Diskuzní fórum

Můžu ve svých ilustrací používat cizí elementy (brushe, cliparty)?

Ne, pokud by to někdo poznal, tak máte průšvih.

Navíc by vaše portfolio mohlo být okamžitě zrušeno.

Opravdu doporučuji nepoužívat nic, co jste sami nevytvořili. Znám několik případů, kdy grafiků kvůli takové prkotině, jako použitý cizí brush, bylo zrušeno portfolio o velikosti 2000 vektorů. Nestojí to za to. Jedinou výjimkou jsou snad jen fonty, které v ilustraci použijete jen jako ukázkový text (font nesmí být hlavní náplní ilustrace). Samozřejmě si předem zjistěte, zda font můžete komerčně používat.


Komentáře


Gravatar
4. prosinec 2011, 22:36 Martin Hartiník
Ahoj, typujem, ze do tychto brushov patria aj "defaultne" brushe, ktore sa nachadzaju v kazdom illustratore vsak? Dik za odpoved.
 
Gravatar
6. prosinec 2011, 14:36 Petr Václavek
Těžko říct. Možná, že na ty nejzákladnější se to nevztahuje, nevím. Ono také záleží, jak je použijete. Jestli budou to nejdůležitější na ilustraci a nebo jestli budou někde v pozadí, prostě nepůjdou tam skoro vůbec najít...

Já je pro jistotu nepoužívám. Ale vím o kamarádce, která použila ilustrace nějakých zvířátek z doprovodného CD k Adobe Illustratoru a na Shutterstocku jí potom kvůli tomu zrušili účet.
 
Gravatar
22. leden 2012, 14:46 Jirka
Dobrý den, měl bych otázku týkající se zmíněných fontů. Mám ilustraci, jejíž hlávní náplní je velký nápis (jsou zde přidané stíny,odlesk,dr obré ikonky, které jsem si vytvořil...), ale základ je pořád nápis s určitým fontem, který nabízel vektorový sw, ovšem písmena jsou upravena pomocí jedné techniky, která jednotlivá písmena jakoby "rozkrájí", tudíž výsledek je takový, že původní písmena jsou jako složena z více střípků. Zajímalo by mě, jestli tohle se pokládá jako za zneužití cizího fontu, nebo jestli popsanou úpravou lze říci, že font je můj. Děkuji za odpověd, přeji hezký zbytek dne.
 
Gravatar
22. leden 2012, 15:05 Jirka
PS. Všiml jsem si, že máte ve svých ilustracích také mnoho psaného textu (i když nikdy to zřejmě není hlavní náplní ilustrace jako v mém případě), ty fonty si tedy nějakým způsobem tvoříte sám? Doporučujete mi tedy tuto ilustraci raději smazat, v případě, že se podle Vás nejedná o "můj" font? Děkuji a promiňte za spam, nenašel jsem způsob, jak editovat můj původní komentář.
 
Gravatar
22. leden 2012, 20:29 Petr Václavek
Zdravím,
tak za prvé bych rád viděl, jak ta ilustrace vypadá (ale to s dotazem moc nesouvisí, spíše je to moje zvědavost - popsaný efekt vypadá zajímavě).

Osobně si myslím, že pokud výsledkem bude nápis, tak by to nemělo vadit (samozřejmě musí být na té ilustraci také nějaká vaše přidaná hodnota).
Pokud by byla výsledkem abeceda (seznam všech písmen), kterou by kupující měl používat, tak by to byl asi problém.
 
Gravatar
22. leden 2012, 23:39 Jirka
Děkuji za Váš názor a na oplátku přihazuju odkaz na zmíněný postup. Dají se s tím s trochou fantazie dělat zajímavé věci. http://inkscapetutorials.wordpress.com/2011/02/04/shattered-smashed-text-using-inkscape/
 
Gravatar
5. březen 2012, 09:08 Jana
Dobrý den,

díky za výborné informace, které zde uvádíte! Ráda bych navázala na předchozí dotaz. Jestliže použiji v ilustraci jako ukázkový text určitý font dostupný ve vektorovém programu, není nutné zjišťovat informace o licenci, nebo si licenci kupovat?
A jestli se mohu zeptat - používáte fonty které jsou součástí vektorového programu, nebo raději vyhledáte fonty, které jsou označeny jako "royalty free" - tedy zdarma pro soukromé i komerční užití.
Děkuji
 
Gravatar
5. březen 2012, 22:39 Petr Václavek
Jano, fonty dostupné ve vektorovém programu jsou ty, které někdo nainstaloval do vašeho systému (buď ručně nebo s nějakou aplikací).

Pokud to jsou běžné fonty, tak není asi co řešit. Ale u některých specifických bych si dával pozor.

Osobně používám raději ty, které jsem si stáhl a u kterých jsem si přečetl licenci.
 
Gravatar
15. červenec 2012, 21:55 Beata
Dobrý deň

Ak upravujem fotografie v Paint.net programe, používam jeho efekty a tie sú potom / napr. nejaký vzor/ aj dôležitou časťou fotografie, mohol by z toho byť problém? Napadlo ma to, až ked som si prečítala túto stránku, neviem presne čo si pod slovom brushes predstaviť - všetky nástroje na úpravu? Bea
 
Gravatar
15. červenec 2012, 22:05 Beata
Ešte dodám, podkladom sú fotky mojich výtvarných diel a myslím vzor, ktorý vznikne kliknutím na daný efekt - napr. z môjho obrazu vytvorí kaleidoskop...
 
Gravatar
23. červenec 2012, 15:13 Petr Václavek
Beato, těžko říct co se dá a co už nedá použít. efekty (kaleidoskop a podobně) by neměly být problém. Ale výplňové vzory už možná ano (zejména ty složitější).
 
Gravatar
26. červenec 2012, 10:33 Beata
A ktoré sú výplňové vzory? V paint.net použivam hlavne twist / čím vzniknú špirály /, alebo polar inversion - vzniká tiež trochu typický vzor, no napriek tomu obrazy v závislosti od pôvodného podkladu sú rôzne. Možno by som Vám mohla poslať niekoľko na mail, čo by ste povedali na to vy?
 
Gravatar
26. červenec 2012, 10:41 Petr Václavek
Klidně pošlete.
 
Gravatar
12. říjen 2012, 17:33 Beata
No a k tomuto mám prosbu, môžete mi poradiť, kde stiahnúť typy písma, ktoré by som mohla použiť - hlavne pre nápis Merry Christmas. Našla som jednu českú stránku, kde to vyzera, že všetky sú free, ale nakoniec písali, že treba skontrolovať pri každom fonte jednotlivo...pri jednom podobnom typu "curlz" /ten som používala, ale už som sa radšej toho vzdala/, som nenašla obmedzenie žiadne, aj ked samozrejme autorské práva tam sú. Nie je však uvedené, že len pre vlastnú potrebu. Ak máte z internetu nejaké konktrétne, o ktorých viete, že s tým nerobia žiaden problém...tie z wordu asi použiť nemôžem, hlavne ak je uvedené, len pre vlasnú potrebu...alebo áno?
 
Gravatar
13. říjen 2012, 21:42 Beata
Ešte otázka k písmu, niekedy nachádzamm na fotografiách resp. ilustráciách nápisy typu: your text - teda, že si tam zákazník sám dá svoj text, ale nerozumiem ako to funguje, že si ten pôvodný text vymaže. Ak ja napíšem tento text na jpg. foto, nepôjde to odstrániť.
 
Gravatar
15. říjen 2012, 08:48 Petr Václavek
Beato, s těmi fonty je to složité. Nejlepší je stahovat takové, kde je uveden autor a je přiložená i licence. Na druhou stranu, nevím o nikom, komu by zrušili účet kvůli použití nějakého fontu (ale je lepší se některým extravagantním a originálním raději vyvarovat).

S tím textem "Your text" případně "Lorem ipsum" je to tak, že na mnohých fotobankách je to zakázáno. Nebo podmíněno jednobarveným pozadím písma (aby to kupující mohl snadno smazat a přepsat). Ale zase na druhou stranu jsem zjistil, že na Shutterstocku se mnohem lépe prodávají ilustrace, kde jsou tyto sample texty - kupující totiž hned vidí, jak by výsledek mohl vypadat a tento výsledek vypadá mnohem lépe než poloprázdná ilustrace.
 
Gravatar
15. říjen 2012, 18:35 Beata
No to je presne to , prečo zháňam písmo, ktoré môžem legálne použiť...totiž, že poloprázdne sa mi to nepáči...a poradíte mi nejaký jednoduchý ale ozdobný font - kde a ktorý môžem stiahnúť...?zatiaľ som tam dala " aka frivolity" - bol na tej stránke a nie sú vyznačené žiadne podmienky, len meno autora...použili ste nejaké aj z wordu? Niektoré písmo na vašich ilustráciách mi pripadalo známe.
 
Gravatar
17. říjen 2012, 18:32 Beata
Ak teda učet nezablokujú, znamená to, že fotky s tými bežnými fontami príjmu, alebo ich odmietnu s uvedením toho dôvodu...?
 
Gravatar
17. říjen 2012, 20:30 Petr Václavek
Beato, já jsem si docela oblíbil tento server fontsquirrel.com co nabízí fonty ke stažení - u každého je přibalena licence, takže stačí přečíst a člověk má jasno. Navíc také záleží jak ten font použijete - pokud ten font je hlavní motiv ilustrace, tak je to špatně - přeprodáváte cizí dílo. Pokud to je jen nějaký doplňek - jako jsou například ony Sample texty, tak by to mělo být v pohodě.

Myslím, že kontroloři na fotobankách se fontama vůbec nezabývají. Řeší to (pokud vůbec) až zpětně, když si někdo stěžuje (proto je také lepší se vyhnout extravagantním fontům).
 
Gravatar
18. říjen 2012, 17:42 Beata
Dakujem veľmi pekne, stránka vyzerá zaujímavo...
 
Gravatar
11. leden 2016, 07:36 ebuday
zdravim, ja by som sa chcela opýtať, že ak moje dielo je napríklad kalendár, alebo nejaká mapa, kde teda je použitých dosť vela písmen alebo čísiel mohol by to byť problém a radšej si na tento účel vytvoriť vlastné písmo? ďakujem za odpoveď
 
Gravatar
11. leden 2016, 20:31 Pepin
Dokud hlavním obsahem ilustrace není ten font, tak je to v pohodě.
 

Přidej komentář
Pokud se chcete na něco zeptat, vyhledejte/zapište svůj dotaz na fotobankovém diskuzním fóru.

Prodej fotek a ilustrací

Diskuzní fórum

O fotobankách, focení i kreslení vektorů můžete diskutovat na fotobankovém diskusním fóru.

Nejlepší fotobanky

Seznam těch nejlepších fotobank, setříděn podle výše výdělků:

Shutterstock Shutterstock
Dreamstime Dreamstime
Fotolia Fotolia
iStockphoto iStockphoto
BigStock BigStock
123RF 123RF
Graphic Leftovers Graphic Leftovers
Depositphotos Depositphotos
Pond5 Pond5

Více informací →

Newsletter

Přihlašte se k odběru občasného newsletteru s přehledem dění kolem fotobank

Fotobanky na Facebooku

Spoustu drobnějších zpráv píšu jen na Facebook.