Diskuzní fórum

Recenze knihy How to make money from your digital images

Douglas Freer: How to make money from your digital images Po delší době jsem si konečně našel čas a přečetl si další knihu o fotobankách a prodeji fotek v nich. Tentokráte se jednalo o starší titul (byl vydán v roce 2008) a tak mě zajímalo jak moc se svět fotobank za ty tři roky změnil.

První kapitolu autor pojal jako úvod do historie a problematiky fotobank, zejména pak microstock fotobank. Je to poměrně poučné čtení, o tom kdo vlastně stál za vznikem první fotobanky a jak se celý byznys dal do pohybu.

Další kapitola je věnovaná tomu nejdůležitějšímu - jak je možné vydělat spoustu dolarů z prodeje fotek za pár centů. Dále již následují klasická doporučení, aneb co se prodává a co nikoliv. Tedy jaká jsou fotobankami nejžádanější témata a která naopak automaticky nepřijímají. Což je doplněno také různými tipy zvyšujícími prodejnost (tyto tipy platí stále i po více než třech letech).

Logicky následuje seznam chyb, kterých byste se mohli dopustit - šum, JPEG artifacts, chromatická aberace, moiré, neostrost a nechybí u nich ani podrobný popis, jak tyto problémy řešit.

Další kapitoly se zabývají vybavením - ať už je to typ digitálního fotoaparátu a nebo zařízení pro domáci fotoateliér. Následuje zajímavá část obsahující 20 tipů a triků, jak si ušetřit práci a vylepšit prodeje (některé jsou vskutku přímočaré a napadnou každého, jiné nejsou až tak zřejmé).

Microstock je ovšem jen část trhu s fotografiemi a tak autor věnoval i jednu kratší kapitolku klasickým Rights-Managed fotobankám.

Závěr pak tvoří zajímavé případové studie - příběhy několika skutečných fotografů, kteří začali prodávat na microstocku a byli poměrně úspěšní v době psaní této knihy. Studie jsou doplněny také statistikami jejich prodejů na jednotlivých fotobankách. Úplný konec knihy obsahuje pojednání o copyrightu, právech, model release smlouvách a zamyšlení nad budoucností fotobank.

Toliko k obsahu. A nyní k aktuálnosti. Za své určitě vzaly konkrétní informace o jednotlivých fotobankách (jak jsou veliké, jaké tam jsou ceny atd.) a některé v textu zmiňované fotobanky už neexistují. Většina textu je ale stále aktuální. Co mě upoutalo hned na první pohled je kvalita fotografií v knize obsažených - jednak jsou nevhodně upravené (všechny jsou poměrně hodně "zašedlé" - což je přímo v kontrastu s microstockem, kde se nejvíce prodávají pestré kýče) a jednak by se spousta z nich už do některých fotobank ani nedostala - požadavky na kvalitu od té doby hodně stouply.

Nejlepší rada, která v knize zazněla a kterou autor několikrát zopakoval zněla - jednoduchost prodává. Což znamená, že nejvíce se prodávají obrázky s jasným a jednoduchým motivem. Je to vcelku zřejmé, neboť jednak ve výsledcích vyhledáváni na fotobance vidíte jen miniatury a podle nich se rozhodujete, proto musí být vaše fotka jednoduchá a přehledná, aby i na té malé miniatuře bylo snadno poznat co na ní je a aby si jí kupující všiml. A jednak taky je spousta fotek používána v malém rozměru (třeba na webu) a tedy je opět nutné, aby byl poznat motiv. Schválně zkuste si svou fotku zmenšit na velikost 100 pixelů a pořádně se na ni podívat - je z té miniatury poznat, co na fotce je, má ten obrázek nějakou myšlenku, příběh? Je schopná upoutat kupujícího? Pravidlo je to velmi jednoduché, ale spousta lidí ho k jejich škodě ignoruje - už dávno neplatí, že stačí do fotobanky nalít pár set fotek z dovolené a tím si vyděláte na další. V současnosti (pokud chcete dosáhnout vyšších výdělků) už je nutné při focení přemýšlet a brát v potaz pravidla a požadavky fotobank a hlavně jejich zákazníků.

Pokud jste ve fotobankách začátečníci, tak vám kniha nabízí poměrně dobrý přehled - na jednom místě se dozvíte co fotit, jak fotit a co nefotit. Snadno načerpáte spoustu hodnotných tipů. Ovšem konkrétní informace o jednotlivých fotobankách neberte vážně, spousta z nich už neplatí.  

Hodnocení: 7/10

Douglas Freer: How to make money from your digital images; Elsevier Science & Technology 2008, paperback 224 stran, ISBN: 978-0240808963

Kde a za kolik je možno koupit

  • Amazon ($16.63 bez poštovného, ale mají i elektronickou Kindle verzi za $18.99, případně je ji tam možno zapůjčit za $7.97)
  • Book Depository ($19.26 včetně poštovného do ČR, případně $16.42 za PDF verzi) 

Komentáře


Gravatar
30. září 2011, 15:10 Zbyněk Buřival
Ahoj, nevím jestli jsi četl moji recenzi na http://stockphotography.cz/recence-knihy-microstock-photography-od-douglase-freera/ - celkově bych řekl pro začátečníka dobré, zejména pokud umí slušně anglicky a nechce hledat věci všude po internetu nebo studovat diskuze. Ale pro pokročilejší fotografy je to o ničem.
 
Gravatar
3. říjen 2011, 17:46 Ivana Světinsk
Ahoj, Tvůj blog jsem přečetla ze zhora dolů, ze strany na stranu a chystám se už konečně hodit pár fotek do fotobank.Hodně montážuju a vymýšlím blbosti, v hlavě spoustu nápadů - i díky Tobě jdu
do toho. Za rok dám vědět :-).Knihu si nepřečtu,
myslím, že Tvůj blog stačí.A i kdyby ani ká, určitě
andrealínek je.:-)
 
Gravatar
3. říjen 2011, 18:19 Petr Václavek
Zbyňku, tvou recenzi jsem četl již dříve a vlastně máme na knihu skoro stejný názor. Ale s tím, že je o ničem pro pokročilejší fotografy trochu nesouhlasím - microstok je dost specifický obor (hlavně dnes) a spousta profi fotografů pořádně neví, jak má vypadat dobře prodejná fotka (což se v této knize dozví).

Ivano, díky za chválu! A držím palce, ať se zadaří.
 

Přidej komentář
Pokud se chcete na něco zeptat, vyhledejte/zapište svůj dotaz na fotobankovém diskuzním fóru.

Prodej fotek a ilustrací

Diskuzní fórum

O fotobankách, focení i kreslení vektorů můžete diskutovat na fotobankovém diskusním fóru.

Nejlepší fotobanky

Seznam těch nejlepších fotobank, setříděn podle výše výdělků:

Shutterstock Shutterstock
Fotolia Adobe
iStockphoto iStockphoto
Depositphotos Depositphotos
123RF 123RF
Dreamstime Dreamstime
BigStock BigStock
Graphic Leftovers Graphic Leftovers
Pond5 Pond5

Více informací →

Fotobanky na Facebooku

Spoustu drobnějších zpráv píšu jen na Facebook.