Diskuzní fórum

Můžu prodávat ty samé fotky/ilustrace na více fotobankách?

Ano! A vřele to doporučuji.

Tedy je důležité, abyste nikde nezaškrtli exkluzivitu - tu nabízí například Fotolia, Dreamstime, iStock. Pokud nikde nic takového nezaškrtnete, tak můžete ty samé obrázky prodávat kdekoliv jinde - na dalších fotobankách, na vlastním blogu nebo je můžete i rozdávat zdarma. To vše zajišťuje licence Royalty Free pod kterou se fotky a ilustrace v microstock fotobankách prodávají.

Prodávat na více fotobankách je u microstock fotobnak běžná věc - naprostá většina fotografů a ilustrátorů toho využívá (například já sám prodávám asi v deseti fotobankách). Je to jeden ze základních způsobů, jak zvýšit výdělečnost jedné fotografie/ilustrace. Druhou možností je, stát se u jedné fotobanky exkluzivním uživatelem - ovšem tímto krokem se stáváte na této zvolené fotobance závislými. O exkluzivitě doporučuji přemýšlet až po delší době - minimálně až poté, co vyzkoušíte alespoň 5 největších a nejvýdělečnějších fotobank.


Komentáře


Gravatar
19. únor 2012, 22:52 Jana
Dobrý den,
přemýšlím, že budu dávat své práco do fotobank.
Už jednou jsem to v minulosti zkoušela v jedné malé české, ale nechala jsem nervy u vkládání klíčových slov ke každé fotce (a to bylo v češtině). Tak jsem se chtěla zeptat jestli nemáte nějaký trik abych u každého obrázku nemusela vypisvat všechny ty slova, protože to mi zabralo hrozně moc času a přiom myslim, že čím víc kl. slov, tak lépe.
Děkuji Jana
 
Gravatar
20. únor 2012, 19:14 Petr Václavek
V podstatě exustují dva triky. Ten první je o tom, jak získat snadno seznam klíčových slov. Psal jsem o něm v článku na svém blogu: Jak na klíčová slova (keywords) pro fotobanky
 
Gravatar
20. únor 2012, 19:16 Petr Václavek
A ten druhý spočívá v tom, že tyto údaje uložíte přímo do fotografie nebo ilustrace, takže je nebudete muset vypisovat ručně na každé fotobance.

To "uložení" se provede zápisem do IPTC metadat obrázku. Můžete to provádět v různých grafických programech - od Photoshopu až po třeba IrfanView.

Něco jsem o tom psal také na svém blogu v článku Katalogizace fotek pro fotobanky
 
Gravatar
4. červen 2012, 08:11 Honza
Dobrý den, prosím o radu zkušenějšího . Jaký je rozdíl mezi standardní licenci a extended licencí ? Děkuji
 
Gravatar
4. červen 2012, 19:09 Petr Václavek
Extended licence umožňuje kupci více možností použití - zejména pak možnost tisknout na předměty (trička, hrníčky, plátno, zvětšeniny) a ty dále prodávat (přičemž ta hodnota předmětu je hlavně v onom zakoupeném obrázku). Vy jako prodejce za to dostanete několikanásobek ceny (většinou je to částka kolem 20 dolarů, někde je to méně, jinde klidně i 60-90). Více jsem o tom psal v článku pro kupce: Kde nakupovat fotky a ilustrace pro potisk?
 
Gravatar
20. srpen 2012, 10:19 Kristy
Ahoj
zaujala ma možnosť predavať svoje fotky, a kedže sú vraj veľmi dobré (podľa vyučujúcich, oponentna atď), chcem vedieť, čo všetko na to potrebujem. Mám fotky a rada fotím, teda 1. vec splnená - a čo potom? Na tejto stránke je množstov informácii tak by som potrebovala nejako "zoradiť" základne info ako na to... a tiež som čítala, že nutne potrebujem vedieť pracovať v grafic. programoch ako Photoshop, a pod -naozaj, prečo? Ďakujem moc
 
Gravatar
20. srpen 2012, 10:20 Kristy
aha.. vidim, citam
 

Přidej komentář
Pokud se chcete na něco zeptat, vyhledejte/zapište svůj dotaz na fotobankovém diskuzním fóru.

Prodej fotek a ilustrací

Diskuzní fórum

O fotobankách, focení i kreslení vektorů můžete diskutovat na fotobankovém diskusním fóru.

Můžu ve svých ilustrací používat cizí elementy (brushe, cliparty)?

Ne, pokud by to někdo poznal, tak máte průšvih.… Číst dál...

Jaké jsou požadavky na vektorové ilustrace ve fotobankách?

Je jich více, ale zkusím to sesumírovat:… Číst dál...

Nejlepší fotobanky

Seznam těch nejlepších fotobank, setříděn podle výše výdělků:

Shutterstock Shutterstock
Dreamstime Dreamstime
Fotolia Fotolia
iStockphoto iStockphoto
BigStock BigStock
123RF 123RF
Graphic Leftovers Graphic Leftovers
Depositphotos Depositphotos
Pond5 Pond5

Více informací →

Newsletter

Přihlašte se k odběru občasného newsletteru s přehledem dění kolem fotobank

Fotobanky na Facebooku

Spoustu drobnějších zpráv píšu jen na Facebook.