Diskuzní fórum

Freepik - Fotky a vektory zdarma... opravdu?

Freepik.com - kradené fotky zdarmaVčera večer někdo na Twitteru zveřejnil odkaz na web Freepik.com s tím, že tam lze získat zdarma spousta kvalitních fotografií a vektorových ilustrací. Během pár sekund jsem tam našel své vlastní ilustrace, které rozhodně zdarma nejsou. Jak to tedy je? Co se může stát, když použijete snímky z tohoto free serveru?

Na internetu existuje spousta webů nabízejících grafiku (fotografie, bitmapové i vektorové ilustrace) zcela zdarma - to je sice fajn, ale uživatel by si před stažením a použitím obrázků z takovýchto serverů měl řádně přečíst podmínky a taky se zamyslet! Co je zdarma to zavání průserem, zejména pokud to vypadá profesionálně a jedná se o výtvory třetí strany (tedy grafiků a fotografů, kteří o tomto webu nemají ani ponětí). Výjimkou jsou snad jen odnože velkých fotobank, které nabízí obrázky, jež neprošly jejich schvalovacím procesem (například DreamstimeFotolia, Pixmac).

Co na těchto free serverech smrdí?

To, že nabízí soubory pochybného původu - opravdu si myslíte, že autoři těch promakaných ilustrací, na které běžně narazíte na placených fotobankách, je jinde rozdávájí zdarma? Ale kdepak, proč by to proboha dělali! To je jen někdo ukradl, a nasdílel na warezu. Free servery neřeší původ nabízených fotografií - je jim jedno odkud to anonymní uživatelé stáhli a nahráli do jejich databáze. Chtějí mít jen bohatou databázi, aby přilákali spoustu uživatelů a vydělali na zobrazované reklamě, případně affiliate programech placených fotobank. Oni jsou jen prostředník a nenesou na ničem odpovědnost. Ale vám by to jedno být nemělo, vy budete ty fotografie používat a vás se Isifa (nebo jiná fotobanka) zeptá, odkud jste obrázek vzali. Freepik (případně jiný free server) za vás tu mastnou pokutu platit nebude. A to ač jste to stáhli v dobré víře, že to je zdarma.

A proč? Protože jste si nepřečetli jejich podmínky používání / licenční ujednání. Zde je výňatek z výše zmíněného Freepiku (omluvte můj kostrbatý překlad):

Při použití této webové stránky a materiálů na ní uložených nesete veškerou odpovědnost a rizika.

Freepik.com ani jakýkoli z jejích ředitelů, zaměstnanců, akcionářů, partnerů, nebo zástupců v žádném případě nejsou odpovědní za jakékoliv náhodné, nepřímé, trestní, exemplární, nebo následné škody (včetně škod ze ztrát zisku, ztráty obchodních informací, nebo jiné finanční ztrát) v souvislosti s jakýmkoliv nárokem, ztrátou, poškozením, akcí, kauzí nebo jiným řízením vznikající na základě nebo z těchto podmínek použití, včetně, ale bez omezení používání, spoléhání se na, přístupu k nim nebo využití těchto webových stránek a obsažených materiálů nebo jejich části ani práva vám udělená níže, i když jsme byli na možnost takových škod upozorněni. Ať už se jedná o žalobu na základě smlouvy, deliktu (včetně nedbalosti), porušení práv duševního vlastnictví atd.

V každém případě je celková maximální odpovědnost za těchto podmínek použití, použití nebo využívání všech nebo části tohoto webu nebo materiálů zde obsažených, omezena na maximálně pět ($ 5.00) kanadských dolarů.

Takže až vám Isifa napaří pokutu 20 000 Kč (což je poměrně běžné - stačí si dát do Googlu vyhledat frázi "isifa trestní oznámení"), tak vám Freepik přispěje maximálně 5$ slovy pěti dolary (tedy cca 100 Kč). To pak budou drahé fotky zdarma.

Jaké je ponaučení?

Pokud obrázky zdarma vypadají hodně lákavě, tak se nad tím zamyslete, použijte mozek a podobným serverům se zdaleka vyhněte, nestojí to za to. Smiřte se s tím, že fotky zdarma můžou být nakonec docela drahé a raději si za pár kaček kupte kvalitnější fotku na placené fotobance.
 


Komentáře


Gravatar
20. září 2012, 09:14 Miloš Němec
Cituji ze smluvních podmínek fotobanky Pixmac: "Berete na vědomí a souhlasíte, že Pixmac s.r.o., jeho majitelé, vedení ... nebudou v žádném případě zodpovědní za škody (včetně (nejen) ztráty informací nebo peněžní ztráty) spojené přímo nebo nepřímo s užíváním těchto webových stránek. Maximální peněžitá náhrada vzhledem k dohodě o Smluvních podmínkách nepřekročí 10 CZK..." Znamená to tedy, že pokud po mně např. isifa bude vymáhat desítky tisíc za jejich fotografii, kterou ale někdo nahrál i na Pixmac, kde jsem ji legálně a v dobré víře koupil, přispěje mi Pixmac na pokutu maximálně 10,- Kč? To jsem na tom vlastně hůř než v případě Freepik.com. Čímž nechci ponoukat ke stahování z Freepiku, tam je asi riziko průšvihu přeci jen vyšší. Jen upozornit na to, že s dokladováním licence je to komplikované.
 
Gravatar
20. září 2012, 09:26 Vojtěch Mareš
To by mně tak zajímalo, jestli z těch peněz něco někdy uvidí poškozený fotograf/ilustrátor. Tipuju, že absolutně nic.
 
Gravatar
20. září 2012, 09:29 Lucie - Pixmac
Pokud obrázek koupíte na Pixmac, pak po Vás Isifa nemůže vymáhat pokutu. Protože autor může obrázky nahrávat na více fotobanek naráz a jedna fotobanka Vás nebude stíhat za to, že obrázek legálně koupíte na jiné.
Toto pravidlo je v podmínkách jako jištění pro jiné případy, ne pro použití obrázků z naší fotobanky. Podmínky jsou psané pro americký trh, tedy ve stylu "do mikrovlnky nestrkejte kočku", aby se firmy jistily pro všechny možné případy. Kdyby ale došlo na podobný spor, určitě od něj nebudeme dávat ruce pryč a budeme se jej snažit řešit spolu s klientem.
 
Gravatar
20. září 2012, 09:41 Petr Václavek
Miloši, díky za skvělý komentář a Lucii z Pixmacu děkuji za rychlou odpověď.

Jinak na velkých fotobankách se to samozřejmě řeší - viz například tato tisková zpráva ze Shutterstocku:

Shutterstock Announces New Plan to Protect Each Image and Footage Purchase
Largest subscription stock image site guarantees its entire library of more than 8.5 million images and 140,000 footage clips
New York, October 20, 2009 - Shutterstock, the world’s largest subscription-based stock photo agency, announced today that it will legally guarantee every file in its vast library by providing up to $10,000 to cover legal costs and direct damages for claims arising from the use of an image or footage clip licensed through Shutterstock.
Shutterstock has now gone a step further by covering key areas of liability, including copyrights, trademarks and rights of privacy and publicity. Under the new plan, which begins today, every file in Shutterstock’s expansive library – which consists of more than 8.5 million images and 140,000 footage clips – will be guaranteed.
Please see Shutterstock’s Terms of Service for complete details.
 
Gravatar
20. září 2012, 10:33 Jirka
A to samé je zřejmě i např. tato databáze stock fotografií a ilustrací ke stažení zdarma: http://www.sxc.hu/
 
Gravatar
20. září 2012, 11:47 Petr Václavek
Jirko, tahle fotobanka existuje dlouho a myslím, že obsah od nikoho dalšího nepřebírá. Také když se kouknete na její fotky a ilustrace, tak vidíte, že jsou hodně nekvalitní a v podstatě u každé jsou různé podmínky použití. Této bych se tedy moc nebál (tedy spíše bych se bál, že si moc nevyberu).
 
Gravatar
22. září 2012, 10:46 Basti
Tak další šmejd na scéně. Pořád do lidí hučím, že fotky zadarmo jsou často nakonec dražší, ale je to házení hrachu na zeď. Ono nejde jen o nahrávání kradeného obsahu jinými, ale v dobré víře můžete stáhnout "free" fotku v CC licenci, ale autor jaksi nemá souhlas fotografované osoby, obsahuje cizí značky/loga nebo soukromý majetek a nemáte k tomu souhlas atd. Podrobněji jsem to sepsal na http://stockphotography.cz/co-je-spatneho-na-fotkach-zdarma/

Jinak Petře odkaz házím na FB, ať se to rozkecá :)
 
Gravatar
21. listopad 2013, 16:46 Martin Vorel
Udělal jsem tento web, na kterém poskytuji své fotky ve vysokém rozišení zdarma. Zatím jich tam moc není ale postupně přidávám (každý den pár). Snad se to bude někomu hodit:
freepix.eu/
 
Gravatar
9. únor 2014, 20:45 Michal Motl
Také jsme udělali web, kam dáváme fotky zadarmo, tak pokud nějaké sháníte, tak vyzkoušejte: http://www.freephotodb.com
 
Gravatar
1. červenec 2014, 02:36 Jakub Stach
 
Gravatar
13. duben 2015, 14:56 jana
Dobrý den, já stahuji na freepick a ted tedy nevím, ke každému obrázku ( za předpokladu předplatného ) dostanu i licenci viz níže Ta je tedy neplatná ?

SUBSCRIPTION LICENSE AGREEMENT
This license allows you to use any Freepik Contents without having to attribute them to Freepik provided
that you have acquired some of the available subscription options.
Where you can use Freepik contents:
- Website.
- Software, applications, mobile.
- Printed and digital media (magazines, newspapers, books, cards, labels, CD, DVD, films, television,
video, e-mail).
- Advertisement and promotional items.
- Presentation of products and public events.
- Multimedia.
- Ornamentation (either private or public).
What you CAN DO:
- You have the non-exclusive, non-transferable, non-sublicensable right to use the licensed material an
unlimited number of times in any and all media for the commercial or personal purposes listed above.
- You may alter and create derivative works.
- Your rights to the Licensed Material are worldwide.
What you CAN NOT DO:
- Sublicense, sell or rent any contents (or a modified version of them).
- To distributed contents unless expressly authorized.
- To include the contents in an online or offline database or file.
- To offer Freepik designs (or their modified versions) for download.
Graphic Resources LLC
Commercial Registry of Málaga, volume 4994, sheet 217, page number MA-113059, with Tax Number
B-93183366 and registered office at 16 Fernán Núñez Street, Office number 4, 29002 Málaga, Spain.
 
Gravatar
16. duben 2015, 09:18 Petr Václavek
Stačí, když si přečtete jejich Terms of use, zejména body 4, 5 a 6.
Vzhledem k tomu, že se ve fotobankách pohybuji už 8 let, můžu poměrně zpatra identifikovat, které ilustrace jsou kradené - tedy které tam nabízí zdarma bez toho aby o tom autor věděl. A věřte mi, je jich tam více než dosti, zpravidla je u nich ještě jako autor uveden Exclusive on Freepik.

Nepřijde vám podezřelé, že skoro u žádné ilustrace není uvedený skutečný autor a vlastně ani nemáte šanci jej dohledat?!
 
Gravatar
1. červen 2015, 19:06 Zuzana
Dobrý den, měla bych komentář a dotaz k užité licení na zmiňovaném Freepiku. Jde o to že ano, velmi často jen zprostředkováva jí díla na stránkách jiných fotobanek, kde nechci vůbec soudit zda jsou díla poskytována autory nebo jsou kradená. Dále ale nabízejí díla na kterých je napsáno: Designed by Freepik.com a jelikož mám zaplacený měsíční plán a s každým takovým stažením obdržím výše zmíněnou licenci, nemělo by to být tedy v tomto případě opravdu legálně zakoupené dílo? Popř pokud není, mělo by to jít na hlavu freepiku jelikož ho za své dílo veřejně vydává a prodává, nemám pravdu?
 
Gravatar
3. červenec 2015, 08:55 Jana
Dobrý den,
přesně tak , já osobně se snažím fotky i grafiku platit, ale někdy je to těžké a tak musím občas použít i levnější varianty . Jediné , co mi prostě příjde směšné je to, že vlastně fotobanky, které to takhle očůrávají jsou vlastně vpohodě a člověk, který si v dobré víře licenci zaplatí je na tom ještě bitý , protože třeba špatně pochopil formulaci ve smlouvě, která stejně není jasná kolikrát ani právníkovi. je to prostě hrozný, že velké korporace jsou všeobecně nepostihnutelné a pak se úředníci vozí po malých živnostnících :( Své zkušenosti už s různými úředníky , taky mám. Bohužel se každému měří jinak, což je na tom nejvíc směšné :( , kdyby se jednalo os tovky, tak se nad tím mávne asi rukou, ale bohužel někdy jde o desetitísíce :(
 
Gravatar
22. září 2015, 20:49 Petr Vaclavek
Zuzano, bohužel i snímky "Designed by Freepik.com" nejsou úplně košér. Našel jsem hned několik svých vlastních děl, která pouze přebarvili.

A když jsem jim napsal, tak dělají mrtvého brouka. Takže pokud chcete mít jistotu, nakupujte raději jinde.
 
Gravatar
30. prosinec 2015, 17:27 Standa
Freepik není v mnoha případech nejspíše košer, ale licenční podmínky fotobank také ne. At mi slečna Lucie z Pixmacu promine, ale její vyjádření do fora nemá u případného soudu žádnou váhu. Tam bude mít u právníků váhu to co je napsáno v licenčním ujednání. Já třeba nakupuji na 123rf.com a když se člověk podívá do licence tak jsou samozřejmě napsány tak že v podstatě za nic neručí a samozřejmě tam nechybí oblíbená větička snad všech fotobank že ředitelé, majitelé atd.. jsou nepostižitelní. Já samozřejmě rád podpořím fotografy, a dělám to, ale nelíbí se mi tak jednostraná ochrana fotobank. Koneckonců např. běžný eshop také ručí že neprodává kradené zboží a rozhodně v jeho obchodních podmínkách nenajdu ujednání o tom že nikdo z jeho majitelů či zaměstnanců za to neručí.
 
Gravatar
28. srpen 2016, 18:51 Roman
Na mých stránkách http://vector.stylove.com/ si můžete zdarma stáhnout libovolnou vektorovou ilustraci z několika tisíc pro nekomerční použití. Všechny jsem osobně nakreslil, takže vás nikdo uhánět nebude :)
 

Přidej komentář
Pokud se chcete na něco zeptat, vyhledejte/zapište svůj dotaz na fotobankovém diskuzním fóru.