Diskuzní fórum

Ještě mi nebylo 18, můžu prodávat ve fotobankách?

Ano, ale není to snadné.

Lze prodávat ve fotobankách pokud mi není 18?Dotaz na věk a možnosti výdělku ve fotobankách dostávám poměrně často. Podívejme se jaké mají nezletilí možnosti:

Některé fotobanky to neřeší - myslím, že mezi ně patří například DreamstimeDepositphotos123RFGraphic Leftovers - seznam není kompletní, také je možné, že na některých z uvedených to už řeší, proto budu rád, když své osobní zkušenosti zapíšete do komentářů a já to pak v článku opravím. Stejně tak budu rád, když mi napíšete, které fotobanky plnoletost vyžadují, děkuji!

Tam, kde to kontrolují to budete mít mnohem složitější - nabízí se hned několik řešení, ovšem některá jsou na hraně - v žádném případě nechci navádět, řešení je čistě na vašem uvážení a na vaši zodpovědnost:

  • Pokud vám chybí do 18 jen pár měsíců, začněte fotit a tvořit ilustrace do šuplíku, začnete pak s větším portfoliem a budete tak schopni mnohem rychleji vydělat první dolary.
  • Můžete se zaregistrovat na jednoho z rodičů - ten by pak (v případě, že se vaše výdělky dostanou do pravidelných výplat nezanedbatelné výše) měl výdělky danit. Papírově to je v pohodě. Problémem ale zůstává, jak po dovršení plnoletosti převést portfolio na své jméno - u některých fotobank to není možné - v případě založení nového účtu a znovunahrání původních fotek vám můžou tento účet zablokovat (týká se zejména Shutterstocku), protože to považují za podfuk, takže je lepší starý účet nechat "vyhnít", založit účet nový a na něj dávat jen nové (zcela originální) fotky a ilustrace.
    AKTUALIZACE: Díky Johnymu jsem zveřejnil jeho vyzkoušený návod na převod portfolia z jedné osoby na druhou na fotobance Shutterstock
  • Můžete svůj věk zatajit, podklady (kopie pasu) trochu poupravit - tuto variantu uvádím jen pro doplnění, protože stejně každého napadne.

Osobně jsem se tímto problémem nepotýkal a výše uvedená řešení nemám vyzkoušena. Proto budu velmi rád, pokud napíšete, jak jste se s tím vypořádali a jaké to mělo následky - pomůžete tím ostatním čtenářům.


Komentáře


Gravatar
9. říjen 2012, 13:17 Duben
Podle mě jediná správná varianta je registrovat se na své jméno a dodat souhlas rodičů. Peníze posílat na účet rodičů, kteří to daní. A po dovršení plnoletosti změnit pouze účet pro výplatu.

Problém totiž je že autorem je stále osoba za hledáčkem, a nikoliv rodič. Ten dělá pouze zástupnou osobu. Proto by například i na model releasech musel být vždy kromě podpisu fotografa taky podpis zákonného zástupce, a pak další podpisy na release modelu obvyklé (model, zákonný zástupce modelu apod.).

Registrace nebude asi tak jednoduchá jako u zletilého fotografa, ale pokud dělá daná osoba zajímavé fotky, věřím že by fotobanka vyšla vstříc. V případě průměrných fotek to asi nebudou chtít řešit a pak bych počkal a posílal do šuplíku a mezitím zkoušel posílat fotky do lokálních médií apod.
 
Gravatar
9. říjen 2012, 13:29 Johny
Měl jsem podobný problém. Začal jsem tvořit již v 17ti, ale jelikož jsem se nemohl zaregistrovat na některé fotobanky jako plnoletý, tak jsem vytvořil účet na svého otce. Po dovršení plnoletosti jsem pak požádal o převedení účtu na jinou osobu a oni mi poslali formulář, který jsem já a můj otec podepsali a kterým mi účet přenechal. Konkrétně jsem to takhle řešil na Shutterstocku. Je to lepší, člověku se daň, kterou zaplatí vrací když je student. A celkem mi to tak i vyhovovalo, jelikož jsem začal v 2. polovině roku, takže jsem za ten rok nevydělal víc než 20 000, tak jsem nemusel platit daň ani když to bylo psáno na otce. Ovšem dnes už jsou výdělky větší, takže dnes bych už dani neutekl, kdybych to měl psáno stále na otce...
 
Gravatar
9. říjen 2012, 16:05 Martin
Ja mám 13, som tam na meno jedného z rodičov, tak je to asi najlepšie
 
Gravatar
12. říjen 2012, 11:25 balu
K registráci na Shutterstocku na rodičov a následný prevod na svoje meno - dá sa to, realizovali sme to normálnym korektným prevodom copyrightu. Celý ten prevod bol ale dosť komplikovaný (zmluva, notár,...) a kvôli príšernej technickej podpore Shutterstocku to celé trvalo skoro pol roka. Takže neodporúčam.
 
Gravatar
12. říjen 2012, 20:39 Martin
Citace:
K registráci na Shutterstocku na rodičov a následný prevod na svoje meno - dá sa to, realizovali sme to normálnym korektným prevodom copyrightu. Celý ten prevod bol ale dosť komplikovaný (zmluva, notár,...) a kvôli príšernej technickej podpore Shutterstocku to celé trvalo skoro pol roka. Takže neodporúčam.

Dík za upozornenie, ale prakticky inú možnosť nemám"
 
Gravatar
12. říjen 2012, 21:31 Petr Václavek
Johny, Balu, to zní moc zajímavě, mohli byste se mi ozvat na email (petr@vaclavek.com) a napsat mi o tom více informací, případně poslat ukázky potřebných dokumentů (klidně i nevyplněných, nebo se začerněnými údaji)? Myslím, že by to hodně lidí zajímalo. Rád bych o tom napsal sem podrobnější článek (pokud to někdo sepíše, tak by za to byl i nějaký ten honorář).
 
Gravatar
15. říjen 2012, 15:59 Petr Nečas
Dobrý den,

máte prosím někdo zkušenosti s následujícím, přišlo mi to emailem,

Děkuji

Dear Petr
My name is Tavis, I am the head of editing at Pocketstock.Having recently launched our sales operation, we currently represent the work of over 1500 of the leading micro stock photographers and image-makers,

including Yuri Arcurs, Monkey Business and Andres Rodriguez.Pocketstock is a young company built by industry professionals with decades of experience.I am contacting you, because you have an impressive and commercially strong portfolio that I would love to represent.Our standard royalty rate for non-exclusive content is 30% but

if you sign up by the 21st of October, your royalty rate will be set at 40% for all submissions.To get the 40% rate, you need to sign up as a Pocketstock contributor:

www.pocketstock.com/registration/Then add this code to the Royalty section of your Contributor Dashboard page:PV09X8R341ZTImage upload is simple and very fast.1. Activate your code

2. Request an FTP login

3. Upload your imagesWe accept JPG image files and EPS vectors and you can also upload your Releases to a folder on the FTP upload page.Remember, you need to use this code before midnight GMT 21st October. So make sure you submit your images at the earliest opportunity.Please don’t hesitate to contact me if you have any questions.

 
Gravatar
16. říjen 2012, 11:09 Petr Václavek
Také mi to kdysi přišlo, tak jsem nelenil a zaregistroval se, abych nepřišel o tu výhodu. Ale žádné soubory jsem tam zatím nenahrával. Počkám si na ostatní, osobně nemám v nové fotobanky moc velkou důvěru - tedy nevěřím, že by se mi finančně vyplatilo tam nahrávat.
 
Gravatar
16. říjen 2012, 17:13 Petr Nečas
Děkuji za odpověď.
Petr Nečas
 
Gravatar
16. říjen 2012, 17:58 Dan
Možná mám jen ten pocit, ale u Dreamstime je v pravidlech napsáno, že musí být věk 18,nebo musíš mít souhlas zákon. zástupce.
 
Gravatar
16. říjen 2012, 18:04 Dan
Citace:
Možná mám jen ten pocit, ale u Dreamstime je v pravidlech napsáno, že musí být věk 18,nebo musíš mít souhlas zákon. zástupce.Children

Children (persons under the age of 18) are not eligible to use this site unsupervised and we ask that children do not register for an account or submit any personal information to us. By using this site unsupervised, and/or registering for an account, you warrant that you are 18 years of age or older.

"
 
Gravatar
18. říjen 2012, 12:25 Honza
Zdravím,

mám to řešeno také na rodiče. Účet jsem (na Shutterstocku) zakládal v 17 a zanedlouho bych chtěl zkusit převod portfolia na mě. Takže článek "jak na to" bych určitě přivítal a možná by nás bylo víc.

Díky, Honza
 
Gravatar
18. říjen 2012, 20:40 Martin
Síce ma to čaká až za pať rokov, ale určite by sa zišiel
 
Gravatar
19. říjen 2012, 20:00 Petr Václavek
Pokusím se domluvit s někým, kdo to již absolvoval, aby mi pomohl článek sepsat.
 
Gravatar
3. duben 2013, 14:57 Eva
Dobrý den je mi 15 a zkoušela jsem se zaregistrovat na 123rf.com a věková hranice pro nahrávání fotek je 18+ jelikož chtějí ofotit pas pro ověření identity. To je můj poznatek snad vám k něčemu bude a ať se vám s tímto serverem daří. Moc jste mi pomohl..
 
Gravatar
29. březen 2016, 14:26 Bara
Dobrý den,
měla bych trochu opačný dotaz. Je možné pod svým účtem prodávat fotky ostatních rodinných příslušníků, například rodičů, kteří sami nejsou schopni si účet zařídit, nebo manžela/manželky?
Vím, že je všude uvedeno, že musím být autorem fotografií, ale šlo by to například ošetřit smlouvou o přenechání autorských práv? Máte s tím někdo zkušenosti? Děkuji
 

Přidej komentář
Pokud se chcete na něco zeptat, vyhledejte/zapište svůj dotaz na fotobankovém diskuzním fóru.

Prodej fotek a ilustrací

Diskuzní fórum

O fotobankách, focení i kreslení vektorů můžete diskutovat na fotobankovém diskusním fóru.

Můžu na fotobankách prodávat bitmapové ilustrace?

Ano.… Číst dál...

Kdy se prodávají vánoční motivy?

Má cenu na začátku prosince nahrávat na fotobanky vánoční témata?… Číst dál...

Nejlepší fotobanky

Seznam těch nejlepších fotobank, setříděn podle výše výdělků:

Shutterstock Shutterstock
Dreamstime Dreamstime
Fotolia Fotolia
iStockphoto iStockphoto
BigStock BigStock
123RF 123RF
Graphic Leftovers Graphic Leftovers
Depositphotos Depositphotos
Pond5 Pond5

Více informací →

Newsletter

Přihlašte se k odběru občasného newsletteru s přehledem dění kolem fotobank

Fotobanky na Facebooku

Spoustu drobnějších zpráv píšu jen na Facebook.