Diskuzní fórum

Zamítli mi fotku / ilustraci, ale podobných tam mají spoustu. Jak je to možné?

To není tak jednoduché...

Proč mi fotobanka nevzala obrázek, ale ostatním podobný bere?Už jsem o zamítání obrázků fotobankami jednou psal, řešil jsem hlavně co dělat se zamítnutím, v tomto příspěvku se chci zaměřit na situaci, kdy fotka/ilustrace je technicky dobrá, ale fotobanka dané téma zamítá, a přitom podobné od ostatních evidentně  přijímá.

Jedná s povětšinou o fotobanku Shutterstock a tyto případy:

Fotky objektů, které vyžadují property release

Tak to je klasika - některé stavby a památky není možné fotit a tyto fotografie pak komerčně používat nebo prodávat. Fotobanka by je vůbec neměla vzít. Pokud ale přesto u ní takové fotografie najdete, tak je to chyba kontrolorů - jsou to jen lidi a občas jim něco přece jen uteče. Typickými případy jsou noční Eiffelova věž, nebo opera v Sydney. Odkazy na seznamy památek, staveb, produktů, které potřebují property release najdete třeba v tomto článku: Co to je property release. Obávám se, že pokud máte takovou fotografii, tak vám ji fotobanka prostě nevezme. Jedinou možností je zkusit ji tam nahrát jako Editorial.

Zakázané slovo v popisu nebo v klíčových slovech

Typicky slovo "logo". To je na shutterstocku zakázané z jednoho prostého důvodu - licence, se kterou se obrázky prodávají neumožňuje použít zakoupený obrázek jako logo (to spousta kupujících netuší a vesele tak zakoupené ilustrace používá). Tak to prostě je a fotobanka se tedy rozhodla, že to slovo nemá u obrázků co dělat. Když si ale vyhledáte slovo logo na shutterstocku, vyjede vám 3000 stránek výsledků. Další "zakázaná" slova jsou názvy výrobků nebo služeb (např. iPhone, Facebook, PowerPoint) a podobně.

Někdy je možné ilustraci/fotku označit jako editorial (iPhone, Facebook) a zkusit nahrát znovu. Sice se ochudíte o některé prodeje, protože editorial licence má mnohá omezení, ale pořád lepší než nic.

V případě slova "logo", je možné toto vyškrtnout z popisu a klíčových slov a nahrát obrázek znovu, mělo by to projít. A pokud tam to "zakázané slovo" chcete přece jen mít, zeditujte si zpětně  již schválený obrázek a slovo tam přidejte. Shutterstock už to poté nekontroluje a během několika dní obrázek znovu zaindexuje - právě jsem to otestoval a opravdu to funguje. Jen je možné, že někdy v budoucnu bude fotobanka dělat čístku na zakázaná slova a tyto problematické obrázky natvrdo smaže (už se mi to dříve stalo).

Obecná ilustrace připomínající nějaký reálný produkt

Někdy jsou kontroloři hodně opatrní a cokoliv co vypadá jako mobil a má to zaoblené rohy, tak preventivně vyhodí (asi se bojí, že by je žaloval Apple). Stávalo se mi to pravidelně u ilustrace mobilu. A přitom je takových ilustrací na fotobankách mraky (mnohdy od iPhonu k nerozeznání). Chcete-li svou ilustraci protlačit, zkuste pozměnit design telefonu - tvar, umístění tlačítek. A také napište do poznámky kontrolorovi, že to je abstraktní telefon, a že to nebylo kresleno podle reálné předlohy. Většinou mi poté takové ilustrace už prošly.

Stále platné obecné řešení

No a samozřejmě stále platí - kontrolují to jen lidi, takže pokud vám dříve takto problematické fotky/ilustrace fotobanka brala, tak se nebojte to tam poslat znovu. Bude to kontrolovat zase někdo jiný a třeba to projde. Ovšem nemá smysl to tam rvát 5x za sebou.

Víte o nějakých dalších případech zamítání? Podělte se o ně v komentářích (nejlépe i s postupem řešení, pokud jste na ně přišli).

 

 

 


Komentáře


Gravatar
28. květen 2015, 13:59 VOJTa
Jo jo, tohle mne vždycky přivádí k šílenství :-D
Modelový případ - fotka baráku a před ním je vidět kus auta. Postup:
1) podívám se na podobné fotky - je tam dost takových (a při vší skromnosti méně kvalitních), některé dokonce aj s logy a poznávacími značkami aut
2) pečlivě vyretušuju vše, co by mohlo kontrolorům vadit (tedy samozřejmě i loga a značky)
3) nahraju
4) přijde mi zamítnutí z důvodu "intelectual property"
5) supím jak papiňák, jen začít pískat
;-)
 
Gravatar
28. květen 2015, 14:34 Eli
"...tak se nebojte to tam poslat znovu. Bude to kontrolovat zase někdo jiný a třeba to projde." To je tedy rada! :-/ Pak se nedivte, až budete na schválení čekat dlouho: před Vámi jsou ti "chytráci", co posílají už jednou zamítnuté fotky.
 
Gravatar
28. květen 2015, 15:44 VOJTa
Citace:
"...tak se nebojte to tam poslat znovu. Bude to kontrolovat zase někdo jiný a třeba to projde." To je tedy rada! :-/ Pak se nedivte, až budete na schválení čekat dlouho: před Vámi jsou ti "chytráci", co posílají už jednou zamítnuté fotky.

Tak v tomhle jsem fakt sobec. Pokud strávím nad fotkou dlouhé hodiny práce a nějaký kontrolor mi ji zamítne jen proto, že se špatně vyspal nebo připálil palačinky (tzn. bez objektivního důvodu), je mi fakt jako jedno, že ostatní contributoři budou čekat o pár minut déle... ;-)
 
Gravatar
28. květen 2015, 21:22 Petr Václavek
Eli, ano to je rada a stojím si za tom, že to je rada dobrá. Ovšem záleží na každém fotobankéři, zda se jí bude řídit. Pokud ty osobně nechceš zdržovat ostatní, tak nic znovu nenahrávej. Myslím, že ti to nikdo nebude mít za zlé.
Ale uvědomte si, že tu je spousta takových, co jedou fotobanky na plný úvazek a je to jejich živobytí - pokud v konkurenci neobstojí, tak mají problém. Ve fotobankách je velká konkurence a je těžké prorazit.
Ovšem na druhou stranu, nic se nesmí přehánět. Pokud mi obrázek zamítnou dvakrát se stejným odůvodněním, tak je na něm asi vážně něco špatně a nemá cenu se tím dále zdržovat...to, že to možná zdržuje ostatní mě fakt netrápí, ti ostatní za mě účty neplatí...
 
Gravatar
29. květen 2015, 07:07 Petra B.
Dávejte si pozor na Shutterstocku s tím nahráváním již jednou zamítnutých obrázků. Mě 10 ilustrací zamítli, poslala jsem je znovu a už mám v účtu trvale zadané varování, že jestli ještě jednou nahraji jednou zamítnutý obrázek, zablokují mi účet. Za blokaci to rozhodně nestojí, tak co mi zamítnou, už tam nenahrávám.
 
Gravatar
29. květen 2015, 08:04 Martin Š.
Je to vše o tem konkrétním člověku co to zrovna schvaluje. (Přiznejme si každý, že občas nás taky štve celý svět :-) ) Fotky o kterých si myslím, že za to stojí a vrátí se mi jako zamítnuté zkouším posílat po nějaké době opět znovu a úspěšnost je tak cca 50% a to se vyplatí :-)
 
Gravatar
30. květen 2015, 11:25 Shalom3
Nedávno se mi stalo, že několik vektorů odmítli. Tak jsem je trochu víc graficky rozpracovala a prošly bez problémů. Eli: Myslím, že to, co tam zdržuje, nejsou asi jednotlivě znovu poslané obrázky, ale mohutné dávky ilustrací z určitých zahraničních "grafických farem", které dost často "vynikají" tím, že jsou opravdu na jedno brdo.
 

Přidej komentář
Pokud se chcete na něco zeptat, vyhledejte/zapište svůj dotaz na fotobankovém diskuzním fóru.

Prodej fotek a ilustrací

Diskuzní fórum

O fotobankách, focení i kreslení vektorů můžete diskutovat na fotobankovém diskusním fóru.

Můžu ve svých ilustrací používat cizí elementy (brushe, cliparty)?

Ne, pokud by to někdo poznal, tak máte průšvih.… Číst dál...

Je potřeba vytvořit všechny velikosti fotografie, které fotobanka nabízí?

Ne.… Číst dál...

Nejlepší fotobanky

Seznam těch nejlepších fotobank, setříděn podle výše výdělků:

Shutterstock Shutterstock
Dreamstime Dreamstime
Fotolia Fotolia
iStockphoto iStockphoto
BigStock BigStock
123RF 123RF
Graphic Leftovers Graphic Leftovers
Depositphotos Depositphotos
Pond5 Pond5

Více informací →

Newsletter

Přihlašte se k odběru občasného newsletteru s přehledem dění kolem fotobank

Fotobanky na Facebooku

Spoustu drobnějších zpráv píšu jen na Facebook.