Diskuzní fórum

Rozhovor s Petrem Štěpánkem, fotobankovým food fotografem

Petr mě oslovil asi před rokem, začínal s fotobankami a chtěl poradit se Shutterstockem. Třikrát jej odmítli a pak se mi už neozval. Až půl roku na to mi napsal děkovný email - jeho příběh měl šťastný konec - na Shutterstock se na počtvrté dostal, v současnosti má jeho portfolio několik tisíc fotografií a fotobanky mu generují nezanedbatelný měsíční příjem. Jsem vždy velmi nadšen, když se takový příběh ke mě dostane, a proto bych se s vámi rád o něj podělil v tomto rozhovoru.

Petr Štěpánek v akci

Kde jsi poprvé slyšel o fotobankách a co bylo prvním impulsem zkusit tam prodávat své fotky?

Je to zhruba rok. Manžel sestry koupil k Vánocům zrcadlovku Nikon, já jsem byl v té době doma, protože mě čekala operace. V nemocnici jsem měl hodně času přemýšlet a došel jsem k závěru, že chci být nějak do budoucna zabezpečen - já i má rodina, navíc vím že práce kterou se živím nyní není napořád. A to nejdůležitější - chci dělat něco co je kreativní a bude mě bavit.

Po operaci jsem byl 6 týdnů doma a vzhledem k tomu že jsem chtěl také koupit nový fotoaparát (doposavad Panasonic digitál 8 let starý), tak jsem začal pročítat recenze a články o focení a dostal jsem se náhodou k fotobankám - jestli si dobře pamatuji byl to rozhovor s tebou :o)

Hltal jsem informace a moc se mě líbil web i ta idea jak to funguje, neměl jsem o tom ani tušení.

Jak vypadal tvůj zápas se Shutterstockem, s čím jsi nakonec prošel?

S úsměvem na to vzpomínám, byl to skutečně zápas, pro mě bylo focení jídla jasná volba - od malička jsem miloval vaření. Nicméně na jídlo jsem ještě neměl takový skill, abych prošel. A že jsem to zkoušel :o) Takže jsem měl dvě možnosti - nafotit něco co tam nemají a tím si zvýšit šanci na přijetí, nebo to zkoušet dál. Volil jsem rychlejší variantu, nakonec jsem vzal foťák a nafotil jsem památky v našem městě a okolí a bylo to!

Fotky, se kterými mě přijali na fotobanky

Jaké byly začátky, prodalo se něco? 

Začátky byly docela fajn, čekal jsem to horší. Ihned po přijetí jsem udělal upload dalších fotek které jsem již měl připravné a které již byly v ostatních fotobankách a hnedka po schválení jsem měl už i nějaké prodeje. Už před tím byly prodeje na fotolii, ale se Shutterstockem se to pořádně rozjelo.

Níže je několik ukázek mých prvních fotek jídla:

První začátky focení jídla

První začátky focení jídla

Kdy jsi se rozhodl, že do toho půjdeš naplno?

Nejdříve jsem to bral - asi jako každý - tak, že se uvidí. No a ono se prodávalo a prodávalo, takže jsem to postupem času bral více a více vážně a zlom nastal v září, kdy jsem se rozhodl pořídit studiové blesky. V té době už nebylo moc světla a i když jsem používal stativ, tak po 17 hodině po práci už není světlo vůbec, takže to vyplynulo ze situace.

Jak jsi na tom dnes a jak to vidíš do budoucna?

Nyní se chystám pořizovat nové PC na zpracování fotek, jelikož staré mele z posledního a když už má člověk tolik RAW souborů na disku, je to zátěž. Pokračuji nadále ve focení a mám na to i vlastní místnost, takže super.

Jak vypadá tvůj běžný fotografický den? 

V týdnu fotím až večer když dorazím z práce, buď se fotí jídlo které poté povečeříme, nebo nějaký produkt (sýr, zelenina apodobně). O víkendu fotíme 3x za den v sobotu i v neděli, tzn. snídaně, oběd, večeře + případně nějaký dort či dezert. Sladké dělá manželka, to není můj šálek kávy.

Fotíš každý den, nebo jen občas?

Snažím se každý den, ale když není čas nedá se nic dělat a vynahradím si to jindy

Čím fotíš a jaký děláš postprocessing

Od začátku používám NIkon D7000 + Nikkor AF-S 35mm f/1.8G a Tamron SP AF 70-300mm f/4-5.6 Di VC USD Nikon. V září jsem pořizoval studiové blesky Photon Europe a pak další měsíc expozimetr Sekonic, úžasně zrychluje práci. Postprocessing dělám v Lightroomu, občas Photoshop (s tím zatím nejsem velký kamarád).

Co ti fotobanky daly a co ti vzaly?

Daly mi úžasnou zkušenost, mám obrovskou radost když se fotka povede a pokud ne, motivuje mě to udělat ji příště lépe. Naučil jsem se trpělivost, lépe vařit a uvědomil jsem si, jak jsem ctižádostivý. Vzali mi určitě nějaký čas a i čas manželky, ale beru to tak, že ten čas investuji do něčeho co mě baví a bude to má budoucnost.

Vidíš ve fotobankách budoucnost?

Určitě, neumím si představit jak by to firmy, redaktoři a všichni ti lidé, kteří naše fotky kupují dělali jinak. Ten koncept je úžasně jednoduchý a funguje. Samozřejmě člověk se musí umět přizpůsobit a to mi problém nedělá.

Jakou máš vizi, popiš kde se vidíš za pět let.

Za pět let. Těžká otázka, ale samozřejmě o tom člověk přemýšlí.

Určitě bych se v té době chtěl věnovat již jenom focení, pokud to bude možné. Líbilo by se mi udělat si na zahradě ateliér a v něm fotit, být nezávislý.

Kdo je pro tebe vzorem, kde hledáš inspiraci?

Z food photograpů určitě Kyle Dreier, má úžasný cit pro detail a jeho fotky mají atmosféru. Obdivuji také práci Karla Taylora a Marka Wallace, oba mají skvělá instruktážní videa na youtube. Mark dělá spoustu věcí pro Adorama TV a to je skutečně studnice informací o focení, je tam úplně vše.

Proč si myslíš že mají tvé fotky úspěch?

To nedokážu posoudit sám, nejsem objektivní, jsem spíše kritický sám k sobě. Každopádně si myslím, že to je tím že fotím něco víc než jen microstock. Není to jen fotka na bílém pozadí či jednoduchá fotka jídla. Těch jsou na microstocku miliony. A to není cesta kterou jsem se chtěl vydat. Chtěl jsem se odlišit. Tudíž když přemýšlím o tom co budu fotit už přemýšlím také o tom co se k tomu jídlu hodí, z čeho se dělá, nafotit přípravu toho jídla, vyberu desku na které budu fotit, utěrku, různé malé dekorace, koření, nápoj, hezký talíř, či prkénko.

Už jsi někde narazil na použití svých fotografií?

Už ano a potěšilo to. Dvě fotky byly v Blesku na webu, potom většinou v zahraničí, weby o jídle, menu restaurací apod.

Máš nějakou vtipnou historku z natáčení...ehm tedy z fotobankování? 

No těch je. Pro mě je kritická příprava jídla, protože pak se to celé může zvrtnout. V lednu jsem fotil Velikonoční témata. Dělali jsme vajíčka plněná čokoládou, manželka mi pomáhala a připravovala sníh z bílků a já čokoládu. Pak mi pěnu podala a já jsem ji začal pomalu zapracovávat do čokolády, po chvilce jsem chtěl ochutnat - vzal jsem lžičku a světe div se, když jsem ochutnal tak jsem zjistil, že moje milovaná ochutila bílky solí a ne cukrem. Upřímně teďka se tomu směju ale bylo mi z toho dost špatně a až večer jsem jedl. Kombinace čokolády, soli a cukru je dost hnusná!

Pak je u nás klasika pejsek - ten vyžere co se dá, takže se občas stává že je jídlo připravené k focení a najednou se poklidná příprava focení změní v boj o holý život, kdy manželka drží psa a já mu vyndávám z tlamičky jídlo - samozřejmě ho pak už nefotím. :o)

Jak odpočíváš, co tě nabíjí?

Začal jsem teďka hodně sportovat a je to super. V práci osm hodin sedím u PC a člověk potřebuje pohyb, takže tím vyplňuji volný čas a vůbec toho nelituji. Běhání, posilka, tenis a plavání, bez toho bych nemohl již fungovat.

Co by jsi vzkázal ostatním čtenářům?

Určitě bych vzkázal aby se nevzdávali. My Češi jsme takový národ, spousta začátečníků to zkusí, zjistí za 2 měsíce že nic moc a přestanou. Ale o tom fotobanky nejsou. Jsou tam miliony fotek a proto pokud máte 300 skvělý fotek, většinou o ně nikdo nezavadí. Je to smutné ale je to o velikosti portfolia, samozřejmě kvalita hraje také důležitou roli. Kvalita přichází společně se zkušenosti a to všechno chce čas. 

Další úžasné fotografie najdete v portfoliu Petra Štěpánka na fotobance Shutterstock, případně můžete sledovat jeho youtube kanál Creative Kitchen a nebo jej rovnou This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. .


Komentáře


Gravatar
9. duben 2015, 09:18 Mrek
no, a teď jsem z toho dostal hlad :)
pěkné fotky a pěkná jídla
 
Gravatar
9. duben 2015, 11:42 Zbyněk Buřival
Pěkný příběh a je vidět, že se dá prorazit i teď. Jídlo je dobrý námět a jde to dělat ve velkém a z domu. Držím palce, vypadá to fakt dobře (i to jídlo)!

Osobně si myslím, že je velice dobré diverzifikovat a nespoléhat jen na fotobanky. Budovat si vlastní web/blog, vlastní brand a vlastní přímé vztahy se zákazníky. Dá to víc práce, ale s velkým portfoliem se to už vyplatí.
 
Gravatar
9. duben 2015, 11:59 Petr Štěpánek
Ahojky, díky moc, časem se na web musím zaměřit, ale zatím se mě do toho moc nechtělo.o)
 
Gravatar
9. duben 2015, 17:34 Ellie Novakova
A ja si vzdy rikala, kde se to jidlo bere. Kam ho ti fotografove chodi fotit, protoze jsem jim nefandila tak, ze by to doma varili. :D Nj, ale schvalovat fotky do fotobanky, pokud se jedna o jidlo, je pekne krute, zejmena pred obedem. :-) To jsem vzdy dostala nejakou varku sladkosti a bylo. :D
 
Gravatar
11. duben 2015, 05:31 vita
Dekuji za inspirujici lanek a uzitecne odkazy v nem.
 
Gravatar
7. říjen 2015, 18:23 Luboš Novotný
Fotky jídel fakticky povedené! Jen ta úvodní na které Petr fotí teleobjektivem TAMRON 70-300 VC je pěkně trapná a na efekt pro debily. Tenhle objektiv ostří na 1,5 m :-D
 
Gravatar
14. říjen 2015, 09:54 Petr Štěpánek
Citace:
Fotky jídel fakticky povedené! Jen ta úvodní na které Petr fotí teleobjektivem TAMRON 70-300 VC je pěkně trapná a na efekt pro debily. Tenhle objektiv ostří na 1,5 m :-D

Právě jsem čekal kdo se ozve.o)
manželka na mě vezmi si ten dlouhý objektiv a já ji přesně říkal to co ty.o)))))"
 
Gravatar
14. říjen 2015, 10:40 Petr Václavek
Citace:
Citace:
Fotky jídel fakticky povedené! Jen ta úvodní na které Petr fotí teleobjektivem TAMRON 70-300 VC je pěkně trapná a na efekt pro debily. Tenhle objektiv ostří na 1,5 m :-D

Právě jsem čekal kdo se ozve.o)
manželka na mě vezmi si ten dlouhý objektiv a já ji přesně říkal to co ty.o)))))"


Tak to mě pobavilo :)"
 
Gravatar
16. prosinec 2015, 13:46 Petr
No a kolik to teda hodí pane Štěpánku po roce a něco práce s 11000 fotkami? Dík za odpověď
 
Gravatar
28. leden 2016, 21:44 Petr Štěpánek
Dobrý den, na otázku financí nebudu odpovídat, ale jsem spokojený, děkuji za pochopení. Hezký den
 
Gravatar
14. duben 2017, 18:21 Mada
Dobrý den,
po nedávném přečtení pravidel Shutterstocku pro "similar images"** mi to nedá se nezeptat: Shutterstocku např. nevadí, že tam téměř identickou fotku té pánve s curry máte asi 10x?
(Jestli ne, tím líp - asi jsem zbytečně moc opatrná...)
Děkuji.

**(Myslím tím tohle: https://forums.submit.shutterstock.com/topic/90618-policy-clarification-similar-content-submissions/?code=7e-9ansXGxZhk7WfeDZm2R&state=9290e2cd1d9bfe53cbf2f80a9c256c02 - "Submitting subtle variations of the same image can be considered content spamming and is not permitted. We continuously evaluate our collection and remove images that do not meet our policies.")
 

Přidej komentář
Pokud se chcete na něco zeptat, vyhledejte/zapište svůj dotaz na fotobankovém diskuzním fóru.

06. březen, 2016

Rozhovor s úspěšným anonymním fotobankéřem

Krátce poté, co jsem spustil letošní fotobankový průzkum (mimochodem, pokud jste ještě nevyplnili anonymní dotazník pro letošní fotobankový průzkum, učiňte tak co nejdříve, děkuji!), mi napsal jeden z respondentů, protože špatně odpověděl na jednu z otázek - chtěl svou odpověď v dotazníku upravit, protože si myslel, že by to mohlo ovlivnit výsledné statistiky. Trochu jsem se podivil a zapochyboval, ale při hledání příslušného záznamu ve výsledcích průzkumu mi to došlo - jednalo se totiž o fotobankéře ze skupiny Top10, tedy byl to jeden z nejúspěšnějších českých fotobankéřů s opravdu velkými fotobankovými výdělky. Dotyčný se mi na konci emailu ještě omluvil, že se nepodepsal, protože by chtěl zůstat v anonymitě (což zcela chápu). Více...

Rozhovor s Petrem Štěpánkem, fotobankovým food fotografem

Napsáno 07. duben, 2015 v sekci Fotobankové příběhy
Petr mě oslovil asi před rokem, začínal s fotobankami a chtěl poradit se Shutterstockem. Třikrát jej odmítli a pak se mi už neozval. Až půl roku na to mi napsal děkovný email - jeho příběh měl šťastný konec - na Shutterstock se na počtvrté dostal, v současnosti má jeho portfolio několik tisíc fotografií a fotobanky mu generují nezanedbatelný měsíční příjem. Jsem vždy velmi nadšen, když se takový příběh ke mě dostane, a proto bych se s vámi rád o něj podělil v tomto rozhovoru. Více...

Rozhovor s Magdou

Napsáno 04. září, 2014 v sekci Fotobankové příběhy
S Magdou jsem se poprvé potkal na fotobance Dreamstime, kde mi sama napsala pozdrav, jakožto reakci na mé nováčkovské představení v diskusním fóru - registrovala se na tuto fotobanku o půl roku dříve než já. Následně jsem jí zavalil spoustou svých otázek na fotobanky a jejich fungování, stala se tak pro mne fotobankovým guru. Až později na českém fotobankovém diskusním fóru jsem zjistil, že nejen pro mě. Více...

Oplatí sa fotiť pre fotobanky v roku 2014?

Napsáno 27. leden, 2014 v sekci Fotobankové příběhy
V Júni tohoto roku to budú 3 roky čo prispievame do fotobánk. Rád by som sa s vami podelil o náš príbeh. O fotobankách sme vedeli už dlhšie, ale čas dozrel v Júni 2011, keď sme sa zaregistrovali a vybrali z našeho portóflia cca 10 fotiek a skúšobne ich nahrali do BIG 5 fotobánk a vyrazili na víkend do Karlových Varov na filmový festival. V nedelu sme sa vrátili domov. Poschvalovali nám fotky a dokonca sme zarobili prvé doláre. Více...

Půl roku ve fotobankách

Napsáno 10. únor, 2013 v sekci Fotobankové příběhy
Jmenuji se Tomáš Mikula a rád bych se s vámi podělit o zkušenosti z mého prvního půl rok na trhu se stock fotografiemi. Začalo to na začátku minulého roku, kdy jsem se začal zajímat o to, co to vůbec microstock je. V té době mi paradoxně nebylo ještě ani 18let. V říjnu minulého roku se situace změnila a konečně jsem udělal první kroky, které vedly k prvním prodejům. Více...

Ranní výlet za fotkou

Napsáno 09. prosinec, 2012 v sekci Fotobankové příběhy
Nejsem typ, který fotí pro mikrofotobanky. Spíš si fotím, co chci a co kolem sebe vidím a pak některé snímky nahrávám na mikrofotobanky. Fotografování mám prostě jako koníček, který mě baví a vyplňuje mi volný čas. A jelikož dalším koníčkem je například turistika, či geocaching, kloudně se dají skloubit. Naštěstí má druhá polovička je na tom podobně a tak si výlety do přírody užíváme většinou spolu. Ač přítelkyně sama nefotí, je k mému koníčku povětšinou tolerantní. Někdy si vysloužím fotkou pochvalu, jindy kritiku a někdy i výsměch. Jako například u autoportrétu v ranní mlze. Více...

Petrův fotobankový příběh

Napsáno 06. prosinec, 2012 v sekci Fotobankové příběhy
Jmenuju se Petr a toto je můj fotobankový příběh. V době, kdy jsem hledal jiné zdroje příjmu kromě svého zaměstnání jsem byl s manželkou na dovolené na maltě (tzn. předělávali jsme koupelnu a kuchyni svépomocí) a počasí nám vyšlo opravdu krásné. Bylo léto 2009 a oba jsme také přestali kouřit, protože jsme se dozvěděli, že jsme těhotní, teda hlavně žena, ale nesmějte se, oba jsme přibrali (a já mám ještě teď váhu po porodu). Od září jsem opět nastoupil do práce, učitel zedníků na praxe. Více...

Prodej fotek a ilustrací

Diskuzní fórum

O fotobankách, focení i kreslení vektorů můžete diskutovat na fotobankovém diskusním fóru.

Nejlepší fotobanky

Seznam těch nejlepších fotobank, setříděn podle výše výdělků:

Shutterstock Shutterstock
Dreamstime Dreamstime
Fotolia Fotolia
iStockphoto iStockphoto
BigStock BigStock
123RF 123RF
Graphic Leftovers Graphic Leftovers
Depositphotos Depositphotos
Pond5 Pond5

Více informací →

Newsletter

Přihlašte se k odběru občasného newsletteru s přehledem dění kolem fotobank

Fotobanky na Facebooku

Spoustu drobnějších zpráv píšu jen na Facebook.