Požadavky fotobank na formát videa
Každá fotobanka má trochu jiné požadavky na videa. Mezi ty základní patří formát, rozlišení, datová velikost a délka videa. Některé přijímají editorial (zpravodajská) videa, jiná ne. Liší se také v možnosti nahrávání videa na jejich web. Na všechny tyto aspekty nahrávání videí na jednotlivé fotobanky se nyní podíváme.
Obsah seriálu videa pro fotobanky
Základní parametry a fotobanky
Mnohé fotobanky přijímají pouze videa bez průhlednosti. ShutterStock, Pond5, VideoHive, VideoBlocks, Fotolia a Pixta přijímají i videa s průhledností (zpravidla MOV s kodekem PNG nebo Animation, lze konvertovat pomocí ffmpeg). Pond5 a VideoHive navíc přijímá i šablony z After Effects. Videa s rozměrem 4K akceptují téměř všechny fotobanky, až na iStock a Pixta. Editorial (zpravodajská) videa akceptuje většina fotobank, až na CanStockPhoto, Fotolia, iStock, Pixta a VideoHive. Většina fotobank akceptuje jen standardní FPS: 23.976, 24, 25, 29.97, 30, 50, 59.94, 60. Zvuk by zpravidla měl být v nekomprimovaném formátu PCM Little-Endian 16 bitů (preferováno 48kHz).
Metadata
Popisky a klíčová slova videí při submitu je nutné zadávat ručně. Není podporováno přenášení v souboru videa, jako je tomu u obrázků (IPTC metadata). Pro ten účel si k souboru videa uchovávejte i textový soubor TXT se stejným jménem jako je video, ve kterém si připravíte titulek a klíčová slova. Máte-li sadu podobných videí, použijte pro ně společný TXT soubor. Videa ze sady budou mít stejná jména, odlišená jen číslem (Crow.txt, Crow1.mov, Crow2.mov). K přípravě klíčových slov použijte program KwEdit, který vám bude slova počítat, kontrolovat, případně doplňovat podobné sady. Slova mezi KwEdit, TXT a fotobankou přenášíte přes schránku Windows (Ctrl+C kopie označeného do schránky, Ctrl+V vložení obsahu schránky). Některé fotobanky (123RF, ShutterStock, Pond5, Pixta, DepositPhotos, VideoBlocks) podporují import z CSV souborů (textový soubor z Excelu, nastaví hromadně informace pro více souborů). O formátu tohoto CSV souboru pro Shutterstock se dozvíte více na jejich blogu - How do I include metadata with my videos? Pokud používáte nějaké nahrávací aplikace a služby, pročtěte si jejich nápovědu, případně se zeptejte, mnohé z nich umí CSV generovat. Vypadá to, že Fotolia by měla umět číst metadata přímo z videa.
Fotobanky a jejich požadavky
123RF - délka max. 120 sec, velikost max. 4 GB, rozměr min. 1280x720, formáty MOV, WMV, MP4, AVI, M2TS. Akceptována editorial videa a 4K videa. Nahrávání přes FTP (pozor, URL adresa je jiná než pro nahrávání obrázků).
BigStockPhoto - prodej videí neumožňuje.
CanStockPhoto - délka 5 až 30 sec (doporučená, není striktní), max. velikost udávaná 1 GB, ale podle infa z podpory již zvednuto na 2 GB, rozměr libovolný, formát MOV se standardním kodekem (tedy MJPEG). Akceptována 4K videa. Editorial videa nejsou možná. Nahrávání přes FTP.
DepositPhotos - délka 3 až 60 sec, velikost max. 2 GB, rozměr min. 320x240, formáty ASF, AVI, DV, FLV, MOV, MPEG/MPG a WMV, mnoho kodeků. Akceptována editorial videa a 4K videa. Nahrávání videí přes FTP nebo přes webové rozhraní.
DreamsTime - délka max. 30 sec, formát MOV s kodekem Photo-JPEG nebo Motion-JPEG (MJPEG). Podle starších specifikací vyžaduje u obrazového kodeku mód YUV 4:2:2 Planar 16bpp, formát zvuku nekomprimovaný PCM Little-Endian 16bit. Přestože to neuvádí, akceptuje i AVI s kodekem XVid. Akceptována editorial videa a 4K videa. Nahrávání přes FTP (videa se nahrávají do složky Video).
Fotolia - délka 5 až 60 sec, velikost max. 3,9 GB, rozměr min. 1280x720, formát MOV (preferovaný), MP4, MPG a AVI, preferovaný kodek H.264 (akceptovány i jiné), průhlednost s PNG kodekem. Zvuk 48 kHz 16 bit nekomprimovaný PCM, ale je akceptována i jiná frekvence. Akceptována 4K videa. Editorial videa nejsou možná. Nahrávání přes FTP.
iStock (ESP) - délka min. 5 sec (iStock uvádí sice max. 30 sec, ale přijímá i do 60 sec), velikost max. 5 GB, rozměr 1280x720 nebo 1920x1080, formát MOV s kodekem Photo-JPEG. Editorial videa nejsou možná. Videa se nahrávají přes webové rozhraní ESP. Rozhraní sice umožňuje nahrávat i videa 4K, ale jednak vyžaduje plně kompatibilní licencovaný kodek Apple ProRes 422 pro Mac (na Windows variantě kodeků se v ESP teprve pracuje) a jednak videa se objeví jen ve speciální kolekci Getty Images, ale na iStock nejsou dostupná.
Pixta - délka 5 až 60 sec, velikost max. 2 GB, rozměry 720x480 až 1920x1080, formát MOV s kodekem Photo/Motion-JPEG, H.264 nebo ProRes 422(HQ), průhlednost s kodekem Animation. Nejsou akceptována editorial videa, ani 4K videa. Nahrávání přes FTP, ovšem možnost prodeje videí vyžaduje zvláštní proces schválení (s předložením ukázkového portfolia).
Pond5 - délka 3 až 60 sec (individuálně lze dohodnout víc), velikost max. 3 GB pro HD, 5GB pro 4K, rozměry This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. , This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. , 720x576@25, 1280x720, 1920x1080, 4K, formát MOV, MP4, M2TS, MXF. Ve specifikaci uvádí, že neakceptují kodek Motion-JPEG (přitom kodek Photo-JPEG ano), ale je tím myšleno, že neakceptují prokládaná videa, pro která se kodek Motion-JPEG obvykle používá. Akceptována 4K videa. Editorial videa jsou možná doplněním poznámky pro kurátora, že k dispozici není MR/PR a video je pouze pro zpravodajské účely. Nahrávání videí přes FTP nebo přes webové rozhraní.
ShutterStock - délka 5 až 60 sec, velikost max. 4 GB, rozměr min. 640x480, formáty MOV (preferovaný), MP4, MPG, AVI, kodeky Photo/Motion-JPEG (preferovaný), DVCPro, ProRes, H.264, PNG (průhlednost). Akceptována editorial videa a 4K videa. Nahrávání videí přes FTP.
VideoBlocks - délka max. 60 sec, velikost max. 2 GB pro HD, 4 GB pro 4K, rozměry 1280x720, 1920x1080, 3840x2160, 4096x2160, 4096x2304, formát MOV (pro 4K může být i MP4), kodeky Photo/Motion-JPEG, Apple ProRes, H.264 (bitrate min. 50Mbps), DNxHD, PNG pro průhlednost. Editorial videa akceptována jen při splnění standardu.
VideoHive - délka min. 5 sec, velikost max. 3GB, akceptované rozměry 1280x720, 1920x1080, 2K nebo 4K, formát MOV nebo MP4 s kodekem Photo-JPEG, PNG+Alpha, Apple ProRes 422(HQ), H.264. Editorial videa nejsou možná. Nahrávání přes FTP nebo přes webové rozhraní. Prodeje videí jsou na VideoHive zpočátku dobré, ceny malé a časem prodej ustává. Při submitu je třeba video zabalit do ZIP a nahrát i thumbnail 80x80px, preview obrázek 590x300 (590x332) a preview video MP4 nebo FLV v polovičním rozlišení. Je třeba vyplnit mnoho zbytečných údajů (které by si automat měl zjistit sám z videa). Submit je příliš pracný a akceptace videí je velmi nízká (přijmou jen vzácně něco), tak je velmi na pováženou, zda videa na této fotobance prodávat. Jsou tam ale i autoři, kteří prodávají velmi dobře a i akceptaci mají výbornou.
Univerzální formát
Formát a kodek
Různé fotobanky přijímají různé formáty videí. Jedná se jednak o různé kontejnery streamů (tedy formáty souborů jako MOV, AVI, MP4) a jednak o různé kodeky, kterými jsou streamy komprimované (XVid, DivX, H.264, Photo/Motion-JPEG, MPEG4). Mnoho fotobank přijímá i videa AVI s kodekem XVid (podobně DivX, H.264). Pro autory je tento formát výhodný tím, že video je díky mezisnímkové kompresi malé, tedy snadno se nahrává na fotobanky a není tak náročné při archivaci, a také že je to v podstatě jediný rozumný formát, se kterým si rozumí VirtualDub, což by měl být základní nástroj tvůrců videí. Kodeky XVid/DivX mají však jednu nevýhodu - používají klíčové snímky, mezi kterými ukládají jen rozdíly obrazu. To způsobuje, že video se špatně stříhá, protože střih probíhá jen po klíčových snímcích, které mohou být od sebe vzdálené např. 10 sekund. Při střihu je pak nutné video překomprimovat, což jednak trvá dlouho a jednak se tím sníží kvalita videa.
Proto fotobanky dávají přednost formátu MOV s kodekem Photo-JPEG (Motion-JPEG, MJPEG). Výhodou kodeku je, že každý snímek videa se ukládá jako samostatný obrázek JPEG a video se tak snadno stříhá bez nutnosti rekomprese. Což znamená současně i nevýhodu - video je obvykle značně větší. Některé fotobanky dokonce vyžadují jen MOV s Photo/Motion-JPEG a formát AVI s XVid ani neberou. Proto, chcete-li videa nahrávat v nejuniverzálnějším formátu, zvolte MOV s Photo-JPEG (Motion-JPEG). Jako mód kodeku zvolte YUV 4:2:2 Planar 16bpp, což je univerzálnější varianta, použitelná jak pro prokládané, tak i neprokládané video.
Snímková frekvence (FPS)
Máte-li možnost volit snímkovou frekvence (FPS), vyberte jednu z doporučených nejpoužívanějších hodnot - buď 25 fps (evropská norma) nebo 29,97 fps příp. 30 fps. Hodnota 29,97 fps má historické důvody - je odvozena z amerického kmitočtu sítě 60 Hz (tedy 30 fps pro neprokládaný obraz). Frekvence byla později nepatrně snížena, aby nedocházelo k interferenci s barvonosným televizním signálem. Rozšíření 25 fps a 29,97 fps je na fotobankách asi tak ve stejném poměru. Pokud je vám jedno zda 25 nebo 29,97 (30), může být vhodnější vyšší frekvence - při konverzi směrem dolů se méně projeví chyby konverze než při konverzi nahoru (snímky se musí lineárně interpolovat a tím se do sebe prolnou).
Je-li to možné a nevadí-li změna rychlosti videa, nekonvertujte FPS v konvertoru formátu (XMedia Recode), ale změňte ho ve VirtualDub změnou vstupní FPS. Tím dojde ke změně rychlosti přehrávání videa (není ani nutná konverze a rekomprese obrazu videa, stačí video jen rychle znovu uložit), ale snímky zůstanou čisté, nedochází k prolínání interpolací snímků jako při konverzi.
Délka videa
Univerzální formát videa by měl mít délku max. 30 sekund. Jsou jen 2 fotobanky, které omezují délku na 30 sekund - CanStockPhoto a Dreamstime. U ostatních fotobank může mít video délku do 60 sekund (123RF až 120 sekund). Tedy může se vyplatit u dlouhých videí udržovat 2 varianty - 30 sekund a 60 sekund. Většinou ale je 30 sekund dostatečných. Na fotobankách se nabízí jen jednotlivé záběry, ne celovečerní filmy. Video nad 30 sekund už může být zbytečně zdlouhavé a pro zákazníka nadbytečné. Délku videa raději nenechávejte na doraz 30 nebo 60 sekund. V některých fotobankách je délka kontrolována automaticky a zvolíte-li přesnou délku, nemusí video projít. Délku nastavte raději trochu kratší (stačí desetina sekundy).
Rozlišení videa
Je-li to možné, vytvářejte videa ve formátu 4K. Obecně 4K znamená "šířka asi tak 4000 pixelů" a existuje mnoho norem rozměrů. Nejpoužívanější je rozměr UltraHD (UHD), který je dvojnásobkem FullHD, tedy 3840 x 2160 (velikost obrázku je 8,3 MPx). Videa 4K se sice teprve začínají používat, nejčastěji kupci vyžadují rozměr FullHD, ale nástup rozměru 4K je nevyhnutelný a k čemu vám bude za 5 let portfolio, které si teď pracně budujete, když už nebude vyhovovat svým malým rozlišením potřebám trhu? Už začíná nastupovat rozlišení 8K a v přípravě je 16K. Dnes už ani neuvažujte o vytváření videí s rozměrem menším než FullHD. Byla by to neperspektivní tvorba, jejíž využitelnost každým dnem rychle klesá.
Pokud vytváříte video 4K a váš přehrávač ho nestíhá přehrávat, můžete si pomoci následujícím. Přehráváte-li 4K video přehrávačem VLC (doporučený výborný přehrávač), snižte ihned po spuštění rychlost přehrávání, až do té doby, kdy se video bude přehrávat sice pomalu, ale rovnoměrně bez drhnutí. Zřejmě si budete muset v konfiguraci na lištu přidat ovládací tlačítka pro řízení rychlosti přehrávání. Tímto způsobem si můžete video přehrát v celé délce a plné kvalitě a zkontrolovat tak, zda jsou všechny snímky v pořádku. Poté si video zkonvertuje na menší rozlišení, které váš počítač zvládá přehrávat (např. 1920x1080). Nyní můžete přehráním menšího videa zkontrolovat plynulost animací, zda vše jede časově a plynule správně tak jak má.
Nejuniverzálnější formát videí je tedy následující:
- MOV s kodekem Motion-JPEG,
- mód YUV 4:2:2 Planar 16bpp,
- zvukový kodek nekomprimovaný PCM Little-Endian 16 bit 48000Hz,
- délka videa 5 až 30 sekund,
- rozměr 1920x1080 nebo 3840x2160 pixelů,
- velikost do 2 GB,
- snímkování 25 nebo 29,97 fps.
Vzhledem k tomu, že fotobanky většinou neakceptují prokládaná videa, bude pravděpodobně vyhovovat i úspornější mód YUV 4:2:2 Planar 16bpp. Frekvence zvuku 48kHz není povinná, je jen doporučená.
Pozn.: Rozdíl mezi kodeky MJPEG-A, MJPEG-B, Photo-JPEG pro MOV video: MJPEG komprimuje prokládané snímky (sudá-lichá linka) odděleně a zmenší chroma horizontálně (4:2:2), u prokládaného snímkování má proto vyšší kvalitu než Photo-JPEG, který komprimuje sloučené snímky a zmenšuje chroma vertikálně (4:2:0). Pro prokládané video je proto potřeba použít MPJEG. U neprokládaného videa má MJPEG z uvedených důvodů menší účinnost než Photo-JPEG, vzniklý soubor je pak větší, ale jinak nevadí když se MJPEG použije i pro neprokládané video. Rozdíl v MJPEG-A a MJPEG-B je jen v jiné podpoře hardware. Při nejvyšší kvalitě 100% (4:4:4) jsou všechny 3 kodeky prakticky rovnocenné. U XMedia Recode má kodek společné označení "Motion JPEG" a režim se pak volí módem barev: "YUV 4:2:0" pro neprokládané video (Photo-JPEG), "YUV 4:2:2" pro prokládané video (MJPEG, může být i pro neprokládané video) a "YUV 4:4:4" pro 100% kvalitu bez zmenšení chroma. Některé fotobanky doporučují používat univerzálnější MJPEG (YUV 4:2:2), protože se dá použít pro prokládané i neprokládané video (jen je neprokládané video větší než při 4:2:0).
Autor: PandaWild