Diskuzní fórum

Půl roku ve fotobankách

První půlrok na microstockuJmenuji se Tomáš Mikula a rád bych se s vámi podělit o zkušenosti z mého prvního půl rok na trhu se stock fotografiemi. Začalo to na začátku minulého roku, kdy jsem se začal zajímat o to, co to vůbec microstock je. V té době mi paradoxně nebylo ještě ani 18let. V říjnu minulého roku se situace změnila a konečně jsem udělal první kroky, které vedly k prvním prodejům.


Stál jsem před výběrem tématu mé dlouhodobé maturitní práce. Rozhodnutí nakonec padlo právě na prodej fotografií online. Chtěl jsem zkusit představit tento trh lidem, kteří skoro ani nevědí, že existuje. Bylo to pro mě jako „zabít dvě mouchy jednou ranou“. Začal jsem aktivně pracovat na prvních fotografiích vhodných k prodeji na fotobankách. Měl jsem to štěstí, že jsem znal dva fotografy, kteří se stocku již nějakou tu chvíli věnovali. Díky této známosti jsem mohl konzultovat fotky, které jsem chtěl nahrát na fotobanky a následně tedy i prodávat. Po první konzultaci jsem zjistil, že za mými dosavadními fotografiemi musím udělat tlustou čáru a začít znovu. Proč? Pokud člověk nefotí se záměrem posílat fotky do fotobank nehlídá si některé parametry, které jsou pro fotky pro fotobanky důležité a to především parametry jako ISO (šum – normálně vám nevadí, neděláte tisk na velké formáty) a komerční koncept.

Ukázka vánoční fotky


V té době jsem fotil na svůj Canon 500D (mimochodem skvělý foťák) v převážné většině s objektivy 50mm 1.8f a 28mm 2.8f. Po prvním cca měsíci focení jsem byl připraven odeslat prvních 10 fotografií naShutterstock. V té době jsem již měl pár fotografií na ostatních fotobankách (Fotolia, Dreamstime). O pár dní později se dostavilo nadšení, schválili mi přesně 7 fotografií (z 10), a to hned napoprvé. O dva dny později jsem z těchto 7 fotografií jednu prodal, vlna euforie pokračuje. Tato událost odstartovala čtyř měsíční šílenství, během kterého jsem nafotil zhruba 200 finálních fotografií (což znamená cca 2000 „čerstvých“ fotografií), které prošly na Shutterstock a ostatní fotobanky.Za první měsíc jsem na Shutterstocku vydělal směšné 4$ a na všech fotobankách celkově 6$.

Fotografie by měly mít nápad, příběh


Prodeje mírně rostly a já zjišťoval, že crop formát čipu mého Canonu mě mírně limituje. Fotobanky dokáži ocenit hloubku ostrosti (tedy spíše dnešní trendy než fotobanky) a vzhledem k tomu, že vlastním převážně pevná skla padlo rozhodnutí, že pořídím fullframe. Nejenom vzhledem k studentským financím jsem se rozhodl pro bazarový Canon 5D Mark I. Foťákem „ze staré školy“, co se týká megapixelů jsem si mírně pohoršil, po stránce ostrosti/detailnosti se mé fotografie razantně zlepšily. Největší výhoda byla pravděpodobně v tom, že jsem mohl fotit na nízké clony.

Během listopadu jsem na Shutterstocku prodal 38 licencí, čísla neustále rostla. Růst se zastavil kolem konce roku, od této doby denně prodám průměrně 2-3 fotografie. S pořízením čtvrtého blesku se focení poměrně zjednodušilo. Do té doby jsem fotil s jedním manuálním bleskem (regulovatelným – YN560, genialní blesk za 900Kč na e-bay, kopie Canon Ex560tky, jediná nevýhoda, nemá TTL, dnes mám už 3) a starým Metzem (chudák nejde regulovat, což mi focení na nízké clony moc neulehčilo).

Je dobré zkoušet fotit různé motivy


Slov v mé maturitní práci přibývalo a přišel jsem s myšlenkou, že práci přepíšu a zveřejním (po jejím odevzdání).Díky maturitní práci jsem o tomto trhu získal poměrně slušný přehled. Jsem si však vědom, že jsem poměrně velký začátečník, proto bych chtěl práci jako celek časem rozšiřovat. Rád bych se ještě pozastavil u shánění fotografií do mé práce. Obrátil jsem se na asistentku YurihoArcurse (myslím pro všechny známé jméno – asi nejznámější stock fotograf), která mi na jeho fotobance PeopleImages věnovala kredit, abych si potřebné fotografie nakoupil. Tento přístup mě příjemně překvapil.

Poslední dobou jsou oblíbené fotografie s malou hloubkou ostrosti


Aktuálně jsem na Shutterstocku kousek před první „výplatou“ a focení stock fotografií jsem na pár týdnů pozastavil, je potřeba dodělat práci jako celek a přejít k jejímu zveřejnění. Celou práci plánuji zveřejnit na svém webu tomasmikula.net, kde taktéž naleznete odkazy na má portfolia na fotobankách.
Do budoucna plánuji u stock fotografie zůstat, ovšem je potřeba nezapomínat na ostatní styly fotografie, člověka to totiž začne místy nudit a odreagování je na místě. Všem ostatním lidem, kteří váhají tento trh vyzkoušet, bych chtěl říct, běžte do toho, je to férový trh, který vás neustále nutí zlepšovat vaše zkušenosti a dovednosti. A při troše snahy vám i nějaké ty drobné přinese. Na úplný závěr bych chtěl poděkovat Petru Václavkovi za tento skvělý web, který mi v úplných začátcích velice pomohl. Jen tak dál!

Dva grafy z mé práce:

Růst prodejů mých fotografií za první 4 měsíce

Celkové výdělky mých fotografií za první 4 měsíce

 


Komentáře


Gravatar
11. únor 2013, 11:23 Ondřej
Parádní a motivující článek. Já jsem na fotobankách od dubna 2012, ale stále se potýkám s tím, že nevím, co fotit. Tržby sice stále stoupají (krom ledna a února, kde je propad, ale snad se to zase zvedne), fotky přidávám, ale ne takovým tempem, jakým bych si představoval. Nějaký typ, kde brát inspiraci?:-)
 
Gravatar
11. únor 2013, 16:02 Tomáš Mikula
Ano, inspirace je problém a po půl roce cítím, že jí je poměrně nedostatek. Myslím, si že takový základ je začít přemýšlet nad věci, které děláme každý den. Mnoho z těchto věcí lze převést do fotografie. Rozhodně se nebojte a foťte i to co bylo vyfoceno (jestli existuje něco co nebylo vyfoceno :) ), hledejte nové způsoby.
 
Gravatar
11. únor 2013, 17:56 Ondřej
Díky, je to přeně tak, většinou, když už něco začnu fotit, tak přidávám a přidávám, ale kde lidi nafotí 30000 fotek je mi záhadou:-)))
 
Gravatar
11. únor 2013, 18:04 Tomáš Mikula
To chce čas :) Hlavně super okolí a kreativitu.
 
Gravatar
13. únor 2013, 08:54 Alena
Pekný článok. Je motivujúci tiež tieto Petrove stránky. Tiež ďakujem za rady.
 
Gravatar
13. únor 2013, 08:56 Alena
Tomáš má pravdu že sa môže fotiť to čo sa fotilo. Niektorý ludia majú radi klasické témy fotené aranžované klasickým spôsobom.
 
Gravatar
13. únor 2013, 12:05 Tomáš Mikula
Já to myslel spíše stylem fotit klasické věci jinak, nově, originálně - prostě lépe. Ale dalo by se to zobecnit na "zkuste vše" :)
 
Gravatar
13. únor 2013, 17:41 Alena
To je pravda to chce väčšina fotografov robiť trochu viac originálne aby to bolo odlišné.
Myslela som napríklad tie vianočné gule, pozlátka tiež niektoré velkonočné fotky že sa niektoré motívy opakujú luďom sa to páči. Niekto chce niečo nové niekto v tom tradičnom štýle. Hoci nie sú originálne sú často sťahované lebo sú kvalitne odfotené komerčne využitelné.
 
Gravatar
13. březen 2013, 13:41 Alena
Ahoj.
Pokud nevíte, co fotit, tak já zase na fotobankách hledám.. a hledám.. a potřebuji toho hodně. Když se se mnou někdo nebo i více lidí spojíte, mohu říci, co potřebuji. Koupím si od Vás fotky za cenu shutterstocku měsíční licence a vy je tam můžete pak dát.. Získáte poptávku, inspiraci. Co potřebuju já, možná bude potřebovat i někdo jiný.. Je to seriozní nabídka, dlouhodobá.
 
Gravatar
16. březen 2013, 02:01 PavelS
Citace:
Ahoj.
Pokud nevíte, co fotit, tak já zase na fotobankách hledám.. a hledám.. a potřebuji toho hodně. Když se se mnou někdo nebo i více lidí spojíte, mohu říci, co potřebuji. Koupím si od Vás fotky za cenu shutterstocku měsíční licence a vy je tam můžete pak dát.. Získáte poptávku, inspiraci. Co potřebuju já, možná bude potřebovat i někdo jiný.. Je to seriozní nabídka, dlouhodobá.


Ahoj Ali,
pokud sháníš někoho na realizaci konkrétních konceptů, mrkni prosím na moje portfolio a v případě zájmu se ozvi a nějak tu spolupráci vymyslíme :)
"
 
Gravatar
1. duben 2013, 08:50 Viktor Hanáček
Díky za zajímavý přehled. Jestli dobře počítám, je teda celkový výdělek něco málo pod 80 dolarů?
 
Gravatar
3. duben 2013, 10:01 Jakub Jirsák
Citace:
Ahoj.
Pokud nevíte, co fotit, tak já zase na fotobankách hledám.. a hledám.. a potřebuji toho hodně. Když se se mnou někdo nebo i více lidí spojíte, mohu říci, co potřebuji. Koupím si od Vás fotky za cenu shutterstocku měsíční licence a vy je tam můžete pak dát.. Získáte poptávku, inspiraci. Co potřebuju já, možná bude potřebovat i někdo jiný.. Je to seriozní nabídka, dlouhodobá.


Zdravím Aleno,
také se hlásím, že mám zájem o spolupráci. Pro fotobanky fotím převážně koncepty, viz mé portfolio."
 

Přidej komentář
Pokud se chcete na něco zeptat, vyhledejte/zapište svůj dotaz na fotobankovém diskuzním fóru.

06. březen, 2016

Rozhovor s úspěšným anonymním fotobankéřem

Krátce poté, co jsem spustil letošní fotobankový průzkum (mimochodem, pokud jste ještě nevyplnili anonymní dotazník pro letošní fotobankový průzkum, učiňte tak co nejdříve, děkuji!), mi napsal jeden z respondentů, protože špatně odpověděl na jednu z otázek - chtěl svou odpověď v dotazníku upravit, protože si myslel, že by to mohlo ovlivnit výsledné statistiky. Trochu jsem se podivil a zapochyboval, ale při hledání příslušného záznamu ve výsledcích průzkumu mi to došlo - jednalo se totiž o fotobankéře ze skupiny Top10, tedy byl to jeden z nejúspěšnějších českých fotobankéřů s opravdu velkými fotobankovými výdělky. Dotyčný se mi na konci emailu ještě omluvil, že se nepodepsal, protože by chtěl zůstat v anonymitě (což zcela chápu). Více...

Rozhovor s Petrem Štěpánkem, fotobankovým food fotografem

Napsáno 07. duben, 2015 v sekci Fotobankové příběhy
Petr mě oslovil asi před rokem, začínal s fotobankami a chtěl poradit se Shutterstockem. Třikrát jej odmítli a pak se mi už neozval. Až půl roku na to mi napsal děkovný email - jeho příběh měl šťastný konec - na Shutterstock se na počtvrté dostal, v současnosti má jeho portfolio několik tisíc fotografií a fotobanky mu generují nezanedbatelný měsíční příjem. Jsem vždy velmi nadšen, když se takový příběh ke mě dostane, a proto bych se s vámi rád o něj podělil v tomto rozhovoru. Více...

Rozhovor s Magdou

Napsáno 04. září, 2014 v sekci Fotobankové příběhy
S Magdou jsem se poprvé potkal na fotobance Dreamstime, kde mi sama napsala pozdrav, jakožto reakci na mé nováčkovské představení v diskusním fóru - registrovala se na tuto fotobanku o půl roku dříve než já. Následně jsem jí zavalil spoustou svých otázek na fotobanky a jejich fungování, stala se tak pro mne fotobankovým guru. Až později na českém fotobankovém diskusním fóru jsem zjistil, že nejen pro mě. Více...

Oplatí sa fotiť pre fotobanky v roku 2014?

Napsáno 27. leden, 2014 v sekci Fotobankové příběhy
V Júni tohoto roku to budú 3 roky čo prispievame do fotobánk. Rád by som sa s vami podelil o náš príbeh. O fotobankách sme vedeli už dlhšie, ale čas dozrel v Júni 2011, keď sme sa zaregistrovali a vybrali z našeho portóflia cca 10 fotiek a skúšobne ich nahrali do BIG 5 fotobánk a vyrazili na víkend do Karlových Varov na filmový festival. V nedelu sme sa vrátili domov. Poschvalovali nám fotky a dokonca sme zarobili prvé doláre. Více...

Půl roku ve fotobankách

Napsáno 10. únor, 2013 v sekci Fotobankové příběhy
Jmenuji se Tomáš Mikula a rád bych se s vámi podělit o zkušenosti z mého prvního půl rok na trhu se stock fotografiemi. Začalo to na začátku minulého roku, kdy jsem se začal zajímat o to, co to vůbec microstock je. V té době mi paradoxně nebylo ještě ani 18let. V říjnu minulého roku se situace změnila a konečně jsem udělal první kroky, které vedly k prvním prodejům. Více...

Ranní výlet za fotkou

Napsáno 09. prosinec, 2012 v sekci Fotobankové příběhy
Nejsem typ, který fotí pro mikrofotobanky. Spíš si fotím, co chci a co kolem sebe vidím a pak některé snímky nahrávám na mikrofotobanky. Fotografování mám prostě jako koníček, který mě baví a vyplňuje mi volný čas. A jelikož dalším koníčkem je například turistika, či geocaching, kloudně se dají skloubit. Naštěstí má druhá polovička je na tom podobně a tak si výlety do přírody užíváme většinou spolu. Ač přítelkyně sama nefotí, je k mému koníčku povětšinou tolerantní. Někdy si vysloužím fotkou pochvalu, jindy kritiku a někdy i výsměch. Jako například u autoportrétu v ranní mlze. Více...

Petrův fotobankový příběh

Napsáno 06. prosinec, 2012 v sekci Fotobankové příběhy
Jmenuju se Petr a toto je můj fotobankový příběh. V době, kdy jsem hledal jiné zdroje příjmu kromě svého zaměstnání jsem byl s manželkou na dovolené na maltě (tzn. předělávali jsme koupelnu a kuchyni svépomocí) a počasí nám vyšlo opravdu krásné. Bylo léto 2009 a oba jsme také přestali kouřit, protože jsme se dozvěděli, že jsme těhotní, teda hlavně žena, ale nesmějte se, oba jsme přibrali (a já mám ještě teď váhu po porodu). Od září jsem opět nastoupil do práce, učitel zedníků na praxe. Více...

Prodej fotek a ilustrací

Diskuzní fórum

O fotobankách, focení i kreslení vektorů můžete diskutovat na fotobankovém diskusním fóru.

Nejlepší fotobanky

Seznam těch nejlepších fotobank, setříděn podle výše výdělků:

Shutterstock Shutterstock
Dreamstime Dreamstime
Fotolia Fotolia
iStockphoto iStockphoto
BigStock BigStock
123RF 123RF
Graphic Leftovers Graphic Leftovers
Depositphotos Depositphotos
Pond5 Pond5

Více informací →

Newsletter

Přihlašte se k odběru občasného newsletteru s přehledem dění kolem fotobank

Fotobanky na Facebooku

Spoustu drobnějších zpráv píšu jen na Facebook.