Diskuzní fórum

PhotoStock - nástroj pro editaci klíčových slov fotek / ilustrací

PhotoStock - program pro editaci klíčových slov, názvu a popisu fotografií a ilustrací pro fotobankyProgram PhotoStock od českého autora Aleše Gavlovského (sovpag) je skvělý nástroj pro zápis klíčových slov, názvů a popisků do IPTC tagů fotografií a ilustrací se spoustou užitečných vychytávek, které vám ulehčí tuto nevděčnou práci.

Co to je IPTC?

IPTC vlastně představuje organizaci International Press and Telecommunications Council, vlastní formát se jmenuje IIM (Information Interchanges Model), ale je známý více právě pod zkratkou IPTC. V podstatě jde o to, že v hlavičce JPG souboru (ať už se jedná o fotografii nebo o ilustraci) je místo na uložení (meta)dat a IPTC v podstatě definuje, jaká data se tam ukládají.

A proč o něm vlastně píšu? Protože všechny fotobanky umí vytáhnout informace uložené v IPTC, takže pokud máte u fotografie uložené tyto údaje (název, popis, klíčová slova), nemusíte je znovu a znovu vyplňovat na každé fotobance. Všechny tyto údaje se budou přenášet spolu s obrázkem a vy pak maximálně zvolíte ty správné kategorie. Zvládnutí editace IPTC tagů je základ pro nahrávání do více fotobank.

Editaci IPTC nabízí spousta nástrojů - IrfanView, Photoshop, XNView, Picasa (o některých jsem psal v článku Katalogizace fotek pro fotobanky). Jeden nástroj je i přímo v operačním systému Windows. Bohužel pro potřeby fotobanky je jejich použití trochu komplikovanější (nikoliv však nemožné). Narozdíl od nich je PhotoStock nástroj, který byl pro fotobanky přímo vyvinut.

Co tedy PhotoStock umí?

Vlastně umí jen editovat 3 položky v IPTC tagu obrázků (název, popis a klíčová slova), ovšem umí to luxusně, neboť k tomu nabízí pomocné funkce - umí:

 • setřídit abecedně klíčová slova
 • smazat duplicitní klíčová slova
 • zobrazovat průběžně počet klíčových slov a také počet slov v názvu a v popisu
 • snadno kopírovat a vkládat všechny informace z jednoho obrázku do druhého (oceníte hlavně při editaci obdobných fotek z jedné série nebo podobných ilustrací)
 • dříve program využíval i slovník a nabízel možnosti kontroly překlepů (možná se  novější verzi opět objeví)
 • využívá Online Keywording Tool od Yuriho Arcurse pro dohledání obdobných obrázků a vybrání vhodných klíčových slov (stačí zadat název a kliknout na tlačítko, které vás přesměruje do výsledků vyhledávání Yuriho nástroje)
 • nabízí české a anglické prostředí
 • vyhledávat v databázi již otagovaných obrázků
 • obrázky můžete i smazat (nebo přesunout na DVD), program si uloží miniatury a IPTC data a dokáže tak pracovat i s těmito (offline) smazanými/přesunutými soubory

Jak se používá

Takto vypadá hlavní okno programu - vlevo je seznam adresářů, vpravo pak výpis jednotlivých obrázků s vyplněnými IPTC tagy.

PhotoStock - seznam obrázků

Pokud na některý obrázek kliknete, zobrazí se vám dialog na editaci IPTC:

PhotoStock - Editace IPTC dat (název, popis, klíčová slova)

Původně jsem se jej snažil používat na jednotlivé dávky obrázků, ale proces to byl krkolomný - bylo potřeba vybrat adresář s obrázky, pak zolit v menu Folder/Add Folder, pak zvolit Edit/Refresh images (a to nemluvím o rychlosti - při tomto postupu se dvakrát zpracovávaly všechny obrázky v adresáři). Pak teprve bylo možné editovat IPTC tagy.

Po konzultaci s autorem jsem přešel na workflow, pro který byl program stavěný:

 • obrázky pro fotobanky mám na jednom místě (používám adresářovou strukturu rok/dávka/obrázky: 2012/12-06/obrazek.jpg)
 • vytvořil jsem nový projekt, načetl obsah hlavního adresáře (v mém případě 2012) a projekt jsem uložil
 • v nastavení jsem si pak zaškrtnul automatické otvírání tohoto projektu a automatické načtení změn v tomto projektu
 • vždy, když pak spustím program, automaticky se mi v něm otevře moje struktura s obrázky a načtou se případné změny. Pak již můžu vesele editovat IPTC, vyhledávat obdobné ilustrace z předchozích dávek a z nich přes schránku kopírovat a vkládat veškeré IPTC data
 • na konci práce jen uložím změny v projektu

Program je k dispozici v lehce ořezané (ale pro práci plně dostačující) verzi zdarma, plná verze pak stojí 349 Kč.

Stránky programu a autora: sovpag.com

 

 


Komentáře


Gravatar
21. květen 2012, 19:00 Ondřej
Dobrý den,

byl by to bezvadný program - kdyby fungoval... Vůbec mi nejde spustit, vždy hlásí chybu. Funguje i na Win 7 64bit? Díky
 
Gravatar
21. květen 2012, 19:25 Petr Václavek
No jo, to jsem zapoměl zmínit - také mi to ve Win7 nešlo spustit, chce to vyšší práva. Takže buď to spustíte jako Administrátor. Druhá možnost je zvolit Troubleshoot compatibility (z kontextového menu - když kliknete pravým na ikonku programu, tak je to druhá položka ve zobrazeném menu) a vyřešit problém v něm.
 
Gravatar
21. květen 2012, 20:02 Ondřej
Děkuji, ale píše to "Došlo k chybě, aplikace bude niní ukončena"
Eror message: Failed to set data for "T1"

...
 
Gravatar
21. květen 2012, 20:37 Petr Václavek
Ondřeji, v tom případě doporučuji kontaktovat autora produktu - email na něj najdete na odkazovaných stránkách.
 
Gravatar
22. květen 2012, 07:59 Ondřej
Děkuji, napíšu mu.
 
Gravatar
24. květen 2012, 03:21 kVítek
Dobrý den, ahoj.
Program jsem zkusil. Nejprve nefungoval (práva) a pak jsem nechápal, jak funguje a co s ním mám dělat. Nápověda nebyla. Tak jsem ho smazal.

Používám prohlížeč fotografií z Windows, pravé tlačítko, Vlastnosti - Podrobnosti. Také je možné použít Adobe Bridge.

Někdy se mi stává, že fotobanka klíčová slova nenačte. Anebo je načte jenom některá fotobanka. Nebo načte jenom název ale ne klíčová slova. Častěji se to děje u fotografií než u ilustrací. Takže polovina práce je stejně ruční.
 
Gravatar
24. květen 2012, 11:13 Artush
Pro zadávání klíčových slov používám také super program ProstockMaster:

http://prostockmaster.com/

Vyzkoušel jsem PhotoStock a musím říct že se mi docela líbí a uvažuji o zakoupení registrované verze.
 
Gravatar
28. květen 2012, 09:51 Petr Václavek
kVítku, na první pohled je program možná nemotornější, psal jsem o tom i v článku, ale po pár dnech použíání musím konstatovat, že neznám nic lepšího. A za 2 roky co jej používám se mi ani jednou nestalo, že by informace fotobanka z mého obrázku nenačetla.

Funguje to vcelku jednoduše, jak jsem popsal v článku. Jednorázově to lze také použít - musíte si zvolit adresář, pak dát Folder/Add folder a pak Edit / Refresh images a pak stačí klikat na jednotlivé obrázky a editovat IPTC.
 
Gravatar
3. červen 2012, 08:05 martinased
Dobrý den, mám dotaz zcela mimo tuto sekci. V jakém formátu ukládáte vectory pro Dreamstime? S illustratorem se učím, ale absolutně netuším, jak na DT, mají psáno, že berou pouze JPEG a RGB, Shutterstock vezme TIFF, ale má být i s náhledem, nebo ne? Pokud mi poradíte, jak na to budu Vám moc vděčná. Ještě jedna věc ohledně ukládání. Pokud zkouším blendy, jde mi kresba i mimo označenou oblast, mám to přes nějak retušovat, či to uložit jako celek a na fotobance se zobrazí jen výřez? Pokud mi odpovíte, děkuju moc, pokud ne, nezlobte se, že ruším takovýmito dotazy.. Martina
 
Gravatar
4. červen 2012, 19:16 Petr Václavek
O tom, jak exportovat grafiku pro fotobanky jsem psal ještě na svém blogu: Jak exportovat grafiku z Illustratoru pro fotobanky
 
Gravatar
4. červen 2012, 19:17 Petr Václavek
A přehled formátů pro jednotlivé fotobanky je zase tady: Jak nahrávat vektorové ilustrace na microstock fotobanky
 
Gravatar
5. červen 2012, 06:27 Martina
Díky moc, jsem slepá, toho jsem si nevšimla. Prostuduju..
 
Gravatar
5. červen 2012, 10:03 Martina
Moc děkuju, už jsem to nastudovala. Jen poslední dotaz, mám illustrator verzi CS5, ať hledam, jak hledam Crop area nikde. Můžu se tudíž zeptat, jak v této verzi illustratoru udělat onen zmíněný ořez?
 
Gravatar
6. červen 2012, 12:37 Petr Václavek
Martino, v CS5 již není Crop Area ale Artboards a tedy možnost mít těch "pláten" více. Používá se stejně - vyberete některý nakreslený obdélník a zvolíte Object/Arboards/Convert to artboard
 
Gravatar
6. červen 2012, 18:14 Martina
Moc děkuji, velmi jste mi pomohl.
 
Gravatar
13. červen 2012, 07:36 Edita
Zdravím, už jsem na Vás pár dotazů směřovala, tak jsem tu s dalším. Chci zkusit doplnit IPTC pres Adobe Bridge. Chci se zeptat, jestli se doplňují k eps nebo jpg, nebo k obojimu ... k eps mi to toiz nejde. Dekuji
 
Gravatar
18. červen 2012, 13:48 Petr Václavek
IPTC se dává jen do JPGu.
 
Gravatar
5. srpen 2012, 13:49 Jirka
Nazdárek, co si myslíte o tomto obdobném prográmku ProStockMaster? http://prostockmaster.com/ Byl by vhodnější nebo podobný jako PhotoStock. Též sháním něco podobného pro VIDEO soubory. Možná začíná nová éra začít nahrávat krátká videa do fotobank. Co si o tom myslíte? Předem dík za případné zkušenosti.
 
Gravatar
7. srpen 2012, 10:41 Petr Václavek
Jirko, o programu ProStockMaster již pár let vím, zkoušel jsem jej kdysi v minulosti, ale aktuální zkušenosti nemám. Pokud najdu čas, tak se mu zkusím podívat na zoubek.

Co se týče videí, tak na jednu stranu je fajn, že je tam malá konkurence, ale na druhou stranu mají videa mnohem menší možnosti uplatnění a tedy mnohem menší prodejní potenciál. Vlastní zkušenosti zatím nemám.
 
Gravatar
24. září 2012, 12:56 mirula
Ďakujem za super tip na program, na začiatku mi tiež nefungoval,ale po radách od autora mi ide a veľmi šetrí čas. Ozaj je fajny.
 
Gravatar
8. únor 2013, 08:49 Pája K
Zdravím, mám dotaz. Co se má psát do políčka Popis fotografie. Název jasný, klíčová slova jasný ale někdy se potím, co ještě popsat. Děkuji za odpověď.
 
Gravatar
9. únor 2013, 18:34 Petr Václavek
Pájo, do políčka popis se píše popis fotky/ilustrace. Pro vyšší nalezitelnost obrázku je důležité aby tam byly ty nejdůležitější klíčová slova, ideálně asi jiná, než v názvu.
 
Gravatar
10. červen 2013, 20:10 luk
Zdravim, začínám… a ilustraci + jpeg + eps si ukládám do jednoho raru. Ale ve PhotoStocku se mi .rar nezobrazí… je tu nějaká šance jak je najít? nebo to mám exportnout, popř. jak ukládáte vy?
 
Gravatar
11. červen 2013, 07:36 Petr Václavek
Proč do raru? Pokud se ptáte na způsob uložení na disku, tak já to mám rozdělen= podle "dávek" jak to posílám na fotobanky:

2012/12-01
2012/12-02
2012/12-03
..
2013/13-01
2013/13-02
..
A v každém adresáři mám pak všechny soubory z dané dávky - eps, jpg, ai i případné další pracovní soubory:
retro-card-new-year-lahve.ai
retro-card-new-year-lahve.eps
retro-card-new-year-lahve.jpg
vlocky-retro-pozadi-blue-red-circle.ai
vlocky-retro-pozadi-blue-red-circle.eps
vlocky-retro-pozadi-blue-red-circle.jpg

Pokud se ptáte na něco jiného, tak to pořádně popište.

 
Gravatar
11. červen 2013, 14:21 luk
do raru abych toho neměl tolik v jedné složce, ale to vaše bude určitě lepší.) díky
 
Gravatar
19. červenec 2013, 08:26 Petr Václavek
Narazil jsem na zajímavý přehled freeware programů pro editaci IPTC tagů, tak pokud vám nesedl Photostock, tak se můžete poohlédnout po jiném vhodném nástroji: Srovnání IPTC editorů
 
Gravatar
8. září 2013, 04:18 Honza
Dobry den, načte si fotobanka kličové slova a popis i když jsou fotky nahravány přes ten základní nahrávač nabo se musi použivat FPS ? Děkuji :-)
 
Gravatar
8. září 2013, 07:47 Petr Václavek
Honzo, ty informace jsou uloženy přímo v obrázku, takže je úplně jedno, jak se ty soubory pak na server dostanou - mělt by tam tedy být ať už to nahrajete přes webové stránky nebo přes FTP.
 
Gravatar
14. říjen 2013, 07:47 Katarina Gondova
Dobry den, soft mam naistalovany, ale neviem ako don dostat fotky,kedze mi pise, ze mozne len subory typu:*.STO.
Asi robim nieco nespravne, alebo nemam celu verziu...neviem. Vedeli by ste mi prosim poradit?
Dakujem.
 
Gravatar
14. říjen 2013, 11:20 Petra
Dobrý den, mám dotaz ohledně slov, které mají charakterizovat můj "výtvor" :) mají být spíš v angličtině nebo v češtině, a nebo obojí? Děkuji za odpověď.
 
Gravatar
14. říjen 2013, 20:47 Petr Václavek
Katarino, verze je dobrá, jen používání je trochu nestandardní - je nutné přidat adresáře s obrázky (Folder / Add Folder) a teprve ty si program přechroustá a umožní přidávat IPTC data obrázkům v nich obsažených.

Petro, klíčová slova jednoznačně v angličtině.
 
Gravatar
15. říjen 2013, 18:23 Katarina
Pan Vaclavek, dakujem vam velmi pekne. Uz mi to ide:-)
 
Gravatar
16. říjen 2013, 15:12 katarina
Este by som na vas mala jednu taku hlupu otazku, ak mozem...ked mi nacita fotky, tak su len velmi malicke. Na vasich ukazkach su ovela vacsie. Neviem prist na sposob, ako ich zvacsit tak, aby boli rozoznatelne...Dakujem za ochotu a pomoc.
 
Gravatar
16. říjen 2013, 17:53 Petr Václavek
Já si můžu měnit velikost náhledů v nastavení - settings / options / visual. Ale je možné, že to je jen v placené verzi.
 
Gravatar
2. prosinec 2015, 20:04 kuliperko
Nějaký kvalitní free program pro jablíčkáře na tohle? :-)
 
Gravatar
6. květen 2017, 09:35 Monika Prokůpková
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli víte, nebo někdo má zkušenosti s tímto programem v MacOS?
Děkuji
 
Gravatar
3. červenec 2019, 18:55 Irena
Dobrý den,
poradíte někdo aktuální kontakt na autora? Program se mi líbí, ale z důvodu chyby nelze zakoupit placenou verzi, založit účet .. a kontaktní email se vrací jako nedoručitelný ... ani google mi nic neporadil. Díky.
 
Gravatar
25. leden 2020, 08:35 Karel
Také jsem zkusil zakoupit placenou verzi a mám úplně stejný problém jako paní Irena, viz. příspěvek výše.
Vzhledem k tomu, že jí nikdo během uplynulého roku neodpověděl, asi jen ztrácím čas :-D
 
Gravatar
20. duben 2020, 15:12 Jane
Děkuji za info
 

Přidej komentář
Pokud se chcete na něco zeptat, vyhledejte/zapište svůj dotaz na fotobankovém diskuzním fóru.