Diskuzní fórum

Jste grafik který hledá práci? Zkuste kreslení (focení) pro fotobanky (brigáda, přivýdělek nebo práce na plný úvazek)

Jste grafik a hledáte práci? Zkuste fotobanky!Na internetu každou chvíli nacházím inzeráty, ve kterých grafici hledají práci. Rád bych jim doporučil jeden zdroj příjmů, díky kterému budou nezávislí, svobodní, můžou pracovat z tepla domova a když jim to půjde dobře tak i finančně dobře zajištění. Jde o kreslení pro fotobanky.

Když to tak píšu, tak to vypadá divně - kreslení a fotobanky? Ale v dnešní době už se ve fotobankách neprodávají jen fotografie, ale i ilustrace (vektorové ale i bitmapové - z Photoshopu), flash (animace, komponenty, aplikace, efekty), videa, animace, hudba, zvuky. Pod pojmem ilustrace si raději nepředstavujte kreslené postavičky, ty na prodej až tak moc nejdou. Raději si představte různé grafické elementy, nebo třeba návrhy stránek, vizitek, abstraktní pozadí, atd.

Zde je pár ukázek, co se dnes za grafiku dobře prodává:

Ukázky grafiky, která se prodává ve fotobankách

Ale prodávají se i mnohem jednodušší věci:

Ukázky mnohem jednodušší grafiky, co se také dobře prodává

Ilustrace jsou dokonce mnohem prodejnější než fotografie (proto je tento článek více zaměřen na grafiky i když i pro fotografy jsou fotobanky stále dobrým zdrojem přivýdělku). Důvod je prostý - dobrý foťák má dnes každý, ale jen málokdo ovládá grafický editor a dokáže produkovat ilustrace

A teď pár důvodů proč se do kreslení pro fotobanky vůbec pouštět:

Pokud hledáte práci, ve fotobankách vás určitě vezmou a to ihned!

Na některých fotobankách sice budete muset prokázat, že vaše tvorba za to stojí - nahrajete pár ilustrací na posouzení (například ShutterstockiStockphoto), ale na jiných nic takového není (DreamstimeFotolia). Takže pokud máte nějaké portfolio, můžete začít nahrávat a vydělávat již během  několika hodin/dní.

Naprostá svoboda co se týče pracovní doby, místa a obsahu práce.

Naprostá svoboda v práciNeexistuje snad nic flexibilnějšího - je jen na vás, kdy a kde budete tvořit, co budete kreslit nebo fotit. Samozřejmě, že je lepší tvořit co nejkvalitněji a nahrávat často a pravidelně - podle toho nakonec také budou vypadat vaše výdělky. A také obsah (co kreslíte / fotíte) je lepší zaměřit na komerčnější - prodejnější - témata a vyhnout se umění, složitým kompozicím a komplikovaným ilustracím.

Díky této svobodě jsou fotobanky skvělým způsobem přivýdělku - můžete na nich pracovat po večerech, v práci, když nemáte do čeho píchnout, můžete to rozjet o prázdninách, když nemusíte chodit do školy. Já sám tvořil pár let po večerech a vyplatilo se to - dnes mě fotobanky s přehledem uživí, klidně si můžu vzít půl roku volna a vím, že budu finančně zajištěn.

Žádný šéf, žádný klient, žádný problém

Ve fotobankách nemáte žádného šéfa, který by vám stál za zády a kontroloval co děláte, jak to děláte a kdy to děláte. Nemáte žádné zakázky s pevně daným termínem, nemáte žádné problémové klienty, kteří vám do práce pořád mluví a kvůli kterým musíte vaše skvělé dílo předělat k jejich obrazu tak, že si ho nedáte ani do svého portfolia. Nemusíte pořád dokola přepisovat obsah ve své grafice, protože klient tam chce vidět aktuální texty, nemusíte, nemusíte, nemusíte. Už žádné změny změn změn změn! To je také jeden z důvodů, proč osobně už většinu zakázek na webdesign neberu, ač jsou dobře placené. Díky fotobankám mi za to nestojí.

Nulové finanční nároky na rozjezd

Vybavení pro fotobanky (tablet není podmínkou)Pokud jste grafik/fotograf, tak již máte veškeré nutné vybavení a tedy do svého fotobankového rozjezdu nemusíte investovat ani korunu. Jen svůj čas. Když vás to přestane bavit, přijdete pouze o tento investovaný čas (ale jednou nahrané obrázky vám můžou vydělávat i poté, co jste to zabalili).

Navíc pokud tvoříte grafiku již několik let (případně již pár let fotíte), tak určitě máte plno ilustrací, grafických návrhů, skic, které klienti odmítli - to vše můžete vložit do svého fotobankového portfolia, stejně jako fotografie (klidně můžete míchat fotky a ilustrace). Zhodnotíte tak svou předešlou práci, nenechte své výtvory válet se bez užitku v šuplíku.

Začít je velmi snadné

Vstup do světa fotobank je velmi snadný - stačí se na nich zaregistrovat a začít nahrávat svá díla a pak jen sledovat výdělky (podrobnosti najdete ve článku Jak začít prodávat fotky a ilustrace ve fotobankách). Administrativou si hlavu nelámejte - prodávat můžete na autorský zákon (není třeba živnostenský list - viz Danění příjmů z fotobank) a byrokratické papírování (registrace na úřadech, daně atd.) řešte až budete mít co danit - až budete mít z fotobank nějaký stálý příjem.

V budoucnu to může být váš pasivní příjem

Fotobanky můžou být příjemným napůl pasivním příjmemMyslím, že fotobanky se směle můžou zařadit do kolonky "pasivní příjem". Bohužel před tím, než se do této oblasti se svým fotobankovým příjmem dostanete, budete muset vynaložit určitou energii a pořádně to rozjet - nejprve je potřeba vybudovat kvalitní portfolio. Teprve poté si budete moci užívat (občas) oné pasivity.

Samozřejmě, že pokud se o své portfolio přestanete úplně starat, tak ten příjem bude menší a menší (ale zato stoprocentně pasivní). Není ale rozhodně problém přestat přidávat třeba měsíc nebo dva - rozdíl ve výdělcích skoro nepoznáte. Po delší době nečinnosti půjdou ale příjmy znatelně dolů - tedy záleží jak na které fotobance - například na iStocku je ta reakce mnohem pomalejší (řádově roky) než na Shutterstocku (měsíce).

Jen pro úplnost, až příště zase raději kývnete klientovi na další zakázku, zamyslete se - prací pro něj získáte určitě dobrou odměnu, ale tu vám jednou vyplatí a nikdy se už nezvětší. Kdežto když tu samou dobu budete věnovat práci na svém fotobankovém portfoliu, tak sice v daném okamžiku dostanete mnohem menší odměnu, ale také solidní příslib na budoucí výdělky, které už vás nic stát nebudou. A pro dokreslení, jeden příklad: Má nejprodávanější ilustrace (kterou jsem tvořil asi 15 minut) mi za první týden vydělala asi 3 dolary - nic moc. Ale ve fotobance je už 4 roky a za tu dobu to dohromady dělá úctyhodných 1 600 dolarů - v jediné fotobance! A takových ilustrací mám více.

Stabilita

V okamžiku, kdy budete mít větší portfolio (řádově stovky -  lépe aspoň tisíc - obrázků) získáte z fotobank stabilní příjem v podstatě bez velkých výkyvů. Díky čemuž se stanete alespoň částečně nezávislí a můžete si pak své zakázky a zákazníky vybírat - budete mít jistotu, že nějaký ten příjem mít budete (zejména pokud budete nahrávat do více fotobank).

Výdělky jsou opravdu reálné

Koilk se vydělává ve fotobankách?Kolik si vydělám?

 Tak to zajímá snad každého začátečníka. Ještě před rokem na to nebyla jednoduchá odpověď, ale poté, co jsem rozjel jednoduchý dotazník, tak už mám pro vás přesné cifry: Jaké jsou výdělky českých fotografů a grafiků ve fotobankách

Kdy dostanu první výplatu?

Další zajímavá otázka. Bohužel v loňském dotazníku mě nenapadla, ale přidal jsem ji do dotazníku letošního. Ten ještě není úplně uzavřen, ale výsledek z dosavadních odpovědí je následující. Na první výplatu (většinou 100$) dosáhli nováčci ve fotobankách během 3.5 měsíce, a v té době měli portfolio o velikosti 150 obrázků (obě hodnoty představují medián). Bohužel jsem nepřidal dotaz na druhou výplatu, ale ta bývá již mnohem rychlejší. Navíc tato data se týkají prvního příjmu z jedné fotobanky, ale naprostá většina lidí nahrává do více fotobank, takže za uvedenou dobu vydělá mnohem více.

Jen pro zajímavost, ze 64 respondentů, kteří tuto otázku zodpověděli, jich 7 na první výplatu dosáhli během prvního měsíce od registrace - vše záleží jen na tom, jak rychle a kvalitně své portfolio vybudujete.

Rozšíříte si obzory, zůstanete v kontaktu s aktuálnímy trendy

Pokud budete ve fotobankách aktivní, donutí vás to sledovat, co se v poslední době dobře prodává - budete tedy v kontaktu s aktualními styly, budete zkoušet nové tutoriály. Což vás donutí naučit se něco nového, prostě nezakrníte a budete v kontaktu s aktuálními trendy, což se také počítá.

Získáte přístup k dalším nabídkám

Poslední dobou dostávám přes fotobanky nabídky na spolupráci / zakázky ze zahraničí (což je v podstatě to, o čem většina nezaměstnaných grafiků sní) Většinou se uživateli fotobanky líbil můj styl a chtěl ode mě upravit některou mou ilustraci podle svých potřeb, vytvořit logo, webové stránky atd. Díky tomu, že se jedná o zahraniční klienty, bývá odměna poměrně zajímavá, práce vcelku snadná (mám teď na mysli hlavně ty úpravy vlastních ilustrací) a platební morálka bezproblémová. Pokud máte o takové zakázky zájem, doporučuji vám co nejlépe vyplnit svůj profil na jednotlivých fotobankách a přidat tam i odkaz na své portfolio a seznam dovedností.

Nezáleží na vzdělání, na vaší historii, kvalitě životopisu a předchozích zaměstnáních

To prostě ve fotobankách nikoho nezajímá. Důležité je, zda dokážete nakreslit (nafotit) prodejné ilustraci, či nafotit dobré snímky. Nikdo nezjišťuje, zda máte vysokou školu, případně zkušenosti v oboru. Já sám nemám za sebou žádnou grafickou školu ani minulost. Illustrátor jsem se naučil až vlastně díky fotobankám. Nezáleží ani tak na vašem grafickém nadání, mnohdy je důležitější, zda se opravdu snažíte, zda sledujete co se prodává a podle toho se přizpůsobíte.

Proč začít právě teď?

Kdy začít s fotobankami?Protože už nikdy to nebude tak snadné. Tedy ne, že by to teď bylo nejjednodušší, to tedy ne. Nejsnadnější to bylo tak před osmi lety, když microstock fotobanky teprve začínaly. Od té doby konkurence v podobě počtu fotografů a grafiků neustále roste, stejně jako velikosti databází jednotlivých fotobank. V podstatě čím později začnete tím větší budete mít konkurenci a tím těžší bude prorazit. Ale pořád je to velmi snadné (zejména u grafiků, kde ta konkurence stále není tak veliká jako u fotografů). Nuže neváhejte a začněte.

Jak tedy začít?

Je to snadné, popisuji to v několika článcích na tomto webu, takže nejprve vám doporučuji si tento web trochu (raději ale důkladně) prostudovat.

Mezi nejdůležitější články, které vám pomůžou se startem bych zařadil tyto:

Kam se zaregistrovat nejdříve?

  • Na Dreamstime nebo na Fotolii, kvůli jednoduché registraci (nemusíte posílat obrázky na posouzení), ale nenechte se odradit nízkým počtem prodejům, na tšchto fotobankách to trvá déle.
  • Na Shutterstock, protože to je nejvýdělečnější fotobanka, první prodeje budete mít již pár hodin po schválení vašich obrázků. Ovšem registrace a hlavně schvalování nových fotografů a grafiků je tam mnohem obtížnější (naštějstí to můžete zkoušet opakovaně každý měsíc).

Přeji hodně zdaru. Pokud budete mít i po prostudování webu nějaký dotaz, klidně jej zapište do komentářů.


Komentáře


Gravatar
1. únor 2012, 09:21 Michal
Dnes začnu! :) Díky za motivaci.
 
Gravatar
1. únor 2012, 09:30 Petr Václavek
Že bude ten článek až takhle motivační jsem nečekal :)

Ale držím palce a přeji hodně úspěchů. Pokud si nebudete vědět s něčím rady, víte kde najdete odpověď...
 
Gravatar
1. únor 2012, 09:43 JonnyDrake
mám tři poznámky:

Stabilita
- Mě na fotobankách zaskočila. Čekal jsem zásadní výkyvy. Ale od doby co portfolio dosáhlo velikosti 250 illustrací. Jsou příjmy stabilní, měsíc od měsíce se liší v řádu procent (a směrem nahoru :) )

Výdělky
- Je zásadní přežít s nadšením první půlrok. (což s podporou Petrova blogu nebyl velký problém) To co jsem v začátcích (na Shutterstock) vydělal za jeden měsíc. Vydělám dnes (po třech letech) za dopoledne.

"Umění"
Je třeba uměleckého citu? Neřekl bych. Tvorbu illustrací pro fotobanky považuji mnohem spíš za řemeslo. Nějaký "kreslící talent" u sebe pociťuji, ale co se tvorby pro fotobanky týče... byl výhodou hlavně v tendenci nějak se realizovat - tvořit.
 
Gravatar
1. únor 2012, 09:55 Petr Václavek
Jonny, díky za tvé poznámky, se všemi jen souhlasím. Od té doby co jsem s fotobankami začal (6 let zpátky), jdou mé výdělky meziročně stále nahoru. Výkyvy jsou jen na začátku roku - velký propad mezi prosincem a lednem, ale to je způsobeno hlavně tím, že mám v portfoliu hodně vánočních ilustrací (po kterých v lednu neštěkne ani pes :)).

Uměleckého citu netřeba, souhlasím s tebou, viděl bych to asi tak, že v té práci pro fotobanky je cca 70% řemeslo (dá se naučit a dále rozvíjet podle tutoriálů), 20% cit pro barvy a tvary (aby z toho nebyla strakatá čmáranice jak od dětí) a 10% cit na komerci - aneb čich na to, co se bude prodávat.

Všechny tři složky se dají naučit nebo odpozorovat po delší době, ovšem kdo je má už zažité, tak je ve výhodě :)
 
Gravatar
5. únor 2012, 10:23 Petr Nečas
Ahoj,
měl bych prosbu. Na Shutterstocku na mně kouká toto. Download your Tax Forms for the year 2011 here. Co s tím. Děkuju.

Petr Nečas
 
Gravatar
5. únor 2012, 17:29 Petr Václavek
To je jen přehled vašich prodejů za uplynulý rok, pokud si jej nestáhnete elektronicky, tak vám přijde na papíru poštou.

Co s tím? Nic, k ničemu to nepotřebujete.
 
Gravatar
6. únor 2012, 19:25 Petr Nečas
Děkuju za odpověď.
 
Gravatar
15. únor 2012, 14:20 Petr
Zdravím, hodně mě oslovili tyto články, hned jsem se zaregistroval na 3 fotobankách. Chtěl bych se zeptat na jednu věc. Mohu vkládat každý obrázek do všech fotobank, kde jsem registrovaný. Není to v nesouladu s nějakými pravidly? Děkuju za odpověď.
 
Gravatar
15. únor 2012, 14:26 Petr Václavek
Zdravím,
Doporučuji nejprve prostudovat sekci Jak začít a Často kladené dotazy - snažil jsem se tam popsat vše podstatné. Takže třeba váš výše uvedený dotaz je zodpovězen v tomto článku: Můžu prodávat ty samé fotky/ilustrace na více fotobankách?
 
Gravatar
16. únor 2012, 09:08 AndreaS.
Zdravím Vás, chtěla bych se jen zeptat..jestli budou mé obrázky úspěšné, kam mě budou chodit penízky, v Kč? A pokud se mi podaří to "rozjet", je třeba ŽL? A pokud ano, čeho by se měl týkat..grafických prací? Jsem dá se říci na začátku, ale velký bojovník!
Děkuji za odpověď
 
Gravatar
16. únor 2012, 12:43 Jakub Daněk
Dobrý den, také bych red něco takového zkusil, už jen proto že to nic nestojí :-) Nicmene se chci zeptat jak prijit na to, co konkretne kreslit. Jak zjistit co by šlo na dračku? Jsou nějáké grafy prodejnosti různých témat?

díky za odpověď
Jakub
 
Gravatar
16. únor 2012, 13:03 Petr Václavek
Andreo, jak už jsem psal o komentář výše, stačí si přečíst sekci Jak začít a Často kladené dotazy, tam je to vše zodpovězeno.
 
Gravatar
16. únor 2012, 13:10 Petr Václavek
Jakube, grafy přímo nejsou, maximálně tak žebříčky nejprodávanější ch fotek/ilustrací a nejhledanějších frází za týden, měsíc, ever.

Něco jsem o tom napsal na svůj starý blog: Nejpopulárnější fotky a ilustrace na microstock fotobankách
 
Gravatar
16. únor 2012, 16:10 Michal L.
Super článek. Občas když jak píšeš není v práci do čeho píchnout tak si jen tak čmárám ať už v corelu nebo illustratoru, tak ted tomu dám vyšší význam.
 
Gravatar
16. únor 2012, 20:08 pavel L.
Dobry den, hodne me to oslovilo, ale mel bych dotaz. Psal jste, ze muzeme pouzit nerealizovane navrhy. Je mozne pouzit i navrhy log, web stranek, vizitek pokud obsahuji jmeno firmy? Nebo misto jmena firmy pouzit oznaceni XX/"misto pro vlozeni jmena firmy"? Jake je bezne oznaceni?
dekuji
 
Gravatar
16. únor 2012, 20:54 Petr Václavek
Pavel L. dobrý dotaz. Asi nejjednodušší je kouknout se přímo na fotobanku - viz výledky pro frázi business card
 
Gravatar
20. únor 2012, 12:00 mič
Zdravím,

mam jeden praktický dotaz. Peníze z fotobank si necháváte posílat na paypal? A jak to pak daníte - daníte-li?

Díky
 
Gravatar
20. únor 2012, 19:19 Petr Václavek
Zdravím,
osobně jsem vyzkoušel všechny tři metody (papírový šek, PayPal, Moneybookers) a nakonec jsem zůstal u MoneyBookeru.

Samozřejmě tyto příjmy daním - psal jsem o tom v článku Danění příjmů z fotobank.
 
Gravatar
23. březen 2012, 12:02 jitka
Dobrý den, měla bych jeden technický dotaz, který možná nepatří přímo k tomuto tématu, ale nevěděla jsem kam jinam jej zařadit... Před nedávnem jsem dostala z Fotolie pozvánku k registraci na wilogo.com. Zaregistrovala jsem se a rozhodla se zkusit odeslat několik soutěžních návrhů, okamžitě mě ale zarazily podmínky pro účast grafiků v soutěži o logo:
Participating in contestsWilogo specifications for graphic designers
For logo design:
Logos must be in JPG format; size must be 500x500 pixels.

Color mode: CMYK

The logo must be created with a VECTOR application
The design must be original (no use of clip-art or stock images)

Tedy-chápu vše až na ten CMYK... RGB bylo po nahrání samozřejmě v pohodě, ale když jsem si přečetla znovu a znovu podmínky, že pro účast v soutěži musí být loga ve CMYKu (pochopila bych kdyby se předávalo vítězné logo klientovi ve CMYKu, ale toto je přímo u samotných podmínek v účasti-tedy nahrávání loga ke zobrazení na internetu), nicméně raději jsem původní RGB soubory nahradila soubory CMYK abych vyhověla požadavku-výsledné barvy samozřejmě hnus, takže práce klesly o několik tříd a vůbec netuším jak se s tím popasovat... Existuje nějaký způsob, jak nahrát jpg či png soubor v požadovaném CMYKu aby barvy zůstaly tak jak mají?
Děkuji za jakoukoli radu:-)
 
Gravatar
28. březen 2012, 11:36 Jirka V.
Zdravím Vás Petře,
myslíte, že je lepší fotky nahrávat pro jistotu v menším rozlišení, aby byli však perfektně ostré při 100% přiblížení, či je dobré je spíše nechat v rozlišení původním a tedy spíše maximálním? (Jedná se o fotky z polo-profi zrcadlovky, nikoliv z kompaktu)
 
Gravatar
28. březen 2012, 11:43 Petr Václavek
Těžko říct. Zmenšením si zvyšujete šanci na přijetí fotky (například na fotobance Shutterstock), ale zase na druhé straně se ochuzujete o prodeje ve velkém rozlišení - spousta lidí potřebuje fotografii na tisk a pokud není dostatečně veliká, tak si ji nekoupí. Takže bych doporučoval spíše nezmenšovat a když, tak jen mírně.
 
Gravatar
9. květen 2012, 14:23 David Švarc
Dobrý den, začínám a chci se prosím zeptat, jestli se dobře prodává tento druh ilustrace. http://www.shutterstock.com/cat.mhtml?searchterm=characters+vector&search_group=&lang=en&search_source=search_form#id=73364689
 
Gravatar
9. květen 2012, 17:57 Petr Václavek
Těžko říct, já takové ilustrace v portfoliu nemám :( ale dovedu si představit spoustu použití, takže prodejné to asi bude.
 
Gravatar
11. květen 2012, 16:48 David Švarc
Nevadí, každopádně moc děkuji za odpověď a i za to, že jste vymyslel tuto stránku a tímto způsobem pomáháte lidem, to je to nejdůležitější, co může člověk dělat. Jste super.
 
Gravatar
12. květen 2012, 19:15 Petr Václavek
Díky za chválu, té není nikdy dost a dobře se poslouchá :)
 
Gravatar
18. květen 2012, 17:36 Nikk
též zdravím a chtěla bych se zeptat, zdali existuje tohle i v česku? angličtiny se docela bojím
 
Gravatar
21. květen 2012, 11:15 Petr Václavek
Zdravím, pár fotobank v česku sice je, ale zatím se rozhodně nevyplatí - lepší je poprat se trochu s angličtinou a zaměřit se na ty zahraniční, budete tam mít 1000x větší výdělky (a to opravdu nepřeháním).

Co se týče té angličtiny, nebojte se jí, není to nic tak strašného - již dříve jsem psal o tom, jak si s angličtinou na fotobankách poradit: Fotobanky a problémy s angličtinou
 
Gravatar
15. červen 2012, 11:02 Monika
Dobrý den, dnes jsem narazila na vaše stránky a možnosti fotobank. moc mě to zaujalo a chtěla bych to zkusit. samozřejmě mám jako spousta ostatních začátečníků miliony otázek. chci se zeptat, máte někde odkaz na rady jak a v čem se ukládají ilustrace a grafika v Illustratoru? jak to ukládat a jestli v cmyku nebo jaké další jsou podmínky ukládání do fotobanky a co má soubor splňovat? díky za odkaz nebo radu. s angličtinou ve fotobankách budu asi tak dost zápasit, ale rozhodně se o to chci pokusit.
Díky Monika
 
Gravatar
18. červen 2012, 13:53 Petr Václavek
Zdravím,
původně jsem začal odpovídat v komentáři, ale nakonec to bylo tak dlouhé, že jsem z toho udělal raději celý nový článek. Aspoň budou všechny informace na jednom místě: Jaké jsou požadavky na vektorové ilustrace ve fotobankách?
 
Gravatar
14. červenec 2012, 08:13 rslayer
Dobrý den, před nedávnem jsem začal na shutterstocku, dnes mi poslali mail s odkazem, že "congratulations " :) a 9 z 10 úvodních fotek mi vzali. Když jsem ale na svém profilu, tak v políčku "Content overview" je těchto 9 fotografií znovu bez popisků, které jsem tam nemalou dobu zadával. Také je tam stále napsáno "9 images to be submitted" i když už mi psali, že jsou schválené. Nevíte čím to je? Nebo je to jen tou první várkou? Nechce se mi znovu trávit třeba zbytečně hodinu psaním klíčových slov atd. Děkuji mnohokrát za radu.
 
Gravatar
23. červenec 2012, 15:20 Petr Václavek
Tak předně GRATULUJI!

Dostal jsem se k odpovídání až teď, tak nevím, zda jste to už nevyřešil. Pravdou je, že poslední dobou jim to nahrávání trochu zlobí - občas se ztratí klíčová slova, občas se neobjeví schválené obrázky v portfoliu...
Obecně jednou schválené obrázky z úvodní desítky již není nutné znovu nahrávat.
 
Gravatar
21. srpen 2012, 11:03 Mario
Dobrty den,
pisete o konkurenci, ze cim vic lidi díla nahrava, tim je samozrejme hlavne pro zacatecniky tezsi prorazit. Tak me zajima, proc tomu lidi jako vy delaji reklamu. Jasne ceskej rybnicek je bezvyznamnej, ale proc tedy o tom pisete delate si konkurenci? Mate neco z registrace predpokladam. Ano? Ja osobne to kvituji, aspon jsem se neco vice dozvedel, ale vzdycky premyslim nad tim,proc nekdo ve svym case neco takovyho vytvari.
 
Gravatar
25. srpen 2012, 20:21 Petr Václavek
Mario, konkurence je fajn, tvůrčího člověka dovede posunout někam dál. A o dalších důvodech proč o fotobankách píšu jsem napsal hned v jednom z prvních článků - konkrétně na stránce O tomto webu - link najdete v patičce na každé stránce.
 
Gravatar
15. září 2012, 11:54 Petr
Ještě mě napadla jedna otázka, jak je to při danění ohledně práce pro fotobanku a DPH? Pokud je fotobanka lokalizovaná v USA, jakožto třetí zemi, není třeba být plátcem DPH. Ovšem pokud má sídlo v EU, tak nevím jak to je. Je to něco podobného jako v případě AdSense reklam? Může někdo poradit? Nerad jdu do něčeho o čem nevím vše.:) Díky
 
Gravatar
17. září 2012, 07:23 Unikos
Z toho, co jsem cetl na diskusich to je rpesne tak jak pises - s EU fotobankama je proste ta potiz, ze by ses mohl stat platcem DPH. ALE tech evropskychh fotobank je minimum. Snad zadna z tech, co tady Petr na strankach uvadi neni z EU, vse jsou z USA, takze se neni ceho bat. Snad jen se vyhnout Colourboxu a Profimedii. Ty hlavni - Shutterstock, Dreamstime, 123rf, Depositphotos, Fotolia - tedy fotobanky, na kterych se nejvice vydelava, jsou z USA.
 
Gravatar
9. listopad 2012, 13:23 Ondřej Bartík
Zdravím,
dočetl jsem se, že není problém dávat fotografie na více fotobank. Je to stejné i s dalšími weby, kde fotografie mám vpodstatě jen na ukázku (deviantart, photoextract)? Můžu dát na fotobanku na prodej fotografii, která třeba rok leží na deviantartu?
Předpokládám že ano, ale radši se zeptám.

Díky
 
Gravatar
9. listopad 2012, 17:16 Petr Václavek
Ondřeji, je to tak, jak píšete - fotky můžete mít na fotobankách a zároveň klidně na svém webu nabízet zdarma. Více viz FAQ o vícenásobném nahrávání na fotobanky.
 
Gravatar
27. duben 2013, 13:15 Martin Platil
Líbí se mi, jak tady lidi píší, že je to fajn, že to ze začátku nic nestojí, ale ty originální programy na tvorbu taky něco stojí, aha pardon my jsme v česku tady se pálí :D
Jinak pěkný článek, doposud jsem banky přehlížel, nevím proč, ale tenhle článek mě donutil se tomu mrknout na zoubek :)
 
Gravatar
28. duben 2013, 20:30 Petr Václavek
Martine, většina lidí, kteří se rozhodnou prodávat ve fotobankách už v tom oboru (grafika, fotografie) dávno pracují, nebo je to aspoň jejich koníček a tak vybavení mají. Další můžou využít softwaru ve své práci. A pokud ani to nemají, tak je pořád možnost využít freewaru a nebo časově omezených verzí.

Jasně, jsou i tací, kteří jedou na černo. Možná to také trochu souvisí s politikou výrobců programu - proč je cena za Adobe produkty v ČR tak rozdílná od ceny v USA?
A osobně si myslím, že v okamžiku, kdy člověk začne na práci v programu staženém načerno vydělávat trochu slušnější prachy, tak si ho koupí.
 
Gravatar
27. leden 2014, 01:18 Hanka
Dobrý den.Chci zeptat, zda je možné zasílat do fotobank- fotografie,vekt ory,upravené pomocí bezplatných programů.Např.Gimp,Ilustrátor .Za odpověď děkuji...
 
Gravatar
27. leden 2014, 12:03 Petr Václavek
Hanko, je to možné, je to vhodné a vůbec doporučuji fotky před odesláním na fotobanky upravit a doladit.
 
Gravatar
27. leden 2014, 22:10 Hanka
Děkuji za odpověď.Pozn.Neměla jsem na mysli Ilustrátor,ale Inscape.Pozdní noční hodina -)
 
Gravatar
23. květen 2018, 20:11 Michal Střondala
Dobrý den,
jsem asi ten přesný typ grafika, který začíná si teprve něco málo vydělávat tu a tam nějakými menšími zakázkami (tvorba loga, vizitek apd.). Myslíte si, že mají začátečníci v dnešní době stále šanci se na fotobankách prosadit? Beru v potaz, že je tento článek 6 let starý, tak jestli se doba nějak zvlášť nezměnila. Docela mě to totiž láká. Chtěl bych začít zkoušet každý den vytvořit nějaké vektory a házet je na fotobanky. Platí pořád, že mohu během prvních 3 měsíců na těch 100 USD dosáhnout?

Děkuji za odpověď. :-)
 
Gravatar
24. květen 2018, 08:42 Petr Václavek
Ahoj Michale, myslím si, že na fotobankách máte stále šanci, ale záleží kolik času jim budete věnovat. Výdělky jsou pro začátečníky o dost menší než v minulosti, ale zase je to skvělý způsob jak na sobě zapracovat.
Co se týče první výplaty, podle posledního průzkumu to teď trvá spíše 4-5 měsíců - mrkni se tady na webu na výsledky letošního průzkumu, pokud tě zajímají výdělky.
 

Přidej komentář
Pokud se chcete na něco zeptat, vyhledejte/zapište svůj dotaz na fotobankovém diskuzním fóru.

Prodej fotek a ilustrací

Diskuzní fórum

O fotobankách, focení i kreslení vektorů můžete diskutovat na fotobankovém diskusním fóru.

Nejlepší fotobanky

Seznam těch nejlepších fotobank, setříděn podle výše výdělků:

Shutterstock Shutterstock
Dreamstime Dreamstime
Fotolia Fotolia
iStockphoto iStockphoto
BigStock BigStock
123RF 123RF
Graphic Leftovers Graphic Leftovers
Depositphotos Depositphotos
Pond5 Pond5

Více informací →

Newsletter

Přihlašte se k odběru občasného newsletteru s přehledem dění kolem fotobank

Fotobanky na Facebooku

Spoustu drobnějších zpráv píšu jen na Facebook.