Diskuzní fórum

Můžu prodávat ty samé fotky/ilustrace na více fotobankách?

Ano! A vřele to doporučuji.

Tedy je důležité, abyste nikde nezaškrtli exkluzivitu - tu nabízí například Fotolia, Dreamstime, iStock. Pokud nikde nic takového nezaškrtnete, tak můžete ty samé obrázky prodávat kdekoliv jinde - na dalších fotobankách, na vlastním blogu nebo je můžete i rozdávat zdarma. To vše zajišťuje licence Royalty Free pod kterou se fotky a ilustrace v microstock fotobankách prodávají.

Prodávat na více fotobankách je u microstock fotobnak běžná věc - naprostá většina fotografů a ilustrátorů toho využívá (například já sám prodávám asi v deseti fotobankách). Je to jeden ze základních způsobů, jak zvýšit výdělečnost jedné fotografie/ilustrace. Druhou možností je, stát se u jedné fotobanky exkluzivním uživatelem - ovšem tímto krokem se stáváte na této zvolené fotobance závislými. O exkluzivitě doporučuji přemýšlet až po delší době - minimálně až poté, co vyzkoušíte alespoň 5 největších a nejvýdělečnějších fotobank.


Komentáře


Gravatar
19. únor 2012, 22:52 Jana
Dobrý den,
přemýšlím, že budu dávat své práco do fotobank.
Už jednou jsem to v minulosti zkoušela v jedné malé české, ale nechala jsem nervy u vkládání klíčových slov ke každé fotce (a to bylo v češtině). Tak jsem se chtěla zeptat jestli nemáte nějaký trik abych u každého obrázku nemusela vypisvat všechny ty slova, protože to mi zabralo hrozně moc času a přiom myslim, že čím víc kl. slov, tak lépe.
Děkuji Jana
 
Gravatar
20. únor 2012, 19:14 Petr Václavek
V podstatě exustují dva triky. Ten první je o tom, jak získat snadno seznam klíčových slov. Psal jsem o něm v článku na svém blogu: Jak na klíčová slova (keywords) pro fotobanky
 
Gravatar
20. únor 2012, 19:16 Petr Václavek
A ten druhý spočívá v tom, že tyto údaje uložíte přímo do fotografie nebo ilustrace, takže je nebudete muset vypisovat ručně na každé fotobance.

To "uložení" se provede zápisem do IPTC metadat obrázku. Můžete to provádět v různých grafických programech - od Photoshopu až po třeba IrfanView.

Něco jsem o tom psal také na svém blogu v článku Katalogizace fotek pro fotobanky
 
Gravatar
4. červen 2012, 08:11 Honza
Dobrý den, prosím o radu zkušenějšího . Jaký je rozdíl mezi standardní licenci a extended licencí ? Děkuji
 
Gravatar
4. červen 2012, 19:09 Petr Václavek
Extended licence umožňuje kupci více možností použití - zejména pak možnost tisknout na předměty (trička, hrníčky, plátno, zvětšeniny) a ty dále prodávat (přičemž ta hodnota předmětu je hlavně v onom zakoupeném obrázku). Vy jako prodejce za to dostanete několikanásobek ceny (většinou je to částka kolem 20 dolarů, někde je to méně, jinde klidně i 60-90). Více jsem o tom psal v článku pro kupce: Kde nakupovat fotky a ilustrace pro potisk?
 
Gravatar
20. srpen 2012, 10:19 Kristy
Ahoj
zaujala ma možnosť predavať svoje fotky, a kedže sú vraj veľmi dobré (podľa vyučujúcich, oponentna atď), chcem vedieť, čo všetko na to potrebujem. Mám fotky a rada fotím, teda 1. vec splnená - a čo potom? Na tejto stránke je množstov informácii tak by som potrebovala nejako "zoradiť" základne info ako na to... a tiež som čítala, že nutne potrebujem vedieť pracovať v grafic. programoch ako Photoshop, a pod -naozaj, prečo? Ďakujem moc
 
Gravatar
20. srpen 2012, 10:20 Kristy
aha.. vidim, citam
 

Přidej komentář
Pokud se chcete na něco zeptat, vyhledejte/zapište svůj dotaz na fotobankovém diskuzním fóru.

Prodej fotek a ilustrací

Diskuzní fórum

O fotobankách, focení i kreslení vektorů můžete diskutovat na fotobankovém diskusním fóru.

Jsou fotobanky jen pro profesionály?

Rozhodně ne.… Číst dál...

Zamítli mi fotku / ilustraci, co s tím můžu dělat?

nejlépe moc neřešit raději a vytvořit další.… Číst dál...

Nejlepší fotobanky

Seznam těch nejlepších fotobank, setříděn podle výše výdělků:

Shutterstock Shutterstock
Dreamstime Dreamstime
Fotolia Fotolia
iStockphoto iStockphoto
BigStock BigStock
123RF 123RF
Graphic Leftovers Graphic Leftovers
Depositphotos Depositphotos
Pond5 Pond5

Více informací →

Newsletter

Přihlašte se k odběru občasného newsletteru s přehledem dění kolem fotobank

Fotobanky na Facebooku

Spoustu drobnějších zpráv píšu jen na Facebook.