Diskuzní fórum

Petrův fotobankový příběh

Petrův fotobankový příběhJmenuju se Petr a toto je můj fotobankový příběh.

V době, kdy jsem hledal jiné zdroje příjmu kromě svého zaměstnání jsem byl s manželkou na dovolené na maltě (tzn. předělávali jsme koupelnu a kuchyni svépomocí) a počasí nám vyšlo opravdu krásné. Bylo léto 2009 a oba jsme také přestali kouřit, protože jsme se dozvěděli, že jsme těhotní, teda hlavně žena, ale nesmějte se, oba jsme přibrali (a já mám ještě teď váhu po porodu). Od září jsem opět nastoupil do práce, učitel zedníků na praxe.

Dostala se mi do rukou kniha Bohatý táta, chudý táta - doporučuji všem přečíst. Začal jsem se rozhlížet, kde sebrat extra peníze. Moc se mi nechtělo, ale seknul jsem se skládáním muziky, což byl koníček, kterým jsem se bavil od r. 2003 poměrně intenzivně. Problém tu byl jediný, tento koníček peníze nevydělával sežral docela hodně času a za ta léta také něco peněz. Postupně jsem rozprodával vybavení a hledal, kam se upíchnout jinde, pokud možno ziskově. Za kreslení jsem už v minulém století nějaké peníze vydělal a s touto dovedností jsem se narodil, (věci okolo muziky jsem se musel dlouho učit). No a tak se stalo, že jsem začátkem roku 2010 na stránkách Designboxu objevil články o fotobankách (takže za to může Anna :-)).

Jedna z prvních ilustracíUž asi tušíte, co bylo dál. Ano, správně – narodil se mi syn! V Illustratoru jsem zatím neuměl nakreslit ani vektor a než se to doma s miminem trochu usadilo, byl konec dubna a já začal v trialu zkoušet tutoriály. Než jsem se prokousal základy, bylo léto na krku a já měl něco okolo 13-14 vektorů a v půlce července uploadnul první desítku na Shutterstock. Prolezl jsem počtem 7 z 10, tedy na spodní hranici. Koupil jsem si Illustrator CS5. Za první půlměsíc to bylo na výdělcích $9, za srpen $29,26, první stovku jsem překročil čtvrtým měsícem a pak následovala studená sprcha v podobě vánočních témat, propady na dva měsíce na polovinu výdělků. Přiznám se, že jsem to málem neustál, protože v té době jsem kreslil jako mourovatej a prodejní výsledky šly obráceným směrem. Do konce roku jsem měl v portfoliu 200 obrázků, za rok 2010 jen na Shutteru cca $330.

Řekl jsem si, že v roce 2011 zvolním. Jenže od ledna začaly výdělky zase stoupat a za březen jsem měl na Shutterstocku $230. Pochopitelně jsem také začal nahrávat na ostatní agentury, aby se to trochu víc roztočilo. Koupil jsem si Wacom Intous 4, chvíli to trvalo, než jsem jej dostal do ruky, ale teď už si kreslení bez něj moc představit nemůžu. Jen s myší jsem prostě pomalej.

Ukázka z tvorbySyn rostl, portfolio taky a další dovolená na maltě – výměna oken v baráku. Na tuto dovolenou jsem byl vybaven 60 vektory v šuflíku, takže jsem přidával kontinuálně. Do toho jsme se ještě doma rozhodli předělat obývák, takže jsme končili zase někdy v půlce srpna. Ještě jsme o dovolené stihli návštěvu u švagrové v Hockenheimu a já se opět vrátil do práce. S manželkou jsme se bavili o žití v cizině a nakonec jsme si vybrali Anglii, že ji po novém roce zkusíme. Potřeboval jsem se zlepšit v angličtině, tak jsem začal chodit do jazykovky. V práci jsem podal výpověď a skončil k 31.12. Za rok 2011 jsem nakonec zvládnul nakreslit 800 obrázků, resp. 800 jich prolezlo na Shutterstocku.

Odlet do Anglie se konal až 15.3., takže do té doby zařizování a ve volném čase také kreslení. Pronajali jsme si tam barák, ale byly v něm nutné stavební úpravy. Odjeli jsme zpět do Čech sbalit věci a naložit je stěhovákovi. Než jsem mohl zase kreslit, tak byl konec května, takže jsem potřeboval pohnout a tak jsem vstával v 5 ráno. Do toho jsem si ještě sháněl práci a dodělávali jsme ještě drobnosti v baráku. Nakonec jsem pracovně zakotvil v Amazonu, takže příjmy se navýšily. Koncem září proběhla týdenní dovolená ve Španělsku, malty už jsme měli tentokrát po krk. Před koncem roku jsme se ale rozhodli vrátit do Čech (vysoká provozní režie), takže máme za sebou druhé stěhování. Získali jsme alespoň větší nadhled a já se víc rozkecal v angličtině. Je dobré vidět, jak se vede ve světě, kde nevládl komunismus, a je taky dobré vědět, kolik si tam normální lidi vydělají, a jak se k sobě chovají – ale to už je spíš pohádka na dobrou noc.

Ukázka z tvorbyV začátcích jsem se ptal zkušenějšího microstockaře, kolik vydělával s portfoliem 1000 obrázků. Jeho částku jsem zatím nepřekročil ani s portfoliem 1800ks, ale s potěšením můžu říct, že oproti roku 2011 mám letos už 2,7x víc, nepočítaje prosinec. Když jdu ještě hlouběji, tak rok 2012 byl oproti roku 2010 9.5x úspěšnější. Pokud by bylo v roce 2013 2x lépe než letos, budu neskutečně šťastný a od roku 2014 už mě nikdo v zaměstnaneckém poměru neuvidí. Teď mám před sebou hledání zaměstnání (asi tušítě jak moc se mi chce), který nebude nijak extra placený, ale zároveň chci, aby mi zbývala energie na kreslení. Do budoucna mám i jiné plány a jsem docela zvědavý, jak dlouho bude microstock obor růst – doufám že jeho potenciál není ještě zdaleka vyčerpaný, vždyť tu nakupuje doslova celý svět! Je dobré držet si u ruky vždy nějakou motivační literaturu, obzvláště v začátcích. Ke zmiňovaným “Tátům” bych ještě doporučil Myšlením k bohatství, Psychokybernetika, Jak člověk smýšlí, alespoň pro start. Určitě si k vám pak najdou cestu knihy, které potřebujete. Sám za sebe bych chtěl sehnat něco o překonávání lenosti a udržování věcí v pořádku.

Ukázka z tvorbyNa fórech se můžete setkat s názory, jak vektory nemají smysl, že jsou pracné, že je mnohem lepší fotit. Pracné je obojí. Oproti focení je tu ale jedna nesporná výhoda a tou jsou minimální náklady do techniky. Illustrator se nechá sehnat starší verze z druhé ruky levněji než nová licence. Já v začátku zainvestoval do tehdy aktuální CS5 a myslím, že mi ještě nějaký rok poslouží. Další věc byl tablet. Doporučuji si připlatit, alespoň na aktivní plochu A5. Moje náklady tak za dva a půl roku činí něco přes 20.000 Kč, takto nízké náklady asi žádný fotograf nemá. Moc nedejte na rady ostatních jak je to nemožné a radši dokažte, že to jde!

 

Závěrem ještě dávám odkaz na flash prezentaci i3alda.ic.cz, kde je v záložce music k dispozici všechna moje audio tvorba k downloadu zadarmo. Forma balení obsahu jsou zipky, po jejichž rozbalení máte kolekci pro hudební přehrávač (optimalizovanou pro iTunes)

Mimo soutěž chci jen napsat, že mi ani o nějakou výhru či co nejde, jen se chci o story podělit, pokud někoho alespoň trochu pozitivně motivuje, budu jenom rád. 

Link na portfolio autora na fotobance 123rf


Komentáře


Gravatar
6. prosinec 2012, 14:05 Farna
Dobrej příběh, už se těším na další. Já konkrétně s tabletem a Illustratorem docela pohořel, vůbec jsem si nedokázal zvyknout. A to jsem se na něj těšil jak malej. Hlavně, byl k pro mě nové verzi balíku Adobe CS, takže jsem trochu tápal u některých ovládacích tlačítek, co jsou zač. A aby se mi zobrazil popisek, musel jsem na onom tlačítku vyjet s perem bez pohybu do stran do vzdálenosti, kde už to nesnímá (cca 2 cm). To jsem myslel, že to hodím z okna! Na PhotoShop si ho dokážu představit, ale tolik požadavků na retuše apod., nemám. Mimochodem asi ho budu prodávat, jen se na něj práší, kdyby někdo měl zájem - Wacom Intuos 4M.
 
Gravatar
6. prosinec 2012, 18:46 JonnyDrake
Petře, já Ti přeju abys dosáhl okamžiku kdy budeš mít tolik volného času, že se budeš moci vrátit k hudbě.
 
Gravatar
6. prosinec 2012, 21:29 kebab
Super, btw, k tomu prekonávaniu lenosti by veru mohol vzniknúť nejaký článok, alebo diskusia :-) Sám s tým hrozne bojujem...
 
Gravatar
7. prosinec 2012, 08:12 JonnyDrake
K tomu překonávání lenosti vzniklo uspokojivé množství diskusí a literatury. Namátkou třeba zde: http://www.mitvsehotovo.cz/2012/07/proc-si-zacit-s-getede/
 
Gravatar
7. prosinec 2012, 16:17 Honza
Petře,
opravdu inspirující příběh, pěkná demonstrace toho, že když člověk něco chce a jde si za tím, tak je možný všechno! Hodně zdaru do budoucna...
 
Gravatar
8. prosinec 2012, 07:36 i3alda
Díky za ohlasy, Farna
Bylo to ze začátku trochu divný kreslit s tabletem křivky přes pero, ale je to otázka zvyku. A hlavní devizu vidím v programovatelný ch tlačítkách, kdy nemusím tak často s rukama z tabletu na klávesnici a samozřejmě zoomovací kolečko.
JohnyDrake
Návrat k muzice je v plánu, přesně jsi vystihl, že k tomu je potřeba hodně volného času, oproti tomu je kreslení opravdu sranda. Výhledově to ale vidím tak za 10 let. Bavilo mě skládat, ne interpretovat... O GTDčku vím, věří m že funguje, ale zatím jsem nepřekonal lenost si jej sehnat a přečíst (byla dřív slepice, nebo vejce?).
 
Gravatar
29. prosinec 2012, 20:55 Maťo
Toto bude trošku odveci ale zaujal ma ten illustrator .... Čo ak ho mám stiahnutý načierno. Je to problém resp. môžu na to prísť? Už dlhšie my to vŕta hlavou a nechcel by som mať nejaký problém :D
 
Gravatar
1. leden 2013, 19:29 Leo
Přijít na to asi nemůžou - ale pokud máš možnost, tak zkus tu samou ilustraci vyexportovat na legálním a nelegálním programu a pak tyto výsledné EPS soubory porovnat. Beztak je to ale na fotobance nezajímá - legálnost aplikace je čistě tvůj problém, jim je to jedno.
 
Gravatar
2. leden 2013, 18:42 Maťo
Bohužial takú možnosť nemám.Ja som sa len bojím že im by to vadilo a nechceli by my to zobrať.Ale akurat uploadujem prvých 10 a idem si zarobiť na legálnu verziu :D .Možno to bude skorej ako za rok :D
 
Gravatar
1. duben 2013, 16:45 Viktor Hanacek
Diky za skvely pribeh. Fotim rad a za tento vikend jsem vyhrabal okolo padesati celkem kvalitnich fotek, ktere ted nahravam na celkem 5 fotobank. Tak jsem zvedavy, co z toho bude :) snad se bude darit, diky.
 
Gravatar
10. červenec 2014, 06:33 kelley
Ahoj,
pěkný příběh u kterého mě napadlo: té hudby je škoda, vždyť se to dá udat taky na fotobankách, dost jich autorskou hudbu bere ! Akorát netuším jak moc je to žádaný artikl ve srovnání s fotkama a grafikou... No já se hudby nevzdám a až se mi podaří projít schvalovacím martýriem s fotkama, tak to asi zkusím ;-)
 

Přidej komentář
Pokud se chcete na něco zeptat, vyhledejte/zapište svůj dotaz na fotobankovém diskuzním fóru.

06. březen, 2016

Rozhovor s úspěšným anonymním fotobankéřem

Krátce poté, co jsem spustil letošní fotobankový průzkum (mimochodem, pokud jste ještě nevyplnili anonymní dotazník pro letošní fotobankový průzkum, učiňte tak co nejdříve, děkuji!), mi napsal jeden z respondentů, protože špatně odpověděl na jednu z otázek - chtěl svou odpověď v dotazníku upravit, protože si myslel, že by to mohlo ovlivnit výsledné statistiky. Trochu jsem se podivil a zapochyboval, ale při hledání příslušného záznamu ve výsledcích průzkumu mi to došlo - jednalo se totiž o fotobankéře ze skupiny Top10, tedy byl to jeden z nejúspěšnějších českých fotobankéřů s opravdu velkými fotobankovými výdělky. Dotyčný se mi na konci emailu ještě omluvil, že se nepodepsal, protože by chtěl zůstat v anonymitě (což zcela chápu). Více...

Rozhovor s Petrem Štěpánkem, fotobankovým food fotografem

Napsáno 07. duben, 2015 v sekci Fotobankové příběhy
Petr mě oslovil asi před rokem, začínal s fotobankami a chtěl poradit se Shutterstockem. Třikrát jej odmítli a pak se mi už neozval. Až půl roku na to mi napsal děkovný email - jeho příběh měl šťastný konec - na Shutterstock se na počtvrté dostal, v současnosti má jeho portfolio několik tisíc fotografií a fotobanky mu generují nezanedbatelný měsíční příjem. Jsem vždy velmi nadšen, když se takový příběh ke mě dostane, a proto bych se s vámi rád o něj podělil v tomto rozhovoru. Více...

Rozhovor s Magdou

Napsáno 04. září, 2014 v sekci Fotobankové příběhy
S Magdou jsem se poprvé potkal na fotobance Dreamstime, kde mi sama napsala pozdrav, jakožto reakci na mé nováčkovské představení v diskusním fóru - registrovala se na tuto fotobanku o půl roku dříve než já. Následně jsem jí zavalil spoustou svých otázek na fotobanky a jejich fungování, stala se tak pro mne fotobankovým guru. Až později na českém fotobankovém diskusním fóru jsem zjistil, že nejen pro mě. Více...

Oplatí sa fotiť pre fotobanky v roku 2014?

Napsáno 27. leden, 2014 v sekci Fotobankové příběhy
V Júni tohoto roku to budú 3 roky čo prispievame do fotobánk. Rád by som sa s vami podelil o náš príbeh. O fotobankách sme vedeli už dlhšie, ale čas dozrel v Júni 2011, keď sme sa zaregistrovali a vybrali z našeho portóflia cca 10 fotiek a skúšobne ich nahrali do BIG 5 fotobánk a vyrazili na víkend do Karlových Varov na filmový festival. V nedelu sme sa vrátili domov. Poschvalovali nám fotky a dokonca sme zarobili prvé doláre. Více...

Půl roku ve fotobankách

Napsáno 10. únor, 2013 v sekci Fotobankové příběhy
Jmenuji se Tomáš Mikula a rád bych se s vámi podělit o zkušenosti z mého prvního půl rok na trhu se stock fotografiemi. Začalo to na začátku minulého roku, kdy jsem se začal zajímat o to, co to vůbec microstock je. V té době mi paradoxně nebylo ještě ani 18let. V říjnu minulého roku se situace změnila a konečně jsem udělal první kroky, které vedly k prvním prodejům. Více...

Ranní výlet za fotkou

Napsáno 09. prosinec, 2012 v sekci Fotobankové příběhy
Nejsem typ, který fotí pro mikrofotobanky. Spíš si fotím, co chci a co kolem sebe vidím a pak některé snímky nahrávám na mikrofotobanky. Fotografování mám prostě jako koníček, který mě baví a vyplňuje mi volný čas. A jelikož dalším koníčkem je například turistika, či geocaching, kloudně se dají skloubit. Naštěstí má druhá polovička je na tom podobně a tak si výlety do přírody užíváme většinou spolu. Ač přítelkyně sama nefotí, je k mému koníčku povětšinou tolerantní. Někdy si vysloužím fotkou pochvalu, jindy kritiku a někdy i výsměch. Jako například u autoportrétu v ranní mlze. Více...

Petrův fotobankový příběh

Napsáno 06. prosinec, 2012 v sekci Fotobankové příběhy
Jmenuju se Petr a toto je můj fotobankový příběh. V době, kdy jsem hledal jiné zdroje příjmu kromě svého zaměstnání jsem byl s manželkou na dovolené na maltě (tzn. předělávali jsme koupelnu a kuchyni svépomocí) a počasí nám vyšlo opravdu krásné. Bylo léto 2009 a oba jsme také přestali kouřit, protože jsme se dozvěděli, že jsme těhotní, teda hlavně žena, ale nesmějte se, oba jsme přibrali (a já mám ještě teď váhu po porodu). Od září jsem opět nastoupil do práce, učitel zedníků na praxe. Více...

Prodej fotek a ilustrací

Diskuzní fórum

O fotobankách, focení i kreslení vektorů můžete diskutovat na fotobankovém diskusním fóru.

Nejlepší fotobanky

Seznam těch nejlepších fotobank, setříděn podle výše výdělků:

Shutterstock Shutterstock
Dreamstime Dreamstime
Fotolia Fotolia
iStockphoto iStockphoto
BigStock BigStock
123RF 123RF
Graphic Leftovers Graphic Leftovers
Depositphotos Depositphotos
Pond5 Pond5

Více informací →

Newsletter

Přihlašte se k odběru občasného newsletteru s přehledem dění kolem fotobank

Fotobanky na Facebooku

Spoustu drobnějších zpráv píšu jen na Facebook.