Diskuzní fórum

Fotolia - popis a recenze

FotoliaFotolia je jedna z pěti nejlepších zahraničních microstock fotobank. Poslední dobou si vede čím dál lépe a v mém žebříčku se již dostala na druhé místo (první místo je pevně v rukou fotobanky Shutterstock a na třetím je Dreamstime, který poslední dobou bohužel trochu stagnuje). 

 

Fotolia - domovská stránka

Prodejní ceny

Prodejní ceny obrázků se liší podle velikosti, jakou si kupující vybral - jednoduše řečeno, čím větší rozlišení, tím je cena vyšší (a nejvyšší cena je za Extended licenci - kupující může použít koupenou fotku například na potisk trik, které bude následně prodávat).

Výše odměny z prodeje obrázku na Fotolii záleží na úspěšnosti - ranku - fotografa. Čím více prodejů uskutečnil, tím větší odměnu dostane.

Rank  Počet prodejů Podíl z prodejní ceny
bílý Méně než 100 20 %
bronzový 100 - 1000 23 %
stříbrný 1000 - 10 000 25 %
zlatý 10 000 - 25 000 31 %
smaragdový 25 000 - 100 000 37 %
safírový 100 000 - 250 000  40 %
rubínový 250 000 - 1 000 000 43 %
diamantový Více než 1 000 000 46 %

Celkový počet prodejů se počítá takto: prodeje za kredity + 1/4 prodejů z předplatného.

Exkluzivita

Fotolie jako jedna z mála microstock fotobank nabízí fotografům a ilustrátorům exkluzivitu - úplnou nebo částečnou:

Úplná exkluzivita: Fotograf se zaváže, že bude své obrázky s Royalty Free (RF) licencí prodávat pouze na Fotolii a nikde jinde (jinde může pouze s jinou licencí - například RightsManaged).

Částečná exkluzivita: Fotograf může nahrát část svých fotek na Fotolii exkluzivně (tuto část svého portfolia nesmí nikde jinde prodávat).

Pokud se fotograf zaváže k exkluzivitě, tak jsou jeho exkluzivní fotky dražší a sám získá vyšší podíl z prodejů (ovšem nesmí tyto exkluzivní snímky prodávat nikde jinde). Osobně si myslím, že je lepší exkluzivitu oželit a prodávat na více fotobankách.

Další zajímavosti na Fotolii

Absolute a Relative rank

Fotolia (po přihlášení) zobrazuje v levém sloupci dvě zajímavé statistiky - Absolute rank a Relative rank - jedná se v podstatě o vaše umístění mezi ostatními přispěvovateli do fotobanky. Relative rank představuje pořadí vzhledem k počtu prodejů za uplynulých 7 dní, Absolute rank zase absolutní pořadí (vzhledem k celkovému počtu prodejů uživatele). Je zábavné a poměrně motivující sledovat, jak se tyto statistiky vyvíjí (dokud je relative rank větší než absolute, tak je to dobře - polepšujete si a šplháte vzhůru).

Pořadí klíčových slov

Při zadávání klíčových slov Fotolia doporučuje tato slova uspořádat podle důležitosti - Fotografiím to pomůže při vyhledávání (vyhledávací algoritmus zohledňuje pozici klíčového slova v seznamu). Není to povinné, ale osobně doporučuji vybrat alespoň 5-10 nejdůležitějších slov a přesunout je na začátek seznamu. 

Přechod z jiné fotobanky

Pokud na Fotolii ještě nemáte účet, ale na jiné fotobance již delší dobu prodáváte, máte tam větší portfolio a dobré prodeje, kontaktujte support na Fotolii a vyžádejte si lepší podmínky (vyšší rank) - svého času měli program pro kvalitní autory, přidělený rank odpovídal počtu prodejů z původní fotobanky.

Porovnání s ostatními fotobankami

Shutterstock je suveréně na první pozici v prodejnosti fotografií a vektorů. Díky tomu, že je postaven na předplatném jsou odměny sice realtivně nízké ale zase velmi časté. Již několik hodin po schválení fotek můžete čekat první prodeje (na jiných fotobankách to trvá řádově dny, týdny, měsíce).

Plusy

 • velmi rychlé schvalování (někdy i během pěti minut!)
 • poměrně rychlé prodeje (již během několika dní po schválení)
 • jednoduchý upload 
 • rychlá a vstřícná reakce při řešení problémů

Mínusy

 • často mění podmínky (rank, odměny) k horšímu, mnohdy bez oznámení uživatelům
 • malý podíl z prodejů, zejména na začátku

Souhrnné informace o fotobance

Adresa www.fotolia.com
Pořadí 2
Velikost portfolia 13.5 mil.
Typy souborů
 • fotografie
 • bitmapové ilustrace
 • vektorové ilustrace
 • videa
Požadavky na soubory

JPG:

 • minimálně 3.7 MPx
 • maximálně  30 MB

EPS:

 • verze 8/10
 • EPS a JPG náhled se stejným jménem musí být zazipován v jednom souboru

Video

 • formát: asf, avi, flv, h264, mov, mpeg, mpegts, mpegvideo
 • podporované kodeky: flv, dvvideo, h264, mjpeg, mpeg1video, mpeg2video, mpeg4, rpza, svq1, vp6f, wmv2, wmv3
 • FPS: 24, 25, 29.97 ou 30

 • rozlišení: 320 x 240 až  1920 x 1080
 • délka: 5 - 60 sekund
 • datová velikost: maximálně 300 MB
Podíl z prodeje od 20%, záleží na exkluzivitě a ranku prodávajícího
Prodejní ceny od 1$
Minimální odměna 0.20$
Exkluzivita ANO - plná (exkluzivní fotograf), částečná (exkluzivní některé snímky)
Platební metody Paypal, Moneybookers
o platbu musíte zažádat, neposílá se automaticky
Limit 50 kreditů
Náročnost registrace registrace je velmi snadná - žádný vstupní test
Možnosti uploadu web, flash, FTP
Náročnost uploadu průměrná - nahrát přes FTP zadat dvě kategorie (volitelně), zaškrtnout extended licenci, a podmínky. Doporučované je uspořádat klíčová slov apodle důležitosti.
Podpora češtiny NE

Závěrečné zhodnocení

Dříve jsem tuto fotobanku vynechával, ale za poslední rok hodně posílila a dnes patří mezi nejlepší. Pokud nejste vázáni exkluzivitou na jiné fotobance (typicky iStockphoto), doporučuji vám Fotolii k prodeji vašich fotek a ilustrací. A pokud máte alespoň chvilku čas, vyberte 5-10 nejdůležitějších klíčových slov a přesuňte jej na začátek seznamu, myslím, že u této fotobanky to má smysl.

 

 


Komentáře


Gravatar
21. listopad 2011, 20:51 Patrik
Zdravím, jen dotaz. Když vystavuji fotky již např na google Earth ? Můžu je prodávat ve fotobance ?
 
Gravatar
21. listopad 2011, 22:15 Petr Václavek
Ano, ale pozor na exkluzivitu - nesmíte na fotobance zaškrtnout, že se jedná o exkluzivní fotku. Jinak ty fotky co prodáváte můžete klidně rozdávat i zdarma, licenci neporušíte, stále jste vlastníkem veškerých práv (jen jste udělil právo prodávat váš výtvor dané fotobance)
 
Gravatar
26. leden 2012, 08:21 Nikola
Dobrý den, nahrála jsem prvních pár fotek (asi 20) na fotolia a ani jednu mi neschálili,poka ždé se slovy "Fotolia - Photograph Declined - Technical Problems" se sloupečkem asi 8mi možných chyb, nevíte jak to mám opravit, když nevím co je přesně špatně? Nebo vůbec nevíte co s tím?
 
Gravatar
27. leden 2012, 08:53 Petr Václavek
Z uvedeného popisu je těžké něco usoudit. Možná byl problém už s uploadem a fotografie se poškodila při nahrávání na server, nebo se jim nezdála technická kvalita fotografie - opět nemůžu posoudit, protože nevím, co přesně Fotolia napsala a také protože jsem ty fotografie neviděl.
 
Gravatar
31. leden 2012, 20:17 Johny
Dobrý den, při registraci na Fotolii, jakožto prodejce obrázků se registrace provádí přímo na hlavní stránce přes Sign up, nebo je na to nějaký odkaz jako na Shutterstocku. Myslím to tak, že chci obrázky nahrávat a ne stahovat. Předem díky za odpověď. P.S. oba Vaše weby sleduji a přináší mi mnoho užitečných informací. Jen tak dál. Skvělá práce :-)
 
Gravatar
31. leden 2012, 21:57 Petr Václavek
Ano je to přes odkaz Sign up přímo na domovské stránce fotobanky Fotolia.

Registrace je stejná pro nakupující i prodávající. Ale pro jistotu v dohledné době sem doplním jednoduchý návod, jaký jsem už udělal na fotobanky Shutterstock a Dreamstime.
 
Gravatar
5. březen 2012, 17:36 Jakub Danek
Zdravim,
zacal jsem kreslit a rekl jsem si, ze zacnu na fotolii. Mam tam nahrane 3 ilustrace uz asi tyden a stale mam u ilustraci psano "Awaiting validation". Anglicky umim :-) ale moje otazka zni... jak dlouho trva schvalovani ilustraci cca?

diky Jakub
 
Gravatar
5. březen 2012, 22:42 Petr Václavek
Zdravím, myslím, že u nováčků je to schvalování delší, ale týden je už docela dosti. Pokud se i nadále nebude nic dít, tak zkuste napsat na podporu.
 
Gravatar
7. březen 2012, 21:18 Ctibor
Dobrý den jak je to na Fotolii s daňovým formulářem pro Čechy ? Je možné že se tady už takové téma probíralo, ale já jsem ho zatím nenašel :)
 
Gravatar
8. březen 2012, 15:06 Petr Václavek
Je to jako u jiných fotobank, více i s návodem v článku Co je a k čemu slouží W8-BEN
 
Gravatar
2. květen 2012, 09:51 Petra
Dobrý den Petře,
ráda bych Vás poprosila o radu jak si poslat z Fotolie výdělek na paypal, vzhledem k mé špatné angličtině to nějak nechápu...
Díky, Petra
 
Gravatar
3. květen 2012, 21:14 Petr Václavek
PO přihlášení přejděte na My Account / My Dashboard a tam (musíte jej mít přepnutý na Contributor mode - přepínátko je v pravo nahoře) pod údajem s počtem vydělaných kreditů je odkaz Convert my Credits (http://eu.fotolia.com/Contributor/ConvertCredits).


 
Gravatar
17. květen 2012, 19:34 Martin
Dobrý den,
vyžaduje Fotolia pro prodej sken nějakého toho průkazu/ID card?? Nikde to po mě zatím nechtěli, akorát jsem našel malý formulář pro upload skenu.
Předem díky! :-)
 
Gravatar
17. květen 2012, 21:35 Petr Václavek
Tak pokud to nechtějí, tak tím lépe, ne? Zda to tam vyžadují nebo ne si už bohužel nepamatuji, registroval jsem se tam před několika lety.
 
Gravatar
17. květen 2012, 22:04 Martin
Citace:
Tak pokud to nechtějí, tak tím lépe, ne? Zda to tam vyžadují nebo ne si už bohužel nepamatuji, registroval jsem se tam před několika lety.


Děkuji. :-) Ano, samozřejmě, tím lépe. :-)

Akorát se Fotolia chová nějak "podivně". Zaregistroval jsem se, po registraci se zobrazoval komentář, že se čeká ne schválení účtu. Nahrál jsem první fotku, pak se odhlásil a při dalším přihlášení mi vypisuje: "There is no match for this login and password."
Tak jsem si nechal přeposlat heslo (pro jistotu), ale žádný mail mi nepřišel. Nikdy. Ani po samé registraci... Tak nevím, co se děje...
 
Gravatar
21. květen 2012, 11:11 Petr Václavek
Hmm, je možné, že mají problém u sebe, tak zkuste jim napsat na support, pokud se to nezlepšilo.
 
Gravatar
23. květen 2012, 00:03 Martin
Děkuji, pomohli. :-) Nejspíš bug v systému...
 
Gravatar
27. květen 2012, 12:49 Ondřej
Dobrý den,

chci se zeptat - např. na Dreamstimu mám zisk přímo v dolarech, ale na Fotolii jsou to nějaké kredity, které se musí potom konvertovat - ale jaký je poměr? Na Fotolii můžu zažádat o zaplacení myslím při 50 kreditech, ale kolik to je vlastně euro? Děkuji
 
Gravatar
28. květen 2012, 10:00 Petr Václavek
Ondřeji, Na Fotolii záleží pod jakou měnovou verzi jste se registroval. Pokud pod eurovou, tak je konverzní poměr 0.75 (tedy 1 kredit je 0.75 eura), pokud máte dolarovou verzi, tak je poměr jiný - zjistíte jej u formuláře pro konverzi kreditů.
 
Gravatar
28. květen 2012, 20:58 Ondřej
Děkuji, nikde jsem to tam nenašel, ale zřejmě se to zpřístupní při dosažení 50 kreditů. Ještě jednou děkuji
 
Gravatar
28. květen 2012, 21:35 dkvektor
Dobrý den. Chtěl bych se zeptat co mám zatrhnout při nahrávání obrázku na fotolii z těchto možností -
Do you wish to give Fotolia exclusivity on the sale of this image? Yes No
Do you wish to distribute this image with an Extended License? Yes No
Would you like to offer your image in the free section if it would be rejected by the selection team? Yes No

Přeložil sem si to a vím co to v češtině znamená ale váhám u druhé možnosti jestli by nebylo dobré ji zatrhnout. Předem děkuji za odpověď
 
Gravatar
29. květen 2012, 13:02 Petr Václavek
Vysvětlení a doporučení:
1) exkluzivita - doporučuji nezaškrtávat, více si vyděláte, když své výtvory nahrajete na více fotobank (zaškrtnutím se o tuto možnost připravíte)
2) Extended (rozšířená) licence - doporučuji zaškrtnout - kupujícímu umožní použít obrázek na potisk (trika, hrnek, zvětšenina, kalendáře) a ten dále prodávat, vy za to dostanete mnohem větší odměnu
3) Free sekce - doporučuji nezaškrtávat - tato volba se projeví v okamžiku zamítnutí vašeho obrázku, pokud ji budete mít zaškrtnutou a váš obrázek neschválí, tak jej přesunou do Free sekce, kde si jej může kdokoliv stáhnout a použít a to zcela zdarma!
 
Gravatar
30. květen 2012, 18:46 dkvektor
Děkuji za vysvětlení. Ještě bych se chtěl zeptat když sem se právě zaregistroval a v levém rámečku s údaji o účtu a osobními úsaji mi červeně svítí ( daňový formulář ) ten se asi vyplňuje v únoru, ale zajímalo by mě jestli to není lepší vyplnit teď ? Co se stane když ho vyplním hned a co se stane když ho vyplním v až únoru ? Strátím tím něco ? Děkuji za vaši trpělivost s nechápavci jako sem já. :)
 
Gravatar
31. květen 2012, 08:14 Petr Václavek
Kdepak v únoru, vyplňte jej raději teď, to s naším daňovým přiznáním nemá nic společného. Vyplňte jej teď ať vám zbytečně nestrhávají 30 procent.

Více o daňovém formuláři si přečtěte zde: Co je a k čemu slouží formulář W-8BEN (tax form) na konci článku je i odkaz na návod na jeho vyplnění na Fotolii
 
Gravatar
6. červenec 2012, 12:30 Katka
Dobrý den Petře, mám na Fotolii nějaké fotografie a chtěla bych u nich zeditovat klíčová slova, jakmile dám Edit, tak se mi sice otevře tabulka, ale nelze do nich dopisovat, tzn. že po schválení už to nejde nebo to dělám špatně?
Děkuji, Katka
 
Gravatar
6. červenec 2012, 19:10 Petr Václavek
Katko, jakmile je obrázek schválen, tak už jde jen měnit pořadí klíčových slov. Jinak editovat asi nejdou - snad jen smazat celý obrázek a nahrát znovu, ale to bych nedělal.
 
Gravatar
7. červenec 2012, 16:02 Katka
Petře děkuji, je to tak, bohužel. Příště si musím dávat pozor už při zadávání.
Pěkný víkend :-)
 
Gravatar
31. červenec 2012, 15:35 jakpro
Pěkný den,
možná se zeptám úplně blbě ale raději tak, než bych třeba čekal marně na schválení obrázku nevěda, kde je chyba.
Chtěl bych nahrát na Fotolii první ilustrace, tedy eps+jpg náhled, a požadují tam minimální velikost 5000 x 3000 pixlů a velikost souboru min. 2MB. to musí být ten náhled opravdu tak obrovský? A velikost 2MB se míní velikost celého zipu (eps+jpg) nebo jen toho jpg náhledu? Nevíte, jak to je? Ono to bude asi na všech fotobankách podobné, díky ...
 
Gravatar
31. červenec 2012, 20:45 Petr Václavek
Zdravím jakpro,
Ano na Fotolii chtějí tak velké náhledy, ale já je tak velké dělal již dříve z několika důvodů - vše jsem popsal v článku Jaká je nejlepší velikost pro vektorové ilustrace určené k prodeji ve fotobankách?

A co se týče velikosti souboru, 2MB tam myslím uvádí jako maximum, ale naštěstí to nekontrolují, to by bylo nereálné. Zatím mi tam všechno prošlo.
 
Gravatar
8. srpen 2012, 17:59 Júlia
Dobrý deň Petr,
Pred dvoma mesiacmi som si založila účet na fotolii. Moje portfolio malo okolo 250 fotiek. Ale jeden deň sa mi začali fotky predávať a na druhý deň som zrazu našla že môj účet je blokovaný. Nenapísali mi žiaden e-mail a na moje e-maily nereagujú. Som naozaj zúfala, pretože ked sa mi začalo dariť, tak mi ho zablokovali. Vždy ked si otvorím profil na účte tak v ľavom rohu sú informácie o mne a namiesto toho čierne napísane :validated je tam oranžovo napísane :blocked. Nevedeli by ste mi nejako poradiť čo mám robiť?
Ďakujem :)))
 
Gravatar
9. srpen 2012, 12:59 Petr Václavek
Zdravím Jůlie, tak to je divné. Můžete zkusit dostat se na diskusní fórum Fotolie a tam se zeptat. Případně ještě na mezinárdní fórum o fotobankách - http://microstockgroup.com Nic jiného mě nenapadá. Leda tak ještě jim přímo zavolat.
 
Gravatar
1. září 2012, 12:15 evžen
Jak uploadnu fotku na fotolii?
Nikde jsem nenašel upload cuplík?
 
Gravatar
3. září 2012, 20:46 Petr Václavek
Evžene, po přihlášení zvolte z menu My Profile / My Dashboard. Ten si přepněte do Contributor módu (pokud jej máte v Customer módu) a hned pod ním se vám zobrazí odkazy na nahrávání.
 
Gravatar
1. říjen 2012, 04:25 Emetty
Dobrý den Petře,
na Fotolii jsem narazila na informaci k nahrávání ilustrací: "Files must be less than 2 megabytes."
Skutečně mají omezení jen 2MB na soubor/ilustraci - nebo to platí dokonce na celou zip složku? Zdá se to celkem přísné. Díky za info!
 
Gravatar
1. říjen 2012, 04:28 Emetty
Omlouvám se za rychlý dotaz, teď jsem si přečetla výše Vaši odpověď, že velikost souborů nekontrolují. Takže pardón a díky za zajímavý web se spoustou kvalitních informací!!
 
Gravatar
10. listopad 2012, 10:06 evamalik
Notification Preferences
I would like to be notified when one of my images is sold
I would like to be notified when my image is selected
Add my exclusive images and video clips to the Fotolia Subscription Program
I wish to join Fotolia as a totally exclusive contributor, and I agree to be bound by the Fotolia exclusive contributor Terms and Conditions

JAK MÁM ROZUMĚT TOMUTO?JE TO NA FOTOLII KDE JSEM SE ZAREGISTROVALA A postupně všechny sekce procházím a překládám googlem...ale tomuto významu nerozumím....SOS prosím
 
Gravatar
10. listopad 2012, 10:09 evamalik
P.S: je to na mém PROFILE v sekci Contributor Parameters

díky za pomoc...nerada bych něco pokazila a pak se s tím nemohla domluvit...
 
Gravatar
10. listopad 2012, 20:46 Petr Václavek
Evo, ty zaškrtávátka znamenají: 1. Chci být emailem informován, když se prodá můj obrázek

 2. Chci být informován, když se vybere (asi schválí) můj obrázek

 3. Chci přidat své exkluzivní snímky do předplatného systému Fotolie (předpokládám, že jste nezvolila exkluizivitu na Fotolii a tak je toto bezpředmětné)

 4. Chci se stát exkluzivním dodavatelem pro Fotolii (toto rozhodně nezaškrtávat, je lepší nebýt exkluzivní a prodávat na více fotobankách)


 
Gravatar
4. prosinec 2012, 11:41 Mysikrysa
Dobrý den,
asi jsem úplně tupá, ale nechápu při nahrávání fotek na Fotolii 2 věci:

1) ta sekce Releases (hned pod výběrem kategorií)
You must submit a model release with any image containing recognizable people. + tabulce u toho: Release - Title - Action, pod tím None
To nemusím řešit, pokud nemám na fotkách lidi?

2) Vůbec nevím jak nastavit sekci Set the price of your image, aby v tom nebyl nějaký chyták, že mi pak třeba dají extramalou provizi nebo něco takového.
A taky jediné, u čeho jde přepsat ty čísla v tabulce, je ta úplně první a úplně poslední licence (standard XS a Extended X), ostatní jsou šedě.

Zatím jsem dala u všech nahraných fotek, že chci dokonči později. Doufám, že tam zůstanou aspoň nahrané a neschválené/nezveřejněné...prostě čekající, aniž by mi je smazali kvůli nedokončení.

Děkuji za informace.

Lenka
 
Gravatar
4. prosinec 2012, 11:52 Petr Václavek
ad 1) to se týká smluv Model Release, pokud nemáte na fotografii lidi, tak to neřešíte.

ad 2) Nechávám tam ty zadané hodnoty (provizi máte pořád stejnou, ať tam zadáte cokoliv), každopádně to lze kdykoliv později (i po schválení) změnit - dokonce i hromadně pro všechny.
 
Gravatar
8. prosinec 2012, 07:04 jitka
dobrý den, máte někdo zkušenosti, jak dlouho trvá převod peněz z fotolie na moneybookers účet? žádala jsem cca před týdnem a zatím nic, tak jen, jestli mám ještě vyčkat nebo už začít plašit?:-) děkuji
 
Gravatar
9. prosinec 2012, 19:22 Petr Václavek
U Fotolie to trvá déle, klidně 14 dní i dýl. Takže netřeba plašit.
 
Gravatar
9. prosinec 2012, 19:51 jitka
děkuji:-)
přeji hezký večer, jitka
 
Gravatar
31. prosinec 2012, 15:34 Jan
Chápu to dobře, že ti vydřiduši mají z fotky 80 % a já pouze 20 % v tom nejhorším programu? To tady někomu přijde solidní?
 
Gravatar
1. leden 2013, 19:25 Petr Václavek
Ano Jane, je to tak jak píšete - na začátku vy dostáváte pouze 20 procent a fotobanka zbytek. Ale nezapomeňte, že ta fotobanka se stará o prodeje a propagaci, takže vy se můžete plně věnovat focení. Můžete si zřídit vlastní web a prodávat tam své fotky, dostanete pak 100% z prodejní ceny (ale také budete mít náklady na propagaci a získání kupců). Každopádně těch prodejů byste měli milionkráte méně.
Já osobně raději dostanu 20 procent z několika set prodejů za měsíc, než 100 procent ze dvou prodejů.
 
Gravatar
5. leden 2013, 13:54 jitka
Dobrý den,
jsem tu opět s dotazem na platbu-ta, o kterou jsem žádala koncem listopadu, stále nedorazila. 20. 12. jsem psala na podporu, odepsali něco v tom smyslu, že díky svátkům a dovoleným se některé platby zdržely a prosí o trpělivost. Trpělivost sice mám, ale peníze stále ne, tak by mě zajímalo, zda má někdo ze zdejších diskutujících podobný problém, abych věděla, jestli vyčkávat nebo na fotolii opět napsat. Žádala jsem o zaslání na moneybookers a byla to první výplata, proto zatím nemám zkušenosti. Děkuji za případné rady.
 
Gravatar
5. leden 2013, 19:49 Petr Václavek
Jitko, já jsem žádal o převod 7.12. a došlo to 21.12. na Moneybookers účet. Pokud vám to trvá déle, tak raději pruďte support. A taky si překontrolujte, zda jste tam nezadala špatný email.
 
Gravatar
6. leden 2013, 15:17 jitka
Přeji dobrý den Petře a děkuji za radu. Psala jsem na Fotolii ještě včera večer a zatím bez odpovědi, tak uvidíme... Už několikrát jsem jim pro ověření zasílala i svůj e-mail pro moneybookers účet, jelikož mám jiný e-mail k účtu a jiný pro komunikaci s fotobankou, zasílání newsletterů apod., ale v tom snad problém nebude-mám to stejně i na Shutterstocku a tam vše klape. Formulář W-8BEN mám schválený od května a je u něj zelený puntík, takže tam je taky vše ok, můžete mi ještě, prosím, poradit, kde zkontroluju e-mail pro moneybookers účet? Zadávala jsem jej do formuláře, který se objevil při žádosti o výplatu po kliknutí na "Convert" u kreditů a teď zaboha nemůžu nikde najít, kam se tato informace uložila a kde ji překontroluju... Děkuji.
 
Gravatar
6. leden 2013, 19:07 Petr Václavek
Ufff, minule jsem si musel poslat další peníze, abych na to přišel, jak tyto informace zobrazit. Teď už mi to trvalo jen 10 minut!

Stačí kliknout na My Services v horní nabídce a pak filtry zaškrtat tak, aby jediné zaškrtnuté políčko bylo Converted.
 
Gravatar
7. leden 2013, 08:03 jitka
Děkuji moc, tak to bych teda fakt nenašla!:-)))
Tak "status" je zelený, takže to vypadá, že platba byla odeslaná nebo alespoň schválená k výplatě, po otevření formuláře o platbě jsem zkontrolovala své jméno, adresu, nick a formu výplaty: "Credit transformation with Moneybookers", vše OK, počet kreditů k výplatě také souhlasí, jen tam teda nikde není e-mail, který jsem zadávala při žádosti o platbu a chtěla jsem jej pro jistotu překontrolovat, ale ten snad byl v pořádku, čtu jej po sobě vždy než jej někam pošlu. Trochu se divím, že se mi ještě neozvali ze supportu-vždy odpovídají bleskově a i na štědrý den jsem měla odpověď do půl hodiny a teď nic, tak jsem zvědavá, jak se to celé vyřeší...
 
Gravatar
28. leden 2013, 08:24 jitka
Tak hlásím výsledek-peníze dorazily, sice skoro po dvou měsících, nicméně oceňuji vstřícnost a snahu ze strany fotolie, opravdu komunikovali, takže jsem se nebála, že by mě odbyli nebo že by platba nakonec vůbec nepřišla. Dokonce mi poslali i omluvný e-mail, takže co se komunikace týče, palec nahoru pro fotolii a doporučení pokud se komukoli stane něco podobného-psát na support, pokud se cca dýl jak týden nic neděje, připomenout se. A Vám Petře velký dík za rady:-)
 
Gravatar
9. březen 2013, 14:57 Jirka
Dobrý den,
měl bych na Vás malý dotaz, nedávno jsem se registroval na Fotolii a nyní jsem prodal svojí první fotku. Moc nerozumím systému odměňování, podle mého ranku a tabulky zisků z prodeje fotky mi vychází, že za prodanou fotku XL mám získat 1,6 Creditů. U fotky mám ale napsáno, že byla prodána s licencí Subscription XL za 0 Creditů a můj zisk je 0.25 Creditů. Je tedy možné aby Fotolia prodala mou fotku v rámci předplatného a mě potom dala menší zisk, než mi garantuje u prodeje fotky velikosti XL?
 
Gravatar
9. březen 2013, 21:43 Martin
Dobrý den ,
Chtel jsem se zeptat Fotolia po me pozadavala kopii obcanskyho prukazu abych mohl nahravat fotky,nahrozí nejake zneuziti udaju atd?
 
Gravatar
12. březen 2013, 18:53 Petr Václavek
Jirko, gratuluji k prvnímu prodeji! Ono to není tak jednoduché - záleží jakým stylem si ji kupující koupil - jedna možnost je, že se koupí kredity a za ty si koupí vaši fotku (to je ta vyšší suma). Druhá možnost je, že si koupí předplatné a to mu umožňuje koupit si za den třeba 20 fotek (ale taky si třeba nekoupí žádnou) a tomu odpovídá ta mnohem menší suma. Mrkněte se na přehled co je na Fotolii, jsou tam obě možnosti uvedené.
 
Gravatar
12. březen 2013, 18:54 Petr Václavek
Martine, je to běžná praktika u většiny fotobank. O žádném zneužití jsem doposud neslyšel.
 
Gravatar
26. březen 2013, 19:22 netrunner
Dobrý den,
diky Vašim stránkám jsem se zaregistroval na Fotolii a snažím se o první upload. Samotné nahrání fotek proběhlo v pořádku, dokonce si fotobanka z EXIFu vytáhla všechny popisy. Zasekl jsem se ale při úpravě fotek, konkrétně v sekci Choose the contract conditions. Odpovědi na první a třetí otázku jsou jasné ne, u té druhé ale váhám, jakou cenu pak nastavit na extended licenci. Defaultně je tam 10 kreditů, tedy stejně jako Standard XXL. To mi přijde podivné, všude jinde se za extended licenci dává více. Také mě zaujalo tlačítko Reset my answers, ale bohužel nikde nevidím možnost si odpovědi přednastavit. Ty defaultní jsou samozřejmě úplně špatně :) Máte nějaký tip?
 
Gravatar
27. březen 2013, 11:29 Petr Václavek
netrunnere, Extended licenci nastavte podle svého uvážení - myslím ale, že u nováčků jsou hranice dosti nízké a postupně se zvyšují. Bohužel jsem také nepřišel na to, jak to udělat, aby si to ty hodnoty pamatovalo. Takže jednou za čas napíšu na support a oni mi to během několika hodin nastaví u všech tak jak potřebuji, jsou docela ochotní.

Na druhou stranu, spousta lidí potřebuje koupit právě extended licenci a právě nízká cena je pro ně dosti lákavá, takže zvažte (zejména u těch méně úspěšných/povedených fotek/obrázků), zda má smysl ji nastavovat příliš vysokou.
 
Gravatar
27. březen 2013, 14:16 netrunner
Díky za rychlou reakci. Chápu, že je nízká cena za extended licenci lákavá, ale pokud tomu dobře drozumím, tak třeba na Shutterstoku je cena Enhanced licence cca 7x vyšší, než Standard licence. Přecijen mi přijde podivné, aby si nákupčí sehnal licenci vhodnou pro prodej za tak směšnou cenu, jako základní licenci...
 
Gravatar
28. březen 2013, 07:52 Petr Václavek
Jasně, ale já teď přemýšlel také z hlediska kupujícího - cena 100 kreditů za extended licenci u průměrné fotky je podle mě neprodejná. V poslední době jsem hledal pár záběrů a potřeboval jsem extended licenci, protože jsem to chtěl použít na potisk trika, ale kdybych to koupil za 100 kreditů, tak se mi ta investice nikdy nevrátí. Přitom jsem nechtěl nic extra, jen kus břišní svaloviny na triko :)
 
Gravatar
1. květen 2013, 11:49 Honza
Dobrý den,
chtěl jsem na Fotofolii nahrát vyvtořené vektory, ale mají zde celkem přísné omezení a to takové, že vektor nesmí přesáhnout velikost 2 MB. Snad nikdy jsem nevytvořil vektor s tak malou datovou velikostí. Nedá se vektor nějak jednoduše zmenšit? Nebo snad mají chybu v podmínkách...?
Děkuji za odpověď :).
 
Gravatar
1. květen 2013, 18:24 Petr Václavek
Ano, o takovém omezení tam píší, ale nikdy to nekontrolovali. Je to asi nějaká chyba. Cokoliv, co prošlo na Shutterstocku, tak na Fotolii také projde a dokonce i větší soubory. Takže nebát se toho a klidně nahrávat, ještě mi nic kvůli velikosti nevraceli.
 
Gravatar
3. květen 2013, 15:56 Martin
Dobrý den,

pokud na Fotolii zaškrtnu ÚPLNOU exkluzivitu, je možné z toho po čase vycouvat a zase ji "odškrtnout"? Na jiné fotobaky totiž nemám mnoho času a na Fotolii to jde celkem dobře...

Děkuju a přeji pěkný den! :-)
 
Gravatar
4. květen 2013, 20:52 Petr Václavek
Martine, určitě to půjde, ale je otázka, za jakých podmínek - možná tam je nějaký časový limit (půl roku). Nevím nestudoval jsem to. Před přechodem na exkluzivitu doporučuji pečlivě prostudovat jejich smlouvu: http://en.fotolia.com/Info/Agreements/FullExclusivityContributor a v případě nejasností kontaktovat jejich podporu - vždy odpovídají poměrně rychle a ochotně během pár hodin.
 
Gravatar
14. říjen 2013, 21:11 Jakub
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat zda je možné se zaregistrovat a prodávat fotky na Fotolii i když nejsem plnoletý?
 
Gravatar
15. říjen 2013, 06:53 Petr Václavek
Jakube, tím si nejsem jist, nejjednoduší je to zkusit, pokud vás zamítnou, tak se pak můžete registrovat jedině přes někoho jiného (rodiče).
 
Gravatar
22. říjen 2013, 16:02 Juraj
Zdravim. Narazil som na taku zaujimavu vec na fotolii. Kde som si dal vyhladat svoju ilustraciu (vektor) s filtrom nastaveným na ilustracie, tak mi ju nenaslo. NAslo ju az pri nastaveni filtra na vektory. Je toto normalne chovanie? Ved to znizuje potencionalne predaje. Znamená to, že mám ilustraciu este nahravat zvlášť ako ilustraciu? Ako to robíte ostatný, aký je váš názor?
 
Gravatar
22. prosinec 2013, 23:06 Petr
Zdravím, chci se zeptat, kde si mohu prohlédnout na Fotolii obrázky, které jsou ve schvalovacím procesu.
Našel jsem jen údaj "22 files submitted", ale rád bych se na tyto fotky podíval ještě než je (ne)schválí, abych tam některé nenahrál omylem dvakrát...(podobně jako třeba na Dreamstime info "pending").
Děkuju moc za radu.
 
Gravatar
4. leden 2014, 17:12 Petr Václavek
Petře, stačí kliknout na odkaz My Files v horním menu (samozřejmě po přihlášení).
 
Gravatar
15. leden 2014, 19:59 Zbyněk
Přeji dobrý večer - nevím si rady jak postupovat - pokud umisťuji fotografii na Dreamstime na které jsou lidé neb loga firem, tak si můžu vybrat zařazení EDITORIAL, ale na Fotolii jsem nic takového nenašel, znamená to, že takové fotky tam nem cenu (nemůžu)nahráva t ? děkuji
 
Gravatar
19. leden 2014, 21:14 Petr Václavek
Zbyňku, mám takový pocit, že Fotolia nebere editorial fotky, takže tam nejdou nahrát.
 
Gravatar
27. leden 2014, 08:37 Lenka
Dobrý den, jsem už nějakou dobu zaregistrovaná na 123rf a na Turbosquidu. Mám nějaké prodeje (na Turbosquidu výrazně lepší), ale nejsem spokojená a chtěla bych vás poprosit, jestli byste se podíval na moje portfolia a poradil mi, jestli mám zkusit jinou fotobanku nebo dělám chybu v nabídce. Děkuji.


http://www.123rf.com/profile_iguanasbear#iguanasbear
[url=http://www.turbosquid.com/Search/Artists/Iguana-and-Bear?referral=Iguana-and-Bear]http://www.turbosquid.com/Search/Artists/Iguana-and-Bear?referral=Iguana-and-Bear

 
Gravatar
27. leden 2014, 12:04 Petr Václavek
Lenko, určitě zkus i jiné fotobanky, 123rf a Turbosquid nepatří mezi ty nejvýdělečnější . Ale počítej s tím, že tam budou větší nároky a hodně obrázků ti zamítnou (ať už kvůli kvalitě nebo kvůli tomu, že jsou dosti podobné). Upřímě si myslím, že by to chtělo na sobě ještě zapracovat. Ale každý jsme jednou začínali.
 
Gravatar
27. leden 2014, 15:15 Lenka
Díky za povzbuzení. Kterou fotobankou bych měla začít? Potřebuju si vydělat na foťák, v létě jsem fotila jednoho kamaráda a jeho osobnost byla na tolik oslnivá, že mi "vypálil čip" na kompaktu. Teď mám půjčenou zrcadlovku (Nikon, starší typ). Je to "můj" druhý foťák v životě. Funguju v dost provizorních podmínkách, je to boj s technikou i s prostorem. Na investice nemám. Pokoušela jsem se vstřebat vektory, ale nějak mi to nejde (mám inkscape). Snažila jsem se vzít si nějaké ponaučení z toho, co se prodalo, ale spíš jsem z toho jelen. A navrch neumím vůbec anglicky. :-)
 
Gravatar
27. leden 2014, 19:43 Lenka
Tak se mi nechtělo čekat na odpověď a prokousala jsem se registrací na Dreamstime (jestli to dobře chápu, tak se vám někde objevím v seznamu referalů) - jen mě udivilo, že nechtěli ode mě žádné oskenované doklady, tak snad jsem něco nepřehlídla. Nahrála jsem asi 30 fotek a čekám až se objeví v Unfinished. Píšou tam něco o 15-30 minutách, ale tuším, že to bude spíš eufemismus. Podle vaší rady snažím se dávat fotky co nejsou navzájem podobné (vynechávám mou oblíbenou "sérii horského hřebene viditelného z naší kuchyně") a uvidím, co mi napíšou. Z 123rf jsem zvyklá, že většinou vezmou ty, o kterých mám pochybnosti a ty, co si myslím, že jsou dobré, mi hodí na hlavu, takže mě snad nic nepřekvapí. :-D
 
Gravatar
25. únor 2014, 18:09 Pavel Žižka
Zdravím, mám na Fotolii nahráno několik fotek, sem tam mi přijde mail, že se některá prodá. Mám ale nejasnosti ohledně množství kreditů, které mi přistanou na účtu. Cena u obrázků je nastavena klasicky XS-1, S-3, M-5, L-7, XL-8, Extended 20. Chápu, že jako nováček dostávám jenom zlomek. V e-mailech, které mě o prodeji obrázku informují se ovšem dočtu, že byla prodána např. velikost L za cenu 0.18 a na účtu mi přibude 0.1 kreditu. V zásadě v těchto cifrách proběhly všechny mé prodeje vyjma posledního, kdy mi naopak za licenci S uvedli správnou cenu 3, ovšem místo 0.6 kreditu (20%) na účtu přistálo 0.44. Je něco, čemu nerozumím nebo je těch 0.18 například pouze snížená cena pro prvních 10 prodejů? Díky za odpověď.
 
Gravatar
25. únor 2014, 19:36 Pavel Žižka
Omlouvám se, nevšiml jsem si pojmu Subscription v informačních mailech.
 
Gravatar
10. březen 2014, 11:38 Bukman
Co z tohoto čtyř výběrů při nahrávání fotek na Fotolii zaškrtnout???
My file does not contain anyone that can be recognized. Model releases are included for all the people depicted.
I am the author of the file and own all artistic elements in the image.
My file does not contain trademarks or elements protected by industrial or intellectual property laws.
My file is the type of file Fotolia customers need.

Děkuji.
 
Gravatar
1. duben 2014, 17:28 Jaroslav Noska
Díky moc za tento web.První den schválených 30 fotek a hned první prodej.Ale bez vás bych to nedal.Díky
 
Gravatar
1. duben 2014, 17:34 Petr Václavek
Jaroslave, tak to je parádní, gratuluji!
 
Gravatar
7. duben 2014, 20:43 Jaroslav
Jo jo děkuji,sice to byla celkem studená sprcha první schvalování,ale poučil jsem se a procentní úspěšnost schvalování hodně vzrostla.Měl jsem z toho radost jak malej Jarda.
 
Gravatar
20. prosinec 2014, 21:20 Lenka M.
Dobrý den, prosím o informaci. Chci si na fotolii koupit fotky. Po přečtení referencí na tuto fotobanku bych asi neměla mít strach, že se dostanu do problémů s ,,pirátskou" fotkou. Můžete mi prosím napsat, čím prokážu, že jsem si fotku legálně koupila? Dostanu nějaký doklad? Nebo na co si mám dát pozor při použití fotky například na webových stránkách? Podmínky na fotolii jsem si četla, ale ne všemu rozumím. Kupuju fotku poprvé. Děkuji za jakékoliv rady.
 
Gravatar
10. únor 2015, 13:13 Petra
Dobrý den, prosím o navigaci :D. Anglicky neumím a tak si vypomáhám překladačem. Ale nikde jsem ani tak nenašla, nic o mým nahraných souborech. Kde najdu své nahrané soubory a info jestli a kolik jich je přijatých?..Děkuji moc za odpověď
 
Gravatar
15. únor 2015, 20:31 Petr Václavek
Petro, po přihlášení najdete všechny své nahrané soubory v menu pod položkou My Files.
 
Gravatar
6. březen 2015, 13:07 Jarda
Prosím jak dlouho trva cca převod u Fotolie na PayPal??
 
Gravatar
8. březen 2015, 19:09 Petr Václavek
Jardo, trvá to několik dní, maximálně tak 14.
 
Gravatar
21. květen 2015, 12:13 Markéta
Dobrý den, chtěla bych se zeptat Petra i ostatních, zda mají nějaké zkušenosti s aplikací pro Twitter na Fotolii

Před propojením se zobrazuje - Tato aplikace bude moct provádět tyto akce:
Číst tweety z vaší časové osy.
Zjistit, koho sledujete, a sledovat nové lidi.
Aktualizovat váš profil.
Tweetovat za vás.

Trochu mě to děsí, aby se mi to nějak nevymklo.. Používáte to někdo? Moc díky.

 
Gravatar
21. květen 2015, 12:17 Petr Václavek
Markéto, tuto aplikaci nepoužívám - nevidím jediný její přínos, protože jen zobrazuje, kolik fotek uživatel nahrál na fotobanku, nebo kolik se mu jich prodalo. Takže bych ji nedoporučil.
 
Gravatar
26. srpen 2015, 16:53 Igy
Dobrý den, jelikož mám rád focení architektury tak pořad nechápu "právy duševního vlastnictví"
Chápu budovy jako - koloseum atd.. nu a co obyčejný budovy ve městě, náměstí, staré uličky ? už jsou starší 70 let...
Děkuji Vám.
 
Gravatar
17. říjen 2015, 13:56 Katka
Dobrý den, chci se zeptat zda se platí za registraci nebo za to když uploaduju fotky na Fotolii. Nikde jsem to tu nenašla a ani na webových stránkách Fotolie. Děkuji
 
Gravatar
18. říjen 2015, 21:16 Petr Václavek
Je to zdarma na všech fotobankách, které na těchto stránkách popisuji, více viz http://fotobanky.cz/kolik-stoji-fotobanky
 
Gravatar
21. listopad 2015, 12:14 hanka
Dobrý den,
vytvořila jsem si účet na Fotolii a nahrála prvních pár fotek. Mam je ve složce uploaded contents ale nemám je jako files online. Pokud kliknu na ukázání svého portfolia tak my to píše, že se nedalo nic najít. Znamená to tedy, že fotky čekají na schválení? Omlouvám se za hloupý dotaz, ale myslela jsem, že schválení probíhá do pár minut.
Děkuji za odpověd
Hanka
 
Gravatar
21. listopad 2015, 12:29 hanka
Ráda bych se ještě zeptla jaky je rozdíl mezi nahrátí fotky - WEB - a -FTP- .... nahrávám zatím přes -WEB- .. dekuji :)
 
Gravatar
24. květen 2016, 17:58 Monča
Proč mi nejde nahrá ani jedna fotka ? Je to tím, že fotím z mobilu? pořád mi to píše, že maximální velikost je taková a maková a, že to nejde.. Nevím co mám udělat. Poradte
 
Gravatar
24. říjen 2016, 18:24 TK
Citace:
Proč mi nejde nahrá ani jedna fotka ? Je to tím, že fotím z mobilu? pořád mi to píše, že maximální velikost je taková a maková a, že to nejde.. Nevím co mám udělat. Poradte


HE, to si delate pr**l ne?! Ac fotolii cim dal vice nesnasim, je fotobanka. Mobilem si fotte treba.... no treba na xichtobook..."
 
Gravatar
3. listopad 2016, 08:11 peter222666
Dobry den pan Vaclavek, dakujem za Vasu pomoc doposial.

Chcel by som sa opytat, nemozem po dlhsom usili najst na Fotolii galeriu mojich obrazkov, ktore som uploadol. Je to tam ako na shutterstocku? Ze je vidiet galeriu mojich obrazkov?
Alebo ju tam marne hladam?

Dakujem
 
Gravatar
19. červen 2017, 19:24 Darek
Můžete mi, prosím, poradit. Nahrál jsem na Fotolii fotky a ještě před schválením mi u některých vyskočila tabulka kontroly kvality s textem: "Tento obrázek pravděpodobně prošel příliš náročnou kompresí nebo obsahuje velké množství artefaktů, než aby byl přijat do kolekce. Opravdu chcete věnovat svůj čas jeho označení?" Fotky upravované nijak nejsou, jsou dobře zaostřené, jen barevně sladěné (např. bílý květ lopatkovce a krémové pozadí). Má cenu je tedy nahrávat, nebo bude lepší, když je smažu sám, protože by stejně neprošly schválením? Děkuji za odpověď.
 
Gravatar
9. duben 2018, 15:03 bikemp
Ode dneška mám zapnutou exklusivitu u všech fotek na Fotolii.Nevím jak to u všech fotek vypnout.V nastavení je pořepinač on-off a při přepínání je střídavě on nebo off v zeleném poli.Nevím ,kdy je to vypnuto.Zkoušel jsem obě polohy,ale vždy mám u všech foto Exclusivity-Yes.Děkuji za pomoc.
 

Přidej komentář
Pokud se chcete na něco zeptat, vyhledejte/zapište svůj dotaz na fotobankovém diskuzním fóru.