Diskuzní fórum

Jak a kde kupovat fotografie, ilustrace, videa?

Kde a jak kupovat fotografie a ilustrace?Poptávka po kvalitních fotografiích, ilustracích a ilustrativních videích neustále roste. Kde je ale získat, pokud nechcete najímat fotografa, platit grafika, nebo celé studio? Zejména pokud spěcháte, tak je nejlepší volbou internet. V podstatě existuje několik možností:

 • Obrázky zdarma - raději nebrat, je to drahé, zdlouhavé a problematickíé
  malá  nabídka, nejistota ohledně původu a možné pozdější problémy s jeho dokazováním, nízká kvalita
 • Klasické fotobanky
  velká nabídka, vysoká kvalita, jistota exkluzivity, ale vysoké ceny a značně omezené možnosti použití (dnes se již skoro nevyužívají, snad jen na velké kampaně, kde je potřeba zaručit jedinečnost fotografie)
 • Royalty Free fotobanky (microstock)
  obrovská nabídka, nízké ceny, široké možnosti použití a rychlost pořízení - dnes nejčastěji používaný způsob nákupu fotek a ilustrací

Osobně doporučuji royalty free mikrofotobanky (microstock fotobanky), ostatně právě tomuto typu fotobank je z převážné části věnován tento web.

Co to znamená Royalty Free

Royalty Free je licence, se kterou microstock fotobanky prodávají své obrázky, ve zkratce tato licence znamená:

 • zakoupené snímky můžete použít kolikrát chcete (limit je zpravidla několik set tisíc výtisků) - na webu, v tisku, v aplikacích. Je zakázán jen přeprodej (potisk triček, hrníčků, použití ve webových šablonách) - prostě vydělávání na úkor zakoupené grafiky - pro takový způsob použití nabízí fotobanky rozšířenou extended licenci (více informací v článku Kde nakupovat fotky a ilustrace pro potisk?)
 • kupující nemá na snímky exkluzivní práva. Stejný obrázek si zpravidla koupí další desítky, stovky, tisíce lidí / firem

Jaké jsou další výhody?

 • Velký výběr (desítky miliónů) fotografií, vektorů, ...
 • Nízké ceny, které začínají již na pár centech 
 • Rychlost - není problém najít a zaplatit a stáhnout požadovanou grafiku během pěti minut

Jak nakupovat

Většina fotobank nabízí dva způsoby nákupu :

 • Předplatné (tarif, subscription plan) - zákazník si předplatí fotobanku na určité období (týden, měsíc, rok) a v tomto období může každý den stáhnout určité množství (většinou 25) obrázků za den. Ceny pak v přepočtu začínají na 3 Kč (17 centů)
  S výběrem vhodné fotobanky pro předplatné vám pomůže článek Porovnání předplatného na fotobankách.
 • Balíčky kreditů (kredits) - zákazník si koupí balíček kreditů (5, 10, 20, 50,…) a za ty si pak kupuje fotky, u některých fotobank si ani nemusíte kupovat kredity, ale přímo snímky (kredity snižují cenu, zejména v případě větších nákupů). Cena za jeden snímek/ilustraci začíná na cca 20 Kč (1$). S výběrem vhodné fotobanky pro nákup jednotlivých fotek za kredity vám pomůže článek Srovnání fotobank při nákupu jedné fotky / ilustrace
 • V poslední době se objevují i nové typy předplatného, které se ale podobají nákupu za kredity. Typickým případem je Dollar Photo Club, resp. Stock Photo Secrets 99Club  - roční předplatné na několik málo fotek za velmi výhodné ceny.

Některé fotobanky nabízí i přímý nákup (bez mezikroku v podobě nákupu kreditů) - ceny jsou sice vyšší, ale můžete nakupovat už od jednoho dolaru.

Jak vybrat fotobanku?

Nejdůležitější na fotobance je, aby nabízela to, co vy potřebujete. O tom se můžete velmi snadno a rychle přesvědčit pomocí tohoto vyhledávače napříč všemi významnějšími fotobankami - stačí zadat co hledáte a zobrazí se vám nabídka jednotlivých fotobank:

 

 

Dalšími parametry jsou samozřejmně možnosti vyhledávání, velikost a kvalita nabídky, způsoby platby a samozřejmě cena.