Diskuzní fórum

Návod na vyplnění daňového přiznání pro fotobankéře

Návod na vyplnění daňového přiznáníPovinnost podat daňové přiznání bývá noční můrou všech, kteří si chtějí nějakým způsobem (při)vydělat. Nemusíte se bát, není to tak složité, a ač vám to může nyní připadat jako velká věda, po podání prvních pár přiznání to už budete hravě zvládat. Velmi nápomocné vám mohou být interaktivní formuláře na webu finanční správy, které umí dopočítávat, doplňovat a obsahují i pokyny pro vyplňování, když si s něčím nejste jisti. Pokud daňové přiznání podáváte sami, je nutné jej finančnímu úřadu doručit do 1. dubna. Při souběhu živnosti a zaměstnání nemůžete tuto povinnost přenést na zaměstnavatele, přiznání si musíte podat sami nebo prostřednictvím daňového poradce. A pokud jste vlastníkem datové schránky, jste povinni ji při podání použít.

Kdy přiznání nepodáváme?

V případě, že vaše veškeré hrubé příjmy za celý rok nepřesáhly 15 tisíc a nevykázali jste ztrátu, daňové přiznání podávat nemusíte. Stejně tak nemusíte daňové přiznání podávat, jste-li zaměstnanci a máte hrubé příjmy z vedlejší činnosti (fotobank) menší než 6 000 Kč. Pojistné přehledy ale podáváte vždy!


Příjem z autorských práv vs. příjem ze samostatné činnosti

Příjem z fotobank se obvykle daní buď jako autorský nebo jako příjem ze samostatné činnosti (tzn. živnosti). Příjmy z fotobank nejsou příležitostné/ostatní příjmy, protože nabídka ve vašem portfoliu probíhá stále a vy opakovaně přijímáte peníze a poskytujete licence k vašim dílům. Příležitostné příjmy oproti tomu mají charakter spíše jednorázové výpomoci či prodeje přebytků.

Rozdíl mezi daněním na autorský příjem nebo na živnost spočívá hlavně ve výši paušálu, kterým se počítají výdaje. Pro autorské příjmy můžeme uplatnit 40% výdajový paušál, pro živnost je to výhodnějších 60 %. Samotný paušál je nejjednodušší způsob stanovení výdajů, protože nevedeme daňovou evidenci, nemusíme archivovat doklady o koupi vybavení a výdaje vypočítáme jen ze zmíněných procent z příjmů. Pokud ale kupujete drahé fotografické vybavení, vyplatí se spočítat si, jaký způsob – paušál vs. reálné výdaje – bude výhodnější.

Zaměstnání na hlavní pracovní poměr a příjmy z fotobank

Při zaměstnání souběžně s podnikáním je třeba požádat zaměstnavatele o vystavení Potvrzení o zdanitelných příjmech za předchozí rok, zaměstnavatel je poté povinen do 10 dnů potvrzení vystavit. Toto potvrzení je klíčové pro vyplňování daňového přiznání a musíme jej k němu také přiložit jako přílohu.

Příjem ze živnosti

Pro vyplňování daňového přiznání a především pojistných přehledů potřebujete vědět, zda je vaše fotobankéřství hlavní nebo vedlejší činností.

Fotobanky pro vás budou vedlejší výdělečnou činnosti, jste-li OSVČ a zároveň:

  • Zaměstnáni a máte alespoň minimální mzdu
  • V invalidním či starobním důchodu
  • Na mateřské či rodičovské
  • Student do 26 let
  • Případně další, méně časté skutečnosti dle § 9 odst. 6 zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění

Všechny tyto skutečnosti je nutné doložit na ČSSZ a zdravotní pojišťovnu při založení živnosti, nejpozději je nutné toto oznámit do měsíce po podání ročních přehledů!

Fotobanky pro vás budou hlavní výdělečnou činností, jste-li:

  • OSVČ
  • Nezaměstnaný a zároveň máte živnostenské oprávnění (např. propuštění z práce, takže zanikl hlavní pracovní poměr a OSVČ se tak stává hlavní)
  • Zaměstnán pouze jako brigádník
    • na DPP s hrubou mzdou nižší než 10 000 Kč měsíčně nebo
    • na DPČ se mzdou nižší než 2 499 Kč měsíčně
    • na DPČ a zároveň to bude výkon malého rozsahu (smlouvy jen na několik dní v měsíci)

Příjem z autorských práv

Pozor na to, že se jedná o příjem od zahraničních subjektů, nelze na něj tedy aplikovat danění srážkovou daní u zdroje a danit musíme sami!
Autorský příjem patří do skupiny příjmů dle § 7 zákona o daních z příjmů (stejně jako příjem ze živnosti), jen na něj v daňovém přiznání uplatníme menší výdajový paušál (40 %). Hlavní vs. vedlejší činnost se řídí stejnými pravidly jako u živnosti.

Podklady potřebné pro vyplnění daňového přiznání

  • Potvrzení o zdanitelných příjmech od zaměstnavatele
  • Souhrn příjmů z fotobank za minulý rok

Také je třeba k vyplňování vědět, jestli nastaly tyto skutečnosti:

  • Nezdanitelné části základu daně, odčitatelné položky (= věci, které ve výsledku sníží daň; vyplňují se do oddílu č. 3 daňového přiznání)
    • Zaplacené úroky z hypotečního úvěru (pouze z úvěru, který řeší bydlení poplatníka, max. do výše 300 000,- Kč)
    • Penzijní připojištění se státním příspěvkem
    • Pojistné na životní pojištění (nelze u pojistek, ze kterých je možnost vybírat peníze!)
    • Členské příspěvky odborům
    • Dar (minimálně 1000 Kč; za darování krve možno uplatnit 2000 Kč za jeden odběr)
    • Případně ztráta z předchozích let podnikání (nejdéle 5 let následujících po ztrátě)
  • Slevy na dani
    • Na poplatníka (uplatňuje každý)
    • Na manžela (podmínkou je jeho roční příjem nižší než 68 000 Kč, u OSVČ hlavní nelze uplatnit při výdajích paušálem)
    • Invalidita
    • Na studenta
    • Školkovné (uplatňuje jen jeden z rodičů)
    • Na dítě (uplatňuje jen jeden z rodičů, u OSVČ hlavní nelze uplatnit při výdajích paušálem)

Vyplňování daňového přiznání

V sekci Vyměřovací řízení na portálu finanční správy si stáhneme tiskopis "Přiznání k dani z příjmů fyzických osob za zdaňovací období roku 2015" a vyplníme jej podle instrukcí v tomto souboru: DP_OSVC.pdf

Zeleně jsou označeny řádky k vyplnění, modře jsou označeny specifické řádky k vyplnění pro osoby s živností jako hlavní činností a šedivě jsou označeny řádky, které je možné vyplnit, pokud daná situace nastala.

Na konci nesmíme zapomenout přiložit přílohy!

Při vyplňování daňového přiznání je nutné brát na zřetel také nejrůznější maximální částky a výše slev, které se často mění. Jedná se o nezdanitelné částky, slevy na dani, uplatňování paušálů do maximálních určitých částek a také procenta daně. Doporučuji si proto každý rok překontrolovat platné údaje na webu jakpodnikat.cz nebo v konkrétních znění zákonů.

Příklad

Paní Marie Suchá byla po celý rok 2015 zaměstnaná a zároveň podnikala. Poskytla také dar, na který má potvrzení. Úhrn zúčtovaných příjmů ze závislé činnosti za rok 2015 dosáhnul 350 000 Kč. Podle Potvrzení o zdanitelných příjmech byl úhrn povinného pojistného z příjmů 118 992 Kč a skutečně sražená záloha na daň z příjmů celkem činila 45 540 Kč. Ve fotobankách si paní Suchá vydělala 50 000 Kč a rozhodla se danit na základě svého živnostenského oprávnění.

Výpočet výdajů dle výdajového paušálu 60 % pro přílohu č. 1:
50 000 * 0,60 = 30 000 Kč

Formulář vyplněný podle výše uvedeného příkladu je ke stažení zde: DP_priklad.pdf

Daňoví poradci

Kdo se nechce trápit s vyplňováním růžových formulářů, tak může využít placených služeb daňových poradců, například fotobankéřky Jany Ščigelové z diskuzního fóra známá pod přezdívkou sci.

Daňovým přiznáním to nekončí

Vyplněním a posláním či podáním daňového přiznání to ovšem nekončí, ještě je třeba vyplnit a odeslat Přehled o příjmech a výdajích OSVČ pro Českou správu sociálního zabezpečení a pro vaši zdravotní pojišťovnu. Příklady jsou k dispozici zde: CSSZ_priklad.pdfVZP_priklad.pdf.

Tento návod pro vás připravila Tereza Brtková (v diskuzním fóru Tereza_), za což jí velmi děkuji, já toho nejsem schopen, protože jakmile vidím růžový formulář, tak se z toho osypu. Spoustu dalších informací o tomto tématu najdete také v diskuzním fóru a to nejen v tomto vlákně.

 

 

 


Komentáře


Gravatar
10. březen 2016, 18:07 Honza C.
Ona je i možnost udělat daňové přiznání v nějaké on-line kalkulačce - já jsem zkoušel třeba na https://dane.aktualne.cz/ a udělalo to přiznání i přílohy.
 
Gravatar
26. březen 2016, 10:35 Návštěvník
Pokud jste vyplňovali přihlášku k registraci fyzické osoby na finančním úřadě, tak jste vyplňovali, v sekci účtů vedených v zahraniční nebo zahraniční měně, údaje o paypalu? V kladném případě, jakým způsobem?
 
Gravatar
1. duben 2016, 06:00 Marketa
Před časem jsem pečlivě prošla sídla všech fotobank, kam přispívám, abych si potvrdila, že jsou mimo EU a tedy nemusím být identifikovaná osoba k DPH.

Teď jsem si ale uvědomila, že vybírám přes Skrill, sídlo Londýn, Spojené království, tedy EU..
Jinak jsem OSVČ s jiným předmětem činnosti než fotografování a příjmy z FB chci danit dle autorského zákona. Dokáže se v tom prosím někdo zorientovat? Moc děkuji za všechny případné reakce.
 
Gravatar
25. listopad 2016, 16:00 Kateřina Škrlová
Zdravím, založila jsem si účet na Adobe Stock a mám problém s vyplněním daňového formuláře. Dostala jsem se jako jednotlivec k nabídce: JSTE OBYVATELEM ZEMĚ, KTERÁ VYUŽÍVÁ DAŇOVÉ SMLOUVY S USA nebo NEJSTE OBYVATELEM ZEMĚ, KTERÁ VYUŽÍVÁ DAŇOVÉ SMLOUVY S USA

Nevíte někdo, do které kategorie spadá ČR? Máš naše země daňovou smlouvu s USA? Nebo nemá? Děkuji
 
Gravatar
9. prosinec 2016, 08:24 Odpověď
Citace:
Zdravím, založila jsem si účet na Adobe Stock a mám problém s vyplněním daňového formuláře. Dostala jsem se jako jednotlivec k nabídce: JSTE OBYVATELEM ZEMĚ, KTERÁ VYUŽÍVÁ DAŇOVÉ SMLOUVY S USA nebo NEJSTE OBYVATELEM ZEMĚ, KTERÁ VYUŽÍVÁ DAŇOVÉ SMLOUVY S USA

Nevíte někdo, do které kategorie spadá ČR? Máš naše země daňovou smlouvu s USA? Nebo nemá? Děkuji


Daňovou smlouvu, lépe smlouvu o dvojím zdanění, má ČR s USA podepsanou a platnou."
 
Gravatar
11. červenec 2017, 12:28 mada
Dobrý den,
prosím podle kterého paragrafu zákona je tam u živnosti paušál 60%? Jde mi o to, abych si mohla ověřit, že to letos stále ještě platí - nevím ani, pod kterou živností fotobanky v zákoně hledat.
Děkuji.
 
Gravatar
11. červenec 2017, 12:45 mada
Aha, už to vidím, můj předchozí dotaz ignorujte - par. 7, odst. 7 - on je ten paušál zřejmě pro všechny živnosti stejný - myslela jsem, že je to složitější.
 
Gravatar
21. srpen 2019, 22:42 Nikol
Dobrý večer,

zajímalo by mě (pro jistotu), jak se to má s daněmi, VZP i Soc., v ČR v případě, že trvalé bydliště mám v ČR ale jsem odhlášená z VZP ČR a pracuji na Islandu pro místní firmu + jsem registrovaná u místní zdravotní pojišťovny.

Děkuji a přeji příjemný večer.


Nikol
 

Přidej komentář
Pokud se chcete na něco zeptat, vyhledejte/zapište svůj dotaz na fotobankovém diskuzním fóru.

09. březen, 2016

Návod na vyplnění daňového přiznání pro fotobankéře

Povinnost podat daňové přiznání bývá noční můrou všech, kteří si chtějí nějakým způsobem (při)vydělat. Nemusíte se bát, není to tak složité, a ač vám to může nyní připadat jako velká věda, po podání prvních pár přiznání to už budete hravě zvládat. Velmi nápomocné vám mohou být interaktivní formuláře na webu finanční správy, které umí dopočítávat, doplňovat a obsahují i pokyny pro vyplňování, když si s něčím nejste jisti. Pokud daňové přiznání podáváte sami, je nutné jej finančnímu úřadu doručit do 1. dubna. Při souběhu živnosti a zaměstnání nemůžete tuto povinnost přenést na zaměstnavatele, přiznání si musíte podat sami nebo prostřednictvím daňového poradce. A pokud jste vlastníkem datové schránky, jste povinni ji při podání použít. Více...

Prodej nedigitálně vytvořeného obrazového materiálu přes fotobanky

Napsáno 08. únor, 2016 v sekci Nástroje a postupy
Mnoho autorů, kteří prodávají své práce prostřednictvím fotobank tvoří nejen digitálně, ale i jinými technologiemi, kdy je obraz nutné následně digitalizovat. U fotografů se jedná o negativy, diapozitivy a finální zvětšeniny, v případě grafiků jsou to různé lepty, linoryty a podobně. Než se podíváme na technické možnosti digitalizace tak několik praktických, všeobecných informací. Předně je vždy dobré, do sdělení pro editora napsat, že se jedná o digitální reprodukci nějaké předlohy, případně jaké a jakou technologií byla vytvořena. Tuto informaci je dobré dát také do popisu snímku, aby si ji mohl přečíst i kupující. Více...

TexiGen - generátor textur

Napsáno 01. září, 2015 v sekci Nástroje a postupy
Textury stále patří mezi relativně žádaný sortiment na fotobankách. Však mají také poměrně široké uplatnění při tvorbě pozadí nebo 3D objektů. Některé fotobanky se na ně přímo specializují (Turbosquid, Cgtextures), ale i na těch klasických se prodávají dobře. TexiGen je nástroj od Pandy Wilda, který díky spoustě filtrů dokáže generovat textury (a nejen je) v podstatě z ničeho a tak je to jeden z nástrojů, díky kterému můžou na fotobankách prodávat i lidé, kteří neumí (nebo na to nemají vybavneí) ani fotit ani kreslit. Více...

Návod na vyplnění SS-4 (žádost o EIN)

Napsáno 16. březen, 2015 v sekci Nástroje a postupy
Spousta Slováků už asi zjistila, že od nich iStock vyžaduje EIN (Employer Identification Number), jinak jim neschválí jejich tax form a bude jim strhávat 30 procent z jejich výdělků. Pokud to chcete zdárně vyřešit musíte si o toto číslo zažádat podle níže uvedeného návodu a pak jej doplnit do vašeho tax-form formuláře pro iStock. Více...

Přehled nástrojů pro fotobankéře

Napsáno 07. leden, 2015 v sekci Nástroje a postupy
Fotobankéř je tvor strašně líný a tak si rád najde všeliká udělátka a nástroje, aby si tu svou práci co nejvíce zjednodušil. Vytvořil jsem proto seznam těch nejzajímavějších a nejužitečnějších pomocníků, kteří vám určitě ušetří spoustu času. Více...

Návody pro nahrávání obrázků přes FTP

Napsáno 28. srpen, 2012 v sekci Nástroje a postupy
Jelikož se množí dotazy na nahrávání fotek a ilustrací na fotobanku Dreamstime a to z důvodu nefungující komponenty pro JAVA upload (Technical Error) , rozhodl jsem se zde popsat, jak tento problém obejít. Řešením je použít alternativní metodu uploadu - protokol FTP. Nahrávání pomocí FTP je mnohem snazší a pohodlnější na rozdíl od nahrávání ve webovém prohlížeči. Článek není rozhodně zaměřen jen na fotobanku Dreamstime, nahrávání přes FTP můžete použít na téměř každé fotobance. Více...

PhotoStock - nástroj pro editaci klíčových slov fotek / ilustrací

Napsáno 16. květen, 2012 v sekci Nástroje a postupy
Program PhotoStock od českého autora Aleše Gavlovského (sovpag) je skvělý nástroj pro zápis klíčových slov, názvů a popisků do IPTC tagů fotografií a ilustrací se spoustou užitečných vychytávek, které vám ulehčí tuto nevděčnou práci. Více...

Jak kreslit ilustrace pro fotobanky

Napsáno 07. prosinec, 2011 v sekci Nástroje a postupy
Hodně lidí se mě ptalo jak stíhám udělat měsíčně tolik grafik. Tento článek by si měl přečíst každý grafik, který chce prodávat své ilustrace ve fotobankách. Článek odpoví nejen na úvodní otázku jak to stíhám, ale i na mnohé další, které se týkají tvorby vektorových ilustrací pro microstock fotobanky, zvyšování výdělků, zrychlení, zjednodušení a zefektivnění práce a vlastně celkového pracovního postupu fotobankového grafika. Více...

Snadné zipování ilustrací

Napsáno 20. červen, 2011 v sekci Nástroje a postupy
Existuje několik fotobank (Fotolia, Can Stock Photo, Deposit Photos, Cutcaster) přijímající vektorové ilustrace, které požadují, aby každý vektor byl nahrán na server jako ZIP soubor obsahující EPS ilustraci a JPG náhled. Což je docela otravné, zejména pokud těch ilustrací máte více. V následujícím krátkém článku vám ukáži, jak tuto činnnost velmi zjednodušit. Více...