Diskuzní fórum

Zamítli mi fotku / ilustraci, co s tím můžu dělat?

nejlépe moc neřešit raději a vytvořit další.

Toto je jeden z velmi častých dotazů, co mi chodí na email. Lidé jsou zklamaní z toho, že jim fotobanka zamítne některou (většinu, všechny) ilustrace nebo fotografie, které tam poslali. Diví se proč je zamítli a ptají se co s tím můžou udělat.

Co dělat se zamítnutím od fotobankyV podstatě jsou tři typy zamítnutí:

1) Snadno odstranitelné vady

Sem patří hlavně následující pochybení ve formátu či způsobu nahrání na fotobanku:

2) Neodstranitelné nebo špatně odstranitelné vady

Občas lze upravit za pomoci grafického editoru, ale většinou je to ztráta času

  • špatně zaostřená fotka
  • špatný ořez
  • špatné světlo

3) Vágní zamítnutí

V podstatě neopravitelné vady

  • malý komerční potenciál
  • přiliš jednoduchá ilustrace
  • mají přebytek obdobných fotek (kytičky, západy slunce, …)


Zamítnutí typu (1) doporučuji řešit - stačí opravit (pokud je chyba v obrázku), znovu nahrát a odeslat.

Zamítnutí typu (2) bych řešil (většinou za pomoci Photoshopu) jen v případě, že jsem přesvědčen o výdělečnosti fotografie (pozor umělecká kvalita kvalita fotografie zde nehraje roli).

A konečně (3) bych řešil jen ve výjimečných případech, kdy bych měl na jiných fotobankách ověřeno, že se ten problémový obrázek dobře prodává. A tedy, že se mi investovaný čas zaplatí.

Fotografie a Ilustrace kontrolují, schvalují a zamítají ve fotobankách normální lidé. Navíc pokaždé ty vaše obrázky schvaluje někdo jiný, takže pokud obdržíte vágnější zamítnutí (typ 2 a 3), můžete je zkusit znovu nahrát (nejlépe postupně zamíchat mezi nové obrázky) klidně i bez jakýchkoli úprav - tentokráte je bude kontrolovat někdo jiný a máte dosti velkou pravděpodobnost, že je zhodnotí jinak (do tohoto případu nespadají zamítnutí prvního typu). Ale pozor na to, není dobré to přehánět, mohli by vás za to penalizovat.

Je zcela běžné, že bestsellery, co se skvěle prodávají na jedné fotobance druhá fotobanka ani nepřijme. Také je zcela běžné, že kontroloři si občas vymýšlejí (občas mi připadá, že jsou placeni podle počtu zamítnutí) a některá jejich odůvodnění nedávají žádný smysl. Ale takový už je život a já osobně doporučuji řešit jen ty zamítnutí, kde je chyba naprosto zřejmá a snadno odstranitelná (skupina 1). Případně řešit i skupinu 2 ale jen na těch pro mě nejvýdělečnějších fotobankách (tedy v podstatě jen na Shutterstocku). Jinak je to ztráta času, který je lépe využít na další tvorbu případně nahráváním na další fotobanky - většinou platí, že čím je fotobanka menší a méně známá, tím méně je vybíravá (a bohužel i méně výdělečná). Spousta lidí to moc řeší a stráví kupu času tím, že se tam snaží svou ilustraci protlačit. Ale když to dokážou, tak zjistí, že se třeba stejně vůbec neprodává. 

 


Komentáře


Gravatar
12. červen 2012, 15:26 Jiří
díky za článek.
Zajímalo by mě jestli je i chyba když např. je obrazec a na něm bude další obrazec, jestli musí být plocha pod ním smazaná když není vidět?
 
Gravatar
12. červen 2012, 20:31 Petr Václavek
Jiří, to by rozhodně vadit nemělo. U objektů které se překrývají je lepší, když nejsou od sebe "odečtené" kupující tak má možnost si je upravit, posunout, zvětšit...
 
Gravatar
20. červen 2012, 19:35 Michal Kratochvíl
Dobrý den,
a do které kategorie spadá zdůvodnění dreamstime:"Poor execution, please pay more attention to the details. For illustrations, please look for: poorly traced/auto-traced and scanned images, noise and innacurate texturing on 3D renders, too simplistic works..."
Předesílám, že jsem ilustraci nahrál zatím jako jpg. Kdyby tam nebyl ten rozpor "attention to the details" což je podle mě případ 1 a "too simplistic works" je jasná 3, tak bych nepsal, ale takto vlastně nevím, zda se tím mám dále zabývat. Předem děkuji každému za odpověď.
 
Gravatar
21. červen 2012, 15:09 Petr Václavek
Michale, pokud na své ilustraci nic z toho výše uvedeného důvodu nemůžete najít, tak se jedná jednoznačně o třetí variantu. S tímto odůvodněním mi zamítají hodně ilustrací, přitom jiná barevná varianta mnohdy v pohodě projde...
 
Gravatar
6. září 2012, 12:02 Bob P.
Nevíte prosím někdo, podle čeho fotobanky zjistí, že tam určitou fotku nahraji opětovně?

Pokud jí např. ve Shutterstocku smažu z výpisu "Rejected" + na ní udělám nějakou menší úpravu, aby její datová velikost byla jiná, tak přeci nemohou mít šanci poznat, jestli ten obrázek byl již dříve zamítnut či ne. Nenapadá mě žádný jiný logický způsob kontroly.

I když vzhledem k momentální čekací době na schálení je možné, že si každou zamítnutou fotku vytisknou a poté jí porovnávají s nově došlými :)
 
Gravatar
22. listopad 2012, 10:50 Štěpán Gojda
Zdravím,
chtěl bych se zeptat, opakovaně mi odmítají vektorové ilustrace na Shutterstocku s tím, že obsahuje bitmapu. V ilustraci mám hlavní objekty vytvořené pomocí meshe (s tím by podle mě neměl být problém) a pak pozadí pomocí kruhového gradientu. Může být problém v tom, že pomocí gradient anotatoru z kruhového gradientu vytvořím eliptický, případně když čtvetec s tímto gradientem zúžím na obdélník? A je nějaká možnost, jak se jednoznačně přesvědčit, jestli ilustrace obsahuje bitmapu a kde? Jinak ukládám do EPS 10 a v dialogu mám vždy 100% vector. Díky za odpověď.
 
Gravatar
22. listopad 2012, 20:14 Petr Václavek
Bobe, pokud změnite název a i obsah souboru, tak to asi nemají moc šanci poznat. Ale na Shutterstocku bylo bezproblémové, když se to poslalo i bez jakékoliv změny (tedy nesmí se to přehánět a je potřeba to naředit novými originálními obrázky).
 
Gravatar
22. listopad 2012, 20:17 Petr Václavek
Štěpáne, pokud pracujete s maskami překrytí, tak se tam bitmapa může objevit - docela dlouho jsem ten problém řešil a nakonec vyřešil, viz Problém s exportem do EPS 10 při použití gradientu a Clipping Mask a jinak bitmapu v EPS najdete tak, že si to EPSko otevřete v Illustratoru a použijete Select / Object / Raster Art, což by vám bitmapy mělo označit.
 
Gravatar
6. únor 2013, 20:45 Tomáš Salva
Zdravím,
do Fotolia jsem poslal tří kresby s postavou na téma Fitness,ale přišla mi odpověd',že bud' chybí podpis od modelu(což je nemožné,nebot' jde o vymyšlenou postavu) nebo je problém z formátem, či něco s porušování zákona.Závěrem toho textu je,že obrázek nebyl zamítnut,ale měl bych potvrdit asi jedno z t'echto možností, i když jde o vymyšlenou postavu.

AJ u mě není moc silná stránka,takže napsat jim by mohlo dopadnout špatně.

předem děkuji za odpověd'
 
Gravatar
9. únor 2013, 18:52 Petr Václavek
Tomáši, když nepošleš přesně co ti napsali, tak ti nemůžeme moc pomoci.
 
Gravatar
17. únor 2013, 16:14 Tomáš Salva
Omlouvám se.
Zde je jedna z odpovědí:
Hello Tomáš,

Thank you for submitting your image for review. Several reminders have been sent regarding one of the following problems with this file:

- Editing Issues (Keywording / Indexing problems)
- Model Release Issues (missing model release)

Since the requested changes have not been made, we have decided to decline this file.
Your attention to these requests in the future will help us approve your files in a timely manner.
Best Regards,

A další:
Hello Tomáš,

Thank you for submitting your file. It has not been accepted due to one or more of these release issues:

A model or property release was not attached. When a photograph, vector or video file includes people or property, you must submit a signed release authorizing the usage of the file for resale.
There is a problem with the model/property release you submitted. The release doesn't contain a signature, is not in JPEG or PDF format, or was illegible.

Your file contains elements likely protected by patent or intellectual property laws. You did not provide documentation to show permission to reproduce this subject. If you have obtained permission, please present this documentation by writing a brief description in the comment field.
In order to protect photographers, Fotolia is very strict with intellectual property issues. Your image has not been refused, but simply placed on hold until further information is received from you.

You may download a copy of the Fotolia model and property release by logging into your account and navigating to the My Files > My Releases section.

To change the model release, navigate to the My Files > Manage My Files section.

Best Regards,
 
Gravatar
18. únor 2013, 21:31 Petr Václavek
Tomáši, už je mi to více jasné - chtějí model případně property release. Tedy smlouvu s modelem podle kterého to bylo kresleno, případně předlohu podle které to bylo kresleno. pokud jste to kreslil od ruky, tak doporučuji to tam nahrát znovu a do poznámky napsat, že to nebylo kresleno podle žádné předlohy, ale rovnou v grafickém programu.
 
Gravatar
9. září 2013, 23:11 Richard
Dobrý den, co přesně znamená když jsem čekal na schválení a potom mi to napsalo že moje fotka je ve volném sektoru? Chci jen vědět co si pod tím představit. Děkuji
 
Gravatar
10. září 2013, 20:17 Petr Václavek
Richarde, to znamená, že ji v podstatě zamítli, ale protože jste nechal při editování fotky zaškrtnutou jednu volbu, tak ji přesunuli do free sekce, kde si ji kdokoliv může zdarma stáhnout a používat.

Osobně doporučuji tuto free sekci nepodporovat a při nahrávání dalších obrázků zaškrtnout, že nechcete aby se tam objevila.
 
Gravatar
21. květen 2015, 14:51 Petra
Dobry den dnes mi na Shutterstocku zamitli vektor s timto duvodem Reference Image -- A reference image is required for this image. a ja nejak nevim, co to znamena....
 

Přidej komentář
Pokud se chcete na něco zeptat, vyhledejte/zapište svůj dotaz na fotobankovém diskuzním fóru.

Prodej fotek a ilustrací

Diskuzní fórum

O fotobankách, focení i kreslení vektorů můžete diskutovat na fotobankovém diskusním fóru.

Můžete mi někdo koupit jednu fotku na Shutterstocku?

Ne… Číst dál...

Proč píšou, že je fotka malá, vždyť má 5MB

Protože MPx (mega pixel) není MB (mega byte).… Číst dál...

Nejlepší fotobanky

Seznam těch nejlepších fotobank, setříděn podle výše výdělků:

Shutterstock Shutterstock
Dreamstime Dreamstime
Fotolia Fotolia
iStockphoto iStockphoto
BigStock BigStock
123RF 123RF
Graphic Leftovers Graphic Leftovers
Depositphotos Depositphotos
Pond5 Pond5

Více informací →

Newsletter

Přihlašte se k odběru občasného newsletteru s přehledem dění kolem fotobank

Fotobanky na Facebooku

Spoustu drobnějších zpráv píšu jen na Facebook.