Diskuzní fórum

Kde nakupovat fotky a ilustrace pro potisk?

Kde nakupovat fotografie a ilustrace pro potisk a přeprodej?Pokud chcete tisknout fotky a ilustrace na trička, hrníčky, kalendáře, plakáty (a ty pak dále prodávat) musíte si uvedené obrázky nechat vytvořit (bude to přesně na míru, ale dosti drahé) a nebo koupit (na výběr máte milióny obrázků) za relativně levný peníz na fotobance.

Ovšem v tom případě pozor - pro uvedené příklady nestačí koupit obrázek za pár dolarů - musíte si jej koupit s rozšířenou (Extended / Enhanced) licencí, která je řádově dražší. Základní Royalty Free licence neumožňuje takové nakládání s fotografiemi.

Důvod je zřejmý - hodláte uvedené fotografie a ilustrace "přeprodávat" - tedy v podstatě na nich vydělávat a tak musíte zaplatit více. Ale ceny nejsou nijak astronomicky vysoké.

Některé fotobanky navíc ještě rozlišují zda se jedná o potisk hmotných předmětů k prodeji - physical items for resale (příkladem jsou uvedená trička, podložky pod myši, kalendáře, plakáty, hrníčky, prodej zvětšených fotografií vytištěných na plátně a podobně) nebo zda jde o elektronické použití - electronic items for resale – například webové šablony, pozadí na plochu, spořiče, elektronické pohlednice, aplikace.

Kde se tedy nejvíce vyplatí fotky s Extended (Enhanced) licencí nakupovat a kolik vlastně stojí?

Ceny jsou uvedené v Kreditech - na fotobance si většinou musíte nejprve nakoupit kredity a za ty pak kupujete obrázky. Čím více kreditů naráz koupíte, tím je jeden kredit levnější. Standardně bývá nejvyšší cena za kredit kolem jednoho dolaru (když si koupíte pouze jeden kredit), když si jich koupíte více, můžete se dostat až na 0.5$ za kredit. Pozor ale na možnost předplatného - většina neumožňuje nákupy obrázků s Extended Licencí! 

Níže je tabulka fotobank setříděná podle ceny za Extended Licenci:

Fotobanka Licence Kredity Dolary
Creative Market Extended license - od 1$(0)
Fotolia Fotky - Extended license 10 - 100Kr. 10$
Vektory - Vector extended license 40 - 100Kr. 40$
Pixmac Extended Licence 10Kr. 10$ - 100$ (1)
Can Stock Photo Physical and Electronic Items for Resale 50Kr. 25$ (2)
Graphic Leftovers Merchendise Licence - 45$
Dreamstime Web Usage (W-EL - electronic items for resale) 50Kr. 50$
Print Usage (P-EL - Physical Items for Resale) 50Kr. 50$
123RF Print Only Extended Licence 50Kr 50$
Electronic Only Extended Licence 75 75$
Comprehensive Extended Licence 100 100$
Shutterstock Enhanced License - 68$-100$
BigStock Extended licence 50 Kr. 100$ (3)
iStockphoto Electronic Items for Resale 125Kr. 118$-154$ (4)
Vetta kolekce - Electronic Items for Resale 250Kr. 236$ - 308$ (4)

Vysvětlivky

(0) Creative Market - ceny jsou hodně různé, na Creative Marketu se prodávají hodně balíky fotek / ilustrací, ale hlavní výhoda je, že pro potisk nepotřebujete extended licenci - jejich standardní licence umožňuje používat fotky a ilustrace pro potisk, pokud prodej výsledného produktu nepřesáhne 500 kusů a pokud grafiku ještě dostatečně upravíte (více viz popis jejich licence)
(1) Pixmac - ceny se velmi liší, záleží z které fotobanky daná fotka je (Pixmac přeprodává fotografie z ostatních fotobank)
(2) CanStockPhoto - cena kreditu je pouze 0.5$ (při nákupu 18 Kreditů) po 0.42$/Kr při nákupu 240 Kreditů
(3) BigStock - ceny začínají na 2$ za kredit (25 K) a na 1$ se dostanou až při koupi 500 kreditů
(4) iStockphoto - při nákupu 12 Kreditů - 1.54$ za Kredit, 10 000 Kreditů - 1$/Kr, 20 000 - 0.95$/Kr

Závěr

Z tabulky jasně vyplívá, že fotky a ilustrace s rozšířenou licencí na potisk a přeprodej je nejvýhodnější nakupovat na Fotolii a Pixmacu (pozor, ne všechny jsou za 10 dolarů) a dále pak na menších fotobankách CanStockPhoto nebo Graphic Leftovers. Chcete-li velký výběr, pak připadá v úvahu fotobanka Shutterstock s 16 milióny obrázky. Na iStocku sice najdete exkluzivní fotky a ilustrace, ale ty jsou z uvedených suveréně nejdražší.

Dodatečně jsem přidal do srovnání Creative Market, což sice není klasická fotobanka, ale pro potisk můžete v tomto případě použít jejich standardní licenci (která je mnohem levnější), pakliže nepřekročíte prodej 500 kusů a výsledné dílo nebude jen kopie origiánlu.

 

 

 

 

 

 


Komentáře


Gravatar
27. říjen 2011, 16:19 Eduardo
Ještě nová fotobanka s levnými fotkami. Žádná fota na výstavu, ale technicky kvalitní fotky k jakýmkoli účelům. Zajímavý je způsob nakupování a rozsah licence k užití. Více na www.fotozasms.cz
 
Gravatar
27. říjen 2011, 21:38 Petr Václavek
Díky za info, ale fotky za SMS nabízí například i Depositphotos ale ti mají mnohem větší nabídku a mnohem nižší ceny.
 
Gravatar
20. listopad 2011, 17:09 Pavel
Nevíte někdo, jakou licenci použít při obrázku na obálku knihy, třeba na DT? Na jiném serveru o fotobankách jsem našel pár let staré vlákno, kde někdo tvrdil, že i na samotných fórech fotobank vládne zmatek, zda RF nebo EL.
 
Gravatar
21. listopad 2011, 09:38 Petr Václavek
Tak zrovna obálka je trochu diskutabilní, osobně si myslím, že nejde o přeprodej a pokud se dodrží limit na počet kopií, tak by měla stačit normální licence. Ale nejjednodušší by bylo zeptat se přímo té konkrétní fotobanky, od které chcete ilustrace/fotografie koupit. Co se týče dotazů na licence jsou vcelku pohotoví a rychle odpoví.
 
Gravatar
22. listopad 2011, 14:17 Roman
Docela dobrou cenu za enhanced licenci na vektory maji i tady: http://vector.stylove.com/
 
Gravatar
5. březen 2012, 08:07 Lucie
Když si klient vybere a nakoupí ve fotobance fotografie, které mi předá jako podklad na vytvoření jeho webových stránek, stačí mu standart licence nebo již musí mít excended?
 
Gravatar
5. březen 2012, 22:40 Petr Václavek
Pokud to nebude žádná webová šablona na prodej, tak by měla stačit standardní licence.
 
Gravatar
28. říjen 2013, 23:13 pepee
Zdravím, chci se zeptat, zda je nějaká internetová stránka, kde se dají koupit obrázky pro komerční použití z filmů a hudebních skupin (jedná se mi o výrobu a následný prodej různého textilu s těmito motivy) ? Pokud ne, jaký je nejlepší způsob je koupit?
Díky za odpověď.
 
Gravatar
29. říjen 2013, 22:04 Petr Václavek
pepee, tohle snad ani nejde. Ve fotobankách se takové fotky prodávají asi jen v editorial licenci, která neumožňuje takovéto komerční užití.
Práva na potisk je pak možné zakoupit přímo od dané celebrity/skupiny a nikde jinde. Má to svoji logiku. Ale pokud najdete někdo nějaký jiný zdroj, sem s ním, také by mě to zajímalo.
 
Gravatar
7. říjen 2014, 19:41 Corvus
Ad příspěvek výše. Spíš než se samotnou celebritou se tyto záležitosti budou řešit s agentem nebo nahrávací/distribuční. Zajímalo by mě ale, jestli můžu pro tisk použít třeba fotku skupiny, která je mým vlastním dílem - jak je tohle právně ošetřeno? A abych se vrátil k fotobankám, je to ohledně licence úplně stejné i v případě, že staženou fotku použiji jen jako podklad/součást jiného díla a půjde tedy de fecto o koláž, pro kterou jsou i zákony nastaveny zase trochu jinak? Abych uvedl příklad - mám na mysli třeba použití fotky v b&w halftonu se sniženou opacitou jako podklad pro mou vlastní vektorovou grafiku dále určenou k prodeji, vydělávám tedy primárně na svém díle, přesto jsem povinen platit stejnou licenci jako ten, kdo vydělává pouze tiskem zakoupené fotografie?
 
Gravatar
8. říjen 2014, 14:21 Petr Václavek
Corvusi, myslím, že i když si uděláš vlastní fotku skupiny, tak ji nemůžeš takto komerčně použít - od toho jsou na fotobankách smlouvy Model Release.
K druhému příkladu - tam je to zcela jasné, stačí si přečíst podmínky fotobanky - přijímají jen díla s vyřešeným autorstvím, tedy díla, která jste sám kompletně vytvořil, případně použil pro ně komponenty, ke kterým máte autorská práva. Takže použití cizích fotografií (i jako podklad) se nepřipouští a docela často se za takový přestupek maže celé portfolio. Takže bych to rozhodně ani nezkoušel (znám hned několik takových případů).
 
Gravatar
25. únor 2015, 21:02 Michal
Dobrý den, rozumím tomu spravne ze napr. tento obrazek je zdarma ke stazeni a pozdejsimu tisku a prodeji ? A zdarma ?

dekuji

http://pixabay.com/cs/hudba-hudebn%C3%AD-sluchátka-zvuk-304644/
 
Gravatar
13. únor 2018, 21:02 Sabina Tošovská
Jaký typ licence potřebuji pro nákup fotky na obal knihy, kterou budeme coby nakladatelství pak prodávat (náklady 100-2000 výtisků)?
 
Gravatar
16. únor 2018, 21:02 Petr Václavek
Osobně si myslím, že by na to měla stačit standardní licence, ale vždy je lepší se zeptat přímo fotobanky, kde budete fotku kupovat.
 
Gravatar
6. duben 2019, 08:17 Martina
Prosím, jak mám chápat jeden kredit ve fotobance? Je to cena za 1 fotografii? Děkuji! :)
 
Gravatar
8. duben 2019, 08:27 Petr Václavek
Ne, kredit většinou odpovídá jednomu dolaru a je to něco jako předplacené minuty u telefonu - čím více kreditů nakoupíte, tím jsou levnější.
 
Gravatar
26. červen 2019, 12:16 Michaela Lounkova
Dobrý den, jsem trošku zmatená. Když chci prodávat pozvánky a oznámení s motivem z fotobanky stač mi např. na Creative marketu jen commercial verze, nebo potřebuji extended commercial? Dle jejich stránky "The licensed asset can appear in up to 5,000 end products for sale" bych mohla koupit jenom commercial, chápu to správně? (protože nepočítám, že se prodá víc jak 5000 finálních produktů)
A pokud budu chtít stejý motiv dát i na tričko (například k pozvánkám na rozlučku udělat i tričko pro nevěstu a družičky...), platí to stejné, nebo na potřebuji tu extended licenci? Díky moc :)
 

Přidej komentář
Pokud se chcete na něco zeptat, vyhledejte/zapište svůj dotaz na fotobankovém diskuzním fóru.