Diskuzní fórum

Na těchto stránkách jsem se pokusil sepsat ty nejdůležitější informace o fotobankách. Doufám, že vám budou k užitku ať už chcete prodávat fotky a ilustrace nebo naopak nějaké potřebujete nakoupit.

Náhrada za Dollar Photo Club

Dollar Photo CLub končí, jaké jsou alternativy?Už je to nějakou dobu, co Dollar Photo Club skončil - respektivě zrušil možnost nových registrací a dnes dokonce oznámil, že celá tato fotobnka končí k datu 15. dubna. Lidé mi neustále píšou emaily, jestli nevím o nějaké alternativě, nějaké jiné fotobance fungující na podobném principu, kde by mohli snadno nakupovat fotografie a ilustrace za podobé ceny.

Jediná srovnatelná náhrada za Dollar Photo Club, o které vím, je 99Club Stock Photo Secrets. Ale vezměme to postupně:

Co to je/byl Dollar Photo Club?

Dollar Photo Club založila fotobanka Fotolia v roce 2014 a jednalo se vlastně o nabídku levnějšího předplatného - celý projekt měl jednoduchou myšlenku - kupující za 10 dolarů měsíčně (tedy přesněji za $9.99) si mohl stáhnout 10 snímků v plném rozlišení nebo plnohodnotných vektorů. Pokud chtěl více, každý další obrázek jej stál 1 dolar.

Proč končí Dollar Photo Club?

DPC končí z jednoho prostého důvodu - v lednu 2015 koupila Fotolii firma Adobe a začlenila celou její nabídku fotek a ilustrací do svého předplatitelského programu Adobe Creative Cloud. A je samozřejmé, že nechce zároveň prodávat ty samé obrázky jinde pod cenou. Takže celý tento projekt hodlá uzavřít - a to konkrétně 15. dubna tohoto roku (ale již dříve uzavřela možnost nových registrací).

Stávající klienti budou moci si své nevyčerpané předplatné převést do fotobanky Adobe Stock. Ale je asi samozřejmé, že další nákupy už budou za trochu jinou cenu.

Jaké jsou alternativy Dollar Photo Clubu

Aneb kde teď nakoupit fotky stejně výhodně jako tomu bylo dříve na dolarovém foto klubu? Přiznejme si upřímně, že tak levné a malé předplatné většina fotobank nenabízí. Standardní předplatné je stavěné spíše na objemy 25 obrázků za den. Takže alternativou je spíše nákup za kredity - na porovnání nabídky fotobank se můžete podívat v tomto článku: Srovnání fotobank při nákupu jednoho oobrázku.

Asi nejvýhodnější možnosti nabízí fotobanka Canstock, ale ani ta se neblíží možnostem Dollar Photo Clubu, zejména pokud potřebujete fotografii v plném rozlišení a nebo ilustraci ve vektorovém formátu.

Jedinou srovnatelnou alternativu o které vím (pokud narazíte na něco lepšího, dejte vědět) nabízí menší fotobanka Stock Photo Secrets, za kterou stojí její zakladatel Amos Struck (píše o fotobankách více jak 10 let a jeho fotobanka Stock Photo Secrets je vlastně partnerská fotobanka IngImage). Sice je oproti DPC nabídka této fotobanky chudší (cca 4 milióny obrázků), ale zase na druhou stranu nabízí hodně zajímavé ceny, dokonce výhodnější než DPC. Nabízený program předplatného se jmenuje 99club:

Za 99$ za rok si můžete stáhnout 200 fotek v plném rozlišení, nebo vektorových ilustrací nebo fontů (ano nabízí i fonty). Pokud budete potřebovat více, každé další stažení vás bude stát 99 centů. Více informací najdete na stránkách fotobanky StockPhoto Secrets.

99club

Bonus pro čtenáře tohoto webu

Protože se s Amosem už nějaký ten rok znám (přece jen se oba ve světě fotobank pohybujeme dosti dlouho), domluvil jsem pro čtenáře tohoto serveru speciální bonus. Pokud při objednávce využijete odkaz z této stránky, tak získáte 10 obrázků navíc. Takže použijte například tento odkaz.

Depositphotos - Aktualizace ze dne 27. září

Fotobanka Depositphotos nově zavedla novou verzi svého předpltného. Za 29 dolarů měsíčně nabízí 30 stažení (obrázky ve vysokém rozlišení), za každé další stažení zaplatíte 1$, pokud nevyužijete plnou kapacitu, převede se vám tato možnost do dalšího měsíce. Momentálně obsahuje fotobanka Depositphotos 54 miliónů fotek, ilustrací a videí.

Depositphotos a jejich nové předplatné

Aktualizace 7. dubna 2017 - VectorFresh

Stejný autor (Amos Struck), který stojí za výše popisovanou fotobankou StockPhoto Secrets rozjel další fotobanku VectorFresh, tentokráte zaměřenou na vektorové ilustrace a to s hodně zajímavým typem předplatného:

 • roční předplatné s bezkonkurenční cenou 49 € za rok
 • za tuto cenu umožňuje 100 stažení za měsíc
 • z nabídky více jak 1 milionu vektorových ilustrací (ikony, šablony, cliparty, pozadí, infografiky, …)
 • vše ve vektorovém formátu EPS
 • standardní Royalty Free licence
 • 30 denní zkušební lhůta, během které můžete předplatné zrušit
 • chybí-li vám v nabídce fotografie, tak můžete upgradnout na VIP účet, ve kterém budete mít navíc:
  • 4 milióny fotografií
  • navýšení počtu stažení na 150 za měsíc
  • to vše za cenu 160 € / rok
  • nabídku fotek si můžete prohlédnout zde

Cena za jednu ilustraci je bezkonkurenční – pokud předplatné plně využijete, dostanete se na cenu 1 korunu za vektor, pokud stáhnete jen 10 ilustrací za měsíc, tak jste pořád na hodně pěkné ceně 10 korun za ilustraci. Před nákupem samozřejmě doporučuji prohlédnout si jejich nabídku ilustrací (stačí zadat do políčka nahoře co hledáte) a teprve podle toho se rozhodnout. Za mě to je ale jedna z nejlevnějších možností legálního pořízení fotografií a hlavně vektorových ilustrací.


Komentáře


Gravatar
16. březen 2016, 19:52 Anika
To jsou tedy paradoxy :D Kolem spuštění DPC bylo velké haló, podepisovaly se petice (i já), fotobankéři si vymohli možnost v DPC nebýt (původně tam prodával automaticky každý přispěvatel fotolie). Já poslední dva měsíce řeším, jestli má nebo nemá vliv členství v DPC vliv na objem prodejů na fotolii, a ejhle, najednou je problém vyřešen:)
 
Gravatar
21. březen 2016, 12:39 Honza
Pro stávající uživatele DPC je možné si účet přenést na stock.adobe.com. Na rok s podobnými podmínkami jako na DPC (10 fotek/měsíc za 9,9€).
je to dočasné řešení na rok. Po roce předpokládám cena naroste na standarních 29,9€. Každopádně alespoň něco, do té doby třeba vznikne nějaký nový model u konkurence, který by byl vstřícnější pro malé grafiky.

 
Gravatar
6. duben 2017, 23:18 Martin
Skúste fotosearch, fotky sa predávajú samostatne od cca 3$/kus, no majú tam formu predplatného, kde sa za určitých podmienok viete dostať výrazne pod dolár za fotku. Linku nedávam zámerne, aby ma niekto neobvinil z reklamy :-)

P.S. V cenníku hľadajte voľbu subscription
 
Gravatar
7. duben 2017, 07:27 Petr Vaclavek
Martine, koukal jsem se na to, Fotosearch přeprodává obrázky z jiných fotobank a když jsem pak porovnal za kolik to nabízí a za kolik to nabízí ta původní fotobanka, tak v té původní to bylo vždy levnější. Jediná výhoda je asi v tom, že člověk může koupit jen jeden obrázek, bez nákupu většího množství kreditů - prostě výhoda minimálního nákupu.

Jinak jsem narazil ještě na jeden projekt, kde se nabízí hodně levné ilustrace - je to v podstatě od stejného autora, ještě to doplním do článku, psal jsem o tom tady: Vectorfresh - vektorové ilustrace za zajímavé ceny
 

Přidej komentář
Pokud se chcete na něco zeptat, vyhledejte/zapište svůj dotaz na fotobankovém diskuzním fóru.

14. březen, 2018

Výdělky ve fotobankách 2017

Po zveřejnění základních statistik je na řadě detailnější rozpitvání výdělků českých fotobankéřů v zahrničních microstock fotobankách. Nejinak tomu bude i letos. Více...

Výsledky fotobankového průzkumu 2017

Napsáno 13. březen, 2018 v sekci Fotobankový průzkum
Letos jsem opět použil loňskou kratší variantu dotazníku, přidal jsem snad jen jednu nebo dvě otázky. Celkem se průzkumu zúčastnilo 114 respondentů, což je sice méně než v předchozích letech, ale pořád je to dostatečné množství pro nějaké smyslupné záběry. Pojdmě se na to podívat. Více...

Návod na vyplnění W-8BEN pro Zazzle

Napsáno 07. únor, 2018 v sekci Ostatní fotobanky
Zazzle sice není fotobanka, je to hlavně e-shop typu "print on demand" - tedy nabízí různé produkty potištěné vaší grafikou (fotky, ilustrace) a je na vás, abyste svému eshopu dělali reklamu a sháněli si pro něj zákazníky. Jediné co Zazzle dělá je obsloužení nakupujících. Každopádně stejně jako v případě fotobank vyžaduje vyplnění formuláře W-8BEN, bez toho snad ani neumožní vyplacení vaší provize. Více...

Návod na vyplnění W8-BEN pro Shutterstock

Napsáno 24. leden, 2018 v sekci Shutterstock
Na fotobance Shutterstock se v poslední době trochu změnil daňový formulář (Tax-form) a protože se mě na způsob vyplnění už pár lidí ptalo, tak jsem dal dohromady tento stručný návod. Více...

Návod na vyplnění W8-BEN pro fotobanku Pixta

Napsáno 12. prosinec, 2017 v sekci Ostatní fotobanky
Na pixtě je vyplnění daňového formuláře WB-BEN trochu složitější, ale dá se to zmáknout za pár minut. Zalogujte se na svůj účet, klikněte na odkaz Account vpravo nahoře a na další stránce zvolte z levého menu položku Tax Relief Information. Více...

Výdělky ve fotobankách 2016

Napsáno 27. březen, 2017 v sekci Fotobankový průzkum
Po zveřejnění základních statistik je na řadě detailnější rozpitvání výdělků českých fotobankéřů v zahrničních microstock fotobankách. Nejinak tomu bude i letos. Více...

Výsledky fotobankového průzkumu 2016

Napsáno 24. březen, 2017 v sekci Fotobankový průzkum
Letos jsem z nedostatku času vyškrtal některé otázky z průzkumu, povětšinou to byly takové, jejichž odpovědi se moc neměnily. Průzkumu se zúčastnilo trochu méně respondentů (132), ale i tak si myslím, že mají výsledná data zajímavou vypovídací hodnotu. Pojďme se podívat, jak to dopadlo. Více...

Úprava zvuku videa aplikací Audacity

Napsáno 13. srpen, 2016 v sekci Prodej videa ve fotobankách
Při přípravě videí pro fotobanky je často zapotřebí úprava zvuku zvukovým editorem. U některých videí se sice bez zvuku obejdeme, ale jsou případy, kdy je zvuk nutností a nahrávku nám může znehodnotit hluk větru, šum či hudba na pozadí. Běžnému fotobankéři se zpravidla nevyplatí pořízení profesionálního nástroje, jakým je Adobe Audition. Proto se dnes podíváme na alternativu, open source program Audacity, verze 2.1.2. Je k dispozici pro Windows, Mac i Linux a je plně lokalizován do češtiny. Více...

Proč nám vadí prokládání u videa?

Napsáno 18. červenec, 2016 v sekci Prodej videa ve fotobankách
Prokládání nám komplikuje život v tom, že na PC nemá opodstatnění, ale kvůli televiznímu přenosu se stále ještě používá a je velmi obtížný vzájemný převod. Tento text berte jako první dodatek k seriálu o prodeji videí ve fotobankách. Více...

Jak na průhlednost, seamless loop a time-lapse ve videích

Napsáno 12. červenec, 2016 v sekci Prodej videa ve fotobankách
V posledním dílu seriálu "Videa pro fotobanky" se podíváme na tři zajímavé metody tvorby videa - několik možností řešení průhlednosti, postupy a nástroje pro vytvoření seamless loop (nekonečné smyčky) a tvorbu časosběrného videa (timelapse). Více...

Editace videa programem VirtualDub

Napsáno 11. červenec, 2016 v sekci Prodej videa ve fotobankách
Program VirtualDub patří už léta mezi klasiku pro úpravu videí. Nejedná se přímo o střihový program, kterým byste mixovali klipy do celovečerního filmu. Ale to u fotobank nepotřebujeme, střih potřebujeme jen k odstranění nežádoucích částí záznamu z kamery. Větší přínos pro nás má VirtualDub jako obrazový filtr. K dispozici jsou nejen vestavěné filtry (pro úpravy jako změna jasu, barvy, překlápění, přidání vodoznaku, motion blur), ale na internetu jsou k nalezení velká kvanta pluginů do VirtualDub. Jako např. výborný filtr Deshaker, který dokáže stabilizovat roztřesený obraz až zázračně. Více...

Diskuzní fórum

O fotobankách, focení i kreslení vektorů můžete diskutovat na fotobankovém diskusním fóru.

Často kladené dotazy

Pokud jsou na snímku lidé, je potřeba mít ke všem takovým snímkům jejich souhlas?

Ano i Ne.… Číst dál...

Ještě mi nebylo 18, můžu prodávat ve fotobankách?

Ano, ale není to snadné.… Číst dál...

Nejlepší fotobanky

Seznam těch nejlepších fotobank, setříděn podle výše výdělků:

Shutterstock Shutterstock
Dreamstime Dreamstime
Fotolia Fotolia
iStockphoto iStockphoto
BigStock BigStock
123RF 123RF
Graphic Leftovers Graphic Leftovers
Depositphotos Depositphotos
Pond5 Pond5

Více informací →

Newsletter

Přihlašte se k odběru občasného newsletteru s přehledem dění kolem fotobank

Fotobanky na Facebooku

Spoustu drobnějších zpráv píšu jen na Facebook.