marzi 3x az 10x vyssi..Tak ze z celkové castky za fotografii uvidi prodavaji mozna 5% skutecne ceny. A to je podvod ktery znovu podporovat nehodlam :) Proto bych se rad zeptal jakym zpusobem se da kontrolovat postup dane fotobanky, kde jsou ke stazeni smluvni podminky a jak se muze autor chranit pred zneuzitim. Je sice hezke ze tu pisete ze si muze clovek slusne vydelat,ale na toto tema jsem tu nic nenasel.

Jak to tedy je...??

Dekuji za odpoved..P.Sykora
 
Gravatar
5. prosinec 2012, 09:23 Petr Václavek
Zdravím Pavle,
jsem si jist, že se krádeže fotky od fotobanky rozhodně nemusíte obávat - alespoň ne od těch, které na tomto webu zmiňuji. Něco takového by si tyto fotobanky nedovolily, protože pokud by to prasklo (a to si pište, že by to prasklo), tak by to mohly zabalit.

Jiná věc je, že jakmile dáte něco na internet (třeba i k prodeji), tak je možné, že si to někdo koupí a pak to vydává za své, případně nabízí na warezáckých stránkách zdarma - viz například FreePik, s tím se ale nedá nic moc dělat, je to daň za úspěch (u méně úspěšných děl se krádeže nemusíte obávat).

Cenu obrázků většinou určuje fotobanka, nedělá v tom moc rozdíly, někde si ji můžete určit sám, ale většinou je jednodušší a lepší nechat tam výchozí hodnotu. Výdělek z prodeje se pak rozdělí mezi vás a fotobanku, vy dostanete 15 - 50 procent, zbytek fotobanka - u každé je to jinak, většinou čím máte více prodejů, tím roste váš podíl. Vždy je to ale na fotobance podrobně rozepsáno, takže si to vždy můžete zkontrolovat. Stejně tak smluvní podmínky jsou většinou v odkazech v patičce na každé fotobance.
 
Gravatar
6. prosinec 2012, 09:09 Mysikrysa
Dobrý den,

ještě mám zákys v 123RF. Podařilo se mi nahrát zatím 23 fotek, které mi schválili, ale pokud je zkusím vyhledat podle klíčových slov, tak mi je to vůbec nevyhodí v seznamu vyhledaných fotek.
V čem je problém?
Musím ještě někde něco odkliknout, aby se začaly zobrazovat, nebo jich musím mít přijatých ještě víc?

Díky,

Lenka
 
Gravatar
6. prosinec 2012, 10:31 Petr Václavek
Mysikryso,
možná že potřebují pár hodin, dní, aby si přeindexovali databázi. Pokud to trvá déle, tak bude asi nejlepší kontaktovat support. Jinak se schválenými fotografiemi již není potřeba nic dělat.
 
Gravatar
12. leden 2013, 19:16 Kristýna
Dobrý den,
zajímalo by mě jestli je priorita fotografií/grafik posuzována podle stáří a vhodně zvolených klíčových slov a nebo jsou tu zde i jiné faktory? Například že člověk co má v portfoliu většinu úspěšných prací je i prioritní při hledání a nebo nikoli. To že máte na svém portfoliu i propadáky, čemuž se neubráníte, tak nové ilustrace mají stejné privilegium? S něčím podobným jsem se setkala na jednom serveru týkajícího se designu na trika, tak proto se ptám.
Samozřejmě chápu to, že člověk co bude opravdu dobrý, pak bude přímo vyhledáván, ale o to mi nejde, jde mi spíš o funkčnost vnitřního systému.
Snad je dotaz pochopitelný, jestli ne předem se omlouvám.
K.
 
Gravatar
14. leden 2013, 20:48 Petr Václavek
Kristýno, to je moc dobrý dotaz. Bohužel každá fotobanka má jiný - vlastní systém na vyhodnocování pořadí při vyhledávání a navíc tento systém dost často mění. Většinou jsou například značně upřednostňovány exkluzivní obrázky. Dále pak určitě záleží na prodejnosti jednotlivých obrázků - čím vícekrát se obrázek prodá, tím je více upřednostněn. Ale určitě tam hraje spousta dalších faktorů podle toho, čeho potřebuje fotobanka momentálně dosáhnout. Znát tyto faktory tak jsem nejprodávanější autor na dané fotobance :)
 
Gravatar
14. leden 2013, 22:06 Milan
Zdravím Vás srdečně Petře, rád bych Vám velmi poděkoval za inspiraci. Jsem z těch lidí, kteří ví, že když se povede dát do statického snímku život, děj a myšlenku tak se rázem mění vnímání všech, kteří snímek vidí a jakoby "mluví" k jejich srdci a duši. Nemám teď na mysli komerci, ale působení.. Rád bych Vás poprosil, mám na nákup fotoaparátu cca. 5 - 8.000 Kč. Poradil by jste mi prosím nějaký dobrý buď e-shop a nebo místo, kde lze dobře pořídit fotoaparát a i se případně dobře a přátelsky poradit s prodejním personálem (kamenný obchod) ? Jaký by jste mi doporučil fotoaparát v této cenové kategorii ? Pořídím i nějakou "lepší" :-) digitální zrcadlovku ? Moc děkuji a velmi Vás držím pěsti, protože to co děláte je naprosto úžasné. Smekám a přeji vše nejlepší, zdraví, inspiraci, pohodu a to ostatní myslím tím pádem příjde..Děkuji z celého srdce ještě jednou :-). Milan
 
Gravatar
14. leden 2013, 22:13 Petr Václavek
Zdravím Milane,
bohužel Vám asi moc neporadím, ve fototechnice se už moc neorientuji, takže ani nevím, jaké jsou teď ceny.

Každopádně z těch obchodů bych asi doporučil FotoŠkoda ve Vodičkově ulici v Praze.
 
Gravatar
15. leden 2013, 20:10 Milan
Děkuji velice Petře za radu. Dnes jsem nadšeně procházel weby s problematikou digitálních zrcadlovek a vychází mi zatím jednoznačně NIKON d3100. Dá se sehnat úplně nový za cca. 8.900 Kč. Doporučujete nákup i např. na inzerát ? Samozřejmně se s tím člověkem sejdu osobně :-). Díky a držím pěsti ať vždy najdete energii radit nám začátečníkům.
 
Gravatar
15. leden 2013, 20:56 Petr Václavek
Milane, přes inzerát je to vždycky risk - nikdy nevíte, co má ten foťák za sebou, máte to o pár kaček levnější, ale bez záruky. To si musíte rozmyslet sám, zda se vám to vyplatí.
 
Gravatar
23. leden 2013, 21:56 Milan Nový
Zdravím Vás Petře, nakonec tedy NIKON d5000 za myslím solidní cenu ve 100% stavu za cca. 6.500 Kč. Fotí skvěle, návod má sice 256 stran A4 :-), ale umí to docela skvělé fotky, takže jdu na to. Ještě jeden dotaz. Když nahraji první fotky pro schválení a jsou mi schváleny, účet potvrzen tak další, které budu dohrávat se také schvalují ? Takže vždycky a stále je kontrola kvality ze strany všech fotobank ? Díky předem za odpověď.
 
Gravatar
23. leden 2013, 22:02 Petr Václavek
Přesně tak! Kontrolují se všechny fotky (a je to tak snad na všech fotobankách)
 
Gravatar
24. leden 2013, 14:21 PaiMuTAn
Poslednu dobu si dava Shutterstock poriadne na cas, vsakze?? ci len u mna schvalovanie trva taaaak dlhoo?
 
Gravatar
17. únor 2013, 08:40 Alena
Pri kaďej krezbe treba nahrať property release na Shutterstocku? Vypisujete ten dokument meno, adresu, podpis svedka na každú krezbu zvlášť alebo použijete jeden podpis svedka na všetky krezby aby nemusel pracne vypisovať pri každej krezbe? Nevadí že svedok býva na rovnakej adrese? Treba tam vyplniť telefónne číslo svedka nevadí že nevie po anglicky keby mu zavolali? Či je to iba formalita. Čo sa môže čo nie pri property release?
Ďakujem.
 
Gravatar
17. únor 2013, 17:04 KamSsa
Napsali mi toto Thank you for your submission to Shutterstock.

In order for Shutterstock to maintain the high standard of our collection, new contributors must receive approval of at least seven of their first ten images. Unfortunately, while some of the images you submitted may meet our guidelines, we are unable to approve seven.
Nikde jsem nenašel žádné výsledky, závěry, nebo komentáře k fotografiím ? CO s tím mám tam ty fotky nahrát znovu nebo jak ? Děkuju
 
Gravatar
18. únor 2013, 20:44 Petr Václavek
KamSso, jednak by to mělo přijít emailem (zkontrolujte si zda to neskončilo ve spamu) a jinak by se to mělo objevit také v sekci Portfolio / Approval Status: Images / Rejected Photos
 
Gravatar
26. únor 2013, 10:42 KamSsa
nikde nic to mě štve :/-

dnes napsali zas The ID you uploaded has been reviewed. You can check your status here:
http://submit.shutterstock.com/
Regards,
Shutterstock Support

Rozkliknu a pořád je tam jen uvodní stranka na nahrávání obrázků ...
 
Gravatar
27. únor 2013, 21:39 Petr Václavek
Hmm, tak to zkuste znovu, jestli vám to povolí...
 
Gravatar
8. březen 2013, 20:15 Oliva
Milý Petře, i já se připojuji s velkými díky za Vaši práci a energii, kterou webovým stránkám věnujete. Rovněž patřím mezi nadšené fotografy, kteří se rozhodli pro prodej do fotobank, ať už je situace jakákoli.
Nicméně se nemohu prokousat nezbytnými metadaty, panikařím, protože mám obavu, že je nevyplním dostatečně dobře, nebo naopak zadám informací příliš..Šla by, prosím, vytvořit minirubrička :)pro mě a mě podobné dummies, kde by nám někdo z laskavých už ''zajetých'' přispívatelů pomohl v nouzi? Moc bych to ocenila...
Pro příklad bych si dovolila uvést mé nejpalčivější dotazy - - která data jsou v metadatech nutná, já mám ve formuláři asi 100 oken ://
- vyplňuji copyright?
- mohu si pro zjednodušení práce doplnit klíčová slova zkopírovaná u fotek ve fotobankách, abych je nemusela vymýšlet? :)
.....
Ptám se jak polopat, omlouvám se, ale tyhle přípravy mne brzdí a už se skoro nevyspím..
Ještě jednou děkuji, snad bude pro Vás dostačující reciproce, že jsem se registrovala ve fb z Vašeho webu :)
Pěkný den a ať Vám to kreslí♥ :)Iva
 
Gravatar
8. březen 2013, 22:11 Petr Václavek
Olivo, v metadatech stačí vyplnit jen název, popis a klíčová slova (no vlastně ani se to vyplňovat nemusí - můžete to zadat až na webu fotobanky ve formuláři).

Hledat vhodná klíčová slova u cizích fotek samozřejmě můžete, ale to nedoporučuji dělat jen copy & paste. Je lepší raději zapracovat a inspirovat se u více fotek. Nebo zkuste tento nástroj PhotoStock.
 
Gravatar
9. březen 2013, 17:26 Oliva
Citace:
Olivo, v metadatech stačí vyplnit jen název, popis a klíčová slova (no vlastně ani se to vyplňovat nemusí - můžete to zadat až na webu fotobanky ve formuláři).

Hledat vhodná klíčová slova u cizích fotek samozřejmě můžete, ale to nedoporučuji dělat jen copy & paste. Je lepší raději zapracovat a inspirovat se u více fotek. Nebo zkuste tento nástroj PhotoStock.


Vřelé díky!!
"
 
Gravatar
26. duben 2013, 16:32 Jan Štěpánek
Dobrý den!
Jemožné prodávat také ilustrace k povídkám,mám na mysli sci-fi a fantasy,které jsou v originále
A4 a třeba originální kresby komiksů?Popř.kde?
Děkuji Štěpánek
 
Gravatar
28. duben 2013, 20:51 Petr Václavek
Tak teď opravdu netuším, jak to myslíte. Jste autorem těch ilustrací? Pokud to byly ilustrace do knihy/časopisu, můžete je vůbec dále prodávat?

Pokud jsou odpovědi na obě otázky ano, tak je můžete prodávat na kterékoliv fotobance. O žádné specializované fotobance na toto téma ale nevím.
 
Gravatar
25. červen 2013, 07:35 Renata W.
Dobrý den, pane Václavku,
za prvé Vám moc děkuji za šíření informací o tom, jak to chodí ve fotobankách a za podporu začátečníků. Je to od Vás hrozně fajn. Chtěla bych začít prodávat fotografie a potřebovala bych ujištění, že skutečně můžu bez obav zaslat sken svojí občanky k ověření při registraci. Nějak pořád nemám k tomuto kroku důvěru. Možná jsem zbytečně paranoidní, ale - je to bezpečné?
 
Gravatar
26. červen 2013, 11:51 Petr Václavek
Renato, na toto se ptá hodně lidí. Osobně si myslím, že jsou u nich data v bezpečí, jsou to velké, mezinárodní firmy. Bohužel bez toho skenu to nejde, takže pokud stále pochybujete, zkuste změnit/zretušovat nějaký údaj ve Photoshopu (rodné číslo například, určitě ne adresu, datum narození nebo jméno). Případně některé údaje rozmazat. Pokud se jim to nebude líbit, tak sken odmítnou a vyžádají si nový.
 
Gravatar
28. červen 2013, 14:30 Renata W.
Děkuju za odpověď, s tím máznutím rodného čísla to vyzkouším. Pak dám vědět, jestli mi to prošlo :)
 
Gravatar
28. červen 2013, 19:38 Petr Václavek
Předem díky za info, určitě by to zajímalo i spoustu dalších uživatelů.
 
Gravatar
4. červenec 2013, 18:01 Radim
Dobrý den, jsem nadšenec do focení a prodávat fotky přes fotobanku bych rád zkusil, nicméně pořádně nevím jak to funguje. Chtěl jsem se teda zeptat, jeslti pro prodej fotografii potřebuju něco konkrétního, živnostenský list, nebo jeslti musím dokládat v daňovém přiznání případný výdělek nebo tak něco. Možná to jsou hloupé dotazy, ale rád bych se ujistil. Děkuji
 
Gravatar
24. září 2013, 19:35 slávule
ahoj, patřím mezi nováčky a také děkuji moc za vše zde napasné!
zatím jsem zaregistrovaná jen na depositu, učím se pracovat se systémem fotobanky, s programem klíčovek, napsáním MR, čeká mě ještě program na klíčovky...až to bude a bude portfolio k přehrání, chystám se teprve oblíčit další fotobanky:)
ale můj dotaz: psali jste o zaregistrování přesd někoho...všimla jsem si na depositu nějakého partners programu, ale jak vypadá konkrétní praktický postupu, pokud bych fotobanku doporučila známému a poprosila bych o registraci přese mě? co musí konkrétně udělat? já to prostě nepochopila... přijde mi škoda tuto možnost doporučit a tohoto nevyužít. díky díky moc!
 
Gravatar
21. říjen 2013, 15:49 Michal
Zdravím Peter, predovšetkým veľká vďaka za tieto stránky...neviem, či som to niekde prehliadol, ale nenašiel som tu nasl. informácie. Zaujímalo by ma, čo treba hlavne fotiť, aby sa to vo fotobanke predalo. Aké fotky Vám zarábajú najviac?
 
Gravatar
26. říjen 2013, 20:26 Tono
Dobrý večer, zaujímalo by ma ako je to s IRS...väčšina fotobánk je v USA a tam od vás vyžadujú IRS.
 
Gravatar
27. říjen 2013, 20:26 Petr Václavek
Tono, žádná z fotobnak IRS nepožaduje - jedině tak vyplnit online W8BEN formulář.
 
Gravatar
14. únor 2014, 11:39 Pavel L.
dobrý den, jak to tady tak čtu mám pocit že tohle se teda pro mě asi nehodí. Sice rád fotím ale jsem jen amatér (na kompakt,něco i na zrcadlo) Zajímalo by mě to hlavně v případě že by existovala nějaká na kvalitu moc nenáročná fotobanka v češtině , která by fotky nabízela i do zahraničí (a byly tam ev. větší prodeje-zisky) odrazuje mě dost ta jazyková bariéra kdy člověk kolikrát pořádně neví kudy kam a hlavně vždy vyžaduju jednu věc ! Normální,slušné a vstřícné jednání, mám třeba špatné zkušenosti s Youtube kde se chovají jako absolutní arogantní dobytek- v případě problémů absolutně nekomunikují a není zde ani jakákoli možnost pomoci, kontaktu na podporu ap. Tohohle bych se chtěl už vyhnout a mám strach že by to u těchto cizích bank bylo stejné. Např to zamítnutí o kterém se tu píše. Může se stát že mi z nějakých podivných důvodů neschválí třeba 40% fotek a to už pak nemá moc cenu v tom pokračovat navíc s takovou komunikací kdy se člověk ani nedomluví, nemůže vysvětlit. Taky nevím co tam teda vůbec dávat za fotky (o co je zájem)fotím jen vlaky a to by se v zahraničí asi moc neprodalo.Ale představa je to pěkná,fotit mě baví ale takhle se může živit asi jen málokdo :-) Děkuji
 
Gravatar
17. únor 2014, 15:09 Petr Václavek
Pavle, bohužel vaše požadavky si trochu odporují - nenáročná fotobanka nikdy nebude generovat vysoké zisky a naopak. Co se týče češtiny, už skoro polovina fotobank má české rozhraní a další přibývají.

S tím vstřícným jednáním je to tak půl napůl, některé fotoanky se fakt snaží a jiné... škoda mluvit.

To že vám na začátku neschválí 40 procent je normální, je běžné, že neschválí ještě víc - začátečníci mají prostě úplně jiné představy o kvalitě fotek pro fotobanky než vlastní fotobanky. Pak je to o tom, zda se fotograf přizpůsobí nebo ne. Pokud se nechcete přizpůsobovat a zapracovat na zlepšení, pak fotobanky opravdu nejsou pro vás.
 
Gravatar
16. duben 2014, 10:16 Michal
Dobrý den, rád bych Vám nabídl na zkoušku aplikaci pro prodej fotografií i jiných datových souborů . V dané chvíli jsme ve verzi Beta. Naše aplikace je zdarma. Prosím navštivte nás na : www.trifyo.com

Děkujeme za vaše věcné komentáře.
 
Gravatar
10. červenec 2014, 07:03 kelley
Dobrý den. Další nováček Vám děkuje za cenné informace a zajímavé čtení :-) Zatím se snažím projít schvalovacím procesem... ale ono to půjde, jen vytrvat.
 
Gravatar
9. září 2014, 15:35 Lysek Martin
Dobrý den.Zaujaly mně vaše články o fotobankách a prodeji na nich.Po pročtení více názoru na fototechniku jsem narazil na názor"Na přímé zakázky kolikrát stačí i 4Mpix fotky s až nehorázně vysokým šumem (na dnešní standard), na fotku o velikosti A6/A7 je to jedno. Ale fotobanky s vámi vyběhnou velice rychle a leckterá nepříliš stará 8-10Mpix DSLR už má dnes problémy a na použití starých 6Mpix DSLR pro mikrostock rovnou zapomeňte…".Vlastním Nikon D40 +setový objektiv a velmi by mě zajímal vaš názor -hodí, nehodí pro fotobanky.Děkuji Lysek
 
Gravatar
18. září 2014, 18:28 honza
Dobrý den. Založil jsme si účet u Fotolii. Píšou zde, že fotka nesmí být menší než 2400 a něco pixelů. Jenže já mám fotku 2304x1536. Co s tím? Nevíte někdo ?
Děkuji.
 
Gravatar
18. září 2014, 18:40 Petr Václavek
Honzo, zkuste tu fotku zvětšit v nějakém grafickém editoru, když se jedná jen o pár pixelů, tak to na kvalitě moc neubere. Ale pokud byste musel zvětšovat všechny fotografie, tak bych doporučil spíše koupit lepší foťák.
 
Gravatar
21. září 2014, 06:39 Honza Hruby
Zdravim Petre,

Mam dotaz ohlendne omezeni meho uctu u PayPalu a mam pocit ze na tuto stranku se hodi nejvic. V diskusim foru na ni bohuzel take nejsou odpovedi. Z paypalu mi napsali ze muj ucet byl omezen jelikoz jsem se dostal na urcity prijem a ze si musim nastavit typ uctu. Chci se jen zeptat jak to resis ty nebo ostatni jestli ucet mate nastaveny jako zivnostnik nebo nejak jinak.

Diky moc za odpoved i za tyto skvele stranky

S pozdravem
Honza
 
Gravatar
21. září 2014, 18:35 Eva
Mám osobní účet a zatím s tím nebyl sebemenší problém.
 
Gravatar
4. listopad 2014, 17:41 Verča
Zdravím
V první řadě Vám chci pochválit tento web. Ačkoliv s fotobankami zatím nemám žádné zkušenosti, díky tomuto webu o tom začínám vážně uvažovat :)

Ale chci se zeptat: Při úpravě fotek často zmiňujete Photoshop. Je nutné mít jeho legální licenci, zkrátka je nutné ho koupit, abych mohla upravovat fotky pro fotobanky? Já jen, že to není zrovna levná záležitost...

Jestli je tento dotaz už zodpovězen někde ve fóru, tak se omlouvám :-)
 
Gravatar
10. listopad 2014, 15:15 Pepa
Fotobankám je šumafuk v čem to upravujete - nijak to nekontrolují a ani by to nijak nezjistily. Photoshop je asi nejlepší (ale taky hodně složitý) nástroj. Pro běžné úpravy stačí používat nějaké free aplikace, nebo alespoň levnější - třeba český Zoner je hodně dobrý a dostačující.
 
Gravatar
11. leden 2015, 21:09 igorK
Dakujem za zaujímavé a ucelené informácie o fotobankách. Pre mňa ako človeka neznalého cudzích jazykov je táto stránka neoceniteľným pomocníkom a vdaka nej som včera poslal na schválenie svoje prvé fotky do BIGSTOCKu. Moc som nepočítal, že mi niečo prejde a tu zrazu zázrak. Z 9 poslaných 5 schválených.
No zarazila ma jedna vec. Fotky na ktoré som nepoužil žiaden postproces prešli. No 4 kde som sa snažil upraviť expozíciu, či vyváženie bielej neprešli. Vyzerá to teda tak, že pre zvýšenie počtu prijatých fotografií je treba asi uvažovať nad kalibráciou monitoru ( mám LCD Philips). Jasné, že asi najlacnejšie bude snažiť sa pri fotení o čo najdokonajelší záber aby nebolo treba použiť postproces.

Ešte raz dakujem za super web. Ale aj Váš blog je zaujímavý. Veci okolo JQuery a JavaScriptu som sa učil u Vás. :o))
 
Gravatar
30. březen 2015, 18:08 Klára
Mám dotaz: Je nějaký povinný věk kterého musíte dosáhnout ?
 
Gravatar
31. březen 2015, 09:08 Petr Václavek
Kláro, je to možné, o několika způsobech se psalo zde: Ještě mi nebylo 18, můžu prodávat ve fotobankách?
 
Gravatar
28. duben 2015, 17:52 Tereza
Dobrý den Petře,
díky za inspirativní stránky! Po důkladném prostudování jsem se pustila do focení "zátiší", upravě ve photoshopu a následného nahrávání do fotobank. Zatím bez přijetí, vždy s odůvodněním šumu ve fotkách. Snažím se vždy adekvátně přiszůsobit ISO a spol. Ale bez výsledku. Vlastím Nikon D3000 - mám se tímto přístorojem ještě vážně pokoušet?? Díky za reakci. Tereza
 
Gravatar
29. duben 2015, 11:48 Petr Václavek
Bohužel, když tu fotku člověk nevidí, tak se těžko radí. Zkuste se zeptat na diskuzním fóru http://forum.fotobanky.cz - tam vám odpoví a poradí během několika minut.
 
Gravatar
7. květen 2015, 12:01 Vladi
Ahoj Petře včera jsem se zaregistrovala na dreamstine a dala několik fotek. při registraci po mě ale nechtěli skan občanského průkazu. Je to normální? díky za odpověd´
 
Gravatar
5. červen 2015, 21:38 Katka
mám problem s registraci na shutterstock. Nahrala jsme doklad dle pozadavku, nechtelo po mne zadne jina udaje ani jmeno,tel, aresu.. a rovnou mi nabidlonahrat 10 foteknebo vektoru.Nokdyz tamvlozim10 vektoru, takje tlacitkoContinu e nekativni..kde je problem?
 
Gravatar
13. srpen 2015, 17:40 Igy
Dobrý den Petře...
Už par let sleduji tento web a chci Vám poděkovat za poskytnuti pomoci všem lidem.
Klobouk dolu.
Děkuji Vám...
 
Gravatar
28. září 2015, 12:54 Martin Z.
Chtěl jsem se zeptat jestli tam nechybí ještě jeden krok a to, že prodej fotek bez živnosti není moc reálný?

Nevím jestli mám mít živnost nebo ne?

Děkuji za odpověď.
 
Gravatar
29. září 2015, 08:44 Petr Vaclavek
Martine, živnost není zapotřebí, jde to danit jako autorské honoráře. Více jsem o tom psal v článku jak danit příjmy z fotobank.
 
Gravatar
21. říjen 2015, 17:25 Daniel
Jsem student střední školy starší 18 let a zjistil jsem, že bych měl výdělek(brigádu - shutterstock) přiznávat od 15 tisíc výše. Což asi mít nebudu.
Nicméně bych se chtěl zeptat, jak se vyhnout tomu, abych měl nějaké problémy s americkou stranou, pokud jde o daňová přiznání, nebo něco podobného.

Jsem zaregistrován a 10 obrázků odesláno. Spárováno s PayPalem. Nicméně chci se zeptat co dál, abych kdyžtak předešel problémům.
 
Gravatar
21. říjen 2015, 17:31 Daniel
Napadá mě, a prosím, opravte mě jestli se pletu. Napadá mě, že bych si měl vyplnit formulář W-8BEN = ušetřím 30%. A u nás, jestlikož jsem student a mám hranici z 2 tisíc na rok posunutou na 15 tisíc na rok = nemusím nic danit ani přiznávat, a když jej (W-8BEN) vyplním, tak mi zbyde i těch 30%, které by mi jinak strhli v USA. Je to tak Petře? Nebo jsem jen naivní student? :)
 
Gravatar
5. říjen 2016, 08:51 Jiřina
Mám dotaz.. Na fotolii jsem nenašla možnost platby šekem. Jde to tam nebo ne? Neumím anglicky ani slovo tak se moc neorientuji, vše dělám přes translator. Paypal už si znovu zakládat nechci po tom co mi ho napadl hacker a přišla jsem o všechny peníze a málem i o peníze ze spořky :(
 
Gravatar
22. listopad 2017, 12:12 Martin Dandy Švec
Bože, proč jsem Vás neobjevil dřív .... tolik ztraceného času na 500px .... doufám že mi aspoň pomůžou hodnocení z 500px ve výběru fotek do fotobank ... Jinak skvělá práce pane Václavku. Myslíte že by jste byl tak moc laskav a podíval se na můj profil na 500px a řekl mi zda to vůbec mám zkoušet na fotobankách ??? Děkuji !!!!
 
Gravatar
22. listopad 2017, 12:19 Petr Vaclavek
:))) Díky za chválu. K portfoliu asi nic moc neřeknu, protože fotky už skoro 10 let neprodávám - přeorientoval jsem se na ilustrace. Ale hoďte dotaz na fórum http://forum.fotobanky.cz a tam vám určitě poradí, je tak skvělá komunita!
 
Gravatar
8. prosinec 2017, 10:33 Petra
Ahoj,
teprve zacinam s fotobankami, takže muj dotaz berte s rezervou prosim. Rada bych začala nahrávat fotky z mobilu, protože ne vždy mám možnost využít počítač. Stáhla jsem si mobilní aplikace několika nejznámějších fotobank, ale ani na jednu (kromě Marked shot) se mi nedaří fotky nahrat. Když už jsem u konce, buď se zobrazí hláska ,,submission failed” , nebo třeba u Dreamstime se mi ani neotevre galerie. Zkusila jsem apky odstranit a nainstalovat znovu, ale porad ten stejný problem.
Přes počítač s tím problem není, fotky se nahrávají. Diky
 
Gravatar
3. leden 2018, 12:12 Veronika
Ahoj, mám problém s nahráváním fotek. Vždy mi to vyhodí že je tam nějaký error a mám počkat, když to zkusím znovu to stejné.
Co s tím? Děkuji za radu :)
 
Gravatar
30. leden 2018, 12:51 Romajzlo
Zdravim, jak je to s tím když chci z fotobanky 123RF.com sdílet své fotografie pomocí odkazu na Facebookovém profilu? Můžu nebo ne? Děkuji za odpověď.
 
Gravatar
30. leden 2018, 16:02 Petr Václavek
To je samozřejmě možné, od toho tam jsou ikonky na sdílení - pomáhá to prodeji a tedy jak autorovi, tak fotobance.
 
Gravatar
6. únor 2018, 17:58 Lucy
Dobrý den :) nevím jestli mi poradíte ale zkusím to. Chtěla bych na dotování nahrávat ilustrace a cliparty, ale problém je, že neumím pracovat v ilustrátoru/ s vektory. Obrázky tvořím ve Photoshopu ( tady například jedna z mých větších prací dělaná včera: https://scontent.fprg1-1.fna.fbcdn.net/v/t31.0-8/fr/cp0/e15/q65/27788447_401341090279523_3720830098102694979_o.jpg?efg=eyJpIjoidCJ9&oh=f2cce350e3d042325f8e35cf2d5fea38&oe=5B10629B ) mohou se na fotobuňky nahrávat i tyhle věci? Když to není ve vektorech? Případně jak to nahrát? Moc děkuji za odpověď :)
 
Gravatar
8. únor 2018, 08:14 Petr Václavek
Lucy, vaše ilustrace jsou nádherné! Skoro bych řekl, že je jich pro fotobanky škoda, ale to už ponechám na vás. Každopádně je tam můžete nahrávat jako bitmapové ilustrace, v tom není žádný problém - ono i většinu vektorových ilustrací si kupující stahují jen v bitmapovém formátu, protože s vektorem neumí pracovat. Více jsem o tom napsal v tomto článku: MŮŽU NA FOTOBANKÁCH PRODÁVAT BITMAPOVÉ ILUSTRACE?
 
Gravatar
20. únor 2018, 10:11 romajzlo
Zdravím, chtěl bych se zeptat jestli mohu na své stránkce takto uveřejňovat odkazy z fotobanky 123rf.com: http://kande-photo.tode.cz/2018/02/15/fotografie-za-skvele-ceny/ a odkaz v menu pod "prodej fotografií" ?? Založil jsem si je nově a dal jsem pár fotek kde se po kliknutí přesune uživatel na stránku 123rf s mím profilem. Je to takto možné? Neporušuji tím nějaká práva? Děkuji za odpověď
 
Gravatar
20. únor 2018, 10:34 Petr Václavek
Jeslti jsou to vaše fotky, tak klidně použijte malou verzi bez vodoznaku (ten vodoznak tam vypadá dosti neprofesionálně - skoro jako by to bylo stažené z fotobanky :)) Práva neporušujete, na fotobanky můžete odkazovat a své fotky můžete prodávat nebo rozdávat nebo vystavovat i když je ve fotobankách prodáváte - viz royalty free licence
 
Gravatar
11. duben 2018, 12:37 Veronika
Dobrý den zaujala mě vaše nabídka mužů víc informaci. .Popřípadě můj tel ..720260270...
 
Gravatar
3. září 2018, 18:47 Jana
Ahoj, chcem sa len spýtať, kvôli daniam.
Hneď ako ti prišli prvé centíky (korunky :-) na účet, bol si sa registrovať na daňovom? Ak som to správne pochopila, tak pri zdanení autorských príjmov treba sa hneď ako prídu nejaké peniaze registrovať a vybaviť DIČ číslo (teda nasledujúci mesiac).. lebo fotobanky asi daň nezrážajú..
 
Gravatar
23. květen 2019, 09:02 Jarda
Ahoj musim mit zivnostak abych mohl prodavat fotky ve fotobankach? Jak je to s danema?

Diky
 

Přidej komentář
Pokud se chcete na něco zeptat, vyhledejte/zapište svůj dotaz na fotobankovém diskuzním fóru.

Prodej fotek a ilustrací

Diskuzní fórum

O fotobankách, focení i kreslení vektorů můžete diskutovat na fotobankovém diskusním fóru.

Nejlepší fotobanky

Seznam těch nejlepších fotobank, setříděn podle výše výdělků:

Shutterstock Shutterstock
Dreamstime Dreamstime
Fotolia Fotolia
iStockphoto iStockphoto
BigStock BigStock
123RF 123RF
Graphic Leftovers Graphic Leftovers
Depositphotos Depositphotos
Pond5 Pond5

Více informací →

Newsletter

Přihlašte se k odběru občasného newsletteru s přehledem dění kolem fotobank

Fotobanky na Facebooku

Spoustu drobnějších zpráv píšu jen na Facebook.