Diskuzní fórum

Porovnání předplatného na fotobankách

Fotobanky a jejich nabídka předplatnéhoVětšina fotobank nabízí dvě možnosti nákupu fotografií a ilustrací - kusově za kredity a předplatné. Pokud nakupujete větší množství obrázků, vyplatí se vám zakoupit předplatné. Na začátku jednorázově zaplatíte a pak můžete každý den stáhnout určitý počet obrázků (fotek, vektorových ilustrací, videí) v libovolném formátu. Výsledné ceny za jednu fotku jsou pak několikanásobně nižší (záleží zda plně využijete-vyčerpáte poskytnutý kredit). Ale kterou fotobanku si vybrat? Prošel jsem ty největší a nejznámnější zahraniční fotobanky, které nabízí model předplatného, a jejich ceny jsem zapsal do přehledné tabulky. 

Níže uvedené ceny jsou převážně pro předplatné s limitem 25 obrázků za den, pokud není ve vysvětlivkách dále v článku uvedeno jinak.

  portfolio 1 měsíc 3 měsíce 6 měsíců 12 měsíců
iStockphoto 8 mil   979$ 1862$ 3542$
Shutterstock 17 mil 249$ 709$ 1349$ 2559$
Fotolia 12 mil 249$ 649$ 1199$ 2099$
Dreamstime 14 mil 240$ 660$ 1250$ 2400$
123RF 11 mil 230$ 590$   1960$
Crestock 4 mil 199$ 529$ 959$ 1799$
Depositphotos 3 mil 180$ 460$ 850$ 1600$
Can Stock Photo 5 mil 150$   750$ 1200$
Pixmac 1 mil 200$      

K výše uvedené přehledové tabulce je ale nutno doplnit několik důležitých informací:

iStockphoto

  • Odkaz na web fotobanky iStockphoto
  • Předplatné na této fotobance není vázáno na počet obrázků, které můžete stáhnout, ale je ekvivalentem 30 kreditů, které za den můžete utratit. Těchto 30 kreditů představuje například:
    • 15 extra malých (Xsmall) obrázků
    • 1-2 velké fotky
    • 30 primitivních vektorů
    • 1 složitá vektorová ilustrace
  • iStockphoto nabízí i vyšší předplatné, které nejsou uvedené v tabulce - denní limit může být 10 (pouze u půlročního a ročního), 30, 60, 120, 240, 480 kreditů, ceny jsou pak samozřejmě mnohem vyšší.

Shutterstock

  • Odkaz na web fotobanky Shutterstock
  • 25 fotek/vektorů za den (libovolná velikost a formát)
  • Tato fotobanka je od svého vzniku zaožena na modelu předplatného, je to vlastně takový průkopník

Dreamstime

  • Odkaz na web fotobanky Dreamstime
  • V tabulce jsou uvedeny ceny pro 25 obrázků (fotek nebo vektorů) za den, ale je možné si nastavit i jiné parametry (týdenní předplatné, 10, 25 nebo 50 stažení za den)
  • Na této fotobance se populární obrázky prodávají dráž, takže některé se počítají za 2 nebo i za tři stažení, takže ve skutečnosti toto předplatné neumožňuje stáhnout celých 25 obrázků za den, ale méně v závislosti na kvalitě (popularitě) obrázků.
  • Předplatné neumožňuje stahování fotek ve formátu TIFF

Fotolia

  • Odkaz na web fotobanky Fotolia
  • V tabulce jsou uvedeny ceny pro 25 obrázků (fotek nebo vektorů) za den, ale místo 25 obrázků si můžete zvolit i předplatné s 50, 75, 100, 150, 200, 250 obrázky (fotografie, vektory ve všech možných velikostech + videa)
  • Další zajímavou možností je předplatné s měsíčním (místo denním) limitem, kdy můžete stahovat 50, 100, 250, 500, 1000, 2000, 5000 obrázků za měsíc. Pokud tento limit nevyčerpáte, tak se nevyčerpané downloady přesunou do dalšího měsíce. Ovšem cena za toto předplatné je asi o polovinu vyšší.

123rf

  • Odaz na stránky fotobanky 123RF
  • Ceny v tabulce jsou pro předplatné s limitem 26 obrázků/den, fotobanka nabízí i verzi s limitem 5 obrázků/den
  • Neumožňuje stahovat ve formátu TIFF

Crestock

  • Odkaz na web fotobanky Crestock
  • Ceny v tabulce jsou pro předplatné s menším limitem - pouze 20 obrázků za den, tak pozor na to

Depositphotos

  • Odkaz na stránky fotobanky Depositphotos
  • U této fotobanky jsou v tabulce uvedené cifry ještě více zavádějící. Předplatné na jeden měsíc má limit 25 obrázků/den, na 3 měsíce 30, na 6 měsíců 35 a na 12 měsíců dokonce 40. Ve skutečnosti jsou tedy výsledné ceny za jeden obrázek mnohem nižší.
  • Depositphotos nabízí (na jiných fotobankách) nevídanou možnost - zkušební předplatné zdarma - po dobu sedmi dní můžete zdarma stahovat 5 obrázků denně - tedy celkem 35 fotek/vektorů zcela zdarma. Toto zkušební předplatné můžete kdykoliv zrušit, pokud jej nezrušíte překlopí se po týdnu do placené verze.

CanStockPhoto

  • Odkaz na stránky fotobanky Can Stock Photo
  • Kromě v tabulce uvedeného předplatného s limitem 25 obrázků za den nabízí i verzi s 10 obrázky za den.
  • Předplatitelé mohou stahovat pouze menší a střední velikosti (ty největší, vektory a videa nejsou povoleny)

Pixmac

  • Odkaz na stránky fotobanky Pixmac
  • Cena uvedená v tabulce je pro limit 35 kreditů za den, za což si můžete koupit
    • 11 středních fotek
    • 8 velkých nebo
    • 7 fotek v nejvyšším rozlišení
    • 3 vektory
  • Tato fotobanka nabízí celkem asi 12 miliónů obrázků, ale nákup na předplatné je umožněn jen pro 1 mil. obrázků


Předplatné na žádné z uvedených fotobank neumožňuje stahovat obrázky s rozšířenou (enhanced) licencí - což je licence nutná pro potisk na trička, plátno, hrníčky, použití ve webových nebo tiskových šablonách. Více informací včetně srovnání fotobank nabízejících tuto licenci naleznete v článku Kde Kde nakupovat fotografie pro potisk.


Jakou fotobanku vybrat?

To není tak jednoduché - určitě bych se neřídil pouze cenou. Záleží také na funkcích, které jednotlivé fotobanky nabízí, velikosti portfolia a v neposlední řadě na kvalitě obsahu. Zamyslete se, jaké snímky nejčastěji potřebujete a zkuste si je na jednotlivých fotobankách najít. Uvidíte, jaký obsah nabízí - zjistíte kvalitu i množství, seznámíte se s prostředím a možnostmi vyhledávání. Prostě nekupujte zajíce v pytli.

Fotobanky v tabulce by se daly rozdělit do tří skupin:

  1. iStockphoto
    Suverénně nejvyšší ceny (cenu v tabulce si vynásobte alespoň dvěmi nebo třemi, abyste dostali reálnější představu, neboť u této fotobanky je limit v kreditech a nikoliv v počtu obrázků/den), ale na druhou stranu kvalita portfolia je výše než na ostatních fotobankách - nezanedbatelnou část navíc tvoří exkluzivní obsah.
  2. ShutterstockFotoliaDreamstime123RF
    Zlatý střed - tyto fotobanky nabízí poměrně velká portfolia, za rozumné ceny. Kvalita obsahu je dobrá (minimálně první tři uvedené fotobanky mají velmi přísná pravidla na výběr snímků/ilustrací) a díky velikosti portfolia i dostatečně rozmanitá.
  3. Zbytek
    Zbylé fotobanky jsou menší hráči, kteří nemají tak kvalitní obsah (berou skoro vše, co tam kdo nahraje) a tak se snaží nalákat kupující na cenu. Jednoznačně nejlevnější tak vychází fotobanka Depositphotos, ostatní mají ceny srovnatelné spíše s kvalitnějšími fotobankami.

Moje tipy a doporučení

  • jde-li vám o cenu, zkuste Depositphotos
  • jde-li vám o kvalitu a na cenu moc nehledíte, pak iStockphoto je jasná volba
  • chcete-li velký výběr, dobrou kvalitu a odpovídající cenu, pak jedině Shutterstock fotobanka, která je na předplatném postavena již od svého vzniku  

Komentáře


Gravatar
9. listopad 2011, 10:35 Pavel
Mám dotaz k použití nakoupených fotografií. Nikde jsem se to nedočetl, všude se píší pouze o tom jak prodat, ale ne jak nakoupit.
Jde mi o to, že když chci použít fotografii pro design webu, jak se vlastník webu prokáže, že fotografie použité jsou opravdu koupené, když jsem si je koupil já jako grafik a použil je pro jejich vzhled. A potom, to stejné ale v případě, že se použije fotografie jako doplňkový obrázek např. ke kontaktu atd. jaké je doporučení, hlavně kvuli případům otravné ISIFI. Mohl by to být i možná samostatný článek. Díky moc za odpověď
 
Gravatar
9. listopad 2011, 19:27 Petr Václavek
Přiznám se, že s tímto nemám žádné zkušenosti. Některé fotobanky udržují klientovi přehled o nakoupených snímcích, ale dokument/potvrzení o tom žádný nemáte. Zkusím o tom něco najít, možná si fotobanka zapisuje nějaké informace přímo do EXIFu, nebo do IPTC.

Osobně si myslím, že žalující by měl dokázat, že jste zneužil fotografii z jeho zdroje, ale nejsem právník.
 
Gravatar
14. září 2012, 15:04 Dan Hejl
Chtěl bych upozornit na jednu věc, která mě překvapila při použití serveru Fotolia - jsem grafik, který odtamtud stahuje fotky pro koláže. Poprvé jsem ji použil formou levnějšího předplatného na měsíc a netušil jsem že nakonci předplatného se mi účet automaticky prodloužil, takže jsem zaplatil dvojnásobek toho co jsem chtěl. Bylo to sice uvedeno v dlouhatánské smlouvě, kterou jsem bohužel nečetl. Takže pozor na to! Boužel se tady nevyužité kredity nevrací. Pokud byste na tyto stránky mohli napsat rozdíly v podmínkách placení i smluv, tak tím dáte cenné informace ostatním, aby se nespálili jako já. Škoda že jsem to nevěděl. Nějaké rady v užívání fotobank se píšou například tady (v angličtině).
 
Gravatar
17. září 2012, 07:31 Petr Václavek
Dane, díky za tipy, zkusím to zapracovat do některého z následujících článků!
 
Gravatar
13. březen 2014, 10:37 Jakub Bösser
Mě by se zase docela hodil článek o nákupu jednorázové grafiky - předplatné je fajn popsané, ale co když chci nakupovat grafiku po jednom, jakou banku mám zvolit?
 
Gravatar
19. březen 2014, 20:30 Petr Václavek
Jakube, díky za tip, určitě o tom napíšu.
 
Gravatar
25. květen 2018, 09:39 Tricholog
Díky za přehled, doplnil bych Envato elements, který je v současnosti nejlevnější 29/19 USD. Ale mají jen 500k fotek.
 
Gravatar
20. duben 2021, 13:02 Yuliia Bond
A very informative article. Thanks to this article I found out a lot of necessary information. I would like to recommend that also the cooperation with TemplateMonster is a good opportunity to earn money. The personnel is also extremely helpful and friendly, by the way, you will get a convenient admin panel where the affiliate can track traffic and sales. TemplateMonster offers a variety of ways of coworking: promotion via social networks or unique articles, and special subscription ONE. For more details: www.templatemonster .com
 

Přidej komentář
Pokud se chcete na něco zeptat, vyhledejte/zapište svůj dotaz na fotobankovém diskuzním fóru.